Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Styczeń 2019, 01:59:25


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 9
1  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu zimowego : 13 Styczeń 2019, 16:18:51
Zacne monety zwłaszcza ten Sol w Temple:) Gratulacje Panowie udanych zakupów

Pozdrawiam Maciej
2  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu zimowego : 05 Styczeń 2019, 17:17:41
lepiej dołożyć pare groszy i mieć w miarę czytelny egzemplarz.
Być może dla Pana solidne czterocyfrowe kwoty to parę groszy. Zapewniam jednak, że nie jest to częsty przypadek ;-)

przychodzi na myśl to sztuka dla sztuki w celach odhaczenia na stanie:)
A ilu przychodzi w ogóle Panu na myśl stałych bywalców forum, którzy regularnie zbierają sesterce? Bo mnie jeden. Monety z jednej strony atrakcyjne ze względu na dużą powierzchnię krążka, na którym można było upchnąć naprawdę ciekawe i skomplikowane przedstawienia, z drugiej strony będące jednak dość niskim nominałem i niespecjalnie przez to tezauryzowane. Poza tym kwestia niskiego nakładu - do czasu tetrarchów duża część masy pieniężnej w nominałach poniżej denara była zapewniana lokalnie, a sesterce/dupondiusy/asy obiegały sobie w Italii i kilku najbliższych prowincjach.

Mam wrażenie, że wstąpił Pan na nieznane sobie wody i utonął na pierwszym kroku ;-)

Dlatego kto pyta nie błądzi.Dziękuje za wyjaśnienie:)

Pozdrawiam Maciej
3  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu zimowego : 05 Styczeń 2019, 14:46:40
Dzisiaj odebrałem dwie przesyłki z poczty.Bardzo ciekawie się skomponowały Uśmiech.Po oględzinach sesterca Marka Aureliusza nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć czy jest to popiersie w pancerzu .Na 75% tak.Wskazuje na to proste zakończenie i ślady naramiennika.Moneta prawdopodobnie zakatowana ostatecznie  podczas czyszczenia.Po środku biegnie prosta linia jakby ślad po poziomie jakiegoś płynu.Tam gdzie korozja jest większa krawędź wyląda strasznie.

Przyznam szczerze że ciekawi mnie co kierowało Panem przy zakupie tych monet.Na sestercu jak sam Pan pisze niemożna jednoznacznie określić typu popiersia,kwestia ceny już niejednokrotnie też wałkowana tzn lepiej dołożyć pare groszy i mieć w miarę czytelny egzemplarz.Z zakatowanej monety też już więcej się nie wyciśnie więc zakładam że opcja z czyszczeniem tez odpada.Jedyne co mi przychodzi na myśl to sztuka dla sztuki w celach odhaczenia na stanie:)

Pozdrawiam Maciej
4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu zimowego : 28 Grudzień 2018, 00:06:14
3 popularesiki .... (wiem panie Barnabo wiem, ale to czasem silniejsze odemnie )

Gratuluję nabytków.Ostatnio jakiś chyba świąteczny szał  bo upolowac coś w lepszym stanie graniczy z cudem.Z zaplanowanych aukcji żadnej nie wygrałem (poszły po cenach 2x niz moje max),zadowoliłem się sredniakami i jedną do czyszczenia.Mam nadzieję że to chwilowe zawyżenie cen aukcyjnych
5  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Ukraina - państwo upadłe : 16 Grudzień 2018, 12:51:31
Fakt, że jakiś kolekcjoner sprzedaje coś ze swoich zbiorów nie oznacza jeszcze, że upadło jego środowisko, a zwłaszcza, że upadło państwo.

Miło mi, że swobodę sprzedaży za granicę swoich zbiorów przez prywatnego kolekcjonera oraz nieingerencję państwa w tę sprzedaż uważa Pan za coś najzwyklejszego. Nie spodziewałem się, więc tym bardziej zapamiętam.

Ależ nie ma w tym nic dziwnego. Mnóstwo prywatnych zbiorów jest właśnie w taki sposób wysprzedawanych i żeby daleko nie szukać to takim przykładem mogą być ostatnio sprzedawane monety z kolekcji Gysena. I chyba lepiej jest że Państwo w takie sprzedaże się nie miesza.
Jak dobrze doczytałem moneta wysprzedawana pochodziła z prywatnego muzeum,wiec co ma Państwo do prywatnych zbiorów.

6  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Wystawiam zwierzynę na strzał : 14 Grudzień 2018, 17:56:57
U Lanza ledwo zakończona licytacja i ta sama moneta rusza ponownie. Więc albo kupujący sie wycofał albo Lanz się zakręcił. Nie mniej tym samym sympatyczna i rzadka moneta.
https://www.ebay.de/itm/LANZ-ROME-PROBUS-ANTONINIANUS-SERDICA-DEOR-SOL-FIDES-STANDARDS-RARE-TEK2147/372534518079?hash=item56bcc9a13f:g:1~YAAOSwniVcEqk8:rk:8:pf:0


Pozdrawiam Maciej
7  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 10 Grudzień 2018, 13:25:57
Udało mi się dzisiaj nabyć taką monetę, stan mizerny ale bardzo mnie ciekawi jaka jest ostatnia litera w odcinku oznaczającym mennice

Aż się prosi  by pokusić się o usunięcie nalotu:)
8  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 08 Grudzień 2018, 08:41:28
Byłoby jeszcze ciekawiej gdyby adekwatnie do popiersia cesarz na koniu był zwrócony w odpowiednią stronę:)

9  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Dyskusja ogólna / Odp: Lipna przesyłka : 04 Grudzień 2018, 15:15:16
Kiedys miałem przypadek podobny. Ze środka koperty wyjąłem stos gazetek reklamowych, nerwowe chwile poszukiwań wylicytowanej monety mocno podniosły mi ciśnienie. I już przekonany że zostałem wystawiony  coś mnie tknęło jeszcze przyjrzeć sie kopercie. Moneta była przyklejona od środka na górnej części koperty,a gazetki to istna zmyłka.

Pozdrawiam Maciej
10  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 02 Grudzień 2018, 12:04:21
no tak jak sie kupije przez telefon i to na imprezie to mozna nie doczytać... nie zauwazyłem tego niedobitego T i myslałem ze to felici.. a jest felicit co mzniena z R3 na C

Jak mowa o Felici to ostatnio wpadł taki Probus właśnie z taką legendą.Niestety to populares ale cieszy oko ostrymi detalami
11  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 22 Listopad 2018, 21:01:37
Gratuluję Panowie wspaniałych monet i powiększenia swoich kolekcji.
Tym samym pochwalę sie ostatnim gorącym jeszcze nabytkiem.

Data : 280/281
Mennica : Serdica
Emisja : 4
Officina : 2
Tytulatura : IMP C M AVR PROBVS P AVG
Legenda : VIRTVS PROBI AVG
Odcinek: K A B . (RIC nienotuje)
Popiersie : H2 (RIC nienotuje)
N° RIC : 880 var

Jeżeli dobrze zinterpretowałem owy okaz to podobny widnieje w galerii Pana Barnaby.Pozwolę sobie na przywołanie cytatu jaki Pan Barnaba zamieścił w opisie swojej monety:
 "NOTE: SCARCER VARIETY OF THE VIRTVS PROBI AVG LEGEND WHERE THE ENEMY'S LEGS ARE STRETCHED AND THERE IS NO EXERGUAL LINE (VIR-2 IN PH. GYSEN'S CLASSIFICATION).
The only example of this type known to me! Possibly unique!"

Więc wychodzi na to że pojawił się następny egzemplarz tej monety.


Pozdrawiam Maciej
12  Ważne działy / Informacje o falsach / Odp: Serbowie w natarciu : 21 Listopad 2018, 18:40:49
Odświeżam temat gdyż znów wrócił do nas fals Probusa na ebay z Votis w tarczy.

https://www.ebay.com/itm/BEAUTIFUL-COINS-OF-PROBUS-IMPERATOR-AE-ANTONINIANUS-RARE/382638721037?hash=item59170b880d:g:cQYAAOSw76lb9HfN:rk:10:pf:0&LH_Auction=1
13  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 18 Listopad 2018, 10:18:36
Gratulacje Panowie wspaniałych monet które powiększyły wasze kolekcje,zwłaszcza Probusów:). Panie Pawle z udziałem w aukcjach już tak jest,wyższe ceny + młotkowe+ koszty wysyłki juz znacznie windują cenę ale chcąc zdobyć co rzadsze sztuki to idealne miejsce do poszukiwań i licytowania. Jak to ktoś kiedyś powiedział na ebayu świat się nie kończy.

Pozdrawiam Maciej
14  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Dyskusja ogólna / Odp: Feminizm a numizmatyka : 09 Listopad 2018, 18:42:41
....kobiety zasadniczo i ogólnie nie miewają hobby...
A zakupy? Mrugnięcie
A czy kupowanie kolejnych to butów,układanie ich w szafach można nazwać kolekcjonowaniem:P
15  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Dyskusja ogólna / Odp: Feminizm a numizmatyka : 08 Listopad 2018, 14:10:22
Pozwolę podzielić się z Państwem moimi spostrzeżeniami. Moje pociechy - 5 letni syn i prawie 4 letnia córa od jakiegoś roku wykazują zainteresowanie pasją taty. Zażyczyli sobie palety i  pieczołowicie (każdy osobno) pielęgnują w miarę regularnie swoje "skarby". Początkowa faza, gdzie co świecące to najlepsze już minęła. Teraz ważne jest to co na monecie się znajduje i jaka historia się za tym kryje. Podczas snucia tych opowieści oczy błyszczą obojgu. Może to kwestia wieku dziecięcego? Przekonam się za jakiś czas jak dorosną.

Po ostatniej wizycie u teściowej, kiedy syn dostał w prezencie okolicznościowe 5 zł, córa sama "zawalczyła" wyjaśniając, że ona również kolekcjonuje monety i też chce (ku zdziwieniu babci i radości taty).
Reasumując. To uwarunkowania społeczne, "szufladkowanie"(to dla chłopców, a to dla dziewczynek) sprawia, że od najmłodszych lat dzieci przejmą lub nie "bakcyla kolekcjonowania". Nie zmienia to faktu, że  pasja może się narodzić i w późniejszym wieku. Przychylam się tutaj do wcześniejszych wypowiedzi, że początkujący kolekcjoner/ka pod wpływem "złośliwej pomocy" bardzo szybko się zniechęci.

W tym miejscu apeluję dzielmy się naszą pasją bo nie wiemy jakie możliwości dzięki temu dajemy/odbieramy również naszym bliskim.

Ciekawa sprawa z tym zainteresowaniem naszych pociech. Sam jestem na podobnym etapie i przyznam szczerze różnie z tym bywa.Wiadomo ,każdy numizmatyk chciałby mieć kogoś bliskiego który podzieli pasje ojca/matki (?). Żone udało sie przekonać do pasji,czesto komentuje zakupy i prowadzi rozważania.Jednak jakiegoś głębszego zainteresowania i chęci wejscia w temat u niej nie widze.Jednakże daleko jej do opini mojego szwagra dla którego  to tylko "zwykłe metalowe krążki". Co do pociech to znacznie łatwiej zainteresować numizmatyką  chłopca niż dziewczynkę. Oboje maja niby taki sam punkt wyjścia a jednak nie przekłada się to w wieksze zainteresowanie.
Co do pasji kobiet odnośnie kolekcjonowania monet.Zgodzę sie tu z przedmówcami że o ile singielki wnoszą jakiś potencjał to wg mnie moment wyjścia za mąż niweczy całe te lata.Oczywiście można powiedzieć że trzeba trafić na drugą połówkę która zaakceptuje nasze fantazje:) ale głęboko zakorzenione przyzwyczajenia i staromodne zasady gdzie to facet decyduje i zarządza finansami a kobieta opiekuje się domem zwykle mogłoby sprowadzic do zaprzestania kolekcjonowania przez kobiety
Strony: [1] 2 3 ... 9
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM