Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
17 Grudzień 2018, 12:34:48


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 32
1  Ważne działy / Identyfikacja monet i banknotów / Odp: Opinia. : Dzisiaj o 11:16:41
Kolega bardziej chciał zrobić interes życia bo szóstak 1599 z małą głową był wystawiony na grupie na fb za okrągłego tysiączaka.
2  Ważne działy / Identyfikacja monet i banknotów / Odp: Opinia. : 16 Grudzień 2018, 23:31:18
Odnośnie szóstaka 1601 polecam artykuł w GZN_87.
Tak swoją droga chciałbym zobaczyć te brzydsze co poszły do "żyda"...  glare
3  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Do piekeł wstąpił po drodze mu było : 16 Grudzień 2018, 21:50:06
Echhh cudeńka...

Swoją drogą mam pomysł skierowany do administratora -> może warto by wyodrębnić dział "muzea i sztuka" [nazwa totalnie z głowy], gdzie użytkownicy po wizytach w muzeach wrzucaliby swoje fotorelacje.
Oczywiście z zastrzeżeniem, żeby tematy postów zapisywać np tak: Kraj-nazwa muzeum...
4  Ogólnie o numizmatyce / Nasze publikacje. / Odp: Katalog PÓŁTORAKÓW - łączymy siły i prosimy o rozsądzenie. : 13 Grudzień 2018, 12:23:03
Jak dla mnie to wygląda całkiem fajnie. Coś takiego właśnie bym widział dla każdego rocznika.
Miło, że moje małe odkrycie koron orłów w tarczy herbowej będzie jakimś tam małym kryterium przy analizie odmian  Buziak
Swoją drogą muszę podrzucić Wam foto mojego 2.1(17)1.3 czyli SIGIS z płaską 3, będzie to już 2 sztuka w bazie danych Uśmiech
Oczywiście czekam na wersję z powrzucanymi zdjęciami bo to już będzie namiastka tego czego można się spodziewać w wersji papierowej.
5  Ogólnie o numizmatyce / Kupię / Półtorak 1617 Bydgoszcz - "nowy" awers z orłami w koronach : 13 Grudzień 2018, 12:05:41
Witam

Jakoś nie mam szczęścia do tej monetki, więc zamieszczam ogłoszenie tu, może ktoś ma i chciałby się podzielić w zamian za jakąś kwotę pieniężną.

Poszukuję wersji bydgoskiego półtoraka z tzw. "nowym" awersem (charakterystycznym dla 1618) czyli takim, gdzie orły w tarczy herbowej mają korony zaś sama korona nad tarczą jest mniejsza z wąskim ozdobnym paskiem przy podstawie.
6  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Dukacz - naszyjnik ozdobiony monetami : 12 Grudzień 2018, 13:10:57
Wspomniany wyżej "brelok" z carskich monet.
7  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Dukacz - naszyjnik ozdobiony monetami : 11 Grudzień 2018, 18:59:00
Znajomy podesłał mi zdjęcie czegoś takiego:Wcześniej byłem świadomy faktu, że monety były wykorzystywane jako ozdoby - w końcu dziurki same się nie zrobiły (korniki preferują inny materiał). Z kolei teoria o przebijaniu fałszywych monet nie tyczy się tych oryginalnych... Kilka nawet widziałem (nie na żywo) ale było to dla mnie trochę barbarzyństwo niszczyć monety i robić z nich ozdóbki ale próżność kobiet nie ma ograniczeń więc czemuż by nie?
Ale ad rem... cytat ze Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego:

Jak widać nie jest to w pełni tego słowa znaczeniu dukacz, jaki na wschodzie uważany był za odpowiednik dzisiejszego Iphona... który to już model jest na topie? 6, 7, 8?
W muzeum Czapskiego jest naszyjnik z monet ale o ile dobrze pamiętam (bo zdjęcie złej jakości) były to antyki.

Ktoś wyznaje się w temacie? Zasadnicza kwestia to chyba określenie czy to naszyjnik z epoki czy po prostu współczesna samoróbka mająca na celu naciągnięcie jeleni... Nie znam się na takiej robocie.
Jak inny znajomy odpowie na maila to załączę zdjęcia naszyjnika/wisiorka zrobionego o ile dobrze pamiętam z carskich monet Uśmiech
8  Ogólnie o numizmatyce / Nasze publikacje. / Odp: Katalog PÓŁTORAKÓW - łączymy siły i prosimy o rozsądzenie. : 08 Grudzień 2018, 23:31:26
No to teraz ja dodam swoje trzy… wróć… półtora grosza Uśmiech
Po pierwsze cieszę się, że te różne przyczyny zaowocowały próbami stworzenia wspólnego katalogu. Ze swojej strony wspomagam obu panów zdjęciami nowych odmian Mrugnięcie Z drugiej strony celując w papierowe wydanie skazuje się go na szybką dezaktualizację. Ile to tylko mi w 2018 roku udało się zdobyć nienotowanych wcześniej odmian? Kilka na bank. Do ilu udało mi się dotrzeć grzebiąc w czeluściach internetu? Nawet nie liczę. No ale to już niestety cecha wydań papierowych. Kwestią zasadniczą jest czy autorzy zastosują układ zamknięty jak Kopicki czy Nieczytajło, że każda nowa odmiana rozwali system? Wiem, że nie czyli zawsze można wydać część 2-uzupełnioną Chichot  Ale do rzeczy.
1 – Wydaje  mi się, że tutaj przydałby się złoty środek. Popadanie w skrajności albo bardzo zuboży albo zaciemni katalog dla laika. Kto będzie chciał znajdzie interesujące go informację lub też je pominie. Ogólnie widzę to tak: pierwsza strona dla danego rocznika/mennicy – przede wszystkim uwypuklenie cech różnicujących. Czyli przede wszystkim herby, tarcze otokowe herbów (czy nominału w jednym przypadku), jabłka królewskie, korony, linie otokowe: ciągłe/przerywane, na ozdobnikach kończąc. Nie wiem jak Panowie potraktują interpunkcję - kwestia do przedyskutowania, zwłaszcza, że czasem zmienia ona sens legendy: MONE*NO a MON*E NO. To chyba domena Cezarego. Czytałem jego artykuł dla BN o małych koronach w półtorakach 1625 i myślę, że ma na tyle dużą bazę danych, że może pokusić się o stworzenie % stopnia rzadkości dla (przynajmniej najważniejszych – korona/jabłko) elementów. Potem część właściwa katalogu czyli jak zwykle u Adama – zdjęcie – opis – szacowana skala rzadkości monety na rynku etc. Fajnie byłoby pozostawić tu odnośniki do literatury, czyli np. Kopicki (Z3W, 2007) – 389 – R2; Kamiński – 502 – R2, Nieczytajło - …. etc. Byłby to wtedy trochę katalog „interaktywny”, mimo, że papierowy.
2 – Pomimo tego, że katalog będzie (tak zakładam) specjalizowany powinien zaczynać się od najprostszych rzeczy, czyli pomijając daty to kolejna rzecz na której kolekcjoner się skupia to legenda, herby etc. REG POL czy REG POLO to dla wielu ważniejsze kryterium niż to czy korona jest mała, średnia duża lub czy jabłko ma dwie belki czy trzy z ozdobnymi rombami. Te informacje (typy koron, jabłek etc.) zresztą i tak powinny być we „wstępie” dla każdego rocznika jak już zresztą wyżej pisałem. Oczywiście nie można marginalizować tzw. elementów graficznych bo one też w tych monetach wpływają na ich rzadkość. Najwdzięczniejszy jest chyba rocznik 1618 Bydgoszcz. Tam jest kilka popularnych jabłek i kilka b. rzadkich a niektóre są wręcz unikatowe. Stawianie tam odmiany napisowej REG POLO na równi dla jabłka nr 1 i 5 czy 6 byłoby sporym błędem. Owszem nie każdy musi na to zwracać uwagę ale w końcu po to byłby "wstęp", gdzie dane jabłko miało by przypisaną rzadkość, żeby delikwent mógł się skupić na legendzie jeśli owoce go nie interesują. Poniżej prosty przykład. Na np. 500 przeanalizowanych półtoraków z 1618 roku tejże mennicy jabłko z roboczym numerem 1 posiada 42% monet, jabłko nr 2 – 30,6%, jabłko nr 3 – 25%, nr 4 – 2%, nr 5 – 0,2% i nr 6 – 0,2%.

3 – Przebitki – O ile przebitki liter G/X w REG czy inne arcydzieła trzeba traktować jako ciekawostki to już przebitkę daty w półtoraku z Półkozicem 1624/5, która została uznana jako R8 przez Kopickiego trochę trudno od tak wywalić. Zresztą przebitek liter jest o wiele więcej niż dat, więc z tym 2 nawet łatwiej sobie poradzić. Osobiście bym zostawił znane przebitki ale bardziej jako "podpunkty" do właściwych odmian.
4 – Akurat tu jestem za 5-stopniową skalą z (opcjonalnym) uwzględnieniem % częstości danej monety na rynku. Jest to oczywiście do zrobienia mając potężne zaplecze w postaci liczonej w tysiącach bazy danych archiwalnych zdjęć monet. W dobie internetu to nie jest niemożliwe. Kwestia czy komuś na tyle zależy, żeby to zrobić. Jeśli nie można zostać przy szacunkowym określaniu (rzadziej niż raz na rok, raz na rok etc.).
5 – Nie wiem jak inni ale ja przyzwyczajony jestem w katalogach do opisywania całej monety. Odmiana taka-a-taka – rzadkość taka-a-taka. Koniec. Rozbijanie tego na awers i rewers trochę mi nie leży. Zawsze traktowałem monetę jako całość. Tabelka z awersem R1 + rewers R6 czyli sumarycznie daje to R3,5… wiem, że trochę koloryzuję ale jednak nie. Wolę „stary układ”.
6 – Wymieniać na końcu, podawać odnośniki do literatury i tyle. Jak to się teraz mówi:

Zresztą sam jeszcze niedawno wieszałem psy na Kopickim za pozycję 370 – czyli Bydgoski rocznik 1620 z ozdobną tarczą z Sasem, której dał R1. Ha! Więcej widziałem Wilniaków z tego rocznika (czyli min. R8) niż tej mitycznej monety. Podejrzewałem, że Edmund zasugerował się jakimś, gdzieś odnalezionym skarbem, gdzie być może zręczne fałszerstwa były z tą data i takową tarczą. Ale okazało się, że faktycznie istnieje. Co prawda to R1 można sobie potargać  i wyrzucić bo to na razie jedyna znana moneta ale jest. Podobnie może być z pozycjami 343, 349, 365…
Sam zresztą dołożyłem pozycję K.17.1.a, którą to ponoć widział Kamiński a zdjęć jej jak zauważył Cezary nigdzie w archiwach nie było i chyba nadal (oprócz mojej) nie ma  Buziak.


9  Ogólnie o numizmatyce / Kupię / Kuźmin Aleksander - Organizacja mennic i techniki menniczej w Polsce XVI-XVII w : 02 Grudzień 2018, 17:24:48
Jak w tytule, kupię książkę/skan/wersję elektroniczną, zapis na glinianych tabliczkach ewentualnie rozważę  Mrugnięcie
10  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Dyskusja ogólna / Odp: Dzień Numizmatyka : 02 Grudzień 2018, 11:41:52
Prawdziwy pasjonat musi przebijać się przez szereg handlarskich praktyk przez co cena bywa zawyżona (...)
. Dawniej tak samo chciwość handlarzy do łatwego zysku występowała  Duży uśmiech
Ostatnio opisywałem próbę opchnięcia monetki w kiepskim stanie, co na Violity poszła za 11 zł na Numimarkecie została wystawiona za bagatela 145 Chichot 
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,11683.0/msg,91648.html
Finalnie sprzedała się na allegro za 30-kilka co i tak za takiego popularnego brzydala uważam za spory sukces handlarzyny.

Z tym niefortunnym dniem pisałem pół żartem pół serio bo teraz to jest dzień spoglądania w lustro, dzień karczocha etc... nie zliczysz...
11  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Dyskusja ogólna / Odp: Dzień Numizmatyka : 01 Grudzień 2018, 22:54:50
Trochę niefortunnie dobrana data, bo 1 grudzień to też Światowy Dzień AIDS. Po tym jak powiedziałem żonie, że dziś jest mój dzień spojrzała się na mnie z przekąsem... Po minucie tłumaczeń w końcu łyknęła moją wersję  Uśmiech
Odnośnie powyższego posta tez jest podobna wersja:
12  Ważne działy / Informacje o falsach / Odp: Falsy monet SAP : 01 Grudzień 2018, 19:57:21
Większe zdjęcia dla potomnych. Oczywiście leci hejt na allegro za zablokowanie otwierania zdjęć w pełnym rozmiarze jak kiedyś. Tylko trzeba grzebać w ustawieniach przeglądarki, żeby je ściągnąć.
13  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Trojak 1622 z przebitym bledem : 01 Grudzień 2018, 17:29:16
W katalogu Nieczitajły, Ermaczenki i Zamiechowskiego poz. 56 stopień rzadkości R4 (co w tym katalogu oznacza "znanych do 30 egz.)
Czyli na normalne eRki - R5.
Wyjdzie, że się czepiam ale co oni znowu namiąchali w tej skali rzadkości? Mało im było jazdy w półtorakach, gdzie zrobili osobne eRki dla różnych lat?
14  Pieniądz w Polsce / II RP, WMG i IIWŚ / Odp: 5 zl 1928 Nike : 30 Listopad 2018, 20:29:46
Wiadomo, choć z drugiej strony nie ma opcji takiego brzdąca upilnować, jeszcze jak ma ADHD turbo jak nasza. Znajomych (jedno jest lekarzem) mała, też podobny wiek, dosłownie na ich oczach rozcięła sobie czymś ostrym rękę aż do mięśni. Oczywiście błyskawiczna reakcja, szycie itd, więc skończyło się na bólu i strachu.
15  Pieniądz w Polsce / II RP, WMG i IIWŚ / Odp: 5 zl 1928 Nike : 30 Listopad 2018, 20:11:16
Spokojnie, bawi się zawsze pod nadzorem a kapsel (specjalnie większy, żeby grzechotało) ma +/- 4 cm średnicy i 0,5 cm grubości. Potem grzecznie oddaje monetkę.  Mrugnięcie
Strony: [1] 2 3 ... 32
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM