Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
11 Grudzień 2018, 07:54:55


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 81
1  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : Dzisiaj o 06:50:06
. Ric.- 26 ,37 ,47 , 52 ,z gammą, nie jest chyba właściwy ?

Dlaczego nie 47?
2  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 10 Grudzień 2018, 19:48:11
Gratuluję, pięknie się prezentuje.

Dziękuję

Sam chyba zainteresuje się starożytnością, tym bardziej że jako taka zawsze mnie interesowała.... Uśmiech

Serdecznie namawiam, ja do dziś nie mogę wyjść z podziwu jak 2000 lat temu można było tworzyć takie cudeńka, i jak po upadku Rzymu to wszystko przepadło na całe tysiąclecie, aż do renesansu.
3  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 10 Grudzień 2018, 15:51:11
Udało mi się dzisiaj nabyć taką monetę, stan mizerny ale bardzo mnie ciekawi jaka jest ostatnia litera w odcinku oznaczającym mennice

Aż się prosi  by pokusić się o usunięcie nalotu:)

Powątpiewam, czy w tym przypadku to pomoże, wraz z osadem może zniknąć zarys tej ostatniej literki, która tak Kol. Mariusza interesuje.
Moim zdaniem nie jest to Q, na S też nie wygląda, w grze pozostaje literka P i T, co dla RIC VII ROME 228, oznaczałoby nie notowaną 1 lub 3 oficynę, ale w sądzie tego się nie da udowodnić, brak twardych dowodów Uśmiech.
4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 07 Grudzień 2018, 13:14:35
Dobra poczta przyniosła monetkę Konstantyna II, jestem zachwycony, coś pięknego, chyba rzeczywiście nie była w obiegu  Buziak.
5  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: 18 aukcja ANMN Katalog : 07 Grudzień 2018, 09:14:43

Oryginalne tetradrachmy tego typu nie są miseczkowate i mają raczej obie strony nieco wypukłe (przynajmniej te nieliczne egzemplarze, które miałem w ręku). Nie występuje też na nich zjawisko większego zużycia rewersu (Artemida to raczej rewers). Popiersie bogini jest czasem nieco bardziej zużyte, ale jest ono po prostu wyższe od elementów występujących na awersie.

Ma Pan rację, coś pokręciłem z tymi miseczkami, to pewnie kwestia słabego wzroku, bo nigdy takiej monety nie miałem w ręce, ale sporo oglądałem przez szkło Uśmiech. W przypadku naśladownictw typu  MAKEDONON PROTES mam nieodparte wrażenie, że celtowie mieli dostąp do oryginalnych stempli awersu (to tylko dywagacje), gdyż styl, moim zdaniem nie odbiega od pierwowzorów. A priori, która forma jest poprawna : - w ręku, czy w ręce  Mrugnięcie?
6  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Pytanie ze statystyki. : 07 Grudzień 2018, 09:01:27

Miałem nosa, żeby zapisać zdjęcia)

Świetnie, że Pan to wyłapał, bo zdaje się, że to kolejna wariancja stempli. Ja  mam taką cichą nadzieję, że ta aukcja została zakończona w wyniku tego, że coraz więcej kolekcjonerów antyku zagląda na to forum.
7  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: 18 aukcja ANMN Katalog : 03 Grudzień 2018, 19:53:43

Mam wrażenie, że część rewersu zbliżona do rantu jest dużo niższa od pozostałej części monety.

Dokładnie tak to wygląda na wielu monetach. Moim zdaniem wynika to ze specyficznego kształtu stempli oryginalnych monet, podobnych do bizantyjskich miseczek( oczywiście patent pochodził od macedończyków), miały wypukły awers i wklęsły rewers, wiec monety z obiegu miały naturalnie zjechany awers i dobrze zachowany rewers i tak to właśnie wschodni celtowie odwzorowywali.
8  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Pytanie ze statystyki. : 03 Grudzień 2018, 19:36:31
Numer 9 :-) Zdjęcia się poskleja w jedno jak dojdą np. do 12 albo do 16.


Dobrze idzie, już można zakładać istnienie nowej, nieznanej, mobilnej mennicy Marka Antoniusza, być może wartej opracowania katalogu wszystkich istniejących par stempli. Mała rewolucja w mennictwie rzymskich wojen domowych powinna odświeżyć atmosferę Mrugnięcie.
9  Ważne działy / Gdzie kupować? / Odp: Nowe "Prawo" : 03 Grudzień 2018, 19:16:56
Radzieccy naukowcy postanowili obliczyć ile jest wody we wszechświecie, i doszli do wniosku, że gdyby całą wodę z wszechświata umieścić w rurce o przekroju 1 cm, to długość tej rurki wyniosłaby - o ja pie...lę.
10  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: 18 aukcja ANMN Katalog : 01 Grudzień 2018, 12:22:38

Nie miałem w ręku ani publikacji, ani monety, więc nie będę polemizował. Może Pan coś przybliżyć? Szczególnie ten dziwaczny awers, wyglądający jak oryginalny, opiłowany pod osadzenie w jakiejś ozdóbce i potem zużyty.

Tych monet było całkiem dużo na aukcjach https://www.acsearch.info/search.html?term=makedonon+protes&category=1-2&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&thesaurus=1&order=0&currency=usd&company= w różnych konfiguracjach, jedna wisi nawet teraz na allegro   https://allegro.pl/celtowie-tetradrachma-typ-makedonon-protes-i7692155259.html  i co ciekawe na większości rewers jest w miarę poprawny, a na awersach są przeróżne fantazje.
11  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: 18 aukcja ANMN Katalog : 01 Grudzień 2018, 11:49:21

Pozycja 1. Po rewersie widać, że jest oryginalny, nie naśladowniczy. Cokolwiek działo się z awersem, nawet jeśli pastwili się nad nim opisani Celtowie, to trudno coś po tym stanie powiedzieć.
https://aukcjamonet.pl/product/15242/celtowie-naddunajscy-tetradrachma


Tutaj bym się nie zgodził, te naśladownictwa typu MAKEDONON PROTES opisywał Gunther Dempski w katalogu ,, Münzen der Kelten" poz. 1500-1504.
12  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 29 Listopad 2018, 17:39:13
Zdjęcia w takiej jakości kompletnie nic nie wnoszą do tematu, przecież tu ledwo literki widać, a w tym przypadku potrzeba dobrego zdjęcia w dużej rozdzielczości aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Pozostaję przy swoim stanowisku, że jest to odlew zrobiony z kompletnie przerytej monety.
13  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości o Odkryciach i Znaleziskach / Odp: I w Wielkiej Brytanii mozna pojsc do wiezienia za... : 29 Listopad 2018, 17:30:17

Miejmy nadzieję, że ich rosnąca aktywność lobbystyczna, kryjąca nieodwracalnie szkodliwą pazerność, nie znajdzie posłuchu w gremiach decydujących o ochronie dziedzictwa narodowego.

O jejeku, Koledzy, to może nie lobbujmy, bo ja już fatalnie się czuję jako nieodwracalnie szkodliwy i pazerny. W związku z powyższym, proponuję aby pozostać w podziemiu i utajnić wszelkie działania, włącznie z zaszyfrowaniem kodu tego forum.
14  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 28 Listopad 2018, 20:07:18

1- Constantius I -zastanawiam się nad Ric 7 lub 8 ?

Pierwsza moneta to RIC VII 7 Konstantynopol, 1 oficyna, Konstantyn I, nie KonstancjuszI.

2- Crispus - wygląda jak by była skrócona legenda awersu , ale takiego nie namierzyłem , jak by rzadsza sztuka ?

Bardzo podejrzana moneta, ciekawe, że zdjecie monety Konstantyna całkiem dobre, a Kryspusa kompletnie zamazane, jak dla mnie, za dużo tam dziur i dziurek wskazujących na kombinowany odlew, ktoś próbował zrobić niskobudżetowego NIR-a.
Pozdrawiam.

15  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 24 Listopad 2018, 12:28:28

Dopiero teraz, dopisując Pańską monetkę, zauważyłem, że ma jeszcze dodatkowo przyjemny błąd w legendzie awersu: rytownikowi zgubiło się gdzieś "A" w CONSTANTINVS.

To się cieszę podwójnie Mrugnięcie. Wygląda na to, że została wybita tym samym stemplem awersu co flagowa moneta tej odmiany (ta z aukcji CNG) na Pana stronie, na której też zaginęło A.
Strony: [1] 2 3 ... 81
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM