Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
22 Listopad 2017, 21:14:28


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 14
1  Ważne działy / Przechowywanie / Odp: Holdery czy klasery : 17 Listopad 2017, 14:50:06
Sam nie uzywam kopert, ale dysponuję namiarem na dystybutora - może sie komus przyda.
Prosze link http://beskidplus.com.pl/index.php?m=sh&n=Specjalne&prod=78
2  Działalność TPZN / Wiadomości publiczne TPZN / Odp: Kalendarz TPZN 2018 - głosowanie : 13 Listopad 2017, 12:18:51
Wszystkie fajne  Chichot
a te najbardziej: 2,9,16,17,18,20.
3  Działalność TPZN / Wiadomości publiczne TPZN / Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia : 10 Listopad 2017, 13:45:57
Druga propozycja, taka trochę na czasie  Język

Pierwszy obiegowy talar Stanisława Augusta Poniatowskiego, zwany „zbrojarzem”.  
Moneta projektu medaliera Jana Filipa Holzhaeussera z popiersiem króla w zbroi, została wybita w roku 1766 w mennicy koronnej w Warszawie, nakładem 77 618 egzemplarzy. Do jej wykonania zużyto minimum 15 par stempli oraz kilku kompletów narzędzi do ozdabiania rantów. Prezentowany egzemplarz należy do pierwszego wariantu z grupy 4 i jest to, jeden z 15 opisanych wariantów rewersu. Talar został uwolniony ze slabu NGC.

WARIANT 4.1 – w katalogu monet SAP, jako 32.a9
GRUPA 4 -> kropka po COLONIEN, bez kropki po 1766, bez kropek po FS
Prawy wieniec -> układ „góra XnicE – dół AAP".
Dodatkowa cecha -> „pierwszy liść nad GREGE celuje w 1”
Szacowany nakład tego wariantu - 6 904 sztuk
Szacowany stopień rzadkości tego wariantu - R3
4  Działalność TPZN / Wiadomości publiczne TPZN / Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia : 06 Listopad 2017, 10:59:12
Moja propozycja  Chichot

Srebrny grosz Stanisława Augusta Poniatowskiego z roku 1779, wybity w mennicy koronnej w Warszawie w nakładzie 85 652 egzemplarzy.

To najmniejsza srebrna moneta obiegowa początkowego okresu SAP, bita w latach 1766-1782. Nominał ten, powszechnie był zwany „srebrnikiem” lub „ćwierć złotkiem”, co doskonale opisywało z jednej strony jego wygląd a z drugiej wartość, równa ¼ ówczesnej złotówki. Warto zaznaczyć, że systemie monetarnym SAP wartość srebrnego grosza wyrażona była również w monecie pospolitej i była równa 7,5 grosza miedzianego.

Stosunkowo niewiele z nich przetrwało do naszych czasów. Głównie z uwagi na powszechny w II połowie XVIII wieku, nielegalny proceder skupowania „dobrej” polskiej monety w celu wywiezienia jej za granicę i przebicia w pruskich mennicach. W ten sposób z monet SAP, powstawały „gorsze” monety o mniejszej zawartości srebra, bite według stopy pruskiej lub alternatywnie, fałszerstwa polskich monet SAP o drastycznie zaniżonej zawartości kruszcu.  Co było jednym z istotnych elementów wyniszczającej nasz kraj wojny gospodarczej, jakie Prusy pod rządami Fryderyka II, prowadziły z Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Na zdjęciu, nienotowany w literaturze egzemplarz w wariancie 3, który charakteryzuje się gładkim wnętrzem korony na awersie. To najrzadszy z trzech wariantów z tego rocznika, zaobserwowany jedynie w populacji około 20% badanych monet . Szacunkowy stopień rzadkości tego wariantu wynosi R3.

5  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Dyskusja ogólna / Odp: Poznajmy się (nieco) lepiej : 05 Listopad 2017, 23:47:44
 Mrugnięcie
6  Ważne działy / Identyfikacja monet i banknotów / Odp: 2 grosze 1773? : 05 Listopad 2017, 14:20:27
Jak dla mnie stan około IV...

Ze tych zdjęc trudno odgadnąć "dlaczego się błyszczy?".
Na pewno nie jest to "lustro mennicze"  Mrugnięcie
7  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Przedstaw się :) / Odp: Pozdrowienia z Texasu : 02 Listopad 2017, 21:37:12
Witam kolejnego miłośnika monet SAP  Uśmiech

Od złotówek w górę, to całkiem porządny zakres, stąd pewnie juz się sporo srebra z tego uzbierało.
Chętnie wymienie sie informacjami/zdjęciami i ciekawostkami.  Mrugnięcie
8  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ? : 01 Listopad 2017, 18:37:54
Widze, ze jestem chwilowo w wiekszosci  Uśmiech
A ja widzę że kolega biorąc różnicę w słowie odmiana i wariant, skłania się do tego, że zbieranie monet z różnicami interpunkcyjnymi jest pozbawione sensu. GDYŻ NIE SĄ TO ODMIANY TYLKO WARIANTY.
Gratuluję podejścia.

Moim zdaniem kolega @cancan62 prezentuje własciwe podejście.
Powiem więcej, z tego samego powodu, mimo że sam poszukuje i zbieram różnice interpunkcyjne, to na tak zadane pytanie nie mogłem odpowiedzieć i wstrzymuję sie od głosu. Jesli uznamy, że odmiana i wariant w numizmatyce to pojecia wymienne lub jest to kwestia przyzwyczajenia kolekcjonera, to można pójśc o krok dalej i uznac, że każda odpowiedź na pytanie w ankiecie jest dobra i bez znaczenia.
Gdyż zasadnicza kwestia zależy tylko od osoby zbierającego i do niczego ta wiedza nikomu raczej się nie przyda.
Ale to moje zdanie, moge sie mylić.
9  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Czy kolekcjonerzy są robieni w bambuko przez organizatorów aukcji??? : 28 Październik 2017, 20:53:48
Tak mnie coś naszło i skłoniło do założenia wątku na naszym forum, w celu wspólnego zastanowienia sie nad tytułowym pytaniem/problemem. Zważywszy na fakt, że wielu z nas ma swoje bogate doświdczenia w udziale w aukcjach renomowanych firm na całym swiecie, chciałbym poznac Waszą opinię by ustalić, jak bardzo mozliwy jest scenariusz naciagania kolekcjonerów, na sposób opisany w wątku na forum monety.pl w kontekście 12 aukcji Niemczyka - a  przed chwilą powielony we wpisie na moim blogu.

Jesli macie czas, to w wolnej chwili zapoznajcie sie proszę z problemem "wypozyczania" monet na aukcje i wyraźcie swoje zdanie.
Link do wpisu na blogu http://monetysap.blogspot.com/, zapraszam do dyskusji.
10  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego : 12 Październik 2017, 22:18:44
Szanowni Państwo!
Przede wszystkim miło mi zawitać na tym forum, którego od lat jestem czytelnikiem, a teraz postanowiłem zostać jego czynnym użytkownikiem.


Z prof. Gumowskim mamy nieustający kłopot, bo z jednej strony niewątpliwe zasługi dla numizmatyki, a z drugiej liczne wątpliwości dotyczące jego postawy etycznej. Różne zostawił też po sobie wspomnienia w Krakowie, Poznaniu czy wreszcie Toruniu. Słyszałem wiele opowieści (także z pierwszej ręki) związanych z pewną przypadłością profesora, która nakazywała zachować ostrożność w kontaktach z nim.

Ale niech zatem, zgodnie z apelem, przemówią źródła.

1. List Feliksa Kopery do Wiktora Wittyga (myślę, że żadnego z Panów nie muszę bliżej przedstawiać) z wyrażonymi wątpliwościami co do działalności Gumowskiego jako pracownika Muzeum Czapskich (przed 1914 r.)

2. Wpis w jednym z pamiętników wybitnego numizmatyka (zgadnijcie Państwo którego), dotyczący efektu wizyty profesora (rok 1947)

3. i np. akapit z pracy prof. Paszkiewicza dot. znalezisk monet z Giecza  i ich dalszego losu.

Rzuca to niestety cień na szacowną z wielu względów postać profesora, tak jak to jest np. w sprawie skarbu z Zagórzyna.
PS. Jeśli dokumenty nie byłyby czytelne mogę ich treść przepisać.

Dyskusja wielce zajmująca, pouczająca i moim zdaniem - warta czasu jaki został jej poświęcony.
Opinie, tezy i argumenty są solą każdej dyskusji, jednak w trakcie gorącej wymiany poglądów nie zapominajmy o istniejących faktach.
Stąd chciałbym szczególnie podziekować nowemu koledze @Rewizorowi, za zebranie i udostępnienie źródeł, które pozwalają wyrobić sobie bardziej obiektywne zdanie na tę sprawę. Abstrahując, myslę że przy tej okazji warto również odnotować "konkretny" styl z jakim Kolega zawitał na nasze forum. Zapewne wielu czytelników to zauwazyło i ten fakt docenia.

11  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Ort 1668 punca gwiazdka : 06 Październik 2017, 16:43:57
Otóż tak znajomy kupił tego orta od spadkobiercy zbioru po dziadku . Znajomy odwiedzil go w jego mieszkaniu Monety leżały w starych klaserach obyszytych w skórę  , karty były pożółkłe . Wśród nich był ort z puncą .
Powyższe informacje otrzymałem od właściciela orta .

Historia niemal jak te z podejrzanych aukcji... Niezdecydowany

Sprawdziłem materiały i przypomniałem sobie, że Pan Robert Gorzkowski w Przeglądzie Numizmatycznym 99/2 juz kiedyś opublikował wizerunek podobnej puncy. Opisał ja wtedy jako FALS - nie wiem czy cos sie zmieniło od tego czasu, ale raczej to XX-wieczne dzieło ze wschodu. W załaczeniu wycinek zawierający stronę ze źródłem.
12  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Dyskusja ogólna / Odp: RIP Allegromat : 06 Październik 2017, 09:28:34
To jakas wieksza epidemia, bo starcilismy ostatnio również bardzo dobra stronę z archiwizacją aukcji.
Mówie tu o http://nummus.org/ .
Szkoda bo to było porządne narzedzie. Szok
13  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Ort 1668 punca gwiazdka : 06 Październik 2017, 09:21:11
zapewne może paru specjalistów się wypowie póżniej ,, w blogu monet sap nie jest opisane

Cześć Łukasz,
Punce na monetach (a juz szczególnie srebrnych) to zawsze ciekawy temat i wart głebszej analizy.
Nie jestem specjalistą w tym obszarze, stąd mój wpis na blogu nie powinien stanowic bazy do szukania rzetelnej odpowiedzi.

Z moich obserwacji wynika, że na wytartych srebrnych monetach Jana Kazimierza pojawia sie ostatnio za nasza wschodnia granicą, całkiem sporo "dziwnych" znaków mających sugerowac ich "dominalne pochodzenie". Czy ta moneta równiez do nich się zalicza?
Punca wygląda bardzo świeżo, nie nosi widocznych śaldów obiegu jakie dostrzegamy na monecie.
To mi się nie zgadza, no chyba że należała do jakiegos numizmatycznego zbioru i jest mennicza.
Z drugiej strony nie jest to jakaś "zwykła gwiazdka", na powiekszonym zdjęciu widzę że w środku jest jakis rysunek.
Czy fałszerz az tak by sie starał, nie wiem... za mało się na tym znam. Niezdecydowany

Są jednak na tym świecie prawidziw specjaliści od monet dominalnych, których ostatnio mozna było spotkać w muzeum w Praszce.
Z osób które przychodzą mi do głowy, to Panowie Jerzy Chałupski i Robert Gorzkowski.
Pan Jerzy jest na forum, więc może sie wypowie.
Do Pana Roberta wysle ci kontakt na priv.

pozdrawiam  Uśmiech
Mariusz
14  Pieniądz w Polsce / 1506 - 1586 / Odp: Czy ten sam stempel awersu na trojakach poznanskich Stefana Batorego. : 24 Wrzesień 2017, 18:14:38
Moim zdaniem, również to ten sam stempel.
15  Pieniądz w Polsce / Powiązane z Polską / Odp: Grosz 1537 Albert Hohenzollern : 06 Wrzesień 2017, 21:58:49
Posiłkując się na literaturze opisującej fałszowanie monet polskich w XIX wieku, podzielam opinię twierdzące,
że znaczna niedowaga i głuchy dźwiek sa wyraźnymi przesłankami na to... że (mimo lamentów) moneta jest fałszywa.
Piekny wygląd w połaczeniu z w/w cechami tylko potwierdza tę tezę.

Nie spodziewacie sie nawet ile w XIX i XX wieku natłuczono falsów... które obecnie mamy za świetnie zachowane oryginały.
Szczerze polecam, choćby pozycję Henryk Mańkowski „ Fałszywe monety polskie” gdzie autor bardzo dokładnie rozprawia się z tym tematem.
Strony: [1] 2 3 ... 14
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM