Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:03:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: przechowywanie monet  (Przeczytany 12567 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
przechowywanie monet
« dnia: 06 Września 2009, 21:16:49 »
może to niezgodne z zasadami sztuki, ale...... wczoraj wywaliłem wiekszość monet z holderów...szukam holderó otwieranych plastikowych, takich kopertek.
jak uzywam papierowych sklejanych to brakuje mi czasami bezposredniego kontaktu z monetką.. lubie sobie czasmi wyjąc jakąś wziąsc silną lupe i napawac sie widokiem szczególików....
czy w polsce mozna gdzies dostac takie plastikowe koperty pasujące do kalserów na holdery? czy tylko ebay
« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2017, 12:19:45 wysłana przez TomekP »
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: przechowywanie monet
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Września 2009, 22:09:32 »
Chociaż nie dokładnietego dotyczy pytanie, to powiem tak. Osobiście nie lubię klaserów i wszelkich polietylenowych kieszonek– a z tej prostej przyczyny, że kiedyś tak trzymałem swoje monetki polskie i austrowęgierskie.Przypuszczam, że dostęp powietrza był nierównomierny, zapewne tworzywo źle spolimeryzowane i w efekcie monetki dość kuriozalnie zaśniedziały – odbiły się na moich blaszkach niczym cudowne objawienie na wiejskiej szybie te zamykające klapki… wyglądało to strasznie – zorientowałem się po kilku latach. Zresztą każdy dealer poleci Panu używanie takich kopertek plastikowych, czy woreczków strunowych tylko do transporty lub krótkotrwałego przechowywania blaszek.
Dziś wszystkie swoje blaszki (nie jest tego niestety wiele) trzymam w kuferkach wyposażonych w palety. Szczególnie do rzymków to się sprawdza. Raz, mogę je wyciągać i macać kiedy tylko dusza zapragnie. Dwa – jak się chce można łatwo umieścić opis. Trzy - mają dostęp do powietrza, dzięki czemu nawet te wyczyszczone zbyt mocno po jakimś czasie nabierają lepszej barwy, a umieszczony w środku silca gel chroni je przed wilgocią. Do tego nie jest to drogie. Ważne jest jednak, by palety nie były jakieś nie wiadomo skąd, bo wtedy nie ma gwarancji, że zostały odpowiednio wykonane – tzn. nie ma pewności, czy tworzywa użyte do produkcji palet zostały odpowiednia spolimeryzowane, czy użyto neutralnych chemicznie klejów  - a tylko wtedy nasze monetki są bezpieczne.
\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: przechowywanie monet
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Września 2009, 23:35:45 »
Dołączam się do kolegów - również trzymam monety w paletach, czy innymi słowy - szufladkach. Zbiór prezentuje się znakomicie, gdy przyjdzie ochota, łatwo wyciągnąć dany numizmat i pomacać. Jednak, gdy np. zabieram jakieś monety na zajęcia lub wykład - wówczas korzystam plastikowych "kopertek", by studenci lub słuchacze mogli obejrzeć monetę, przeczytać legendę i przekonać się, ile waży, a jednocześnie nie zostawili odcisków  ;). Proponuję zatem na domowy użytek - paletki (ostrożnie z potrącaniem i lepiej trzymać z dala od małych dzieci ;) ), na prezentacje poza domem - w zależności od potrzeb kilkanaście-kilkadziesiąt przezroczystych "kopertek".

Pozdrawiam,
B.A.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: przechowywanie monet
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Września 2009, 23:58:52 »
Również trzymam monetki w paletach zamknięte dodatkowo w odpowiedniej do tego skrzynce gdzie mieści się ułożonych jedna na drugiej, pięć paletek. Również włożyłem kilka pochłaniaczy wilgoci, wspomnianych już przez jednego z  kolegów. Jak już włożę do palety to sobie tam leżą, ewentualnie zmieniając swoją pozycję z awersu na rewers ;-) ta forma przechowywania najlepiej mi pasuje. Jeśli mam przenieść i się komuś pochwalić blaszką to pakuję monetkę w woreczek strunowy.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: przechowywanie monet
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Września 2009, 01:16:31 »
Ja używam różnych metod, do monet z różnych okresów. Lubiłem bardzo holdery, ze względu na przejrzystość prezentacji zbioru, możliwość naklejenia opisu itp. Mam również paletkę, którą nabyłem dla mojego (dopiero zaczynającego powstawać) zbioru monet Greckich. To jednak są monety, do których chce się mieć bezpośredni dostęp. Oczywiście najbardziej marzy mi się drewniana szafka z szufladkami, którą chciałbym sam wykonać, ale marzenie to odkładam na moment, kiedy będę dysponował jakimś naddatkiem wolnego czasu. ;) Na FORVM ANCIENT COINS czytałem taki wątek:

http://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=15996.0

Zdziwiłem się, że ponad 50% głosujących (z 172) używa owych "coin flips" (czyli jak rozumiem właśnie podwójnych kieszonek pcv), a 18,7% palet i 16,5% holderów. Wynika z tego, że jednak chyba nie takie pcv straszne jakim go malują ;)

 

R E K L A M A
aukcja monet