Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
24 Wrzesień 2018, 17:39:46


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1]
1  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Humor / Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów : 19 Czerwiec 2017, 23:12:58
Jak widać pakowanie monet do trumienek nie wymaga nawet umiejętności liczenia do dziewięciu ;-)

https://wcn.pl/eauctions/170622/details/77054
2  Ważne działy / Informacje o falsach / Odp: Półtorak Koszalin 1618 : 17 Luty 2017, 23:26:57
Rozczulająco nieporadne wykonanie wskazuje moim zdaniem na fals z epoki. Trzeba w tym momencie zaznaczyć, że fałszerstwa monet Gryfitów (mam na myśli drobnicę) należą do niezwykłych rzadkości. Gdyby aukcja ruszała od złotówki to może sam bym zalicytował, takie dziwadło może wnieść trochę kolorytu do kolekcji  Mrugnięcie
3  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Humor / Odp: piękna czarna patyna : 07 Luty 2017, 19:13:47
Ktoś to i tak kupi, na alledrogo nierzadko ludzie biją się o jeszcze dziwniejsze kapsle
4  Antyk i Średniowiecze / Średniowiecze / Odp: Anglo-Saxon sceat : 19 Styczeń 2017, 00:44:05
Wspaniała sztuka, gratuluję i zazdroszczę  Uśmiech
5  Ogólnie o numizmatyce / Poszukuję / Wiadomości Numizmatyczne 1998 : 12 Styczeń 2017, 00:02:49
Drodzy Koledzy

Mam nadzieję, że nie naruszam właśnie regulaminu forum. Czy któryś z Was jest w posiadaniu i mógłby mi udostępnić (w formie skanów, pdf. etc.) artykuł Genowefy Horoszko pt. "Naśladownictwo denara karolińskiego z Kamienia Pomorskiego", który ukazał się w Wiadomościach Numizmatycznych, zeszyt 165-166 (3-4/1998) ?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc
6  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / O mennictwie Eryka Pomorskiego słów, naprawdę, kilka : 03 Styczeń 2017, 23:22:17
Nie wiem czy kogoś to zainteresuje, ale czytam właśnie monografię poświęconą Erykowi I Pomorskiemu, królowi Unii Kalmarskiej i ku mej radości znalazłem tam też parę słów o mennictwie tego króla, przetłumaczyłem na szybko i wrzucam tutaj, a nuż ktoś przeczyta :-)


Lata dwudzieste XV wieku, Dania, Unia Kalmarska.

   Miasta Hanzy wciąż skarżyły się na politykę monetarną króla Eryka *, która faktycznie nie była najlepsza. Królowa Małgorzata ** w czasie swego panowania przeprowadziła w Danii reformę monetarną i nakazała bić monety srebrne na wzór angielski, nazwane szterlingami (w tekście: Sterling). Monety te miały swoją wartością odpowiadać czterem fenigom (w t.: Pfennig). Hanzeaci mieli jednak inne zdanie na ten temat, według nich nowy szterling był wart tylko trzy fenigi.
   Przez pierwsze dziesięć lat swojego panowania Eryk nie ruszał reformy swojej matki, zwłaszcza że dobrze ona o to zadbała. Wciąż więc bito wprowadzone przez nią szterlingi.
   Popadając jednak w coraz większe tarapaty finansowe nakazał Eryk, w 1422 roku, od tej chwili miast srebrnych szterlingów bić monety miedziane, które nazwał "miedzianymi szterlingami" (w t.: cuprei sterlingi). To wzburzyło już nie tylko Hanzeatów, ale i samych Duńczyków.
   Tę sytuację, niekorzystną dla Danii oraz jej stosunków handlowych, usiłowała rozstrzygnąć królowa Filippa ***. Miedziaki wycofane zostały już w 1423 roku, zaś ósmego października 1424 roku Filippa zawarła umowę z Hanzaetami, umowę która miała zakończyć spór o kiepskie monety Eryka. (od sierpnia 1423 r. do maja 1425r. Eryk przebywał poza granicami Unii, władzę przekazawszy uprzednio swej małżonce)
   Stare monety zostały zdewaluowane, co obniżyło wartość dawnych cztero-fenigówek tylko do wartości dwóch. Filippa zagwarantowała także Hanzeatom bicie monet o takiej samej wartości jak ichnie. To miało nastąpić przede wszystkim dzięki wprowadzeniu nowych sześcio-fenigówek. Wybito ich jednak prawdopodobnie tak niewiele, że prawie nie było ich w obiegu. Wybijano je, jako szóstaki (w t.: sösling), w Lundzie i do dziś znanych jest tylko 5 egzemplarzy.
   Nie wiadomo, czy król Eryk próbował jeszcze wracać do pomysłu miedziaków. W każdym razie jednak, po latach, nakazał bić tzw. groter, albo dziewięcio-fenigówki, których zawartość srebra była jednak tak niska, że w żaden sposób nie odpowiadały one założonej wartości.
   Większość szwedzkich monet, wybitych za czasów panowania Eryka, które weszły do obiegu w latach ok. 1430 - 1440, nosiła inskrypcję "Ericus Rex D(acie) S(vecie) N(orvegie)".
   W jednej ze szwedzkich publikacji numizmatycznych znajdują się następujące słowa: "Kuriozalnym nazwać można fakt, że robotnik fizyczny ok. roku 1430 zarabiał 3 i 1/2 ortuga (w t.: Örtugar) dziennie. Za kufel gotlandzkiego piwa (1,3 L) zapłacić trzeba było dwa fenigi (w t.: Penningar). W tym samym czasie organy (do grania :-) kosztowały 60 marek. Najstarszy ortug Eryka, ze Sztokholmu, na awersie ma ukoronowaną głowę, na rewersie natomiast literę E powyżej małego krzyża." ****


* Eryk I Pomorski - ur. 1382 w Darłowie (obecnie w woj. za-pomorskim) zm. 1459 także w Darłowie. Syn księcia Warcisława VII z rodu Gryfitów oraz Marii Meklemburskiej. Adopotowany przez swą cioteczną babkę, królową duńską Małgorzatę, w 1389r. zostaje królem Norwegii, w 1396r. także Danii i Szwecji. 17 czerwca 1397r. w mieście Kalmar obrany uroczyście na władcę powstałej właśnie unii tych trzech państw. Do 1412 roku, czyli do śmierci Małgorzaty, współrządzi z nią.

** Margrete I Valdemarsdatter - ur. 1353 w Søborg, zm. 1412 we Flensburgu. Córka króla duńskiego Waldemara IV Atterdaga, siostra Ingeborgii, matki Marii, matki Eryka. Eryk był tym samym, ze strony matki, prawnukiem króla Waldemara, a także Albrechta II księcia Meklemburgii. Droga Eryka do władzy to prawdziwe spaghetti dynastyczne :-)

*** Philippa Lancaster - ur. 1393/4 w Peterborough, zm. 1430 w Vadstenie. Córka króla
angielskiego Henryka IV Lancastera. Od 1406 roku małżonka Eryka.

**** Przypis do ostatniego cytatu, z książki: Kenneth Jonsson, Ulf Nordlind, Jan Wisehn (Hrsg)): Myntningen i Sverige, 995-1995, Numismatiska Middelanden XL. Svenska Numismatiska Föreningen Stockholm 1995, S. 111.


Fragment zaczerpnięty z książki Heinza Barüske - Erich von Pommern. Ein Lebensbild. Wyd. Hinstorff, 1997r. ISBN 3-356-00721-1

I jako ciekawostka link do monetki wspomnianej w tekście:
http://wcn.pl/archive/43399?q=eryk+pomorski
7  Ważne działy / Informacje o falsach / Talar - pytanie : 23 Grudzień 2016, 17:04:57
Może to niewłaściwy dział, ale trafiłem na taką oto aukcję i chociaż talary to nie moja "specjalność" to coś mi jednak nie daje spokoju w tej monecie, zwłaszcza postacie na rewersie. Stary Kopicki nie zamieszcza wizerunku tej odmiany, waga też jest inna. Licytować nie zamierzam, ale chciałbym poznać opinie lepiej obeznanych.

link do aukcji

http://allegro.pl/pomorze-1-3-talara-1673-karol-piekne-stare-srebro-i6645506679.html
8  Ważne działy / Czyszczenie monet / Odp: Grosik Ulryka Gryfity : 18 Grudzień 2016, 17:41:57
Bardzo dziękuję za odpowiedź, uspokoił mnie Pan. Kiedyś, jeszcze w szkole podstawowej, postanowiłem pozbyć się zielonego nalotu z monety 1-groszowej z 1938 roku, jednej z pierwszych monet jakie dostałem w życiu, przeszkadzało mi wówczas to, że rewers był słabo czytelny. Zapytałem o radę mojego nauczyciela historii, którego uważałem wtedy za guru w takich sprawach. Poradził mi, aby nalał do miseczki przegotowanej wody, wsypał do niej kwasku cytrynowego, wrzucił tam monetę i po paru minutach wyciągnę ją piękną i czystą. Tak zrobiłem. Moneta wyszła tak czysta, że niemal kompletnie gładka, powierzchnie z obu stron dosłownie się rozmyły. To był pierwszy i ostatni raz kiedy bawiłem się w czyszczenie monet :-)

Kiedyś jednak trzeba będzie zacząć eksperymentować, teraz w każdym razie dziękuję za rady.

Pozdrawiam
M.M.
9  Ważne działy / Czyszczenie monet / Grosik Ulryka Gryfity : 16 Grudzień 2016, 18:34:04
Dzień dobry Panowie. Wpadła mi ostatnio w ręce taka sztuka i trochę niepokoją mnie widoczne, zwłaszcza na rewersie, plamki. Pod lupą widać śliczny, rdzawo-czerwony, kolorek z domieszką zielonego (grynszpan?) tu i ówdzie. Nie znam się zupełnie na czyszczeniu monet i nie chciałbym jeszcze pogorszyć jej stanu, z drugiej jednak strony boję się, że ten nalot będzie postępował. Jakieś sugestie? Może kąpiel w jakiejś chemii i do holdera, aby przynajmniej zahamować rozwój?

Pozdrawiam
M.M.10  Ważne działy / Informacje o falsach / Odp: Allegro - fałszywa Rosja carska : 10 Grudzień 2016, 21:17:32
Wiem o tym, nie wyłapał Pan mojej ironii :-)
11  Ważne działy / Informacje o falsach / Odp: Allegro - fałszywa Rosja carska : 10 Grudzień 2016, 20:44:26
Jakież znowu falsy, przecież napisał, że monety na pewno srebrne, bo kolega sprawdzał :-) 
12  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Przedstaw się :) / Dzień dobry : 10 Grudzień 2016, 18:21:27
Dzień dobry wszystkim szacownym użytkownikom, nazywam się Mateusz, monety zbieram w sumie "od zawsze", czyli od momentu gdy jako brzdąc dostałem od dziadka garść różnych obiegówek z okresu PRL oraz międzywojnia, które trzymałem następnie przez lata luzem w puszce po kawie i od przypadku do przypadku uzupełniałem tym co mi wpadło w ręce. Niedawno postanowiłem jednak zainteresować się numizmatyką nieco poważniej i skupiam się obecnie na monetach dawnego Księstwa Pomorskiego - zbieram szerfy, grosze i szelągi podwójne gdyż wyższe nominały są daleko poza moim zasięgiem finansowym :-) Zakochałem się także bez pamięci w tzw. notgeldach, czyli pieniądzach zastępczych, interesują mnie głównie notgeldy miast pomorskich (monety i banknoty) z czasów po I wojnie światowej.

Pozdrawiam wszystkich!
Strony: [1]
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM