Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
18 Październik 2018, 00:05:38


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 29
1  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Humor / Odp: Rekiny biznesu w akcji. : 17 Październik 2018, 19:55:18
Od razu jak zobaczyłem na numimarkecie tą monetę zapaliła mi się lampka a jednocześnie przypomniałem sobie, że kiedyś założyłem tu wątek o Januszach rekinach biznesu.

Rozchodzi się o tego półtoraka:
http://numimarket.pl/poltorak-1615_523449

1615 - dosyć popularny rocznik i o ile nie jest to np. odmiana SIGIS, MONE NE czy MONE NO to ze zdobyciem ładnych egzemplarzy w przystępnych cenach nie ma problemu.

Tutaj mamy stan średni ze sporym niedobiciem i mechanicznym uszkodzeniem krążka. Słowem jakbym miał wydać na niego 11 złotych to nie połasiłbym się na tą monetę. Po co jak za 30-40 można mieć w kolekcji ładną czytelną odmianę? A tu 145 złotych?! No ok każdy orze jak może, widać w Legnicy półtoraki są w cenie.

Ale wspomniałem w pierwszym zdaniu o lampce ostrzegawczej i o tym, że nie dałbym za niego nawet 11 złotych. Dlaczego?
Otóż 10 dni temu ten sam półtorak (ma wady nie do pomylenia) poszedł na Violity za.... 10,85zł Chichot
https://auction.violity.com/pl/89090988-poltorak-1615-god

I nie chodzi mi teraz o fakt, że moneta z Ukrainy jest oferowana u nas. To raczej normalny proceder ale takiego SZROTA oferować z przebiciem ponad 1200%? No komuś chyba się coś popierdziliło pod kopułą Chichot
2  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Humor / Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów : 16 Październik 2018, 21:59:44
Rozczulił mnie ten opis...  Buziak Pani Monika sama widocznie nie wie, który ze sprzedawanych półtoraków jest destruktem to bezpiecznie skopiowała opis do niemal wszystkich.
Wkleję go tu bo na alledrogo szybko zginie:
Cytuj
Srebrna moneta półtorak.Stan 1 destrukt.Śliczna wszystkie mają połysk,że ciężko zrobić zdjęcia.MONETY pochodzą z prywatnej Kolekcji. Są to okazy wyselekcjonowane przez osobę,która się tym zajmowała.Na żywo są dòżo ładniejsze niż na zdjęciach.Polecam prześliczne stany.Wystawiam od takiej ceny ponieważ to unikatowe stany nie jakieś wykopki,czy wytarte mało warte blaszki,więc proszę przemyśleć czy nie warto mieć taką,Śliczną część historii do swojej kolekcji za takie pieniądze jest to okazja.Przesyłka tylko ubezpieczona priorytetowa dlatego też taka Cena.
Oryginalna pisownia zachowana.

https://allegro.pl/poltorak-1622r-1stan-i7615608308.html#thumb/2
3  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp : 16 Październik 2018, 16:12:42
Jedno jest pewne - nie jest to oficjalny produkt mennicy bydgoskiej z roku 1622. W katalogu Adama widnieje jako B.22.3.a - F4 (czyli najrzadsza opcja) z adnotacją, że to najprawdopodobniej fałszerstwo. U Kamińskiego też się pojawia pod numerem 485 z eRką, co oczywiście jest bzdurą na resorach - widocznie uznali ją za oficjalne bicie.
Obstawiałbym jakieś późniejsze naśladownictwo (czyje?) z uwagi na to, że jest (najprawdopodobniej) srebrna no i jest to inny stempel niż ten w katalogu podpisany jako B.22.3.a.
Co Panowie na to?
4  Pieniądz w Polsce / PRL i IIIRP / Odp: 5 groszy 1991 fals? : 16 Październik 2018, 14:01:36
Nie wiem, czy to możliwe by ktoś fałszował pięciogroszówkę w takim stanie. Stawiałbym raczej na destrukt - zużycie (wykruszenie) stempla.
Właśnie to samo pisałem. Też stawiam na wykruszenie i mało prawdopodobne, żeby ktoś fałszował nominał > złotówki. No chyba, że gangi w szkole podstawowej Mrugnięcie
5  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Humor / Odp: Grzyby i coś jeszcze... : 13 Październik 2018, 20:32:05
To runy a słowianie (nie wiem jak ci uturbieni) raczej kojarzą się z głagolicą.
Tak więc albo ktoś przyzywał demona (apage spirytus) albo faktycznie jakaś gierka obozowa Chichot
6  Ważne działy / Grading / Odp: Jeszcze o gradingu : 13 Październik 2018, 16:46:18
Ci ( laicy) ktorzy inwestują w trumny, meble, czy stare zegarki najczęsciej padają ofiarą handlarzy i kupują odpicowane buble.
Nie wiem jakie macie odczucia, i czy bywacie na giełdach staorci, moim zdaniem tak z 90% sprzedających swiadomie wprowadza w błąd potencjalnych nabywców.
Skoro się wierzy temu co jest napisane na pudełku, zamiast samemu zacząć zgłębiać temat... no ale  na to potrzeba dużo czasu i często też pieniędzy. A tu podane na tacy.
Czy to w internecie czy na bazarach oszustów nie brakuje. Kiedyś oglądając ich "cuda", czyli wypucowane na wysoki połysk Traugutty i inne sreberka IIRP słyszałem jak gadają między sobą, że teraz to już tylko oglądacze. Prawdziwych klientów już nie ma... No jak taki jeden z drugim woła za wypucowanego Traugutta w 3 stanie 900zł mówiąc, że on i tak dokłada do tego interesu to nie wiem z kogo większego idiotę próbuje zrobić...
7  Ważne działy / Grading / Odp: Jeszcze o gradingu : 13 Październik 2018, 15:30:36
Na stałe, nie sądzę.....
Tym bardziej ze jak się okazuje gro monet w trumnach, a raczej napisy na nich to bzdury.
Niestety nie byłbym takim optymistą. Kasa wsadzona w zakup ogradowanych monet (a te idą przeważnie po wyższych cenach niż ich rówieśnicy - wiadomo, "magia" prestiżu) musi się zwrócić. Tylko nieliczni (w tym ja) kupując pochowaną za życia monetę uwalnia ją z trumny nie bacząc na to, że przy ewentualnej odsprzedaży stracą na tym. Ale czasem widząc, że ktoś po raz 2 wystawia monetkę w trumience i traci na tym... no cóż wyłazi ze mnie wtedy cebula:


A błędy i falsy w trumnach były, są i będą. Kolekcjonerzy i tak wiedzą a laicy/inwestorzy co najwyżej się na tym przejadą i pójdą inwestować w antyczne meble.
8  Ważne działy / Grading / Odp: Jeszcze o gradingu : 10 Październik 2018, 14:16:56
Przyznam się ponownie, że wkładam monety w kapsle, które można właściwie uznać za namiastkę trumien.
Też to robię. Kapsle leżą w paletach, monety ładnie się prezentują. Nie leżą luzem w paletach tylko dlatego, że takiego półtoraka czasem trudno wyciągnąć palcami. Jest po prostu cienki a ja  mam grube paluchy i musiałbym grzebać w "dołku" co przy braku cierpliwości mogłoby źle skończyć się dla monety. Ale jak chcę to mogę monetę wyjąć, poobracać w palcach, zważyć, pooglądać pod lupą z rożnych stron (rant też jest ważny - mam też m.in. IIRP a tam niektóre monetki mają napisy na rancie. I proszę mi nie mówić, że aktualny grading umożliwia oględziny rantu. Tak. Przez szybkę. Jak w muzeum.
Podejrzewam, że niechęć naszych bywalców do trumien wynika z faktu, że moneta tak zapuszkowana przestaje być monetą a staje się obiektem muzealnym. Nie wolno dotykać, jak powtarzają bez przerwy upiory muzealne, choć właściwie nikt niczego nie dotyka. Przestaje być moja, bo nie mogę dotknąć.
Przestaje też być monetą, a staje się pudełkiem o określonej wartości.
Dokładnie. Robi się z monety eksponat, jak Pan słusznie zauważył - sterylny. To może i dobre np. dla współczesnych lustrzanek - ograniczenie kontaktu z czymkolwiek ale na litość nie dla monet, które kilkaset lat przeleżały w piwnicy, pod ziemią, czy w skrzyni lub garnku.
Każdy dyletant może to śmiało kupić, bo jest gwarancja stanu i autentyczności, choć, jak ktoś to już na tym forum wykazał, ta gwarancja jest iluzoryczna, bo jak każda gwarancja, ma na celu zarobek firmy, nie ochronę klienta.
No i oczywiście, pięknie wyglądają te sarkofagi w pudełku, choć niewiele ich się mieści na jednej palecie.
Trudno też ignorować to idiotyczne podkreślanie najwyższej noty na świecie, które napędza jakąś niespełnioną ambicję olimpijską.
No i dlaczego chcąc nabyć jakiś walor opakowany w plastyk mam płacić za niego więcej niż jest realnie warta moneta bez pudełka? Tylko dlatego, że ktoś nie umie ocenić stanu monety i potrzebuje od tego ludzi ja muszę płacić ekstra więcej za jakiś plastykowo-hologramowy "certyfikat"? Bo czasem są monety, które nie pojawiają się co miesiąc/rok, żeby sobie odpuścić ich kupno jeśli są ogradowane. Jakbym lubił wydawać zbędnie pieniądze to kazałbym pakować sobie chleb w piekarni w pozłacany papier a po przyjściu do domu bym go wyrzucił. Zasada powinna być taka, że kto chce to sobie graduje monetkę i ma ją w plastyku a nie na odwrót, że większość ma się dostosować do dyletantów, którzy wiedzą, że MS 64 jest lepszy od MS 61. Nie urażając kolekcjonerów na tutejszym forum nasłuchałem i naczytałem się wystarczająco, żeby wyrobić sobie opinię o grupie docelowej trumienek.
9  Ważne działy / Grading / Odp: Jeszcze o gradingu : 10 Październik 2018, 11:44:32
Jest grupa osób, która po prostu lubi kolekcję w trumnach. Ewentualna ochrona monety to kwestia drugorzędna.
Pierwsze co przychodzi mi na myśl to pracownicy domów pogrzebowych...   scyth  Mrugnięcie
A z tą ochroną przed czynnikami faktycznie bezedura. Jak nikt do tej pory jej nie przetopił, złamał, zdarł powierzchni pilnikiem to czy to półtorak, szóstak czy talar to (badum tsss!) nadal NIC jej nie będzie. No, chyba, że ktoś lubi układać monety w stosiki a potem ćwiczyć celność rzucając kamieniami w te stosiki. Najlepszym dowodem, że żadne udziwnione środki do przechowywania monet tym nie szkodzą jest wyprzedana kolekcja kopertkowa na 6 aukcji GNDM. Piękne stany i to w czym? Jakiś papierowych kopertkach? Brrr.  Smutny
Kasa, panowie kasa. Są firmy, co trumienkują monety za kasę wmawiając klientom, że to prestiż i gwarancja (ta, ciekawe czego), są kolejne firmy, które w tym pośredniczą, następne firmy handlują tym towarem a każdy z kolei próbuje wmawiać, że moneta z plastykową naroślą z hologramem i cyferką MUSI być droższa od jej rówieśnika. No bo musi bo w końcu ktoś wyłożył hajs a hajs musi się zgadzać. Ew. nadwyżki też są do przyjęcia.
10  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: Antykwariat Dawid Janas aukcja 3 : 09 Październik 2018, 16:06:50
Za każdym razem jak myślę o tej aukcji, przed oczami mam tylko jedną monetę
https://antykwariatdj.onebid.pl/auction/3/category/9515/lot/130/
 Buziak Buziak Buziak

Smutny coś ten karpik Mrugnięcie
11  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp : 09 Październik 2018, 15:45:02
Półtorak B.1620 z Z4/2-0 -  jest 1 sztuka u Nieczytajło nr 215, wydaje się ,że to ta sama para stempli.
Z ciekawości jak go wye'R'kował?
12  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp : 09 Październik 2018, 09:58:47
Obiecałem ciekawostkę, będą dwie.
Pierwsza to znana już odmiana rocznika 1620 z ciekawym połączeniem daty w postaci cyfrowej: 2 - 0 oraz nominału w jabłku: Z4. Standardowo są 20/24 lub Z0/Z4.
Niestety dwójka w dacie za czytelna nie była więc bardziej na czuja kupiłem ale na powiększeniu widać, że jednak nie przyśniło mi się. Stan średni ale nie wybrzydzam Uśmiech
Górecki B.20.2.g - F3 jako szacunkowa rzadkość.
Druga to raczej ciekawostka dla zapaleńców (no ale w końcu gdzie jak nie tutaj) czyli analiza na poziomie katalogu Chełchowskiego.
Kraków 1617 to jeden z moich ulubionych zestawów (mennica/rocznik). Tutaj wydaje mi się, że mamy "ewolucję" jabłka oznaczonego roboczym kodem '7' u Cezarego, stanowiącego +/- 15% całego rocznika. Różnice nie są jakieś spektakularne ale przy kontroli (po lewej), którą stanowi całkiem ładny półtoraczek nabyty u Niemczyka (fajna przebitka cyfry 1 w dacie Uśmiech ) widać:
- 3 belki w jabłku (w kontroli - 2),
- 2 kule w łukowatej belce poprzecznej w jabłku (w kontroli 3)
- inny rodzaj "połączenia" jabłka z krzyżem, który wydaje się tworzyć całość (w kontroli bardziej przypomina to dwuwarstwowe ramiona, które stykają się tylko z podstawą krzyża)
- dwa malutkie kolce/wypustki u podstawy.
Normalne osoby na to pewnie uwagi nie zwracają ale dawno stwierdziłem, że bycie normalnym to nie dla mnie Chichot

Pozdrawiam
13  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: Aukcja STARY SKLEP na onebid. : 06 Październik 2018, 19:23:23
Ale truposzy...
14  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Grosze Zygmunta III : 04 Październik 2018, 09:41:57
Zdecydowana całość. Wymyśliłem sobie, że pozbieram grosze, tak od początku do końca
Od trzech lat zbieram półtoraki a nie mam "kompletnego" żadnego rocznika. W niektórych faktycznie niewiele mi brakuje ale są to takie rodzynki, że nie wiadomo czy faktycznie istnieją bo to, że w katalogach są to na aukcjach nikt ich nie widział. A to "tylko" 14 lat. A tu grosze od początku do końca  Co? Polecam zacząć od grosza Kazimierza Wielkiego, potem już z górki Mrugnięcie
A na serio powodzenia w tworzeniu kolekcji  Uśmiech
15  Pieniądz w Polsce / 1506 - 1586 / Odp: nienotowany denar 1581, Wilno : 27 Wrzesień 2018, 10:28:33
Jak sama strona wskazuje wydobyty przez detektorystów. Ciekawe jak nasi archeolodzy traktuja takie smaczki. Gdyby nie Pan X to ten denar nigdy by nie ujrzał swiatła dziennego,a idąc tokiem rozumowania "dociekliwych archeologów" grono detektorystów to banda szkodników nic niewnosząca do badań wręcz przeciwnie tylko im szkodząca.
No bo łyso jest jak napaleni amatorzy ze sprzętem nieraz z "Biedry" znajdują monety, sprzęty, broń itd itp. Słowem działają. To, że prawo mamy jaki jest łatwo podciągnąć to pod grabieże i takie tam rabowanie skarbu państwa z rzeczy, które i tak bez detektorystów zgniłyby w ziemi bo żaden archeolog z kulawą nogą by się po nie nie pofatygował:D
No a taki etatowy archeolog kasę bierze za miesiąc plus jakieś granty może jeśli napisał i dostał i zanim wypije trzecią kawę widzi na forum post, że jakiś facio w klapkach wykopał po śniadaniu unikatowego denarka Chichot No jak to wygląda? No trzeba ukrócić to działanie bo wychodzi, że nic nie robi. No to wtedy zgłasza takie "nielegalne wykopaliska" do płokułatuły.
Strony: [1] 2 3 ... 29
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM