Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Lipiec 2017, 14:39:19


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2
1  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 20 Lipiec 2017, 02:21:27
[...] Ale to co widać u Aureliana to jakaś groteska.

U Aureliana to jest naprawdę mocno przesadzone (tak zresztą jak wiele cech anatomicznych) ale taki nitowany "kołnierzyk" można dobrze obejrzeć m.in. na aureusach Carusa.

G/<
2  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 19 Lipiec 2017, 09:31:05

[...]

Pisałem oczywiście żartobliwie.Pierwsze skojarzenie było właśnie takie.Sam nie wierzę w  wytłumaczenie w oparach absurdu.
Tą tarczę można zaakceptować ale to coś z lewej naprawdę przypomina grzebień .  Ten kto wykonał  stempel musiał mieć ostro w czubie


W takim sensie i to zrozumiałem, ale "grzebyk", "lusterko", względnie "puderniczka", to dobra tymczasowa "terminologia".

Ja pierwotne skojarzenia miałem podobne, tylko pomyślałem "Grzebień i portfel bilonówka"...


Moją metodą badawczą jest zawsze przejrzenie popiersi cesarskich wstecz. Wiem, że takie cacka grzebienisto-pudrowe nie występują u Probusa, Tacyta, Floriana, Klaudiusza Gockiego (a o Kwintyllusie to nie ma nawet mowy), więc następnym podejrzanym jest Galien, i prawdopodobnie nic wcześniej.

Galien & Aurelian byli naprawdę rozrabiakami-innowatorami jeśli chodzi o specjalne, i dosyć dziwne popiersia.

Wierzę, że ewentualnie dogrzebiemy się do tego o co tu chodziło. Może nie jutro, ale...Co do "zaczubienia" wykonawcy stempla — niekoniecznie. Po prostu nie wiemy co to jest. W tym leży jedna z atrakcji naszej pasji numizmatycznej*: Monety nie zdradziły jeszcze wszystkich swoich tajemnic. No i dobrze!


G/<

* - Ja nie lubię tego nazywać, po prostu, "hobby"! Mrugnięcie
3  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 18 Lipiec 2017, 18:42:58
Nie wiem co to za przedmioty. Znana mi literatura ogranicza się niestety jedynie do poniższego opisu analizowanego rodzaju popiersia:

"Bust right, radiate, cuirassed and draped with paludamentum, right arm visible (sometimes with circular decoration on the drapery)
"Buste radié à droite, avec cuirasse et paludamentum, le bras droit visible ; le manteau est parfois orné d'une décoration de forme circulaire"

http://www.ric.mom.fr/en/coin/2600?q=2600&page=1&mod=result&x=0&y=0&from=quick
[...]

Ach, widzę niepotrzebnie skanowałem w pocie czoła Chichot te pozycje z Wenery, bo zdjęcia gipsiaków, w lepszej jakości, są pod linkiem dostępne.

Muszę powiedzieć, że pozycja tych logo CNRS na zdjęciach monet w nowym elektronicznym RIC jest niefortunna (jak zresztą sama decyzja umieszczenia ich w ten sposób) bo często blokuje te szczegóły którym właśnie mamy zamiar się przypatrzeć!Moja hipoteza co do "lusterka" jest, że to może być sam wierzchołek tarczy. Jestem za to mniej przekonany, że "grzebyk" to po prostu część pancerza. A co dłoń Aureliana robi pod płaszczem, to tak naprawdę nie chcę wiedzieć. Mrugnięcie

Napoleoński jakiś gest, czy jak...


Wracając do hipotezy, proszę spojrzeć na przedstawienie tarczy na tej monecie Galiena. Niestety w nie najlepszym stanie. Ale gdyby tarczę przesunąć w dół... Lusterko? Nie?

https://www.acsearch.info/search.html?id=3223158

G/<


 
4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz! : 18 Lipiec 2017, 05:58:42
Nie mam niestety drugiego takiego egzemplarza w mojej bazie danych; nie wiem też do kogo wskazany przez Ciebie egzemplarz należy. Zamieszczam jednak wielce ciekawy i - jak się wydaje - unikatowy egzemplarz innej monety z dziwną kropką z mojej kolekcji:

No, tego kropowicza to ja dobrze znam. Nie zdążyliśmy tylko jeszcze na ten temat porozmawiać.

G/<
5  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 18 Lipiec 2017, 04:40:05
Czy ktoś z Kolegów, specjalistów od Probusa, mógły mi wytłumaczyć, cóż to za dziwny kapelutek Pan Cysorz ma na głowie?
Wiadomo, że hełm, ale ani to z koroną promienistą (co byłoby normalne), ani z wieńcem - ale też nie po prostu kropko-ozdo-kreskowany.
Przed nabyciem przekopałem probvs.net i acsearch, ale niczego podobnego nie znalazłem, choć pewnie po prostu przeoczyłem...

Tak samo jak poprzedni Panowie uważam, że to cudo powstało podczas bicia.

Pióropuszowi się dostało i został zniekształcony.

Sądzę, że stempel był podniesiony, i pod kątem, i tą pióropuszową częścią właśnie monecie się dostało, jak młot klepnął z rozmachu drugi raz.

Patrząc bliżej, widać ślady wtórnego uderzenia również na "ogonach" pióropusza i dolnej części hełmu.


Nic Pan nie przeoczył bo takiego drugiego stworu nie ma.Jak wreszcie probvs.net będzie miała segment nt. pomyłek menniczych (jeden z wielu zamierzonych ale nie wykonanych projektów) to chętnie tego dziwoląga dodam!  Uśmiech


G/<
6  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 18 Lipiec 2017, 03:43:01
Nie wiem co to za przedmioty. Znana mi literatura ogranicza się niestety jedynie do poniższego opisu analizowanego rodzaju popiersia:
[...]
Sam chętnie dowiedziałbym się zatem co to za przedmioty.


Gratuluję. Moneta, w pierwszym rzędzie, jest w lepszym stanie zachowania niż dwa egzemplarze ilustrowane w Ripostiglio della Venèra. Nuovo catalogo illustrato. Vol. 2: Aureliano.. Sama pozycja 9800 & 9801 (Tavola 45) jest opisana p. 239 Busto A6: "Busto radiato a destra con corazza e paludamentum, la mano destra tiene un corto scettro in avanti."

Powiedziałbym, opis mało przekonujący, tym bardziej, że jest wzmianka "RiC 260 var., LV 1078 [Milani] (busto descritto male)"

W dodatku, ciekawe frędzle.P.S. Obawiam się, że doszło do tragikomicznej pomyłki. Na monetach z Wenery wcale tych grzebykowych ząbków nie widać, jest tylko prostokącik. Natomiast to co jest wyraźnie fałdą paludamentum na twoim egzemplarzu, chyba zostało zinterpretowane jako "krótkie berło" (?!). O "lusterkowatym" przedmiocie wcale nie ma mowy.

Nie mam pod ręką MIR Göbla, bo jak go Curtis ostro skrytykował (błędów tam jest faktycznie cała kopa) to nie śpieszyło się mi z zakupem książeczek nt. cesarza którego zbieram bardzo minimalnie. Ale w Göblu trzeba sprawdzić.

G/<
7  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Dygresyjne pytanie o Kaligulę : 18 Lipiec 2017, 03:09:26
Wniosek. Rządzący nie powinni robić ezoterycznych dowcipów. Jeśli już, to ma być jasno, łopatologicznie. Jak Stalin mówił, że tego a tego to tylko mogiła wyprostuje, to wszyscy wiedzieli o co chodzi i nie trzeba teraz uczonych komentarzy.

No, Stalin pozwalał sobie na żarty bardziej ezoteryczne, i rzeczy daleko szaleńsze od Kaliguli, ale nie będziemy się na temat Józefa Wissarionowicza rozlewać tutaj, bo nie na miejscu.


G/<
8  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Dygresyjne pytanie o Kaligulę : 17 Lipiec 2017, 15:08:32
Z tym koniem senatorem to jest naprawdę szeroko rozprzestrzenione, i wielu twierdzi właśnie, że to akurat ze Swetoniusza, ale jakoś nie podają aktualnego cytatu!

Ja pierwszy raz to słyszałem na lekcjach łaciny.

Szukałem wzmianek jakichkolwiek w średniowiecznych tekstach, i do tej pory... nici.

Nie wiem czy ten artykuł sprawę wyjaśnia, bo nie mam dostępu. Cambridge mojego uniwersytetu nie rozpoznaje, i zresztą słusznie. Mrugnięcie

https://www.cambridge.org/core/journals/classical-quarterly/article/caligula-incitatus-and-the-consulship/749E6AD34DCB19004A041C227A661D64

G/<
9  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz! : 17 Lipiec 2017, 00:30:13
Nie wiem czy to akurat najlepsze miejsce na to, ale... pal sześć!

Poszukuję drugiego egzemplarza tej monety, lub właściciela tej monety (long shot, wiem) lub innych przykładów monet Probusa, lub monet innego cesarza z okresu kryzysu trzeciowiecznego, które możliwie mają kropki w nienormalnych pozycjach w legendach rewersu. Głównie chodzi o Ticinum, ale jak się trafi w innych mennicach, to też eksponat będzie mile widziany.

Całkowicie możliwe, że to jest przypadkowy depozyt metalu (tak sądzi Gysen) ale ja chciałbym usunąć podejrzenie całkowicie.

RIC 348 C •ONSERVAT AVG

Jeśli nawet kropki faktycznie nie ma, tylko się coś "dolepiło" jest jednak bardzo długa cezura między C i O, więc i tak jest to dziwne.

"Towarzysze pomóżcie!"

Wedle możliwości, oczywiście. Uśmiech

P.S. Normalną pozycją byłoby np. FELICIT • TEMP, a F • ELICIT TEMP już nie...


G/<
10  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017 : 12 Lipiec 2017, 05:49:05
Miałem wprawdzie wcześniej tą pozycję RIC, ale z innej emisji, i bez dekoracji na tarczy (więc ułamek ceny tej nowej).
Monetka trochę rozgnieciona, ale ja już poluję na to od dłuższego czasu, to i nie będę się przejmował, że jaśnie cysorz też lekko po ospie.

Wykrwawiłem się daleko więcej na książeczki i teraz trzeba siedzieć na dłoniach aby Satanas znowu ich nie pociągnął do licytacji.

Nowy RIC 553

Awers: VIRTVS PROBI AVG
Cesarz ukoronowany promieniście, popiersie w lewo.
Kolczuga ze stylizowanym gorgonejonem, zwoje paludamentum na prawym ramieniu.
Drzewce włóczni bez grotu. Tarcza o brzegu z linią sinusoidalną i nitami.
Dwa rzędy żołnierzy niosących tarcze.

Rewers: PROVIDENT AVG
Providentia stojąca w lewo, trzymająca długie berło i globus.
B w lewym polu.


Stary RIC 553

Awers: VIRTVS PROBI AVG
Cesarz ukoronowany promieniście, popiersie w lewo.
Kolczuga, zwoje paludamentum na prawym ramieniu.
Włócznia z grotem. Tarcza o brzegu z linią sinusoidalną i nitami.
Duże umbo krzyżokształtne.

Rewers: PROVIDENT AVG
Providentia stojąca w lewo, trzymająca długie berło i globus.
BXXI w odcinku.

G/<11  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy? : 10 Lipiec 2017, 03:01:26
Sądząc z tych kilku przykładowych stron, ilustracje rzeczywiście śliczne. Niemniej zawsze czuję się nieswojo, kiedy widzę, że ktoś reprodukuje tylko jedną stronę monety. Już nie mówię o takich skandalach, jak jedynie przykładowe awersy, które Ferrando zamieścił w swoim katalogu (!), ale i w tym wypadku rewersy też można było zamieścić.
[...]

Ja się, Panie Lechu, całkowicie z tym zgadzam. To była moja główna krytyka co do książki Delbruecka. Pangerl, w odmiennej sekcji swojej książki, zamieszcza trochę "select reverses", ale rzeczywiście druga strona nie powinna być nigdy zaniedbana.


G/<12  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy? : 05 Lipiec 2017, 14:45:13
Wczoraj w poczcie przyszła książka Andreasa Pangerla "Portraits. 500 Years of Roman Coin Portraits"

Od Juliusza Cezara do Romulusa Augustulusa.

Naprawdę warta każdego złamanego kanadyjskiego talara (bimetaliczne dwudolarówki, zaraz po wprowadzeniu do obiegu miały zwyczaj rozpadania się na dwie części) co zapłaciłem za nią. Zwracając uwagę na jakość produkcji, cena 85-90 USD ~76 EUR za tą książkę jest absurdalnie niska.

Same obrazki są doskonałe, każda moneta pieczołowicie sfotografowana w dużym powiększeniu. Nawet niemieckiego nie trzeba znać aby to dzieło było korzystne, chociaż to dużo pomoże aby mieć całkowitą z niego korzyść.

Nie wiem kto to rozprowadza w Europie, ale poniżej jest odsyłacz do jednego ze sprzedawców w Stanach, zawierający więcej informacji.

Trochę za mało Probusa, ale można ten grzech Pangerlowi wybaczyć.  Mrugnięcie

G/<

https://www.vcoins.com/en/stores/charles_davis/44/product/pangerl_portraits_500_years_of_roman_coin_portraits/852074/Default.aspx

13  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017 : 04 Lipiec 2017, 16:02:39

Teraz wszystko jasne, bo przyznam się bez bicia, że nie bardzo rozumiałem do czego jest Panu potrzebna książka "Antike porträts".

Pozycję  "Spätantike Kaiserporträts" odrzuciłem z definicji, gdyż traktuje temat dopiero od czasów Konstantyna, a Pana frapuje wcześniejszy okres.

O " Die Münzbildnisse von Maximinus bis Carus" nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje.

W temacie pierwszego tamu Bastiena mogę zapuścić wici i spróbować poprosić o skany. Sprawa może jednak trochę potrwać.
Rozeznam temat i dam znać czy jest to realne.


Proszę nie robić wysiłków w tym zakresie. Kolega z Ottawy obiecał pożyczyć swoje egzemplarze podczas następnej wizyty.

Ja się tak ogólne skarżyłem, że te dzieła są raczej niedostępne dla większości. A szkoda. Przepraszam za niezbyt jasne wyrażenie się, o które dzieło Delbruecka chodziło.

Antike porträts & Spätantike Kaiserporträts bezpośrednio nie są potrzebne, ale jednak każda z nich zawiera pewne wartościowe elementy. Ten pierwszy wprawdzie już widziałem na IA, gdzie grzebię praktycznie codziennie, ale dziękuję za link. Jak mówiłem to już Barnabie, chociaż faktycznie po reformie Dioklecjana mennictwo rzymskie mnie interesuje mniej, jednak trzeba tam także okiem sięgać, przynajmniej do pewnego okresu, aby dokładnie zrozumieć mennictwo cesarzy trzeciego stulecia. Oczywiście, to samo dotyczy wcześniejszych władców, i nawet Republiki...


G/<

P.S. Można "Panowanie" zarzucić i mówić per Ty.
14  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017 : 03 Lipiec 2017, 01:33:41

Bastien jest dostępny praktycznie od ręki, jednak cena 600 euro stanowi skuteczną zaporę. Pracy Delbruecka nie kojarzę abym widział gdzieś na rynku antykwarycznym, a oferty książek numizmatycznych śledzę na bieżąco od lat.


Miałem na myśli tą barierę właśnie. Niewielu z nas rzuci się na książki w tej cenie. Na Uniwersytecie Torontońskim ktoś z półki gwizdnął pierwszy tom, i stoją tylko sieroty 2 i 3. To są, niestety, jedyne egzemplarze Le buste monétaire des empereurs romains we wszystkich bibliotekach w Kanadzie. Jak pytałem czy mają zamiar dodać na nowo t.1 to tylko popatrzyli na mnie z politowaniem.  Płacz

Delbruecka faktycznie nigdy nie widziałem w antykwariatach. A jest dalej wartościowy. Mowa o Die Münzbildnisse von Maximinus bis Carus aby nie było nieporozumień.


G/<
15  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017 : 03 Lipiec 2017, 01:19:38

Tomku, zdjęcia sporek porcji monet Probusa ze skarbu w Gloucester są od relatywnie niedawna dostępne online na stronie British Museum:

<....>

To jest z pewnością źródło dobrej jakości zdjęć, które Grzegorz miał na myśli.


Jest tak jak Barnaba napisał, tylko rozpędził się i wkleił niewłaściwy odsyłacz.

Te zdjęcia są tutaj: http://www.britishmuseum.org/research/collection_online/search.aspx?searchText=probus&images=true&page=2

Oczywiście, daleko lepsze niż te co w książce! Niestety wszystko to bez właściwej atrybucji co do tomu Gloucester, albo nawet RIC, i jest trochę błędów.
To już wina samego BM.

Ale z Bastienem, RIC, i tomem skarbu Gloucester pod ręką, ten groch z kapusty można wybrać.

G/<
Strony: [1] 2
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM