Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 17 Kwietnia 2024, 01:13:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Prośba o ocenę autentyczności / Odp: Ort Bydgoszcz 1622 - odlew ?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez cypoon dnia 16 Kwietnia 2024, 12:48:20 »
Serdecznie dziękuję za komentarz.
2
Informacje o falsach / Odp: Okołonumizmatyczna ciekawostka - stary, czy nowy falsyfikat?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez defictio13 dnia 16 Kwietnia 2024, 12:14:19 »
Cytuj
Takim lutem lutuje się rynny.

I zgadza się. W czasie, kiedy zapewne monetę domowym sposobem przylutowano, amatorom (à part) dostępny był tylko lut do rynien, albo sama cyna.
Odnoszę wrażenie, że funkcyjny przeciwnik złomu numizmatycznego ma lekceważący stosunek do lutowania rynien. Zapewniam, że lekkomyślne przylepienie rzadkiego trojaka Batorego do papierośnicy jest łatwiejsze, niż poprawne zlutowanie dwóch kawałków cynkowej rynny.

Cytuj
Nie wiem czy czytal Pan wypowiedz wlascicielki: "Zapewniam...

Czytałem.

Cytuj
...to powie Pan "OOPS" czy cos madrego po lacinie ?

Panie Tomaszu, proszę o dwie rzeczy:
1. Więcej szacunku. Dla łaciny.
2. I żeby również Pan powiedział "coś mądrego". Najlepiej po polsku.

3
Prośba o ocenę autentyczności / Odp: Ort Bydgoszcz 1622 - odlew ?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez cancan dnia 16 Kwietnia 2024, 11:52:55 »
Trudno jednoznacznie stwierdzić. Z jednej strony wykazuje pewne cechy podejrzane, z drugiej trudno mi uwierzyć, że tacy specjaliści jak RDA nie dopatrzyli by się tego. Zdaje się, że przyjrzeli się jej dokładnie.
4
Prośba o ocenę autentyczności / Odp: Ort Bydgoszcz 1622 - odlew ?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez cypoon dnia 16 Kwietnia 2024, 10:01:57 »
Witam Panie Jacku,

wspomniany wyżej ort pojawił się na najbliższej aukcji RDA.

Na tych foto już wydaje się bardziej pewny ?

https://onebid.pl/pl/monety-zygmunt-iii-waza-ort-1622-bydgoszcz-prv-m/2207254
5
II RP, WMG i IIWŚ / Odp: Notatki Bisiera to fikcja i tylko tyle
« Ostatnia wiadomość wysłana przez zenonmoj dnia 16 Kwietnia 2024, 09:48:23 »
Proszę natychmiast zmienić ton, czyli: bez obrażania i wyzywania kogokolwiek!
Wszelkie uwagi merytoryczne będą mile widziane - chamstwo będzie zwalczane.

Zenon M.
6
II RP, WMG i IIWŚ / Odp: Notatki Bisiera to fikcja i tylko tyle
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Shifu dnia 16 Kwietnia 2024, 07:08:58 »
Dla tych, ktorzy jak ja dopiero znalezli ten watek, wtrace swoje 3 grosze. Zapiski Bisiera czesto nazywane jego "notatkami" to nie jest zadna fikcja bo jak cos fizycznie istnieje to fikcja w zaden sposob byc nie moze:-) Smutne jest ze intelligencja niektorych czlonkow tego forum nie moze tego sobie nijak wykapowac. Terleckiemu, ktorego osobiscie uwazam za osobe calkowicie niegodna ZADNEGO stanowiska w mennicy, nie podobalo sie to ze ktos chcial wprowadzic jakis lad w tym burdelu wiec je ignorowal a nawet zaprzeczal ich istnieniu, wierzyc jak zadnemu klamcy nie mozna. Te notatki sa zamieszczone jako dodatek w katalogu pana Janusza Parchimowicza, ktory uwazam jest jedynym w Polsce prawdziwym expertem monet z tego okresu. Przepraszam jesli powtorzylem tu znane juz opinie i informacje z tego watku ale cymbal ktory watpi w ich istnienie mysli tez pewnie ze istnieja wiecej niz dwie plcie. A wiec ten sam gatunek "znawcy":-)
EDYTOWANO [ZM]
7
Informacje o falsach / Odp: Okołonumizmatyczna ciekawostka - stary, czy nowy falsyfikat?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez cancan dnia 16 Kwietnia 2024, 02:09:10 »
Takim lutem lutuje się rynny.
8
Informacje o falsach / Odp: Okołonumizmatyczna ciekawostka - stary, czy nowy falsyfikat?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez dusiolek dnia 15 Kwietnia 2024, 23:56:45 »



Nie rozstrzygniemy tego bez przeprowadzenia eksperymentu: Pani Marto, proszę podgrzać całość do temperatury topnienia lutu cynowo-ołowiowego; jeżeli moneta odpadnie - mamy sukces; jeżeli nie odpadnie - to znaczy, że użyto metody sugerowanej przez Pana Jacka - i w tej sytuacji papierośnicę proszę zostawić w spokoju.


A jak papierosnica zostanie uszkodzona (czyli prezent zniszczony) to powie Pan "OOPS" czy cos madrego po lacinie ?

Nie wiem czy czytal Pan wypowiedz wlascicielki: "Zapewniam, że to jest akurat wykluczone."
9
Literatura - spisy treści / Odp: OKIEM KOLEKCJONERA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez OkiemKolekcjonera dnia 15 Kwietnia 2024, 23:15:37 »
WYWIAD Z PANEM GRZEGORZEM ROMAŃCZYKIEM - 31 MARCA 2024 r.


OKIEM KOLEKCJONERA: Jak długo zajmuje się Pan numizmatyką ?
GRZEGORZ ROMAŃCZYK: Wbrew pozorom nie jest to łatwe pytanie. Zainteresowałem się monetami ponad 45 lat temu, ale świadomym kolekcjonerstwem zajmuję się około 25 lat.

OK: Jak się zaczęło? Pierwsza moneta?
GR: Wszystko zaczęło się w drugiej połowie lat 70tych zeszłego wieku. Jako dziecko wyjeżdżałem z rodzicami na wakacje za granicę i pamiętam moje wielkie zdziwienie, że tam nie płaciło się dziesiątką z Mickiewiczem czy dwudziestką z Nowotką. A jeśli chodzi o pierwszą monetę to teraz już nie pamiętam czy była to marka wschodnioniemiecka, korona czechosłowacka czy forint węgierski. Na pewno była to moneta przywieziona z jakichś wakacji. Pamiętam moją ogromną radość jak w szkole podstawowej za jakiegoś resoraka dostałem od kolegi monety arabskie przywiezione przez kogoś z kontraktu zagranicznego. Nie mogłem się napatrzyć na monetę z dziurką czy z pofalowanym obrzeżem. Potem chyba były jakieś drobiazgi II RP, złom rozbiorowy i jedna boratynka o tak zjechanej powierzchni, że ledwo można było coś rozpoznać ale widoczny był rok wybicia. Tylko teraz jak się nad tym zastanawiam to nie jestem pewny czy to był 1660 czy 1666 rok 😊. Byłem jednak dumny, że mam kilkusetletnią monetę. A potem szkoły, wojsko i monety poszły w niepamięć. Po wielu latach jak powstało Allegro w jakiś sposób zainteresowanie wróciło. Na początku oglądałem, potem coś kupiłem, czytałem dyskusje na Cafe Allegro i zainteresowanie monetami wróciło.

OK: Ulubiona moneta ?
GR: Bardzo trudne pytanie. Na pewno będzie to moneta Zygmunta I Starego i jestem pewny że jej jeszcze nie mam. A jeśli ją kupię to będzie to inna moneta Zygmunta I Starego której nie mam 😁.

OK: Ulubiona mennica?
GR: Mam sześć ulubionych mennic czyli krakowską, toruńską, elbląską, gdańską, wileńską i głogowską. I wszystkie łączy jedna rzecz czyli emisja monet w pierwszej połowie XVI wieku.

OK: Kolekcjoner ? Numizmatyk ? Badacz ? A może wszystkiego po części?
GR: Wszystko po części. Połączyłem swoją pasję z badaniem interesującego mnie okresu numizmatycznego. Zagłębiając się w temacie stwierdziłem, iż okres mennictwa Zygmunta I Starego jest wręcz pomijany w publikacjach, mimo swojej ogromnej wagi dla polskiego mennictwa. To zaś co już jest, często mija się z prawdą. Dlatego zacząłem gromadzić monetarną bazę danych, zapisywałem swoje spostrzeżenia, domysły i wnioski. Doceniłem ogrom wiedzy Autorów XIX wiecznych i szukałem każdej publikacji z tego okresu, w której będzie coś o mennictwie Zygmunta I Starego. Trzeba pamiętać, że Oni mieli dostęp do materiałów, które nie dotrwały na naszych czasów. Zniszczenia po obu wojnach światowych pozbawiły nas ogromnej ilości literatury i dokumentacji również z dziedziny numizmatyki.

OK: Jaki dział nazwałby Pan swoim konikiem ?
GR: Monety okresu panowania Zygmunta I Starego.

OK: Kiedy pojawiła się myśl żeby przelać na papier swoje rozmyślania numizmatyczne i podzielić się nimi z innymi Kolekcjonerami?
GR: Ponad dziesięć lat temu. Wtedy powstał w mojej głowie pomysł napisania katalogu monet Zygmunta I Starego. Na początku myślałem o jednej książce lecz koncepcja jaką przyjąłem oraz ilość monet nie pozwoliły na to. Moim zdaniem, oprócz samych monet trzeba znać również Emitenta czy mennicę, dlatego moje książki nie są i nie będą typowymi katalogami. Pokazuję w nich Zygmunta I Starego jako osobę, prezentuję ważne wydarzenia historyczne i gospodarcze z tego okresu, etapy produkcji monet w XVI wieku i same monety z opisywanych mennic - podzielone na warianty i lata wybijania. Są również opisane ordynacje mennicze z tego okresu, czy najważniejsze traktaty monetarne. Docelowo zamiast jednej książki powstaną cztery. Pierwsza, która już jest opisuje grosze z mennic w Głogowie i Krakowie. Druga, która wyjdzie w tym roku opisuje grosze z Torunia, Gdańska i Elbląga. Trzecia będzie opisywała niskie nominały, czyli denary, ternary, szelągi i półgrosze, a czwarta wysokie nominały, czyli od trojaka wzwyż.

OK: Jakie wydarzenie uważa Pan za swój największy numizmatyczny sukces ?
GR: Wydanie książki. To było dla mnie coś tak niesamowitego jak pierwszy raz miałem ją w rękach, że gdy sobie to przypominam to mam gęsią skórkę na rękach 😀.

OK: Nad jakim tematem - jeżeli to oczywiście nie tajemnica Pan aktualnie pracuje?
GR: Tak jak wspomniałem wyżej obecnie piszę o groszach toruńskich, gdańskich i elbląskich Zygmunta I Starego. W zasadzie tekst jak i część katalogowa jest już gotowa, teraz tylko wszystko „dogładzam". W niedługim czasie książka trafi do redakcji i składu. Tak że na pewno ukaże się w drugiej połowie tego roku.

OK: Jak ocenia Pan rynek kolekcjonerski w Polsce ?
GR: Odpowiem teraz w taki sposób, który być może nie spodoba się wielu osobom, ale jest to moje zdanie na ten temat. Idea prawdziwego kolekcjonerstwa powoli odchodzi w niepamięć. Inwestowanie w monety, czy dzieła sztuki stało się popularne i dochodowe. Wiąże się to z szybkim wzrostem cen na rynku numizmatycznym. Monety nie trafiają na palety czy do klaserów, ale do skrytek bankowych czy sejfów. Artykuły w prasie biznesowej jeszcze napędzają ten trend. Możliwe, że niedługo Polskie Towarzystwo Numizmatyczne zmieni nazwę na Polskie Towarzystwo Inwestorów w Monety i Medale. Wiele osób już nie zbiera monet tylko MS-y i najlepiej jak by to był TOP ŚWIAT czy jakiś inny HIPER KOSMOS...

OK: Jaka przyszłość czeka Kolekcjonerów monet medali ?
GR: Prawdziwych kolekcjonerów czekają złe czasy. Gdyż pozostanie nam tylko kupowanie pozostałości po zakupach inwestycyjnych.

OK: Grading czy "golasy"?
GR: Pakowanie monet w plastik to jest zupełny bezsens, no może tylko w kwestii lustrzanek ma to sens. Ja odbieram piękno monety nie tylko przez wzrok ale i przez dotyk i bardzo często się zastanawiam ile osób przez setki lat miało ją w rękach. Czy była świadkiem jakiejś bitwy będąc w mieszku żołnierza, czy nie zapłacono nią za jakąś zbrodnię? A jaka przyjemność jest w obcowaniu z plastikiem? No może tylko to, że się ma jakiś TOP ŚWIAT. To jest tak, jakby mężczyzna nie żenił się z kobietą tylko z jej zdjęciem. I jeszcze ta moda na zbieranie MS-sów, a nie monet. Nie ważne co się kupi byle było TOP a potem do szuflady i niech nabiera wartości. TRAGEDIA!!!!!!

OK: Numizmatyka to dla mnie...?
GR: Coś więcej niż zbieranie monet. Jest to pewien mój sposób na rozświetlenie szarości codziennego życia, taka odskocznia od codzienności. Moja własna enklawa w całości życia rodzinnego do której tylko ja mam klucze.

OK: Wiemy, że należy Pan do obserwatorów naszego OKA - Jak Pan ocenia dotychczasową działalność Okiem Kolekcjonera?
GR: Jestem wielkim zwolennikiem każdej inicjatywy poszerzającej wiedzę z tematu numizmatyki. Dlatego jestem bardzo zadowolony, że powstało OKO i życzę Wam wspaniałych sukcesów na tym polu.

OK: Co chciałby Pan przekazać dzisiejszemu Kolekcjonerowi ?
GR: Naucz się kochać monety, nie ze względu na ich wartość ale piękno. Poznawaj całą otoczkę związaną z interesującymi Cię numizmatami i niech Twoja kolekcja i wiedza rośnie w siłę.

 
OK: Dziękujemy serdecznie za rozmowę i poświęcony naszym Czytelnikom czas !
GR: Dziękuję również !

10
Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej / Odp: TWNA XXIV - 31.05-01.06.2024
« Ostatnia wiadomość wysłana przez cancan dnia 15 Kwietnia 2024, 21:53:10 »
Po raz pierwszy mam realną szansę na udział, zobaczę jak to wyjdzie.
Strony: [1] 2 3 ... 10
R E K L A M A
aukcja monet