Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
15 Sierpień 2018, 10:35:55


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 27
1  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp : 31 Lipiec 2018, 08:44:37
Owszem sporo jest tzw znaków zapytania pod tytułem co autor widział lub zdawało mu się, że widział. O eRkach nie wspominając. Ale jak pokazuje doświadczenie taki np. 1620 z ozdobną tarczą istnieje a jeszcze niedawno byłem gotów dać rękę, że Kopickiemu pozycja 370 z Monet Z3W się przyśniła Mrugnięcie I bym teraz nie miał reki Chichot
2  Ważne działy / Informacje o falsach / Odp: Fals półtorak 1620 Wilno - współczesny fals na szkodę kolekcjonerów : 24 Lipiec 2018, 23:47:35
O, czyli przynajmniej jednego (tego za 1780 zł) znałem już ze zdjęcia z nummus.org (rip) gdzie poszedł jakoś właśnie w tym roku za niezwykłą cenę jak na tak ekstremalnie rzadką monetę. A ponieważ zdjęcie tam było bardzo marnej rozdzielczości nie mogłem wykluczyć falsa.
Czyli jednak krąży to już w obiegu na dobre kilka lat zanim zacząłem zajmować się tym nominałem...
P.S. cena jaką za  niego dałem była 2-cyfrowa. I to mniej niż bardziej a i tak otarła się o maksymalny pułap gdy podbił mnie tylko jeden jeden licytujący. Ktoś ewidentnie niesiedzący w tematyce półtoraków mógłby wpakować nieświadomie taki budżet w tak ordynarnego falsa. No ale jak widać słabe zdjęcia mogły kiedyś rozpalić wyobraźnię i "bitwa" z licytatorami (2 albo i 3 fejkonta) dała nam zwycięzcę tego cuda. A potem po roku w sklepie Litewczyk albo DMGN okazuje się, że to fals z aluminium...
Ja to kupiłem bo akurat po raz pierwszy w swoim krótkim spotkaniu z tym nominałem zobaczyłem falsa na szkodę kolekcjonerów a nie emitenta (choć jest też pytanie czy wytworzenie PODRÓBKI falsa na szkodę emitenta jest trudne/opłacalne?).
3  Ważne działy / Informacje o falsach / Fals półtorak 1620 Wilno - współczesny fals na szkodę kolekcjonerów : 24 Lipiec 2018, 22:43:55
Przyszło mi tu niejako "odszczekać" swoje tezy, że nie ma współczesnych podrób półtoraków ZIIIW.
Otóż już jakiś czas temu na allegro trafił się współczesny fals jednego z najrzadszych półtoraków bitych za czasów Zygmunta III Wazy - rocznik 1620 z Wilna.
Nabyłem go w pełni świadomy, wiedziony ciekawością. Nie trafi więc on sztucznie postarzany i spatynowany gdzieś na aukcję.
Po prostu ostrzegam przed tego typu podróbkami.
Krążek ma ostre ranty, 20mm średnicy i 1,16 grama. Na 99% jest to podróba zza wschodniej granicy (mam na to tylko słowo sprzedającego, z którym osobiście pogadałem) ale jak na razie nie widziałem w ich serwisach podobnych blaszek więc ciężko cokolwiek więcej powiedzieć.
4  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp : 24 Lipiec 2018, 20:56:09
Leżąca czy skośną '5'-tka?
Domyślam się, że klasyfikacja jest nieco luźna, bo przecież z kątomierzem nikt nie będzie do tych monet podchodził. Myślałem, że leżaki mają charakterystyczną cyfrę z "dużym" dolnym ogonkiem w porównaniu do skośnych, których piątka przypomina bardziej odręcznie napisane 'm' z trochę tylko dłuższą nóżką. W przypadku mojego egzemplarza jak widać jest 5 z dużym ogonkiem ale też nie jest tak horyzontalna jak jej kuzyni.
Poza tym przyszedł pocztą dziś najnowszy numer Biuletynu Numizmatycznego z ciekawym artykułem Cezarego o małych koronach w roczniku 1625 Uśmiech Polecam.
5  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Humor / Odp: Prawie doskonały falsyfikat donatywy gdańskiej 2-dukatowej Władysława IV 1647 r. : 17 Lipiec 2018, 10:28:13
Podzielam opinię. 95% monety jest odtworzona wręcz idealnie. Fałszerz musiałby mieć fenomenalne umiejętności - dorównujące gdańskim mistrzom. W to trudno mi uwierzyć.
Zależy jaką techniką robiono stempel. Nie znam się zbytnio na tym (poza tym co wyczytałem) ale to oczywiste, że potencjalny fałszerz nie robił stempla ręcznie bazując na zdjęciu Chichot Zakładając, że miał do dyspozycji zaawansowaną technikę powinien odtworzyć monetę w 100% a nie zostawiać kilku widocznych szczegółów.

Przekazuję to, co dostałem.

Dowiedziałem się, że nie ma takiego drugiego stempla tej donatywy, a ten stempel (wyżej zaprezentowany) ma błędy. Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach, choć fałszerze w końcu pewnie zaczną bić bezbłędnie. Podobno to kwesta kilku lat. Pozdrawiam.

A jest jakieś oficjalne (?) źródło tych informacji? Czy tylko droga tzw. pantoflowa? Z tym "nie ma" to różnie może być. Niemal 400 lat burzliwej historii naszego kraju mogło spowodować, że różne cuda mogły się ukryć przed badaczami.
6  Ważne działy / Co zbierać? / Odp: Nowe monety 2 zł które możemy teraz dostać w sklepach kiedy wydają nam resztę : 17 Lipiec 2018, 00:25:20
Nowe monety 2-złotowe? "Nowe" czyli jakie? Chodzi o emisję z 2018 roku? Czy o okolicznościowe 2-złotówki w nordicgoldzie jakie NBP walił w ilościach hurtowych aż do 2014 roku? Też zbieram bilon obiegowy ale jak koledzy wyżej raczej wyłapuje go z obiegu. Czy będzie więcej warty? W sumie już jest bo to zależny od stanu i nakładu - zauważalny staje się wzrost ceny np. 2-złotówki ale z pierwszego rocznika - 1994. Sam mam raptem kilka egzemplarzy w stanie co najwyżej 3. Za to 5-złotówka (o ok. połowę wyższy nakład ale i dwójki niemały) bez problemu stan 2+ i to tak, że w pewnym momencie już nie zwracałem na nie większej uwagi. Z monet PRL wysoko stoi np. 1-złotówka 1957 b.z., w II RP to np. 2 zł z Piłsudskim z 1936 roku (nakład 75 000 - tylko!). Za to GN to planowany produkt z przeznaczeniem na zbieractwo. Co prawda po zarzuceniu przynęty w postaci dosyć niskonakładowych (najrzadszy Zygmunt II August był klepnięty w ilości ~3x większej niż wspomniana obiegowa 2-ka z 1937) i w miarę sensownych emisji ok. 2000 zaczyna się tłuczenie tego na potęgę zarzucając nas rocznie kilkunastoma nowymi tematami. Napędzili tego tyle, że sami się tym udławili i wstrzymali emisję. Krążą więc te emisje w sklepach jako nadwyżka tego co nie wchłonął rynek w postaci sklepów numizmatycznych i klienteli służąc za to czym generalnie są - pieniądzem obiegowym.
7  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Humor / Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów : 16 Lipiec 2018, 09:39:14
Jak mają tak wyglądać to i tak nieźle. Mam kilka pozycji wyglądających jak z koszyka antykwarycznego "wszystko po 2 złote" i przydałoby się im przywrócenie do stanu używalności. W wolnym czasie (haha...) muszę się za nie zabrać...
8  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Humor / Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów : 13 Lipiec 2018, 23:03:59
No, cudnej jakości oprawa na pewno wpłynęła na 4-cyfrową kwotę. Swoją drogą ciekawe ile u dobrego introligatora by kosztowała taka oprawa z górnej półki.
Powyżej porównywałem takie same egzemplarze  Uśmiech
9  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Moneta kolecjonerska 20 zł :) : 12 Lipiec 2018, 22:09:07
Czekam aż półtoraka walną Chichot
Na serio nie mam nic do tej serii, mimo, że naciągana (jak niemal wszystko co emituje NBP) to daje niejako wgląd w przeszłość naszego pieniądza a to już krok do zgłębiania historii tamtych czasów. Ale wkurza mnie fakt, że zawsze muszą walnąć orła z nominałem i napisem "Rzeczpospolita Polska" na wizerunku danej monety. W tym przypadku tymfa. Jakby nie mogli jakoś to skomponować tak, żeby nie zasłaniać wizerunku dawnej monety.
10  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp : 12 Lipiec 2018, 21:45:14
Też tak myślałem ale gdyby tak było to dlaczego haki widać idealnie wpasowane w 'X' a reszta to miszmasz? Poza tym pod PMDL faktycznie coś "jest". Ale niezbyt mi to wygląda na resztę krzyża bo tam on być powinien zakładając, że awers został powtórnie nabity na rewers.
Skłaniałbym się może ku teorii, że ktoś próbował poprawić tą stronę, bo zaczął (lub kontynuował) od nabicia haków a gdy zorientował się, że robi źle przywalił tam najbardziej pasującego iXa.
Na poparcie tej wysnutej wśród oparów chmielu i gotującej się brzeczki teorii podam przykład półtoraka wileńskiego W.19.4 i, gdzie na awersie pod literami SIG III są widoczne wcześniej nabite litery MON.
Tu mogło być podobnie.
11  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Humor / Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów : 12 Lipiec 2018, 20:07:24
Nie opis bo ten jest jak najbardziej w porządku.
Po prostu ja ciemny jestem albo jakiś. Albo nie rozumiem praw rynku. Albo nie przemawia do mnie coś takiego jak "renoma firmy".
Bo czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego pozycja literaturowa, którą można kupić na popularnym portalu aukcyjnym za 50 złotych bez grosza + KW (żeby nie być gołosłownym: raz i dwa, żeby więcej nie szukać) na WCNie ma już podbitkę do 195 zł???   monkey

Ok, dobra nie ma tematu. Od dziś skupuję książki pana Kałkowskiego, robię bańkę i będę sprzedawał u nich po 500 złotych sztuka Chichot Tak się robi biznesy.
12  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp : 09 Lipiec 2018, 10:12:57
Tutaj przynajmniej wiadomo co jest pod P w 'POL'
13  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp : 08 Lipiec 2018, 21:48:51
haki? Potrzebne byłoby jednak lepsze zdjęcie
14  Ważne działy / Stany Zachowania / Odp: Stany zachowania : 04 Lipiec 2018, 08:33:03
Podsumowując.
Slaby miały być dla określenia stanów (zamysł sam w sobie dobry) a teraz są po prostu maszynką do zbijania kasy na frajerach, którzy nie potrafią sami ocenić stanu zachowania monety. I teraz chcąc kupić ciekawy walor zapakowany w trumienkę trzeba szykować 200%-XXXX(?)% więcej kasy bo od razu rzuci się na niego zgraja zombie, którzy widzą tylko MS64...
15  Pieniądz w Polsce / Polska Królewska / Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska) : 28 Czerwiec 2018, 20:52:48
That same mistake (REX -> RX) in Lithuanian polker:
Strony: [1] 2 3 ... 27
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM