Aktualności:

  • 20 Maj 2019, 16:56:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
1506 - 1586 / Odp: dukat Stefana Batorego z Olkusza
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Optimus_Prime dnia Dzisiaj o 16:31:27 »
Gdy po raz pierwszy zobaczyłem tego dukata stwierdziłem, że to fals. Coś na wzór tego co pokazał qcho. Jednak im bardziej go analizuję tym mniej we mnie początkowej pewności. Waga 3,44 g wobec przepisowej 3,57 g jest mniejsza, ale nie rozstrzyga. Są podobieństwa do monety pokazanej przez qcho, ale raczej niewielkie. Ogromne podobieństwo twarzy króla widzę za to na talarze Leszczyńskiego. Jednocześnie jego herb jest na dukacie, co jednoznacznie atrybucje go do konkretnego okresu mennicy olkuskiej. Kompozycja rewersu trzyma stylistykę z monetami olkuskimi z tego roku. Generalnie moneta wydaje się dobrze wykonana i nie znajduję w niej żadnej cechy, która świadczy o oczywistym falsyfikacie. Jeśli to falsyfikat to doskonale przemyślany i zrobiony: pod względem technicznym, ale też merytorycznym. Jednocześnie warto podkreślić jakie cuda bito w mennicy olkuskiej w 1580 roku. U Parchimowicza jest np. ćwierćdukat, co ciekawe chyba bardziej dziwny i podejrzany od tej monety tutaj (ze stempla ciętego od ręki?).
2
Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Ostatnia wiadomość wysłana przez syl06 dnia Dzisiaj o 12:44:17 »
nowy probus do kolekcji..... ciezko było :)

Gratuluję. Też się do niej przymierzałem ;),ale parę dni wcześniej u tego samego sprzedającego wydałem fundusze na na taki locik.
3
Humor / Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez modsog dnia Dzisiaj o 12:15:59 »
Oczywiście, że u niego opisy monet wystawianych na aukcje są wprowadzane na zasadzie 'Ctrl + C' i 'Ctrl + V'. Ale po 56 monecie "bardzo rzadkiej" bo ma dwukropek zamiast kropki etc. zaczyna człowieka to wkurzać. To tak na marginesie.
Natomiast wypowiedź kolegi korabgoran porusza nieco inną, już nie prześmiewczą jak ten zakątek forum tematykę półtoraków, o której jakieś 95% osób zainteresowanych tematem nie ma pojęcia.
Z chęcią ujrzałbym obszerną monografię o półtorakach np. w BN. Było o nich już pisane i dużo i mało zależy jak na to spojrzeć, część faktów na ich temat prawdopodobnie nigdy nie będzie nam dana bo zginęły w pomroce dziejów ale przydałoby się sprostować pewne "fakty", które pokutują po dziś dzień bo ktoś kiedyś założył, że tak może być. 
Pomarzyć zawsze można :)
4
Humor / Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez korabgoran dnia Dzisiaj o 11:44:06 »
Raczej nie przywiązuje do tego wagi i tekst o rzadkości podaje z automatu. Te odmiany opisuje jako rzadkie  od kilku lat dotyczy to zarowno 26 z otwartą tarczą jak i 27 tego samego typu. W tych monetach jest ciekawe co innego... Odmiany stempli awersu i rewersu głownych odmian 26-27 , czyli otwartej i zamknietej tarczy nie mnieszają się  mniędzy sobą a tylko w obrębie danej odmiany. Czy były zatem bite w tej samej mennicy? Z całą pewnoscią w dwóch różnych warsztatach przygotowywano stemple , ale wyglada na to , ze te warsztaty obsługiwały dwie osobne pręgiernie - tj warsztaty bijące samą monetę. Wiadomo , że po ataku wojsk szwedzkich na Pomorze latem 1626 mennica bydgoska została zamknięta i ewakuowana. Czyżby inna mennica przejęła część emisji? W 1627 mennica bydgoska podjęła ponownie pracę i tu mamy półtoraki starego typu z zamkniętą tarczą. Ale nadal bite są monety z tarczą otwartą o innym wzorze rewersu i awersu. Pytanie gdzie?
Ciekaw jestem propozycji, bo w przypadku haków  analiza znanych dokumentów  i wcześniejszych prac dowodzi że  tak naprawdę nie wiemy nic lub bardzo ale to bardzo mało i opieramy się głównie na przypuszczeniach i cieniach migających we mgle historii.
5
Starożytny Rzym / Odp: Z wizytą w królestwie Seleukidów
« Ostatnia wiadomość wysłana przez barnaba dnia Dzisiaj o 10:54:18 »
Jak zwykle fantastyczna relacja!
6
Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Ostatnia wiadomość wysłana przez nosfer3 dnia Dzisiaj o 10:19:00 »
nowy probus do kolekcji..... ciezko było :)
Gratulacje Panie Pawle.Sympatyczna moneta.Też miałem na nią chrapkę ale z pomocą Pana Barnaby pozbyłem się uprzednio funduszy:))

Pozdrawiam Maciej
7
Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Ostatnia wiadomość wysłana przez barnaba dnia Dzisiaj o 10:11:13 »
nowy probus do kolekcji..... ciezko było :)

Panie Pawle, gratulacje! Jak wspominałem już Panu, to dość rzadki i ciekawy rewers.

Ale dlaczego niby ciężko było? Moneta poszła dość tanio. Spodziewałem się raczej przedziału 40-50 GBP.

Może mieć Pan w każdym razie dodatkową satysfakcję, że przelicytował Pan samego Vospera (pierwszy raz jak zakładam) - vide nick e***v (7296).

8
Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Ostatnia wiadomość wysłana przez okejos dnia Dzisiaj o 04:43:28 »
nowy probus do kolekcji..... ciezko było :)
9
Polska Królewska / Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez cancan62 dnia Dzisiaj o 00:49:44 »
Czekałem, czekałem... i nie doczekałem się odpowiedzi na moje pytanie.  ;)
Jestem ciekawy co powiecie na temat skróconej daty (widać tam dziwne uszkodzenia... raczej nie powinny przybrać takiej formy przy podwójnym uderzeniu stempla).
Wybacz, Marcinie. U mnie chyba największe zainteresowanie wzbudza to, co się dzieje na trójkącie. Są tam ślady, jakie widziałem już na fałszywych dukatach Batorego bitych na Franzu Josefie. Jakby wspomnienie po monecie, na którą nabito toto.
10
Polska Królewska / Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ł.Cieśla dnia 19 Maj 2019, 23:30:40 »
Czuję się, jakbym miał deja vu. Ternar 1593, chyba Olkusz - Gorny-Mosch Auction 262; 05.03.2019 13:00, lot 2559. (https://auktionen.gmcoinart.de/Auktion/KatalogArchiv?los=1495443)
Ledwie 2 miesiące minęły i już pojawił się kolejny ternar, chyba z identycznych stempli. Niby 1591, ale czy ktoś widzi tam 1-kę, za 9-ką?


 
Strony: [1] 2 3 ... 10
R E K L A M A
aukcja monet