Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
20 Styczeń 2018, 04:13:29


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 4
1  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 05 Wrzesień 2017, 05:58:23
troche inny bo z innego stepla Chichot
ja dobiłem za cąłe 5 $ z wyslką

Te dwa powyżej nie tylko z innego stempla, ale z innej mennicy t.j. Antiochii.

Ten tutaj ekonomiczny  Duży uśmiech z gwiazdką po XXI jest z Cyzikusa.

G/<
2  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Broń i elementy uzbrojenia na monetach rzymskich. : 03 Wrzesień 2017, 15:27:56
Licho wie co to za maszkara jest u Domicjana, jakkolwiek trzeba też pamiętać, że sama Meduza/Gorgona przeszła ewolucję w przedstawieniach od monstrum z wywalonym językiem, kłami i wybałuszonymi oczyma (czasem nawet z brodą) — całkiem tak jak Kali w Hinduizmie — do pięknej raczej kobiety ze złymi wyborami co do fryzury. Na co w dzisiejszych dniach można natknąć się bardzo często. Mrugnięcie


G/<

P.S. Powyżej u Gordiana to chyba jakiś lew, czy coś kiciopodobnego. 
3  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 03 Wrzesień 2017, 14:43:03
[...]niby rzdakosc C ale to pierwszy w mojeje kolekcji [...] musiał się jakis skarbik pojawic bo u paru sprzedawców takie same monety w róznych stanach sie pojawiły

Ta odmiana 927 faktycznie nie jest rzadka, ale tak naprawdę to nie można brać RIC V.2 zbyt poważnie jako przewodnika rzadkości bo tam są nawet monety wskazane jako pospolite, które faktycznie nie istnieją. Lub jest C, tam gdzie powinno być R3. No, można ufać, że R przy aureusach to prawda. Chichot

Długo jeszcze poczekamy na dzieło zastępujące zgrzybiałego dziadka którym jest RIC V.2.
Szczęśliwi są zbieracze Aureliana, że mają już najnowsze opracowania!

G/<

P.S. Gdzie sprzedają konkretnie te nowe monety ze Wschodu?
4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 03 Wrzesień 2017, 05:50:37
Trypolis. RIC 927. Bardzo charakterystyczną cechą tej mennicy są duże uszy, po których monety Trypolisu łatwo można odróżnić od podobnych, z innych mennic.

https://www.acsearch.info/search.html?id=1193844


G/<
5  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Broń i elementy uzbrojenia na monetach rzymskich. : 02 Wrzesień 2017, 01:48:01
[...] Głowa Gorgony jest na nich integralną częścią pancerza, bez najmniejszych śladów, czy choćby sugestii śladu, że ten talizman był niezależnie zawieszony na jakimś łańcuszku, czy rzemieniu. Popiersia cesarskie oddają zazwyczaj rzeczywistość z dużą dbałością o najdrobniejsze detale i jeśli taka forma zawieszki by istniała, to zapewne na którejś z tych rzeźb byśmy dostrzegli ślad po tak istotnym elemencie.

Faktem natomiast jest, że nie dysponujemy popiersiami cesarskimi z drugiej poł. III wieku, a więc nie wiemy jakie wtedy panowały trendy. Głów cesarskich dla tego okresu jest jak na lekarstwo, a o popiersiach tylko pomarzyć.

Co do tych ilustracji powyżej, jest raczej pewność, że patrzymy na integralną część. Zgadzam się.

Jeśli natomiast chodzi o wiele monet z trzeciego wieku, to jednak są jakieś wyraźne zaznaczenia, że wisi niby gorgonejon na pancerzu, albo jakiś szkaplerzyk. Ale też nie zawsze 100% pewność czy kropka właśnie przedstawia Gorgonę. Jak to jest "rogate", no to gorgonejon, bo to są te dwa skrzydełka co Gorgonie z głowy wystają.


Ale czasem kropka na pancerzu jest podwójna, lub potrójna (rzadko). Moja hipoteza: to są medaliony przedstawiające jakieś inne bóstwa/sceny.

Zbieram dużo materiału dotyczącego wszystkich odmian tych pancerzy, więc wybiorę najlepsze egzemplarze aby pokazać dokładniej o czym mowa.


G/<
6  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Broń i elementy uzbrojenia na monetach rzymskich. : 02 Wrzesień 2017, 01:30:20
Lepsze zdjęcie, bezpośrednio z internetowego katalogu  Museo Archeologico Nazionale di Napoli.

Dziękuję za te zdjęcia. To się wszystko przyda do badań!


G/<
7  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Broń i elementy uzbrojenia na monetach rzymskich. : 01 Wrzesień 2017, 03:53:36
[...] srebrnego popiersia Marka Aureliusza, które znajduje się w zbiorach Palazzo Reale dynastii sabaudzkiej w Turynie.

To popiersie ze srebrnej folii znalezione w Marengo w 1928, to Lucjusz Werus.

Tak, czy inaczej, jakiś taki nierównooki... Chichot

G/<

P.S. Parę powiększeń.
8  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Broń i elementy uzbrojenia na monetach rzymskich. : 01 Wrzesień 2017, 00:59:42
Cytuj
coś w kształcie egidy nałożone jest na pancerz torsowy
Proszę w takim razie zwrócić uwagę na pancerz z srebrnego popiersia Marka Aureliusza, które znajduje się w zbiorach Palazzo Reale dynastii sabaudzkiej w Turynie.

To jest aktualnie nawiązanie do archaicznej formy egidy, występującej w tym formacie na monetach Greckich n.p. jak poniżej na monecie ponckiej z Amisos (dzisiaj Samsun), 85-65 p.n.e. Sądzę o liściach nie ma mowy, tylko łuski lub pióra jeśli przyjmiemy, że sama Gorgona była pierzysta.Im bardziej głęboko wchodzi się w historię egidy, tym bardziej prozaiczna inspiracja tego mitycznego przedmiotu bogów olimpijskich. Przynajmniej teraz bardzo modna hipoteza głosi, że Grecy wzięli, jako pierwowzór, Hetycką torbę myśliwską.

Już Herodot sugerował, że wszystko było ściągą od Libijczyków:

Histories IV, 189 "It would seem that the robe and aegis of the images of Athena were copied by the Greeks from the Libyan women; for except that Libyan women dress in leather, and that the tassels of their goatskin cloaks are not snakes but thongs of hide, in everything else their equipment is the same. And in fact, the very name betrays that the attire of the statues of Pallas has come from Libya; for Libyan women wear the hairless tasselled “aegea” over their dress, colored with madder, and the Greeks have changed the name of these aegeae into their “aegides.” Furthermore, in my opinion the ceremonial chant first originated in Libya: for the women of that country chant very tunefully. And it is from the Libyans that the Greeks have learned to drive four-horse chariots."

G/<

9  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 22 Sierpień 2017, 00:26:37
Na ówczesne standardy był człowiekiem starym, dobiegał siedemdziesiątki. Co w jego śmierci przedwczesnego?

No, rozchorował się i nie skończył swojej kaledońskiej kampanii. Miał lat 65 więc mógł, teoretycznie, dożyć do właśnie 70, 75, lub dajmy na to, nawet 80.
Nawet za pięć lat mogło stać się wiele rzeczy, które w innym kierunku mogły przestawić bieg historii. Ja głównie myślałem o rezultatach tego co by było gdyby Karakalla nie doszedł do władzy. A przejęcie panowania przez Heliogabala nie było, koniecznie, gwarantowane.

A czy pacyfikacja Kaledonii by się Septimiusowi udała? Może nawet nie, i koszt byłby wysoki. I z tego też konsekwencje.

Jest to, oczywiście, czysta zabawa.


G/<
10  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 21 Sierpień 2017, 13:35:30
A u mnie doszedł kolejny denarek legionowy Septymiusza Sewera Uśmiech Tym razem Legion XIIII Gemina Martia Uśmiech

Wiedział jak połechtać dumę legionów, i widać nauczył się czegoś od Marka Antoniusza i z ponownego wydania legionowych denarów za czasów Marka Aureliusza & Lucjusza Werusa.

Przedwczesna śmierć Sewera, wydaje się, jest jednym z tych punktów zwrotnych cesarstwa. Kto wie jak by to dalej poszło gdyby nie umarł w Eboracum.


Salve,

G/<
11  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 12 Sierpień 2017, 22:53:04
Obiecywali, i obiecywali, to TEMPORVM FELICITAS
Zanim zaczęło się zaklinanie rzeczywistości parę haseł nie było na wyrost:

Jest ciekawą historyczną ironią, że Antoniusz Pius, którego naprawdę można zaliczać do "dobrych cesarzy" jest ogólnie mało znany, nawet przez ludzi którzy twierdzą, że wiedzą coś o rzymskiej historii.

Będąc w Anglii zaskoczyłem kiedyś paru kolegów wspominając o wale Antoniusza. Oni tylko wiedzieli o wale Hadriana.

Wszyscy tylko znają takich rozrabiaków jak Neron & Kaligula, a Karakalla już ma daleko mniej (złej) sławy.


G/<
12  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 12 Sierpień 2017, 22:38:05
[...]

2.
OBVERSE: IMP C AVRELIANVS AVG
REVERSE: SOLI CONSERVATORI
BUST TYPE: B
FIELD / EXERGUE MARKS: A//TWO CAPTIVES
MINT: CYZICUS
EMMISSION: 3
WEIGHT:
RIC TEMP: 2986 (8 EX.)
NOTE: VERY RARE AND DESIRABLE REVERSE TYPE !!!

Piękna moneta z bardzo ciekawym rewersem. Niestety nie stać mnie na zbieranie Aureliana też (chyba, że trafi się jakaś okazja) ale ten typ z dwoma jeńcami bardzo by kusił!

Ten sub-typ popiersia B (To co S. Estiot nazywa w RdV Aureliano "con nappe", a Göbl "mit quaste" - z frędzlami/chwostami) jest ciekawy dlatego, że bardzo często występował u Aureliana, natomiast u Probusa zanikł po wczesnych emisjach Rzymu, w których i tak nie był nigdy przedstawiony z takim zamachem jak u Aureliana.

W Siscii pojawia się wprawdzie też, ale rzadko. Myślę, że Aurelian miał słabość do chwościków, a Probus był więcej "no frills". Mrugnięcie


G/<
13  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 12 Sierpień 2017, 22:19:49
to u mnie to biedaczek  Smutny przy takim stanie

Nawet w takim stanie trzeba się cieszyć, bo moneta jest naprawdę rzadka. Pański egzemplarz, sądzę, może być poprawiony delikatnym czyszczeniem.

Ja już takich rzeczy sam nie robię, bo rączki się trzęsą, ale zawodowiec albo utalentowany amator ma pole do popisu.G/<
14  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 12 Sierpień 2017, 16:59:52
[...]
COLLECTION NO. 1034
NOTE: VERY RARE AND DESIRABLE MINTMARK IN THE FORM OF VERTICAL CRESCENT

COLLECTION NO. 1063
VERY RARE!

Zawsze fascynowały mnie te pionowe rogale i ich znaczenie. Nawet sprawdzałem program astronomiczny na te lata, czy aby nie działo się wtedy coś specjalnego z księżycem, ale porównywałem z chronologią Pinka, a teraz trzeba to sprawdzić według MPR. Za panowania Probusa było, w każdym razie, 16 eklips lunarnych.

(

Tak u Ciebie rzadkość pogania rzadkością, że wkrótce nie będzie miejsca dla pospolitaków!  Duży uśmiech

Te monetey z Serdyki bez oznakowania są rzeczywiście trudne do osiągnięcia, a to jest w dodatku piękny egzemplarz.


G/<
15  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Ciekawostki produkcyjne - czyli jak czasami młotem dziwnie walono : 12 Sierpień 2017, 04:19:09
uciekł mi

U Licyniusza ręka się pali?  Chichot

G/<
Strony: [1] 2 3 4
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM