Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
24 Wrzesień 2018, 07:43:05


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] 2 3 ... 10
 1 
 : Dzisiaj o 06:54:34 
Zaczęty przez okejos - Nowe: wysłane przez okejos
60 STATKÓW Z CZASÓW RZYMSKICH I ŚREDNIOWIECZNYCH

Odkryto je w ramach programu „The Black Sea Maritime Archaeological Project”.
Rozpoczęty w 2015 roku projekt nie polegał pierwotnie na wyszukiwaniu starożytnych statków. Chciano odwzorować dno Morza Czarnego od Bułgarii. Przy okazji dokonywano odkryć statków.

Z MASZTAMI W PIONIE

Wraki są w dobrym stanie, ponieważ na pewnej głębokości Morze Czarne ma warunki beztlenowe lub wolne od tlenu, zapobiegające rozkładowi. Wiele statków usytuowanych jest na dnie morza z masztami w pozycji pionowej, ich stery są nadal w gotowości, a ich ładownie są pełne nietkniętych towarów. Dla historyków żeglugi morskiej jest to kopalnia złota, ponieważ wraki najpewniej posiadają artefakty, które często znamy jedynie z obrazków.

WYPOWIEDZI BADACZY

W wypowiedziach czuć euforię.
"Ten zbiór wraków składa się na jedno z najwspanialszych podwodnych stanowisk statków na świecie."

"Nurkowałem przy wraku z okresu bizantyjskiego datowanym na X wiek. Leży na głębokości 93 metrów. "Stan tego wraku jest oszałamiający, drewno konstrukcyjne wygląda równie dobrze jak nowe.

"Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieliśmy".

KOMENTARZ „ODKRYWCY”:

Powtórzymy się – nowe techniczne możliwości nurkowania, skanowania, doskonalsze roboty etc. będą przynosiły nam tak wielkie odkrycia. Jeśli stan zachowania obiektów jest tak doskonały, kto wie, czy nie wpłyną one na nasze rozumienie np. losów starożytnego Rzymu. I kto wie, czy przed podwodnymi poszukiwaniami nie otwiera się złota era!

 2 
 : Dzisiaj o 00:43:30 
Zaczęty przez Divusric - Nowe: wysłane przez Lech Stępniewski
Panie Lechu,

Proszę wybaczyć moją uwagę na marginesie tego wpisu, ale Pański wpis, próbujący bronić obecną władzę wbrew oczywistym faktom, wykracza w mojej ocenie poza dyskusję na temat oceny przepisów o ochronie zabytków i ich stosowania. Nie chcę pana ograniczać w głoszeniu własnych poglądów, ale wydaj mi się, że dla jakości tego forum będzie lepiej jeśli pozostanie ono wolne od bieżących sporów politycznych.

Bardzo przepraszam, ale to nie ja pierwszy użyłem w tym wątku sformułowania "przy dzisiejszej atmosferze w kraju" i nie ja wysuwałem sugestie, że źle dzieje się z winy nadgorliwej policji chcącej przypodobać się aktualnej władzy.

Jeśli jakiekolwiek uwagi śladowo zatrącające o politykę Pana drażnią, to szkoda że nie zareagował Pan wcześniej. Nie wiem jednak, jak można by ich całkowicie uniknąć, gdy w grę wchodzi prawo i jego egzekwowanie.

I na koniec: czy mógłby Pan wymienić te "oczywiste fakty", wbrew którym podobno broniłem obecną władzę? Albo inaczej: co Pana zdaniem napisałem nieprawdziwego? Wszelkie sprostowania przyjmę z wdzięcznością.

 3 
 : 23 Wrzesień 2018, 22:35:00 
Zaczęty przez Divusric - Nowe: wysłane przez jmskelnik
Przepisy o ochronie zabytków w ostatnich latach zmieniają się głównie pod wpływem przepisów europejskich. Te są pokłosiem plądrowania zbiorów muzealnych na terenach objętych działaniami wojennymi, czy niepokojami społecznymi jak Syria, Irak, Egipt, Libia etc. Szczególnie głośno zrobiło się o temacie w momencie kiedy ujawniono masowe kradzieże muzealne, z których zarobek miał finansować działalność ISIS. To wymusiło konieczność jakiejś reakcji ze strony zachodniego świata. Niestety częsty brak porządnych ewidencji w zbiorach muzealnych doprowadził do "odzyskiwania" zrabowanych przedmiotów nieco na około.

Oczywiście warto też zwrócić uwagę, że tak "odzyskane" zabytki nie trafiają do muzeów z których pochodziły (bo i często jest to niemożliwe), ale zostają w muzeach na terenie Europy. Tym samym jest to nie tyle "odzyskanie" dla właściciela, ale do zbiorów publicznych. Przejaw myślenia w którym nieważne jest jakie muzeum będzie posiadało zabytek, ważne żeby było to muzeum. Oczywiście nigdy nie usprawiedliwię żadnej kradzieży. W tym kradzieży z muzeum. Tym bardziej potępiam kradzież w celu finansowania wojen ISIS. Nie mniej jednak uważam, że rzecz skradziona powinna trafić do jej właściciela. Dlatego póki przepisy nie uregulują jednoznacznie ścieżki zwrotu skradzionych przedmiotów do muzeów, z których pierwotnie pochodziły, zastrzegam sobie prawo krytykowania takich regulacji.

Inna sprawa to nieumiejętne wprowadzanie tych przepisów, za co już po części odpowiada administracja krajowa. Konserwatorzy zabytków byli zaskoczeni obowiązkiem rejestrowania ksiąg sprzedaży (powyżej 10 tys.) antykwariatów i swoich obowiązków wynikających z tych przepisów nie wykonywali przez wiele miesięcy. Doprowadziło to do sytuacji w której wiele domów aukcyjnych, antykwariatów, czy galerii nie było w stanie wykonywać swojej działalności w zgodzie z przepisami prawa.

Wreszcie na koniec chcę wziąć w obronę policję, która ma prawo nie znać się na numizmatyce tak dobrze, jak użytkownicy tego forum. Więcej, uważam nawet, że konserwator zabytków nie musi się znać akurat na numizmatyce. To jest jednak w margines działalności tych urzędów, a w przypadku policji może nawet margines marginesu. To czego powinniśmy oczekiwać od tych instytucji to szybkość działania i z tego powinny być rozliczane.

tylko przy dzisiejszej atmosferze w kraju

Nie widzę, żeby atmosfera w kraju była jakaś szczególna i różniła się na niekorzyść od atmosfery sprzed, powiedzmy, pięciu czy dziesięciu lat. Bliska osoba ostatnio załatwiała szereg spraw urzędowych i była wręcz zaskoczona na plus: życzliwością urzędników etc.

Nie widzę też jakiejś specjalnej nadgorliwości policji. Przeciwnie, raczej byłbym skłonny uznać, że wypełnia swoje obowiązki zbyt minimalistycznie. Grupka zuchwałych wandali maluje na murach Sejmu jakieś napisy, roześmiana robi sobie pod tym zdjęcie, a policja nawet ich dobrze rozgonić nie potrafi. Proszę to porównać z działaniami policji hiszpańskiej w Katalonii: tam pałowano nawet spokojnie stojących staruszków. U nas ludzi łamiących prawo wynosi się troskliwie jak jajko, a oni jeszcze uśmiechają się do fotoreporterów.

Wolność u nas obecnie kwitnie. Można na przykład opublikować scenariusz obalenia istniejącej władzy siłą poprzez doprowadzenie do jakiegoś "nowego Majdanu" w Polsce i dalej wesoło chodzić po ulicy. Proszę przypomnieć sobie, jak potraktowano niegdyś (właśnie nad ranem) właściciela strony antykomor, głupiej, ale w sumie satyrycznej i niegroźnej.

Natomiast w 2012 roku niejaki Brunon Kwiecień dostał 9 lat za "próbę zamachu", która polegała na snuciu dziwnych opowieści w towarzystwie agentów ABW, którzy go jeszcze podbechtywali. Za Wikipedią:

Cytuj
W skład utworzonej w 2012 r. organizacji terrorystycznej wchodzili Brunon Kwiecień, co najmniej trzech agentów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz jeden tajny współpracownik służb. W toku śledztwa nie odnaleziono broni, o której posiadanie jest oskarżony (35 sztuk), transportera opancerzonego oraz materiałów wybuchowych, które miały być użyte w zamachu

Panie Lechu,

Proszę wybaczyć moją uwagę na marginesie tego wpisu, ale Pański wpis, próbujący bronić obecną władzę wbrew oczywistym faktom, wykracza w mojej ocenie poza dyskusję na temat oceny przepisów o ochronie zabytków i ich stosowania. Nie chcę pana ograniczać w głoszeniu własnych poglądów, ale wydaj mi się, że dla jakości tego forum będzie lepiej jeśli pozostanie ono wolne od bieżących sporów politycznych.


 4 
 : 23 Wrzesień 2018, 21:31:22 
Zaczęty przez DzikiZdeb - Nowe: wysłane przez DzikiZdeb
Ponieważ dalej bawimy się w zmianę czasu załączam wersję obsługującą tę procedurę do roku 2021 (może do tego czasu w końcu to zniosą).

Czas słoneczny nastawiony na Kraków, zmianę koordynat opisałem w poprzednich postach.

Rozszerzenie oczywiście trzeba zmienić na .html, obrazek ten sam co poprzednio.

 5 
 : 23 Wrzesień 2018, 20:48:36 
Zaczęty przez pavonis - Nowe: wysłane przez pavonis
Monet rzymskich u mnie jak na lekarstwo, ale od czasu do czasu coś wpadnie. Niezbyt ładny, ale do nauki opisywania się nadaje.

Septymiusz Sewer
Denar
200-201
Rzym
O: SEVERVS AVG PART MAX
Head lauretae right
(Głowa Cesarza w wieńcu laurowym zwrócona w prawo)
R: RESTITVTOR VRBIS
Severus standing left, sacrificing with patera over tripod and holding spear
(Cesarz stojący w lewo, składający ofiarę nad trójnożnym ołtarzem, trzymając włócznię)
RIC IV 167a
(C)

 6 
 : 23 Wrzesień 2018, 20:04:17 
Zaczęty przez Divusric - Nowe: wysłane przez Divusric
Wygrałem dzisiaj bardzo ciekawy zestaw z północnej Afryki.Z tego co widzę są tam trzy nummusy Justyniana z Kartaginy.Dość rzadkie sztuki.Stany słabe ale w wypadku tych monet to i tak radość zdobyć coś takiego.
Mam problem z przypisaniem jednego AE4 .Może ktoś ma pomysł?

 7 
 : 23 Wrzesień 2018, 19:44:49 
Zaczęty przez Tomanek - Nowe: wysłane przez Divusric
A tak wyglądało to dawniej...

 8 
 : 23 Wrzesień 2018, 19:25:39 
Zaczęty przez Tomanek - Nowe: wysłane przez Divusric
Też w tym roku zobaczyłem Istambuł.Dodam kilka zdjęć z innych ujęć tych samych obiektów.

 9 
 : 23 Wrzesień 2018, 18:41:23 
Zaczęty przez Tomanek - Nowe: wysłane przez Lech Stępniewski
Zasadnicze pytanie, czy wiadomo z jakiegokolwiek źródła, że pałac w momencie budowy i oddania do użytku nosił już nazwę Dafne?

Monetki to dość oficjalne źródło  Uśmiech

Ale wiem, o co Panu chodzi. Naturalnie, nie ma żadnego papieru z pieczątką stwierdzającego, że nazwa pojawiła się np. w 328 roku. Jednak nie ma też żadnego papieru z pieczątką stwierdzającego, że nazwa na pewno pojawiła się dopiero później.

Rzeźba Dafne również jak najbardziej mogła stanąć obok placu budowy zanim pałac powstał. Ale na to także nie ma papierów ani w tę ani w drugą stronę. I nawet sama nazwa mogła mieć genezę ludową. Mogła być nawet dużo wcześniejsza. Grunt, że każdy wiedział, o co chodzi.

Zna Pan jakąś analogię do emisji z nazwami innych siedzib cesarskich? Pałace cesarskie powstawały np. w Trewirze, Sirmium, czy w Nicomedii, a jakoś nie słychać o ich oficjalnych nazwach, a zwłaszcza o emisjach monet ogłaszających ich budowle.

A zna Pan jakąś analogię z nazwami innych fortów? I dwuletnią wieloodcinkową (zmiana awersów i znaku menniczego) emisję z tej okazji?

Inne siedziby cesarskie trudno brać za wzór. Operacja "Konstantynopol" to zupełnie inna półka. Zachęcam do przeczytania ciekawego artykułu Konstatnina Olbricha "Constantiniana Daphne: Die Gründungsmythen eines anderen Rom?" (KLIO 2006)

Wkleję tutaj autorskie "Summary" w bardziej zrozumialszym języku  Uśmiech

Cytuj
In 320 AD the latest general expectations on the end of the empire prevailing within the Roman society took concrete form in prophecies predicting the imminent downfall of the City of Rome. In order to avoid the consequent end of the Roman Empire itself the government of Constantine the Great decided to relocate Rome in another place untouched by the fatal oracles. Through an allegorical interpretation of the myth of Apollon and Daphne the measure was understood as a metamorphosis being predestined by divine inspiration. The final re-foundation on the ground of old Byzantion on 11th May was equally regarded as being covered by the divine will, which had expressed itself in the myth of Io pointing to Byzantion as the right place, and the legend of Orion pointing to the 11th May as an auspicious date for the foundation, both of which myths were systematically connected to the history of Apollon and Daphne. The decision, mainly grounded on eschatological fears within the government, may well have instigated the anti-constantinian feelings in Rome as well as the familiy crisis of 326 AD.

Do "ciemnego ludu" się nie odniosę, bo rozumiem, że był to żart.

 10 
 : 23 Wrzesień 2018, 18:20:04 
Zaczęty przez Tomanek - Nowe: wysłane przez DzikiZdeb
Przepraszam, że się wetnę tak mało romantycznie, ale nurtują mnie pytania nader praktyczne ;-)

- skąd braliście samochód? (lotnisko?)
- miałeś międzynarodowe prawo jazdy, ewentualnie jakieś inne niestandardowe dokumenty umożliwiające poruszanie się za kółkiem na terenie Turcji?
- jak się porusza po Konstantynopolu na dłuższe trasy? Metro jeździ bez zacięć, czy trzeba założyć na wszelki wypadek jakąś zakładkę czasową?
- jak wygląda średni stan dróg? Niby widziałem to z autokaru i nie odbiegało od naszych standardów, ale lepiej się zapytać, generalnie chodzi mi o zakładanie średniego czasu przejazdu z A do B
- czy Turcy po hotelach znają jakieś inne języki poza własnym? Szczególnie poza stolicą pewnie wygląda to różnie - czy jest coś w rezerwacji/pobycie hotelowym, na co trzeba zwrócić uwagę, czy standard?

Pewnie to nie koniec pytań :-)

Strony: [1] 2 3 ... 10
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM