Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:52:34

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mosty rzymskie  (Przeczytany 19621 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Mosty rzymskie
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Maja 2016, 15:38:27 »
Cytuj
Podobny? Podobny!

Co z tego że podobny, skoro dopiero z końca XVI wieku. Trochę inna bajka...


Cytuj
Jeżeli obraz odbierzemy dosłownie to zaczynał się dwoma wieżami ,miał jedno przęsło i droga przez niego szła po łuku.Przerzucony był nad dość wąską rzeką aczkolwiek żeglowną co zaświadcza łódź pod nim.

Tak? I ten wioskowy mostek uwieczniono na monecie wyemitowanej w stolicy?


Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Mosty rzymskie
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Maja 2016, 15:45:41 »
Cytuj
Mennictwo Trajana ma to do siebie, że przeważnie przedstawia bardzo konkretne obiekty

Zgadza się. Zgodzisz się jednak Pawle, że na monetach Trajana często były owe dwuznaczne budowle opisane (vide: VIA TRAIANA), więc nic nie stało na przeszkodzie, aby pod mostem umieścić bóstwo rzeczne z podpisem co zacz - DANVVIVS jak na znanym denarze.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Mosty rzymskie
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Maja 2016, 18:11:57 »
Proponowałbym wydzielić mosty do osobnego wątku. Kto to potem znajdzie w "sezonach"?
Może do :
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9457.0.html
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 18:34:31 wysłana przez zenonmoj »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Mosty rzymskie
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Maja 2016, 18:17:27 »
Cytuj
Struktura mostu z monety jest podobna do ukazanego w sto lat później mostu Septymiusza Sewera, opisywanego przez Hilla jako Most Mulwijski.
Próbę takiego przypisania widocznego na monecie mostu łatwo uzasadnić. Most Mulwijski, to stosunkowo szumny i nośny temat, więc dlaczego się pod niego nie podpiąć. Poza tym, Most Mulwijski ma po dziś dzień zachowaną północną wieżę bramną i pewnie dlatego mógł przyciągnąć uwagę interpretatora monety Sewera. Mostów z takimi wieżami było w Rzymie zapewne dużo więcej. Most w Weronie ma dla odmiany zachowaną wieżę bramną od strony wewnętrznej. Jednak w kwestii samego Ponte Milvio, sama struktura przęseł mówi sama za siebie.
W sumie to mnie to przypisanie Hilla mostu z monety Sewera do Mostu Mulwijskiego nie przekonuje. Albo mamy symboliczny most, dość podobnie ukazany na obu monetach, albo to w ogóle dwie różne struktury, przypadkowo ukazane podobnie. Tak się jeszcze zastanowiłem chwilę, czy to nie jest przypadkiem jedno przęsło symbolizujące całość (nie twierdzę, że to akurat to przęsło ;-) ):
« Ostatnia zmiana: 01 Maja 2016, 18:21:34 wysłana przez DzikiZdeb »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Mosty rzymskie
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Maja 2016, 18:20:35 »
Cytuj
Mennictwo Trajana ma to do siebie, że przeważnie przedstawia bardzo konkretne obiekty

Zgadza się. Zgodzisz się jednak Pawle, że na monetach Trajana często były owe dwuznaczne budowle opisane (vide: VIA TRAIANA), więc nic nie stało na przeszkodzie, aby pod mostem umieścić bóstwo rzeczne z podpisem co zacz - DANVVIVS jak na znanym denarze.
Miałem to napisać, po czym tknęło mnie, że jednak sporo rewersów jest niepodpisanych, szczególnie - podobnie jak most - wybitych w okolicach 107 i trochę po (te wszystkie wzmiankowane przeze mnie już świątynie). Circus Maximus też nie jest podpisany.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Mosty rzymskie
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Maja 2016, 18:27:59 »
Cytuj
Podobny? Podobny!

Co z tego że podobny, skoro dopiero z końca XVI wieku. Trochę inna bajka...
Chciałem tylko pokazać jednoprzęsłowy, łukowaty most na niewielką przeprawą ,który jest atrakcją,To samo dotyczy mostu w Mostarze.
Nie wszystko musi być duże by być warte  uwiecznienia.




« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2016, 20:44:24 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Maja 2016, 20:14:26 »
Kilka razy próbowaliśmy już tutaj inicjować wątki budowlane i za każdym razem umierały śmiercią naturalną.
Cóż, może tym razem się przyjmie...

Mosty rzymskie na monetach, to bardzo wdzięczny temat.

Przykład mostu pontonowego z sesterca Marka Aureliusza. Wg opisu jest to most na Dunaju, co wydaje się być
słuszną interpretacją, zważywszy na wojenną legendę VIRTVS AVG i toczone boje w ramach wojen markomańskich.

Dla poglądu zamieszczam również zdjęcia makiety modelu mostu na Rodanie, jaki funkcjonował na przeprawie w Arles.
Ciekawe rozwiązanie inżynieryjne, będące połączeniem mostu pontonowego z mostem stałym.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Maja 2016, 21:28:04 »
Piękny sesterc .Bardzo ciekawy przykład mostu na monecie rzymskiej.
To i ja coś podrzucę.Tym razem raczej stały. Chociaż po  tym przykładzie z Rodanu ,kto wie?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Maja 2016, 22:36:31 »
Cytuj
To i ja coś podrzucę.Tym razem raczej stały.

Jest to kolejny przykład mostu o którym nic pewnego powiedzieć nie można.
Problematyczna jest już sama datacja emisji tej mini monetki. Jedni datują ją
na ostatnie lata panowania Konstantyna, inni przesuwają ten moment na czasy
jego synalków.

Innym tematem jest identyfikacja mostu. W samym Konstantynopolu mostu nie było.
Realne wydaje się nawiązanie do kamiennego mostu na Dunaju jaki wybudował Konstantyn.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Maja 2016, 23:38:55 »
Warto pamiętać,  że mamy również mosty istniejące po dziś dzień i na dodatek dające identyfikować się z wizerunkami umieszczonymi na monetach. Jednym z takich zabytków jest Pons Fabricius, zwany inaczej mostem Czterech Głów. Balustradę mostu po dziś dzień zdobią dwie zachowane hermy.  Wzniesiony w 62 r. p.n.e. przez Luciusa Fabriciusa, łączył Pole Marsowe z wyspą na Tybrze. Na wyspie znajdowało się sanktuarium Tyberianusa i świątynia Eskulapa.

Wszystkie elementy mamy umieszczone na medalionie Antoninusa Piusa. Jest dwuprzęsłowy most, jest bóstwo rzeczne, Tyberianus, jest i nawiązanie do kultu Eskulapa (Asklepiosa z Epidauros), są i zarysy tych świątyń. Rzadki przykład w mennictwie rzymskim, umieszczenia pełnego połączenia architektonicznego.

« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2016, 23:41:36 wysłana przez Tomanek »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Maja 2016, 16:02:11 »
Pons Fabricius  :)
Też tam byłem.Jaka różnica w poziomie wody !
A na wyspie pyszne lody.
Coś mi się zrymowało niechcący.
Piękny medalion.Proszę zwrócić uwagę że zaznaczono na nim lekki łuk tego mostu.
Nie jest  to prosta przeprawa jak z dwóch ostatnich monet.
Dlatego wątpię by as z początku tego wątku przedstawiał długi  i prosty most przez Dunaj.
Skoro schematycznie zaznaczono to ,nawet na takim maleństwie z czasów Konstantyna,to po co bawić się w symbolikę na czymś większym?
Aha te hermy dodano w XIII wieku.
« Ostatnia zmiana: 06 Maja 2016, 21:47:46 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Maja 2016, 21:34:53 »
długi  i prosty most
Trochę długich i prostych mostów można pooglądać u Augusta na aureusach i denarach bitych z okazji remontu Via Flaminia. Co prawda są tylko pretekstem do symbolicznego pokazania, co to na nich nie postawiono, poza tym nie za bardzo można je połączyć z rzeczywistymi obiektami, więc wnoszą one do dyskusji tyle, że można było spokojnie na monecie taki obiekt zamieścić.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Maja 2016, 21:47:00 »
Cytuj
Aha te hermy dodano w XIII wieku

Ooo, o tym nie doczytałem. Byłem przekonany, że przetrwały tam od czasów antyku.

Medaliony zawierają bezpośrednie nawiązania i do innych budowli, w tym i mostów.

Kiedy Hadrian zafundował sobie mauzoleum po drugiej stronie Tybru, naturalną potrzebą stała się budowa mostu
prowadzącego bezpośrednio do tego monumentalnego grobowca. W 134 r. wzniesiono most wg projektu Demetriosa,
który pomimo licznych przeróbek stoi po dzień dzisiejszy. Hadrian kazał uwiecznić go na serii brązowych medalionów.
Pons Aelius, znany dzisiaj pod nazwą mostu Świętego Anioła.

Skany medalionów z katalogu Mittaga:
 Hadr 126

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Maja 2016, 21:48:12 »
jeszcze jeden medalion z Mittaga:

Hadr 94

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #29 dnia: 07 Maja 2016, 07:02:23 »
Troszkę wprowadziłem w błąd .Hermy dodano w XIV wieku!Przeniesiono je z pobliskiego kościoła św Grzegorza.
Świątynia ma też swoje lata a zbudowano ją na domach Gens Anicia więc nie dziwi miejsce pochodzenia.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet