Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
10 Grudzień 2018, 05:58:00


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
 11 
 : 09 Grudzień 2018, 18:05:24 
Zaczęty przez Triplex - Nowe: wysłane przez Łukasz G
przykładowe zdjęcia tak na zachętę Uśmiech

 12 
 : 09 Grudzień 2018, 17:49:31 
Zaczęty przez odys - Nowe: wysłane przez Marienburg
Ciekawy przykład przesunięcia obu stron monety. Trojak ryski 159?
Prawdopodobnie 1597 r.

 13 
 : 09 Grudzień 2018, 17:43:04 
Zaczęty przez dariusz.m - Nowe: wysłane przez Tytus
 Uśmiech gratulacje; to olbrzymia rzadkość!

 14 
 : 09 Grudzień 2018, 17:35:54 
Zaczęty przez rubinowakrew - Nowe: wysłane przez rubinowakrew
Jeszcze raz przytoczę sposób numeracji wykorzystany przeze mnie:


Rewersy
1) mennica i rok jest podstawą B17RW
2) później określenie odmiany głównie na podstawie herbu i tarczy podskarbiego B17RW1
3) wydzielenie odmian napisowych. Uwzględnia się tutaj przebitki z jednej litery/cyfry na inną. Nie uwzględniam jako odmianę poprawionych literek! BRW1.1
4) na kolejnym poziomie wchodzą elementy graficzne – tj jabłko (co z pełną interpunkcją jeszcze się okaże). BRW1.1a
5) może w tym punkcie będzie interpunkcja

Awersy
1) mennica i rok jest podstawą Dane te są „pobierane” z rewersu. B17AW
2) później określenie odmiany głównie na podstawie zapisu imienia króla i obecności L na końcu B17AW1
3) wydzielenie odmian napisowych. Uwzględnia się tutaj przebitki z jednej litery/cyfry na inną. Nie uwzględniam jako odmianę poprawionych literek! BAW1.1
4) na kolejnym poziomie wchodzą elementy graficzne – tj korona (co z pełną interpunkcją jeszcze się okaże). BAW1.1a
5) tutaj takie rzeczy jak kształt 3 w tarczy, obecność koron na orzełkach, może w tym punkcie będzie interpunkcja

Nie zależnie od tego czy połączymy rewersy i awersy czy zostawimy je rozdzielone (w końcowej publikacji) to dla wersji papierowej zatrzymałbym się na punkcie 4. Rocznik i mennicę traktuję tutaj jako perk zerowy, że tak to ujmę.  Później legendy (kwestia dogadania czy bierzemy tutaj tzw ozdobniki) i elementy graficzne  - w tych kwestiach mimo wszystko aż tak często nowości się nie pojawiają. Oczywiście się pojawiają (szczególnie przebitki) i choć taka wersja będzie się deaktualizowała to nie będzie to strasznie szybkie tempo. Za jakiś czas będzie możliwość wydać nową wersję i tyle.
Głębiej można już wejść na stronie internetowej gdzie umieści się interpunkcję w pełnej okazałości - właśnie tutaj widzę pole do znacznego popisu w odnajdywaniu nowości

Mimo ogromu zalet wersji elektronicznej to wersja papierowa ma wg mnie ogromną zaletę - nie widzę siebie latającego z laptopem (z komórką już prędzej ale stworzyć stronę dobrze widoczna i na komputerze i na komórce to kolejny problem) po jakichś targach. Latanie z książką w której mam swoje dopiski jest dla mnie znacznie wygodniejsze.

 15 
 : 09 Grudzień 2018, 17:27:34 
Zaczęty przez dariusz.m - Nowe: wysłane przez Korczaszko
Dzisiejsza wyprawa do Rzeszowa była bardzo owocna. Poznałem i kilka godzin rozmawiałem z Cezarym Wolskim i nie tylko o boratynkach  Uśmiech (Cezary, dziękuję za bardzo pouczającą i ciekawą rozmowę.) Przywiozłem też z giełdy kilka monet. Prezentuję najciekawszą. Bardzo rzadki grosz gdański z 1540 roku. W legendzie zamiast I jest P (PRIMVS):

A:SIGIS*P*REX*POLO*DO*TO*PR
R:GROSSVS*CIVI*GEDANEN*1540

Do tego w trakcie przygotowania stempla omyłkowo wybito w legendzie PDLD i poprawiono na POLO przebijając D na O.

W 2016 roku moneta o tym stemplu została sprzedana na aukcji WCN. I po raz kolejny potwierdza się moja reguła, że monety z błędem stempla lub z odmienną legendą są naprawdę rzadkie i bite jednym stemplem.

 16 
 : 09 Grudzień 2018, 17:19:09 
Zaczęty przez rubinowakrew - Nowe: wysłane przez rubinowakrew
Na początek pozwolę sobie przytoczyć część wypowiedzi znanego przez wszystkich p. Damiana Marciniak. (Wpis na fb https://www.facebook.com/KatalogPoltorakow/)

"Przy tak masowo bitej monecie, odmiany są liczne i jeśli za bardzo się w nie zagłębicie to taki katalog już w momencie wydania będzie nieaktualny, bo będą dochodzić nowe.

Może rozwiązaniem jest wydanie drukiem katalogu „podstawowych typów i odmian”, aby nie zrażać ludzi na starcie zbytnią szczegółowością, a dać info. że wersja bardziej szczegółowa w internecie i pracować nad stroną katalogującą jak najdrobniejsze odmiany. Na stronie jednocześnie prowadzić sprzedaż wersji drukowanej.

Przy tak żywym temacie strona byłaby dobry rozwiązaniem.

W druku katalog odmian z numeracją do pewnego poziomu, typu 1.2.3, a w internecie 1.2.3.a.bb...

STOPNIE RZADKOŚCI
Przy półtorakach zbyt się to zmienia, aby bawić się w rozbudowaną skalę - tutaj bardzo dobrze pasuje mi cztelność skali Górecki, razem z jej trafnym, opisowym rozwinięciem.

Damian"

Przyznam, że taka forma również by mnie satysfakcjonowała. Co do stopni rzadkości to też czy doda się do mojej 1 nie stwarza mi różnicy.

Wracając do wpisu korabgoran

Bardziej frapujące jest dla mnie rozdzielenie monety na awersy i rewersy. Sam traktuje monetę jako całość. Ale też takie rozdzielenie trochę ułatwia sprawę notowania monet przy dużej ilości odmian/wariantów. W ankiecie, którą jakiś czas temu założyłem na wymienionym wyżej fanpage opcja nierozdzielania uzyskała dwa razy więcej głosów niż rozdzielenie. I tu jestem dalej w kropce.

Nie obraź się ale właśnie twoja czytelność jest dla mnie w ogóle nieczytelna. Wiele informacji uważam za zbędne. Nie widzę sensu za każdym razem pisać że tarcza jest pięciopolowa. W roku 1614  można zastosować opis przy głównych odmianach w roku 1615 ewentualnie zaznaczyć tarcza duża tarcza mała. Zakładam, że osoba która to kupi wie co to półtorak jak wygląda itp. a chce tylko poszerzyć swoją wiedzę.
Druga sprawa to, że mimo wszystko większość osób tutaj wypowiedziała się, że najpierw odmiany robić wg legendy a nie elementów graficznych.
Trzecia to podobnie wypowiedziano się w kwestii poprawek tej samej litery.


 


 17 
 : 09 Grudzień 2018, 16:29:56 
Zaczęty przez rubinowakrew - Nowe: wysłane przez korabgoran
Witam. Chciałbym podziękować Szanownym Kolegom za zainteresowanie i odzew na zagadnienia zaznaczone na początku przez Adama.
Dodam tu jeszcze własny pogląd:
1 Wersja cyfrowa czy papierowa?
Praktycznie wersja cyfrowa jest lepsza o czym wspomniał jeden z rozmówców- nie jesteśmy ograniczeni objętością czyli jednocześnie kosztami, jest łatwość poprawek i nowelizacji ( sam tak opracowuję swoje katalogi i głównie z takich  katalogów cyfrowych, a bardziej cyfrowych  wersji papierowych katalogów i książek zwykle korzystam).Ale z drugiej strony ogólnie dostępna i zaakceptowana wersja papierowa będzie doskonałą podstawa do wszelkich dalszych opracowań i nowelizacji czyli chociażby tworzenia katalogów aukcyjnych- będzie punktem odniesienia. Wersja cyfrowa będzie tu zbyt efemeryczna, nietrwała, chyba że w postać cyfrowa takiego katalogu będzie ogólnie dostępna na jakiejś stabilnej, stałej platformie- może stworzenie bazy takich autorskich katalogów na stronie PTN czy któregoś z wiodących serwisów aukcyjnych. Byłby tu jednak odwieczny problem - "zjeść jajko i mieć jajko" - udostępnić maksymalnie swoje opracowanie i jednocześnie zapewnić sobie jakiś minimalny zwrot kosztów.
W obu wypadkach byłbym za wersją przedstawiają podstawowe odmiany i warianty- (jabłko, herb, tarcza korona legenda ozdobniki) bez osobnego wyróżniania podwójnych liter i ich przebitek, ewentualnie zaznaczając występujące warianty tekstu.

2 Kodowanie czy nie oraz rozdzielenie rewersu i awersu lub nie.
Przed kodowaniem choćby minimalnym nie uciekniemy-  musimy jakoś nazwać poszczególne typy jabłka, czy koron - oczywiście może to by opis typu korona "UFO" lub "Kubuś Puchatek" lub (w)B(17)2  ale chodzi o to abyśmy mówili o tym samym. Im więcej cyferek i literek w kodzie tym jest bardziej nieczytelny dlatego byłbym za maksymalnie 3 punktowym zapisem: B17(R)1. (cecha I rzędowa) np herb, .2 (II rzędowa )jabłko .A (duża litera)warianty legendy w tym ozdobniki, różnice w literach itp) ewentualna mała litera wskazywałaby na warianty stempli- charakterystyczne przebitki czy dobitki liter umożliwiające identyfikację stempla. Kodowanie jednak legendy jest mało czytelne i wymaga systemu wskazówek- algorytmu do identyfikacji ,który może odrzucać.
Byłbym za rozdzielaniem rewersu i awersu bo jest potem łatwiej w tabeli wskazać nieznane, ale możliwe kombinacje. Przetestowałem to w swoich opracowaniach i byłbym za prezentacją odmian zarówno w postaci tabeli- krzyżówek jak i wersji pisanej - tak jak to zrobiłem w wersji próbnej

3 Rzadkość
Temat do ustalenia- pamiętajmy jednak ,że te monety były bite w olbrzymich nakładach pobitych później przez boratynki - szacunkowo średnio 50-80 milionów rocznie. Nawet jeżeli będziemy opierać się na dużych archiwach to liczba kilku tysięcy przejrzanych monet monet będzie stanowić zaledwie ułamek procenta całej edycji, a ile będzie jeszcze monet nieopisanych po zbiorach bo przecież nie ma jednolitego schematu klasyfikacji. Byłbym za prezentacja rzadkości w postaci % ocenianego zbioru z dodatkiem jakieś skali dostępności wszystko jedno 3, 4 czy 10 punktowej, grunt żeby dokładnie opisanej  i czytelnej.

Propozycja zmian:
2.1(17)1.2(3) R jabłko B2,SAS w kole, leg: *(5)MONE NO ((SAS)) REG POL*(5) data 1-7
Z4; A tarcza 5 polowa, orły bez koron, korona średnia B1 leg: SIGI 3 D G [3] REX P M D (3 okrągła)
warianty stempla
*(5)MONE NO ((SAS)) REG POL*(5)  data 1-7  Z4 /// SIGI 3 D G [3] REX P M/M D (3 okrągła)
*(5)MONE NO (((SAS)) REG POL*(5) data 1-7 Z4  /// SIGI 3 D G [3] REX P M D (3 okrągła)

 18 
 : 09 Grudzień 2018, 16:24:04 
Zaczęty przez rubinowakrew - Nowe: wysłane przez eleniasz
Ale rozumiem, że mój układ panu w miarę odpowiada?

Tak, ten układ jest moim zdaniem całkiem OK.

 19 
 : 09 Grudzień 2018, 15:54:01 
Zaczęty przez rubinowakrew - Nowe: wysłane przez rubinowakrew
Ale rozumiem, że mój układ panu w miarę odpowiada?

 20 
 : 09 Grudzień 2018, 15:48:39 
Zaczęty przez Divusric - Nowe: wysłane przez Lech Stępniewski
A po dalszych dwóch tygodniach już ponad 300.

A teraz już dobrze ponad 500.

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM