Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:24:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Podenominaczjne próby technologiczne  (Przeczytany 12513 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piotr_k84

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 95
    • Portal Numizmatyczny
Podenominaczjne próby technologiczne
« dnia: 03 Czerwca 2009, 20:10:04 »
Nie wiem czy temat był poruszany, jesli tak to prosze o przekierowanie na niego.

Poza "znanymi" - (jesli o próbach tak można powiedziec) próbami nikowymi w katalogach są jeszcze inne próbne monety podenominacyjne - np. Al, Cu, M.....itd itd. Wszystkie one są próbami bez napisu.

Jeśli dobrze pamietam to nazywa się je tzw. próbami technologicznymi. Ja osobiście nie miałem z nimi styczności, także nie wiem jak je identyfikować. Przeglądając katalog powiedziałbym, że poza kolorem odpowiedniego metalu, bardzo ważna byłaby waga takowej monety.

Czy macie namiary na jakieś archwalne aukcje z tymi monetami na allegro?

Jak sądzicie, czy one był bite w nakładach po ponizej 100 sztuk czy raczej większych np. 1.000 i więcej - bo nakłady sa jako nieznane.


Będę wdzięczny za merytoryczną dyskusję na ten temat.


Mam duże przypuszczenia, że segregując swoje zbiory natknąłem się na aluminową próbę 20 groszową - waga się zgadza 0,8 grama i dlatego pytam.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Podenominaczjne próby technologiczne
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Czerwca 2009, 21:49:28 »
Próby technologiczne, ciekawy poruszyłeś temat, sam kiedyś się tym interesowałem ale nie trafiłem na jakieś ważne źródła. Wiem, ale nie jest to potwierdzone czy to prawda, że próby technologiczne były bite w pojedynczych egzemplarzach, na pewno nie więcej jak dziesięć sztuk... była dwa lata temu, prywatna aukcja na allegro 2 złotówek, takich jak te co znamy z obiegu, było tego kilka sztuk, niestety nie zgrałem aukcji do archiwum. Może warto odezwać się do Pana Jerzego Chałupskiego w tej sprawie? Czy też do mennicy?
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Podenominaczjne próby technologiczne
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Czerwca 2009, 09:06:09 »
Mam duże przypuszczenia, że segregując swoje zbiory natknąłem się na aluminową próbę 20 groszową - waga się zgadza 0,8 grama i dlatego pytam.
Waga się zgadza z czym? ;)

Byłbym bardzo ostrożny co do prób bez napisu. Mennica takich danych nie ujawnia i nikt nie zagwarantuje, że nie są to efekty samowoli pracowników mennicy jak np. miedzioniklowe złotówki czy aluminiowe 10-złotówki z okresu PRL dziś dumnie figurujące w katalogach jako próby technologiczne.

Próby technologiczne, jak sama nazwa wskazuje, są elementem kontrolnym procesu technologicznego. Jeżeli monety obiegowe bije się w niezmienionej formie od kilkunastu lat i o ile się orentuję, Mennica przez ten okres nie przechodziła rewolucyjnych zmian parku maszynowego jaki jest sens bicia w kolejnych latach takich prób?

Kiedyś chciałem je katalogować i nawet część można znaleźć tu: http://www.m4n.pl/monety/013/9001m013.xml ale jak ich ilość zaczęła przeczyć zdrowemu rozsądkowi (przynajmniej mojemu) to sobie darowałem.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Piotr_k84

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 95
    • Portal Numizmatyczny
Odp: Podenominaczjne próby technologiczne
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Czerwca 2009, 13:08:10 »
MOże po prostu zmieniane były pojedyncze maszyny.

Generalnie temat wg. mnie jest bardzo ciekawy. Na stornach Shivera znalazłem aukcje z 2007 roku z cenami aluminowych 10 i 20 groszówek z roku 2006 z ceną prawie 3.000zł.

Czy sądzicie, ze sklepy numizmatyczne sa zainteresowane tego typu próbami???

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Podenominaczjne próby technologiczne
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Czerwca 2009, 16:15:56 »
...z cenami aluminowych 10 i 20 groszówek z roku 2006 z ceną prawie 3.000zł.
Są tacy co wierzą w bajki (czytaj: opisy na Allegro), są przecież tacy co płacą słono za banknoty z gazety czy aktualnie za reklamowe, darmowe papierki z PWPW - po 600 zł. Dopóki w jakikolwiek sposób Mennica nie potwierdzi wybicia takich prób dla mnie są fałszerstwami na szkodę kolekcjonerów czyli najwiekszym g... jakie może się nam trafic.
Pozdrawiam,
Krzysiek

bbladek

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 21

 

R E K L A M A
aukcja monet