Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:36:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...  (Przeczytany 20022 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jurek555

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« dnia: 07 Kwietnia 2016, 13:33:41 »
Witam Wszystkich ktorzy to przeczytaja,.

Wczoraj wieczorem przed snem zajrzalem na strone pewnej polskiej firmy numizmatycznej szykujacej sie do kolejnej aukcji. Kiedys bylem przez kilka chwil w korespondencji z poprzednim s'p. Wlascicielem tej samej firmy. Ja sie nie mam czym smucic tym co zobaczylem ale co znaczy "odejscie" Czlowieka ktory mial WIZJE widac juz po niezbyt dlugim czasie. Coraz mniej walorow najwyzszej klasy, monety tylko w slabach co eliminuje praktycznie kontakt z rzeczywistoscia. Beda i tacy zapewne ktorzy kupia slab po to zeby uwolnic z niego walor. Najnizszego lotu posunieciem bylo powystawianie monet II RP na najbardziej znanym polskim portalu gdzie mozna wszystko kupic i sprzedac i odkupic od siebie te monety. Zobaczyc przy tym, jaka mogly uzyskac cene. Patrze na cene monet i mysle sobie tak: jesli nie chce ktos przeplacic to tam nie pojdzie kupowac. No i pojscie na latwizne na stronie gdzie monety sa zachwalane ale brakuje juz ciekawostek i literatury o wadze monet juz nawet nie wspominajac. Rozumiem tylko jednego Pana, to specjalista antykwaryczny ktory odszedl z tej firmy i zalozyl swoja, pewnie przeczuwajac juz wczesniej co sie swieci. Ja tez to przewidzialem gdyz zwrocilem uwage ze wszelkie zaslugi poprzedniego Wlasciciela byly zawlaszczane a to juz nawet nie ma co komentowac.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Kwietnia 2016, 13:49:14 »
smutna prawda.... podobno 10-ta ma powalić na kolana, zobaczymy...
jarek

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Kwietnia 2016, 13:58:00 »
To firma handlowa nastawiona na zysk. Parę razy tam byłem, ale nigdy nie udało mi się pogadać o monetach. Reprezentowałem dla pana Michalskiego kolekcjonera złomu, bo moje monety to trzeci stan i niżej i do tego popularne - takie tam "allegrowe" monetki jak to określił. Żadne tam dukaty, talary, konstytucje czy pięćsetki z Szopenem. Po takim dłuższym wtedy kontakcie handlowym (kiedy musiałem tam bywać) zaprzestałem odwiedzin. Czasami coś od nich kupię, ale wtedy swój czas cenię dużo bardziej niż parę groszy za przesyłkę i decyduję się na przesyłkę.

Przyznaję szczerze, że z panem Pawłem ze dwa razy o coś tam zagadałem i było dużo milej, ale on był wiecznie zaganiany, widać było że pasję odłożył na rzecz prowadzenia firmy. Potem go brakło, niepowetowana strata. Dlatego też i ten sklep bardzo stracił w moich oczach.

Natomiast kwestia sprzedaży slabów i takie tam - taki rynek, tacy kupujący. Co jak co, ale Niemczyk wie skąd wieje wiatr i się dostosowuje. Modę na slaby parę lat temu mocno promował inny warszawski sprzedawca, udało mu się to, dlatego teraz mamy to co mamy.

I jeszcze o walorach najwyższej klasy - tych jest bardzo mała policzalna ilość. Jak już zostały sprzedane (a były w posiadaniu sklepu) to niełatwo jest zdobyć nowe. Z aukcją jest tak, że sprzedaje się to co ludzie przyniosą, albo to co się ma w szufladzie. Ludzie nie zawsze coś fajnego przyniosą i nie zawsze z szuflady jest coś efektownego do wyjęcia zwłaszcza w ilości kilkudziesięciu sztuk. Pamiętna pierwsza aukcja była jak kometa - przeleciała spektakularnie. A potem zaczęła się przeciętność ;-)

jurek555

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Kwietnia 2016, 15:17:28 »
Dziekuje za odpowiedz i zarazem ciekawy artykul. Widac pisalem jasno i dobrze wszystko Pan zrozumial. Pozdrawiam:)

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Kwietnia 2016, 15:28:53 »
Myślę, że spokojnie można połączyć jedno i drugie - zysk i jakość aukcji.

Rzadkie, ciekawe i piękne monety oddaje się temu komu się ufa i kogo się zna. Pamiętny poznański dukat Batorego to stara kolekcja zza granicy.
wyszukana przez Pawła.

Opisy i jakość katalogu też robią swoje - trochę historii - trochę ciekawostek - to nie było robione tylko dla kasy.

Opisy popularnych monet w slabach - "Jedyna z taką notą" - to smiech i smutek zarazem. Jaki będzie zysk ze sprzedaży kilkuset monet
po 2 - 3 tysiące? Niewielki. No chyba, że to była aukcja na przeczekanie i sprawdzenie jak się sprawy mają, a na następnej będzie dużo ciekawiej.

Paweł Niemczyk wprowadził rynek aukcji na naszym rynku na poziom europejski i postawił poprzeczkę niezwykle wysoko.
Zdaję sobie sprawę, że nie jest możliwe sprzedawanie kilkudziesięciu unikatów dwa razy w roku, ale uleganie nowomodzie tylko dla zysku to
po prostu obniżenie prestiżu firmy i to się odbije w przyszłości. To już lepiej trzymać równy poziom tak jak WCN.
jarek

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Kwietnia 2016, 01:45:49 »
Pierwsza aukcja Niemczyka to było wydarzenie.Pojawiło się na niej wiele rzadkich i drogich monet.Ceny końcowe też były wysokie ( co w późniejszym czasie okazało się,że niektóre walory były przepłacone). Jednym słowem sukces. Później już było gorzej ale i normalniej.Pojawiały się monety dla wszystkich - bogatych i mniej zamożnych.Swoją kolekcję mógł poszerzyć prawie każdy.Okazało się,że nie da się robić tylko aukcji elitarnych , ponieważ nie ma tylu unikalnych walorów.Najbliższa 9 aukcja w/g mnie jest przeznaczona dla inwestorów bo nie dla prawdziwego kolekcjonera,który musi monetę zmierzyć, zważyć podotykać, oglądać na żywo a nie przez szybkę.Być może pojawią się osoby z dużym portfelem,które będą uważać,że monety złote czy srebrne to dobra inwestycja a znać się nie muszą bo na słabie jest przecież wszystko napisane.Zobaczymy jak to się wszystko potoczy.Jedyna pociecha jest taka ,że nie wszystko da się zapakować w plastik.
« Ostatnia zmiana: 08 Kwietnia 2016, 01:47:23 wysłana przez robertino »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Kwietnia 2016, 08:30:21 »
nie wszystko da się zapakować w plastik.
Zapakować da się wszystko, ale też wszystko da się z plastiku wyjąć. Tyle że kategoria ludzi, do których skierowana jest obecna oferta domu Niemczyków, na pewno tego nie zrobi. Plastik jest dla nich gwarancją ceny (i jej domniemanego wzrostu), a czy w środku jest moneta, karta z bejsbolistą, bilet tramwajowy czy też liść eukaliptusa nie ma żadnego znaczenia. Pytanie, czy jest ich nadal tak dużo, jak w latach 2007-2009 i czy wystarczy to do utrzymania Niemczyków na rynku.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Kwietnia 2016, 09:36:45 »
Jak jest widać, jak będzie nie wiem.... ale jakoś (wyjatkowo) mam negatywne przeczucia. :(
Jako osobie nie zainteresowanej plastikiem, zupełnie po ludzku szkoda mi straty jaką JA poniosę tracac potencjalne źródło pozyskiwania monet dla mojej skromnej kolekcji.
Pójdę dalej - strace nie tylko materialnie ale też "emocjonalnie".
Jak dziś pamietam też, że na poprzednie aukcje czekałem z "wypiekami na twarzy" i juz nawet sam katalog obiecywał mi piękne doznania  :-*... a teraz ?

Fakt, czekałem na katalog łudząc się, że pomimo zapowiedzi znajdę tam jednak cos dla siebie.
A co widzę :
primo, mało interesujących mnie walorów,
secudno, wszystko w plastiku przygotowane pod inwestycje,
cinqecento, ceny wywoławcze sugerujace, że raczej marne sa szanse na to żeby "uwolnić coś z plastiku"  :o
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Kwietnia 2016, 11:58:20 »
1. Aukcje WCN i Niemczyka traktuję na podobnym poziomie zainteresowania z mojej strony. Pozostałe są przynajmniej o jeden stopień niżej (i to jest dla nich (tych pozostałych) komplement).
2. Nie ufam ślepo wycenom - staram się zobaczyć monetę na żywo. Ocena nawet PCGS i NGC czasami jest "kontrowersyjna - zawyżona lub nie uwzględnia czynnika estetyki.
3. Slab nie jest dla mnie jakąkolwiek przeszkodą - zawsze można go zdjąć w domu, a na czas przechowywania i transportu gwarantuje bezpieczeństwo od uszkodzeń mechanicznych. Jakoś nie lubię rozczarować się oglądając monetę pod lupą, że wypaćkana jest nie tylko odciskami, ale ma resztki płaszcza lipidowego (poprzedniego właściciela lub antykwariusza)
4. Im więcej monet na aukcji tym lepiej - nawet dlatego, że przy takiej ilości, inni nie zauważą "perełki" lub zasadzą się na inną monetę.
5. Opisy rzeczywiście bez emocji. Można by dodać po jednym zdaniu kluczowym dla danej monety np. z jakiej kolekcji, ciekawostkę z mennicy gdzie powstała, emisji itp.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

jurek555

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Kwietnia 2016, 12:50:32 »
Wczoraj tez zauwazylem ze na Allegro Numizmatyka-pl zostaly powystawiane monety w slabach z aukcji trzeciej w tym proby IIRP. Widac zatem kto byl nabywca... Mnie to wyglada na pokazanie "co mam na stanie" :)

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Kwietnia 2016, 15:43:35 »
Wczoraj tez zauwazylem ze na Allegro Numizmatyka-pl zostaly powystawiane monety w slabach z aukcji trzeciej w tym proby IIRP. Widac zatem kto byl nabywca... Mnie to wyglada na pokazanie "co mam na stanie" :)
Niekoniecznie. Mógł to być ktoś spoza sklepu, kto potem z powrotem odniósł monety żeby pomogli mu w sprzedaży - oddał w komis.

Kiedyś w jednym sklepie usłyszałem jedno mądre spostrzeżenie od sprzedawcy - że jemu nie chodzi o to, żebym ja dużo zapłacił za monetę i on wtedy dużo zarobi, jemu chodzi o to, żebym ja potem tą monetę przyniósł do niego, tak samo kolejny jej posiadacz itd., bo prawdziwe pieniądze robi wtedy, gdy sprzedaje jedną monetę parę razy ;-)

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Kwietnia 2016, 17:57:05 »
Dlatego należy kupować monety,które się podobają i są w najlepszych stanach. Unikniesz wtedy znudzenia się monetą i irytacją jej prezencji. Wtedy sprzedajesz kiedy chcesz a nie kiedy znajdziesz inną ładniejszą.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

jurek555

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Kwietnia 2016, 22:44:59 »
To podslyszane w sklepie to prawdziwa ma,dros'c' i 100% handlowego giftu natomiast to od czego zacza,les to ja tej mysli nie kupuje. Jesli ktos kupilby to na aukcji (nr3) to nie przynosilby przed aukcja 9 zeby sprzedac to na allegro. To jest badanie ceny rynkowej (allegro) z zabukowana cena minimalna na poziomie -nazwijmy go- "horyzontu zdarzen'"...

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Kwietnia 2016, 11:32:55 »
Natomiast kwestia sprzedaży slabów i takie tam - taki rynek, tacy kupujący. Co jak co, ale Niemczyk wie skąd wieje wiatr i się dostosowuje.
W aukcji stacjonarnej renomowanego domu aukcyjnego, w której z założenia wystawiane są tylko i wyłącznie monety w slabach dostrzegam podwójny strzał we własną stopę.

Po pierwsze, w sposób radykalny ogranicza się udział w aukcji monet atrakcyjnych. Moneta może być wartościowa, ciekawa i atrakcyjna z wielu powodów. Może być np. rzadka, legendarna, ładnie wybita (co nie znaczy, że w pierwszym stanie zachowania), albo pięknie zachowana (co nie znaczy, że ładnie wybita). Odrzucając wszystkie pozostałe kryteria poza stanem zachowania, odrzuca się automatycznie dużą grupę monet atrakcyjnych i ciekawych. W konsekwencji zamiast poznańskiego dukata Batorego w III stanie zachowania, o którym była mowa wyżej (no bo przecież taka moneta zostałaby odrzucona) mamy 5 groszy z roku 1993 MS64 (nawiasem mówiąc wątpliwej urody).

Po drugie, wystawiając tylko slaby dom aukcyjny niejako sam zrzeka się własnego autorytetu. Moneta pochodząca z renomowanego domu aukcyjnego, oprócz tego, że ma wartość sama w sobie to jeszcze posiada wartość dodatkową. Stanowi ją jej proweniencja. Dom aukcyjny ograniczając się do slabów przekazuje jakby moc nadawania monecie wartości dodatkowej firmom gradingowym. Tak tak jakby mówili: „Moneta jest niezwykle atrakcyjna nie dlatego, że pochodzi z naszej aukcji i że jej stan został przez nas oceniony bardzo wysoko, ale dlatego, że została ogradowana przez licząca się firmę gradingową i ma M64”. To coś jak walkower.
« Ostatnia zmiana: 09 Kwietnia 2016, 11:40:40 wysłana przez dariusz.m »

jurek555

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Ostatnia aukcja "przed 10ta,"...
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Kwietnia 2016, 13:29:31 »
Napisales cenny artykuł bardzo ciekawie dodatkowo sformułowany. Ktos dodal tu jeszcze ze Aukcja nr 10 ma podobno powalic' na kolana. Ja sie tutaj pod nosem smialem ze 11tą będą obslugiwaly roboty. Inna sprawa ze z punktu widzenia reklamy firmy to " niewazne czy o nas mowia dobrze czy zle ale wazne ze mowią " .

 

R E K L A M A
aukcja monet