Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 06:27:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mosty rzymskie  (Przeczytany 19624 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #30 dnia: 07 Maja 2016, 07:28:58 »
Pons Aelius.I tutaj mamy albo pewną symbolikę albo ślad po regulowaniu(umacnianiu brzegów) Tybru.
Na medalionie z obu stron są strome podejścia.A teraz  na most wchodzi się z poziomu ulicy.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #31 dnia: 07 Maja 2016, 10:07:40 »
Jeżeli chodzi o mosty których dość dużo znajduje się na monetach to dochodzi jeszcze aspekt religijny.
Sam tytuł Pontifex maximus - to Najwyższy Budowniczy Mostów.
Już po tym widać jak ważne dla Rzymian były przeprawy i dlaczego tak chętnie je uwieczniali.
Odkąd cesarze na stałe posiedli ten tytuł  i bili tego typu monety  można by to odbierać dosłownie  ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #32 dnia: 08 Maja 2016, 16:48:16 »
Cytuj
Pons Aelius.I tutaj mamy albo pewną symbolikę albo ślad po regulowaniu(umacnianiu brzegów) Tybru.
Na medalionie z obu stron są strome podejścia.A teraz  na most wchodzi się z poziomu ulicy.

Most Hadriana był oczywiście przebudowywany i jego dzisiejszy kształt mocno odbiega od pierwowzoru z II wieku.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #33 dnia: 08 Maja 2016, 16:51:56 »
Cytuj
Sam tytuł Pontifex maximus - to Najwyższy Budowniczy Mostów.

Do tego aspektu ja bym zbyt wielkiej wagi nie przywiązywał. Taka interpretacja, to tylko jedna z możliwych wersji.
Ile znamy przypadków, kiedy budowniczym mostu był Pontifex Maximus i nie mam tu na myśli tych mostów, które
powstały z inicjatywy cesarzy będących jednocześnie P M.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #34 dnia: 08 Maja 2016, 18:23:29 »
Chciałem tylko podkreślić znaczenie mostów dla Rzymian .
Już samo wybudowanie przeprawy było naruszeniem ładu ustalonego przez bogów.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #35 dnia: 09 Maja 2016, 21:35:24 »
Mamy również most, który jest jedynie skromną częścią większej kompozycji. Jest to jednak most, który stoi do dnia dzisiejszego.
Pokazywany wcześniej na zdjęciach most na Mozeli w Trewirze.

Na medalionie Konstantyna o wadze dwóch solidów ( RIC VII Trier 1) mamy schematyczne przedstawienie murów miejskich z bramą, a przed bramą umiejscowiono schematyczny most o dwóch przęsłach. Co ciekawe w tym wyjątkowym przedstawieniu, to fakt ukazania obwarowanego miasta z perspektywy, z lotu ptaka.


Egzemplarz ze zbiorów Münzkabinett - Staatliche Museen zu Berlin
« Ostatnia zmiana: 09 Maja 2016, 21:40:19 wysłana przez Tomanek »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #36 dnia: 10 Maja 2016, 21:10:05 »
Bardzo ładny medalion.Most też widziałem na żywo.
Ciekawe jest to że Trewir był największym w tym czasie miastem na północ od Alp (80 tys mieszkańców).
Teraz ma tyle samo ...
W muzeum jest ciekawa wizualizacja miasta w największym rozkwicie w IV wieku i po upadku cesarstwa.
Wszystko wtedy skupiło się dookoła bazyliki a większość miasta wyludniła się.Dość przygnębiający widok uprawianych poletek między ruinami i ludzi mieszkających w ocalałych na w poły zrujnowanych budynkach.
Okolice bazyliki otoczone drewnianą palisadą a wspaniałe mury miasta w ruinie  :(
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #37 dnia: 10 Maja 2016, 22:33:37 »
Przedwczoraj przeszedłem się ponownie po Ponte Fabricio... Nie mogę sobie tego nigdy odmówić.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #38 dnia: 11 Maja 2016, 09:55:33 »
Ja tam będę w lipcu.Osiem dni w Rzymie i okolicach.Mam napięty plan zwiedzania ale most obowiązkowo  odwiedzę.
Jak i pobliską lodziarnię na wyspie  ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #39 dnia: 04 Sierpnia 2019, 14:31:02 »
Reanimuję wątek by zapytać.Czy to możliwe? Czytałem o trzech posągach.A tu wychodzi ,że jeden posąg i dwa tropaeum. Jakie dwa zwycięstwa? Dwie wojny dackie?Motyw kroczącego od zwycięstwa do zwycięstwa cesarza znany jest z późniejszych monet.Może takie wyobrażenia już stały i były inspiracją dla mincerzy? Jeśli tak to cofam wszystko . To most na Dunaju symbolicznie przedstawiony jako konstrukcja jednoprzęsłowa
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpnia 2019, 14:45:24 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #40 dnia: 04 Sierpnia 2019, 16:54:33 »
Reanimuję wątek by zapytać.Czy to możliwe? Czytałem o trzech posągach.A tu wychodzi ,że jeden posąg i dwa tropaeum. Jakie dwa zwycięstwa? Dwie wojny dackie?Motyw kroczącego od zwycięstwa do zwycięstwa cesarza znany jest z późniejszych monet.
Ciekawy pomysł :-) Posągi cesarskie stojące na zwieńczeniu budowli wydają mi się jak najbardziej na miejscu - np. zakłada się na podstawie inskrypcji, że Łuk Trajana w Benewencie był zwieńczony posągami Trajana, Plotyny i Marciany.

Może takie wyobrażenia już stały i były inspiracją dla mincerzy? Jeśli tak to cofam wszystko . To most na Dunaju symbolicznie przedstawiony jako konstrukcja jednoprzęsłowa
Albo jeszcze inaczej - istniało coś w rodzaju oficjalnego wzornika "jak należy upamiętniać czyny cysarza naszego najlepszego", na podstawie którego (oczywiście z zachowaniem pewnego marginesu różnic w zależności od potrzeb, dostępnego miejsca itp, nie współczesne CTRL-C CTRL-V) powstawały monety, rzeźby, płaskorzeźby itp. Tak np. można wytłumaczyć podobieństwo sceny śmierci Decebala z kolumny i z monet:


Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #41 dnia: 04 Sierpnia 2019, 17:32:28 »
Ze wszystkich egzemplarzy ,które dotychczas widziałem ten dokładnie pokazuje ,że postać w środku jest w ruchu.Owszem trophea są rozpoznawalne na wielu rewersach tych numizmatów.Tutaj jednak twórca przyłożył się do tego małego szczegółu.Wychodzi na to ,że to nie Minerwa jak w rekonstrukcji  a sam Trajan.W sumie bramę wjazdową(x2) mostu można traktować jak swojego rodzaju łuk tryumfalny(x2).No to mamy małe odkrycie...  ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #42 dnia: 04 Sierpnia 2019, 17:43:42 »
No to mamy małe odkrycie...  ;)
Jestem za :-)

Ze wszystkich egzemplarzy ,które dotychczas widziałem ten dokładnie pokazuje ,że postać w środku jest w ruchu.Owszem trophea są rozpoznawalne na wielu rewersach tych numizmatów.Tutaj jednak twórca przyłożył się do tego małego szczegółu.Wychodzi na to ,że to nie Minerwa jak w rekonstrukcji  a sam Trajan.W sumie bramę wjazdową(x2) mostu można traktować jak swojego rodzaju łuk tryumfalny(x2).
To jednak dość mały element, ale właśnie ze względu na powtarzalność motywów rzeźbiarskich/monetarnych u Trajana przekonuje mnie ta interpretacja. Minerwa to zdecydowanie nie ta droga - Trajan unikał jej w swojej ikonografii jako znak odcięcia się od panowania Domicjana, który miał spory odchył na tę boginię (wystarczy zobaczyć jaki procent jego denarów ma rewersy z Minerwą). Jedyny wyjątek to sestercopochodny, bardzo rzadki medalion z Trójcą Kapitolińską.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #43 dnia: 18 Sierpnia 2019, 21:14:20 »
Moja poprawiona rekonstrukcja mostu  ;)
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpnia 2019, 21:17:47 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Mosty rzymskie
« Odpowiedź #44 dnia: 18 Sierpnia 2019, 21:29:08 »
Moja poprawiona rekonstrukcja mostu  ;)
Też sobie zrobiłem ;-) A że nie byłem zadowolony z efektu, to nie dałem. A teraz dam, co mi tam :-)

 

R E K L A M A
aukcja monet