Aktualności:

  • 16 Styczeń 2021, 19:26:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Identyfikacja monet / Odp: Co to za moneta
« Ostatnia wiadomość wysłana przez konosament dnia Dzisiaj o 17:23:27 »
Pozwolę sobie zauważyć, że jeszcze nie Republika Francuska, detronizacja Ludwika odbyła się równocześnie z wprowadzeniem Republiki (22.09.1792 r.).

Ciekawa jest tytulatura - Ludwik król Francuzów, już nie Francji. Jest nawet błąd w opisie na https://www.numiscollection.com/ (chociaż zapewne różnice widzą tylko maniacy Francji ;)).
2
Dyskusje numizmatyczne / Odp: Banknot 1000 PLN na horyzoncie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez konosament dnia Dzisiaj o 17:21:12 »
Taka informacja to przede wszystkim wydarzenie polityczne, które aż prosi się o komentarz. Wszyscy bowiem wiedzą, że pada w czasie powrotu strachu Polaków przed kryzysem i szalejącą inflacją.

Natomiast z punktu widzenia samego banknotu - chyba logiczne, że powinien być kolejny władca. Z racji małej popularności kolejnych władców pozostanie chyba SAP. Szkoda, że pominęto Zygmunta Augusta albo Batorego - byłby mniejszy problem.
3
Dyskusje numizmatyczne / Odp: Banknot 1000 PLN na horyzoncie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez nosfer3 dnia Dzisiaj o 17:18:33 »
To naturalna kolej rzeczy.Inflacja napiera co prawda nie w takim tempie jak z poczatku XXwieku w Niemczech ale pojawianie sie nowych coraz to wyższych nominałów jest naturalne.Na równi z prowadzeniem nowych nominałów mogłbym napisac o wycofaniu monet groszowych.Zarówno przyczynek ekonomiczny (opłacalność produkcji) jak i ich wykorzystanie w handlu ku temu zmierzają
4
Identyfikacja monet / Odp: Półtorak Gustawa Adolfa 1624
« Ostatnia wiadomość wysłana przez rubinowakrew dnia Dzisiaj o 16:38:16 »
To bardzo trudna do zauważenia przebitka.
Jeśli chcesz by znalazła się w katalogu to jednak potrzebne lepszajsze zdjęcia. Ślij na maila.


Ps.  No i jeśli zbierasz półtoraki to warto zainwestować w katalog - od wersji 3.5 jest dużo zmian.
5
Identyfikacja monet / Odp: Półtorak Gustawa Adolfa 1624
« Ostatnia wiadomość wysłana przez cancan62 dnia Dzisiaj o 16:05:28 »
Ależ dobrze!
Bo o takie właśnie chwile przecież chodzi. Nie często się zdarza zrobić majątek na monecie, której nikt nie docenił.
6
Artykuły i porady / Odp: Metody budowania kolekcji
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Janusz Kitowski dnia Dzisiaj o 15:44:56 »
,, -  w ostatnich latach sygnatura mw (producent Mennica Polska) została przeniesiona spod prawej po lewą łapę orła."

Gdy patrzymy na orła to faktycznie widzimy po prawej stronie, ale chciałem sprostować to twierdzenie. Znak mw został przeniesiony spod lewej nogi pod prawą nogę orła. 
7
Dyskusje numizmatyczne / Banknot 1000 PLN na horyzoncie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez manteuffel dnia Dzisiaj o 15:04:35 »
Dzień dobry
Czytając artykuł można pomyśleć, że wracają stare czasy, kiedy w obrocie pieniężnym mieliśmy banknoty z wieloma zerami.
Kto będzie projektantem?
Kogo lub co umieszczą na banknocie?

Link do artykułu
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/banknot-1000-zl-ma-wrocic-poprzedni-byl-jednym-z-symboli-prl/0mtqmv2

Artykuł
Źródło:Business Insider Polska
Banknot 1000 zł ma wrócić do naszych portfeli. Poprzedni był jednym z symboli PRL
Business Insider Polska
 
Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział wprowadzenie w przyszłości do obiegu banknotu o nominale 1000 zł. Przed denominacją, która miała miejsce w latach 90. XX wieku, istniał taki nominał - tysiączłotówka z wizerunkiem Mikołaja Kopernika była jednym z najsłynniejszych banknotów w czasach PRL.

W 2016 roku NBP wprowadził do obiegu banknot 500 zł. Teraz bank centralny chce iść dalej i wyemitować 1000 zł. Adam Glapiński podczas piątkowej konferencji nie zdradził jednak, kiedy dokładnie taki banknot pojawi się w obiegu. Stwierdził jedynie, że w jego ocenie stanie się to w kolejnej kadencji prezesa NBP, czyli po 2022 r. - Myślę, że następny prezes (...) będzie wprowadzał banknot 1000 zł - powiedział szef N

Pierwszy raz 1000 zł pojawiło się w portfelach Polaków w 1966 roku. By o nim powiedzieć więcej, warto cofnąć się jednak o 16 lat. Do powojennej Polski. W 1950 w ramach reformy walutowej zaprezentowano nowe banknoty. Wszystkie nawiązywały do wprowadzonego po wojnie ustroju socjalistycznego. - Miały socrealistyczne wzornictwo i prezentowały osiągnięcia Polski Ludowej. Na awersach - zamiast tradycyjnych portretów bohaterów narodowych i wielkich artystów - umieszczono „lud pracujący miast i wsi”: robotnika (10 zł), chłopkę (20 zł), rybaka (50 zł), hutnika (100 zł) i górnika (500 zł) - pisze portal Strefa Finansów.

W 1959 roku NBP ogłosił konkurs na projekt banknotu 1000 zł. Wygrała w nim praca stworzona przez profesorów Henryka Tomaszewskiego i Juliana Pałkę. Na awersie ich projektu znalazł się słynny astronom z Torunia, czyli Mikołaj Kopernik.

"Kopernik" na Tysiąclecie Państwa Polskiego
Emisja banknotu miała nastąpić w 1962 roku, ale została przesunięta, bo ówczesny prezes NBP A. Zebrowski, podpisany na emisji z tamtego roku, przestał kierować bankiem centralnym. Ostatecznie 1000 zł z wizerunkiem Kopernika trafiło do obiegu w czerwcu 1966 roku. Był to element obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Pierwszy banknot 1000 zł z Kopernikiem, który wszedł do obiegu w 1966 roku
Foto: NBP / materiały prasowe
Pierwszy banknot 1000 zł z Kopernikiem, który wszedł do obiegu w 1966 roku
- Socrealistyczne złotówki wprowadzone w 1950 roku były raczej ponure, natomiast "Kopernik" zwracał uwagę nasyceniem kolorów, zwłaszcza czerwonym paskiem z godłem, zieloną czcionką słownego zapisu wartości i stalowo-szarym portretem astronoma. Zastosowano też mniejszy format - pisze Sterfa Finansów.

Nowy banknot specjalnie spodobał się Polakom. - Istotnie, różnice między jego wyglądem, a pozostałymi banknotami były olbrzymie. Żartowano, że zaprojektowało go dziecko, zresztą po Polsce krążyła wówczas miejska legenda o małym chłopcu, który kredkami wykonał kopię "Kopernika", a potem rozmienił go w sklepie na dwóch prawdziwych "Górników" - czytamy dalej.

Pierwszy banknot tysiączłotowy nie był w obiegu zbyt długo, bo od 1975 roku NBP rozpoczął wprowadzanie nowych wzorów banknotów z serii "Wielcy Polacy". Na nowym banknocie o nominale 1000 zł, który wielu z nas pamięta, również znalazł się Mikołaj Kopernik.

W 1975 roku pojawił się nowy banknot z Kopernikiem
Nową serię banknotów zaprojektował plastyk Andrzej Heidrich. Zapoczątkowało ją stuzłotówka z wizerunkiem Ludwika Waryńskiego. Banknot z astronomem z Torunia pozostał najwyższym nominałem do 1977 roku, gdy do naszych portfeli trafiło 2000 zł z wizerunkiem Mieszka I. Stary "Kopernik" był w obiegu do końca 1978 roku, kiedy zakończono wymianę pieniędzy w PRL.

Nowy banknot tysiączłotowy z Mikołajem Kopernikiem był obecny w portfelach Polaków o wiele dłużej niż jego poprzednik. Przeszedł do historii wraz z denominacją polskiej waluty, która miała miejsce w 1995 roku. Na nowej serii banknotów, która weszła wtedy do obiegu, Kopernika już zabrakło, bo prezentowani są w niej już wyłącznie historyczni władcy Polski.

Banknot 1000 zł można było wymieniać w oddziałach NBP do 2010 roku. Istniejące jeszcze egzemplarze można go w sklepach numizmatycznych, gdzie kosztują nawet 69 zł.

Na razie nie wiadomo, kto może znaleźć się na nowym banknocie 1000 zł, która miałaby trafić do emisji po 2022 roku.

8
Identyfikacja monet / Odp: Półtorak Gustawa Adolfa 1624
« Ostatnia wiadomość wysłana przez BaronGrosz dnia Dzisiaj o 14:54:11 »
To niedobrze. Ale chwila poczucia odkrycia czegoś ciekawego - bezcenna.
9
Identyfikacja monet / Odp: To rok 86 czy 88
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Szóstak dnia Dzisiaj o 13:44:29 »
1788
10
Identyfikacja monet / To rok 86 czy 88
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Tarkan dnia Dzisiaj o 13:38:45 »
86czy 88
Strony: [1] 2 3 ... 10
R E K L A M A
aukcja monet