Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
16 Lipiec 2018, 06:37:51


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3
1  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Przedstaw się :) / Odp: Witam serdecznie. : 09 Lipiec 2018, 16:51:12
Czasem wystarczy tylko jeden konkurent, żeby popsuć zabawę. Kto z nas nie przekonał się o tym w trakcie licytacji :-)
2  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Przedstaw się :) / Odp: Witam serdecznie. : 08 Lipiec 2018, 21:44:35
Proponuję obrać temat którego nie zbierają inni. Po pierwsze czeka Cię dużo odkryć, co daje sporo satysfakcji. Po drugie ceny powinny być relatywnie niższe, bo nie będziesz miał za dużo konkurentów.
3  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 27 Czerwiec 2018, 21:20:13
Takie spekulacje to sama przyjemność :-) Gdzie mogę o nich poczytać?
4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 26 Czerwiec 2018, 23:51:06
Jaka była funkcja takiego medalionu? Za co go wręczano?
5  Pieniądz w Polsce / 1669 - 1795 / Odp: 1/2 talara 1776 - czy to jest "zniszczenie " przez slona wode ? : 22 Czerwiec 2018, 21:53:23
Radzę uważać na ten dom aukcyjny. Kiedyś kupiłem u nich odznakę w okazyjnej cenie. Twierdzili, że ją wysłali ale pomimo licznych próśb nigdy nie podali mi numeru przesyłki.
6  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: 35 aukcja PTN : 21 Czerwiec 2018, 23:39:09
Ja np nie wiem do końca jak to jest z tymi fałszerstwami skoro np uznanym materiałem sprzedawanym niejednokrotnie są późniejsze odlewy medali, czyli de facto ich kopie. Gdyby to były monety sprawa jasna - falsy na szkodę kolekcjonerów, a jednak w przypadku medali tak nie jest, stąd trudności w wypowiadaniu się na ich temat...
Na końcu każdej przygody w zbieranie należy pamiętać, że najważniejsze jest co kto lubi. Natomiast zdanie jakie podzielam na potrzeby własnych zainteresowań jest takie, że odlewy (choćby XIX wieczne) jednak są kopiami. Choć w tym wypadku niekoniecznie na szkodę kolekcjonera. Skoro w tamtym czasie powszechne było wykonywanie odlewów czy galwanotypów na własne potrzeby, to obiekty te są znakiem swoich czasów, ale nie czasów kiedy powstał właściwy medal. Jeśli ktoś uważa, że powinien je włączyć do zbioru jako świadectwo potrzeby posiadania medalu w braku dostępności oryginałów; to ja nie mam z tym problemu. Nie mniej jednak nie określił bym takiego egzemplarza jako oryginalnego.

Inna sprawa to późniejsze odbitki z oryginalnych tłoków. Jeśli da się je rozróżnić od pierwotnych odbitek z epoki (np. ze względu na pęknięcia tłoków, wykorzystany materiał, jakość bicia, itd.) to w moim przekonaniu nie można ich uznać za oryginalne. Zdaję sobie sprawę, że wiele osób ma odmienne podejście. Przypuszczam, że odmienne podejście może wynikać z innego źródła zainteresowań. Dla osób, które szukają przede wszystkim medali pamiątkowych może to nie mieć znaczenia kiedy "upamiętniono" osobę lub wydarzenie, skoro wykonano je z oryginalnej matrycy. W końcu trudno jest wniknąć do świadomości osoby dokonującej ponownego nakładu i ustalić, czy kierowała się chęcią zysku na kolekcjonerach, czy też chęcią upamiętnienia wobec wyczerpania poprzedniego/poprzednich nakładów.

Z drugiej strony moje zainteresowanie medalami wynika z faktu, że są one elementem systemu nagrodowego - zbieram medale nagrodowe. Tak więc medal o którym z pewnością wiem, że nie został nikomu nadany nie będzie tak interesujący jak ten o którym mam prawo przypuszczać, że jednak komuś go wręczono. Dlatego też jednoznacznie późniejsze odbitki nie są dla mnie interesujące kolekcjonersko.

Wreszcie powstaje kwestia medali bitych z zupełnie innych stempli, tak jak w przypadku oferowanej przez PTN wariacji na temat "wzrostowi rękodzieł". W moim przekonaniu jest oczywiste, że takie medale to falsyfikaty. Jak już napisałem, kupiłem taki falsyfikat jak na aukcji PTN dla celów poglądowych ze względu na umiarkowaną cenę. Gdybym miał zapłacić 200 zł., zadowoliłbym się zapisaniem zdjęcia na komputerze. Być może inni gracze na rynku numizmatycznego mają próg bólu ustawiony na innym poziomie. Oczywiście nie włączam go do kolekcji sensu stricto.

Nie mnie jednak zmierzam do tego, co także już nadmieniłem wyżej, że nie widzę problemu z oferowaniem takich przedmiotów o ile są skrupulatnie opisane. Być może powinny być także oznaczone puncą f, jak proponuje kolega wyżej. Pytanie czy to obowiązek producenta, czy PTN? W każdym razie każdy sam musi zdecydować, czy takie przedmioty chce posiadać. Jeśli tak, to też musi je gdzieś kupić. Dlaczego nie na aukcji PTN?

Podsumowując uważam, że nie ma sensu sprowadzać wszystkiego do dychotomicznego podziału na oryginały i falsyfikaty. Można wyróżnić więcej grup i każdy sam w swoim sercu odpowiedzieć na pytanie, czy chce je mieć w swoim zbiorze.
7  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: 35 aukcja PTN : 21 Czerwiec 2018, 14:36:10
Wygląda jednak na to, że łatwiej atakować kogoś nowego niż PTN.
Ja bym tak na to nie patrzył :-) Jest Pan po prostu jedyną aktywną osobą na forum, która siedzi głęboko w medalach.
Medal jest i od początku był opisany jako fałszywy. Tu nie ma wielkiej filozofii.

Zresztą mi to nie przeszkadza, że jest w ofercie. Sam sobie kiedyś taki medal kupiłem jako egzemplarz poglądowy do ewentualnej publikacji.
8  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: 35 aukcja PTN : 21 Czerwiec 2018, 14:27:28
Jest to współczesne fałszerstwo firmy z Rosji, która wykonała nowe stemple do bardzo wielu, jeśli nie większości medali (w ich rozumieniu) Rosyjskich. Co ciekawe, w ich ofercie sklepu medal oferowany jest za 185 rubli, co daje na dzień dzisiejszy jakieś 11 zł.

W zasadzie napisałem o tym medalu tylko dlatego, że w dyskusji na temat aukcji Antykwariatu Karola Karbownika pojawiły się wielkie głosy oburzenia, że handluje falsyfikatami. Ciekaw byłem czy Ci sami dyskutanci będą równie konsekwentni w tym przypadku Uśmiech Wygląda jednak na to, że łatwiej atakować kogoś nowego niż PTN.
9  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: 35 aukcja PTN : 21 Czerwiec 2018, 12:28:15
I tak i nie. Inne falsyfikaty w ofercie pozostały:
https://onebid.pl/pl/auction/385/lot/297/1821-aleksander-i-nagrodowy
10  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: 35 aukcja PTN : 14 Czerwiec 2018, 22:28:00
Numizmatyka to jest hobby, forma spędzania wolnego czasu. Pewnie dlatego Uśmiech
11  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: 5 aukcja GNDM : 11 Czerwiec 2018, 20:55:03
Ambicja żeby posiadać jak najlepszych klientów nie powinna być dla domu aukcyjnego niczym wstydliwym. W końcu jest to przedsiębiorstwo. Aukcje dla misji może robić stowarzyszenie numizmatyczne, jak np. PTN. Przedłużanie licytacji, czy wskazywanie na atrakcyjną cenę mieści się kategorii szeroko rozumianych technik sprzedaży. W mojej ocenie nie są one bardziej szkodliwe niż np. nieścisły opis który może wprowadzić klienta w błąd lub mylne przekonanie, że ma do czynienia z obiektem ciekawszym niż ma to miejsce w rzeczywistości. Z przeciąganiem zakończenia licytacji spotykam się nagminnie i w zasadzie nie robi to na mnie już wrażenia. Z sugestią co do niskiej ceny spotkałem się tylko raz, obserwując aukcję w Sotheby's. Licytujący zaproponował cenę wywoławczą, a sala i internet pozostawały bierne. Prowadzący aukcję wskazał, że sytuacja jest nietypowa aby przy tak niskiej cenie nikt nie składał dalszych ofert. Czekał dłuższą chwilę na reakcję po czym zamknął aukcję. Tak więc najwyraźniej przykład idzie z góry.

Żeby jednak nie było tak różowo pozwolę sobie na uwagę odnośnie tego co mi się nie podobało w sposobie licytacji prowadzonej przez Damiana Marciniaka (innych prowadzących nie widziałem). Przynajmniej kilkukrotnie padło hasło "sprzedane", po czym wskakiwała wyższa oferta. Domyślam się, że prowadzący wypowiadał te słowa zanim zamknął aukcję kliknięciem myszki w systemie. Rozumiem, że dla licytacji ważniejsze jest to drugie zdarzenie. Nie mniej jednak uważam, że źle to wygląda i prowadzący powinien pilnować się żeby informować o zakończeniu licytacji dopiero w momencie kiedy złożenie dalszych ofert nie będzie już możliwe.
12  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: 5 aukcja GNDM : 06 Czerwiec 2018, 15:41:37
Czy ten live będzie później dostępny - nie live?
13  Pieniądz w Polsce / 1669 - 1795 / Odp: Trojaki Stanisława Augusta Poniatowskiego : 01 Czerwiec 2018, 21:09:39
Dziękuję, rzeczywiście wygląda na to, że roczniki 1766 miały taki rant:
http://wcn.pl/archive/144023?q=trojak+1766

To wyjaśnia wszystkie moje wątpliwości.
14  Pieniądz w Polsce / 1669 - 1795 / Trojaki Stanisława Augusta Poniatowskiego : 01 Czerwiec 2018, 09:17:53
Poszukuję informacji od którego roku pojawiają się trojaki Stanisława Augusta Poniatowskiego na krążkach z charakterystycznym ozdobnym rantem. Ewentualnie czy znane są jakieś odbitki innych monet wykonane na takich krążkach, które pochodzą z wcześniejszych lat?
15  Pieniądz w Polsce / 1669 - 1795 / Odp: Antoni Schröder, Polnische Medaillen- und Münzgeschichte unter S. M. des Königs : 01 Czerwiec 2018, 09:12:36
Dziękuję. Już ustaliłem. Jest w muzeum Czapskiego.
Strony: [1] 2 3
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM