Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:10:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trojak malborski 1592 - pionowy wielokropek  (Przeczytany 1956 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Trojak malborski 1592 - pionowy wielokropek
« dnia: 10 Kwietnia 2016, 12:46:32 »
Jakiś czas temu kupiłem bardzo interesującego trojaka malborskiego.
Po analizie stempla awersu możemy zauważyć bardzo ciekawy błąd:
rytownik najprawdopodobniej nabił pomiędzy literami "D G" trzy kropki zamiast dwóch..., na skutek tej pomyłki powstał pionowy wielokropek. Przyczyny tego błędu mogą być różne:
- nieuwaga rytownika, zwykły błąd przy wybijaniu legendy,
- pozostałości starego stempla,
- źle nabite punce - co jest najbardziej prawdopodobne - proszę spojrzeć na rzymską trójkę lub litery D jak i G , ewidentnie widać, że rytownik miał problem z prawidłowym nabiciem punc liter, jak i interpunkcji.

Rewers monety jest równie ciekawy, a może nawet bardziej interesujący. Blisko dwa lata temu napisałem post o nieopisanej do tej pory odmianie trojaka malborskiego z 1592 roku:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,7739.0.html
Na zdjęciu zaznaczyłem cechy wspólne rewersu tych dwóch monet. Jak możemy zauważyć rewers jest z tego samego stempla, a co istotne został później użyty niż na monecie ze wcześniejszego wątku
(proszę spojrzeć na mikrowykruszenia stempla przy pogoni jak i tarczy herbowej). Warto nadmienić, że ta odmiana jest znacznie bardziej popularna niż wariant z krótką brodą.
Jak widać stemple były dowolnie do siebie dobierane..., lub raczej były regenerowane i co jest bardzo prawdopodobne przerabiane.
« Ostatnia zmiana: 10 Lutego 2017, 17:17:35 wysłana przez Marienburg »
Marcin


Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet