Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
17 Marzec 2018, 17:09:38


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 25
1  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Humor / Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów : 12 Marzec 2018, 20:26:48
Jacy inwestorzy?
Chcecie wiedzieć, skąd biorą się takie ceny i transakcje?
Obejrzyjcie sobie serial "Ozark".
2  Ważne działy / Identyfikacja monet i banknotów / Odp: Czy ktoś widział 5 fenigówkę : 27 Luty 2018, 21:10:00
Historia trochę jak z 1 fenigówką 1917 KP, ale tam podejrzenie pada na udokumentowany pożar mennicy stuttgarckiej.

Jedyny, potwierdzony dostępnymi dokumentami pożar mennicy w Stuttgarcie miał miejsce podczas II Wojny Światowej, po bombardowaniu miasta 20 i 25 lutego 1944 roku. Metal wydobyty z gruzów mennicy, w tym monety, niewykorzystane krążki oraz próby przechowywane w archiwum mennicy, przekazano do składnic złomu. Dopiero w roku 1967 dwóch anonimowych dziś kolekcjonerów uzyskało dostęp do tych zasobów i na rynek numizmatyczny trafiły prawdziwe rarytasy, niestety w przeważającej większości uszkodzone w pożarze i podczas późniejszego przechowywania w złych warunkach.
W katalogach aukcyjnych są wprawdzie przy szeregu niemieckich monet schyłkowego okresu „cesarstwa” informacje, że monety pochodzą z pożaru „Aus dem Brandschutt der Münzstätte Stuttgart”. Problem w tym, że oprócz jednofenigówek KP z 1917 r. są to na przykład aluminiowe trzymarkówki 1922 F lub zestawy destruktów, prób i fałszerstw z lat 1918 – 1924. Te monety w roku 1917 jeszcze nie istniały.

Jednofenigówki KP z 1917 r. są bardzo tajemniczymi monetami. O tym, że takie monety istnieją wiedziano już w czasach II RP. Dowodem "Skorowidz monet polskich" W. Chomińskiego wydany we Lwowie w 1929 r. Nie udłao mi się natomiast znaleźć żadnego aktu prawnego wprowadzającego ten nominał. Dotyczy to również rocznika 1918, który jest przecież bardzo pospolity!

Nie znam żadnego dokumentu źródłowego dot. braku notowań 5-fenigówek 1922A, ale teoria, że przyczyną była inflacja jest prawdopodobna. W końcu czerwca 1922 kurs $ wynosił 79,37 DM, na koniec roku już 1577,29 DM. Wybicie w Berlinie 89 milionów tych monet odnotowano w wielu publikacjach. Bardzo prawdopodobne jest, że cały nakład poszedł do przetopienia. Mogły pozostać egzemplarze z archiwum mennicy. Trzeba by zapytać w muzeum Bodego albo w Dreźnie, czy mają taki egzemplarz. W internetowych katalogach tych muzeów tej monety nie pokazano.

3  Ogólnie o numizmatyce / Newsy i aktualności / Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany : 09 Luty 2018, 19:04:32
A ja mam pytanie z całkiem innej beczki.
Dlaczego daje Pan tu odnośniki do profilu na FB zamiast wskazać bezpośrednio na bloga?
4  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp : 17 Grudzień 2017, 16:14:19
Poza tym niepokoi mnie brzuszek pod podstawą 2 w 24 ...
 Może to 2/34 i 3-2 ?
A koledzy co tu widzą?

Tę dwójkę najpierw nabito do góry nogami, później poprawiono. To opcja pierwsza. Druga, że omyłkowo nabito 3 i później poprawiono dwójką.
5  Ważne działy / Techniki Mennicze / Odp: Trojaki ze Wschowy -Zygmunt III Waza : 05 Grudzień 2017, 19:26:42
Drugi raz identyczna wada blaszki, raczej by nie powstała, więc jednak... skaleczenie stempla?!
Jak może dojść do czegoś takiego? 

Ślady są w tle, czyli na stemplu były na powierzchni, na płaszczyźnie, w której był wklęsły rysunek.
Wystarczy chęć wyczyszczenia stempla i przetarcie osełką z grubym ziarnem, zamiast gładką, służącą do gładzenia/polerowania.
Również przeciągnięcie stemplem po kamiennym stole albo podłodze dało by podobne ślady.

Jest jeszcze jedna możliwość, stempel był naprawiany/regenerowany. W tym celu trzeba było go rozhartować. Może ktoś przy tym przesadził z temperaturą i popłynęło.
6  Ważne działy / Techniki Mennicze / Odp: Trojaki ze Wschowy -Zygmunt III Waza : 05 Grudzień 2017, 17:56:46
Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć pochodzenie tych podłużnych warstw metalu, które zaznaczyłem na zdjęciu trojaka z 1598r.?
Czy to jest efekt skurczu stopu metalu podczas stygnięcia cany, który się uwidocznił dopiero po ręcznym wyklepaniu ponownie podgrzanej do czerwoności cany na blachę, czy może jest to wada stempla?
Pozdrawiam   
Wygląda to, jak zarysowania/skaleczenia stempla.
7  Ważne działy / Techniki Mennicze / Odp: Wytrzymałość stempli. : 04 Grudzień 2017, 17:06:31
...Szybciej wykonywać się powinno stempel rewersu, z uwagi na wykorzystanie punc. Na awersie trzeba wyryć portret króla, a puncami można zrobić napis w otoku.

Awersy też puncowano. Punceny z portretem władcy są w wielu muzeach, kilka widziałem w Dreźnie.
8  Ogólnie o numizmatyce / Poszukuję / Odp: Gumowski Dzieje Mennicy Krakowskiej : 21 Listopad 2017, 21:35:15
http://mbc.malopolska.pl/dlibra/docmetadata?id=16141&from=publication

Przepraszam. Tu jest tylko recenzja.
9  Pieniądz w Polsce / II RP, WMG i IIWŚ / Odp: Notatki Bisiera to fikcja i tylko tyle : 18 Październik 2017, 20:27:12
...jeszcze raz proszę szczególnie nestora współczesnej numizmatyki P Chałupskiego
Nestor!?!?
Nestorem nazywa się obecnie doświadczonego starca lub najstarszego członka jakiegoś towarzystwa.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nestor_(mitologia)

Anim starzec (do emerytury jeszcze mi sporo brakuje), anim jakiegoś towarzystwa członek.
Jeszcze nie wiem, czy się tarzać ze śmiechu, czy wyzwać na pojedynek. Żona się tarza.

Jakie trzysta lat? Notatki dotyczą monet z okresu 1922-1936 o ile dobrze pamiętam. Nie są to żadne notatki, tylko, jak już wyjaśniał p. Damian Marciniak, oferta sprzedaży zespołu prób monet II Rzeczpospolitej. Stąd widoczne w tym wykazie ceny.

Po co grafolog? Ktoś, gdzieś przyczepił się do różnicy pisma "notatek" i opisów na kopertkach monet należących kiedyś do Bisiera. Ja też mam kilka monet w kopertkach opisanych przez nieznanych mi poprzednich ich posiadaczy. Po co je przepakowywać, opisywać na nowo?

Szukanie dziury w całym to może i pasjonująca zabawa, ale bezproduktywna. Może by się Pan lepiej zajął historią jedynego, niepowtarzalnego grosza praskiego przebitego stemplem grosza krakowskiego (znajdzie go Pan na Allegro http://allegro.pl/grosz-praski-przebity-stemplem-grosza-krakowskiego-i7000986638.html).
10  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego : 14 Październik 2017, 17:25:19
Cytuj
A u Pana to wygląda prawie tak, jakby kmiotek z miejsca włożył kożuch, wsiadł na furę i pojechał do miasta Poznania, tam zaszedł do wiadomego muzeum, wlazł prof. G. do gabinetu i rzekł od progu: "Mam ci tu ja panocku za pazucho dwa pikne medalijony ze szczyrego złota. Piszta tedy panocku do onych Duńcyków co bym ja im je pszedał za wjelgie piniendze, a i wam za te fatygie nie poskompie".

Proszę jeszcze raz, spokojnie przeczytać, co napisał zenonmoj
11  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Co robią muzea : 30 Czerwiec 2017, 16:04:49
Niezależnie od wszystkich argumentów pokazujących nieudolność działania muzeów, nadal uważam pomysł wyprzedaży zbiorów za głupi i szkodliwy. Powinno się raczej dążyć do polepszenia działania muzeów.
To tak jak z obecną demolką szkolnictwa. Zamiast zabrać się za profesjonalną reformę programową, która naprawdę by się przydała, rozwalono organizację. Od września zmienią się nazwy, a problemy pozostaną.
Nie chodzi o wyprzedaż zbiorów.
Muzealnych magazynów nie znam. Z kilkudziesięcioma monetami spoza muzealnej ekspozycji zapoznałem się u Czapskich przy okazji kwerendy dotyczącej szelągów Augusta III - te monety są dobrze opisane i łatwo dostępne. Czy tak dobrze jest wszędzie - wątpie, bo na przykład jedno z dużych muzeów, szczycące sie pokaźnym zbiorem numizmatycznym, na pytanie o kilka konkretnych szelagów Augusta III odpowiedziało tak:
Szanowny Panie,
po przeprowadzeniu wstępnej kwerendy w zbiorze, stosownie do Pańskiej prośby z dnia 5 lipca br., uprzejmie informuję że w GN (xxx) znajduje się  przynajmniej 380 szt.  tych monet z różnych lat wybicia. Są one w zdecydowanej większości bliżej nieokreślone, w związku z czym  bardziej szczegółowa kwerenda  powinna zostać przeprowadzona przez Pana osobiście.
Z poważaniem
(yyy) kustosz

O czym to świadczy?
Tylko o tym, że muzeum nie jest zainteresowane wszystkim, co zalega w jego magazynach. Być może na pytanie o talary odpowiedź była by inna, ale czy z punktu widzenia nauki, talar na pewno niesie większą ilość informacji o przeszłości od trojaka albo szeląga? Fakt, można na nim zauważyć więcej szczegółów stroju władcy, ale jeszcze więcej widzimy ich na obrazach.
Drobne monety są liczniejsze, znaleziska liczą czasem po kilka albo kilkanaście tysięcy egzemplarzy i powiedzmy sobie szczerze, mogą wydawać się nudne. Więc leżą w pudłach w magazynach, wyciągane na światło dzienne tylko przy okazji spisów inwentaryzacyjnych, albo...
Niestety, co jakiś czas dowiadujemy się, że po pewnych okazach z muzealnych magazynów ślad znika. Przechowywanie tysięcy dubletów pochodzących z luźnych znalezisk albo od darczyńców, którzy nie przekazali żadnych informacji o pochodzeniu monet, dubletów, których rzetelna konserwacja i opracowanie jest po prostu bezcelowe.
Nie oznacza to, że muzeum powinno zniechęcać osoby przynoszące monety (i inne zabytki). Wręcz przeciwnie, każdy powinien za dar otrzymać podziękowanie i mniejszy, lub większy upominek (np. wejściówki do muzeum). Monety po opracowaniu, jeśli miały by być kolejnymi dubletami zapychającymi szafy, powinny trafić na rynek. Kolekcjonerzy zyskają egzemplarze do swoich zbiorów, muzeum środki na działanie. A środki są potrzebne i na zakupy nowych obiektów, i na badania, i na rzeczy całkiem przyziemne, jak żarówki, papier toaletowy i pastę do podłóg.
12  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Po co wykopujemy te stare krążki metalu? : 28 Czerwiec 2017, 18:45:43
...No więc po co powiększać wiedzę historyczną?

Po co, czy dlaczego?

A po co (dlaczego) męczy Pan swój wzrok wynajdując kolejne okazy do Not in RIC?
13  Ważne działy / Identyfikacja monet i banknotów / Odp: Prośba o pomoc : 01 Czerwiec 2017, 19:10:27
Autor wątku przysłał mi na priva ten sam link. Zareagowałem podobnie, jak Cancan62 i poprosiłem o przykładowe zdjęcie.
Nic nie dostałem.
Nie bardzo mi się to podoba...
14  Pieniądz w Polsce / Polska Królewska / Odp: Połowy drobnicy staropolskiej (i nie tylko drobnicy) : 21 Maj 2017, 11:54:03
Awers z P.86.1.a
15  Ważne działy / Informacje o falsach / Odp: Talary cieszyńskie : 20 Maj 2017, 15:04:19
"CIKÁNSKÝ" = cygański
Co poeta miał na myśli, nie wiem na pewno, ale nie mam wątpliwości, że nie miał zamiaru upierać się przy oryginalności monety.
Strony: [1] 2 3 ... 25
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM