Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:50:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka  (Przeczytany 4081 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka
« dnia: 09 Maja 2016, 18:38:36 »
Mam nadzieję że nie powielam tematu. Znalazłem na YT takie ciekawe zapowiedzi:
&index=2
oraz inf na stronie:
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/cp/info.html
Co prawda współpraca PTN z NBP czy Mennicą do dłuższego czasu nie układa się tak jak byśmy sobie życzyli ale nie można nie zauważyć ciekawej inicjatywy. Jak będzie w realu przekonamy się. Przewidywany termin otwarcia Centrum Pieniądza dla zwiedzających: Noc Muzeów w Warszawie (14 maja br.). Jeśli ktoś będzie proszę o krótką recenzję.
Pozdrawiam.
Neko

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Września 2016, 09:28:47 »
Odwiedziłem Centrum Pieniądza przy NBP. Bardzo mi się podobało, polecam wszystkim. Trochę podstawowych informacji o systemach monetarnych i parytetach złota, historii bankowości w Polsce, laboratorium autentyczności banknotów, ale najlepszy był Gabinet Numizmatyka z bardzo porządnymi numizmatami, jak mi powiedziano, oryginałami. Mają też "bogatą" kolekcję złotych monet z całego świata oraz złotą sztabę, ktorą można dotknąć i unieść, jeśli ktoś ma taką ochotę..
Obsługa była świetna, bardzo zainteresowana samymi eksponatami a nie jedynie pilnowaniem, by nikt niczego nie dotykał. Uważam te dwie godziny spędzone wewnątrz za bardzo udane.
« Ostatnia zmiana: 04 Września 2016, 09:32:00 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Września 2016, 23:53:40 »
ale najlepszy był Gabinet Numizmatyka z bardzo porządnymi numizmatami, jak mi powiedziano, oryginałami.
Jeżeli na wystawie jest kopia/replika to w podpisie jest to zawarte oraz napisane gdzie znajduje się oryginał (przy części monet antyku) w Gabinecie Numizmatyka chyba wszystkie są oryginałami (ja nie zauważyłem zapisu aby któraś była kopią).
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

TomekP

  • Gość
Odp: Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Stycznia 2017, 10:13:14 »
Miałem wczoraj trochę wolnego czasu i w końcu się wybrałem do tej instytucji.
Sam pomysł wystaw i konstrukcji widać, że przemyślany, obsługa bardzo miła, uczynna i wciąż się dokształcająca, zainteresowana tematem. Co do samych wystaw, jako że przede mną były dwie wycieczki to zwiedzałem trochę nie w kolejności. Zacząłem od całkiem ciekawej ulicy bankowej - bardzo ciekawie prezentowane banknoty i pisma z różnych epok, potem wszedłem do gabinetu numizmatyka - tu ogromne plusy, świetny wystrój, wspaniałe monety do podziwiania. Zachwyt mój zmąciło trochę to,  że na "zegarze" mieli jakiś błąd i opis donatywy wyświetlał się tylko po angielsku, no i część monet była lekko krzywa, ale dzięki temu nie było tak monotonnie :) same monety bardzo różne, od pięknych po przeciętne, ale świetnie prezentujące monetę polską na przestrzeni wieków. Potem laboratorium i okupacja. Bardzo dobrze zrobione wystawy! Dużo rzeczy interaktywnych. Stamtąd poszedłem na następne piętro tu już sama współczesność, giełda i współczesne banknoty i monety - bardzo pouczająca wizyta, można się sporo dowiedzieć o produkcji współczesnego pieniądza od projektu po wykonanie. Na koniec początkowe sale - antyk, średniowiecze i nowożytność i tu duży zgrzyt, na tych wystawach jest dużo więcej kopii niż oryginałów... wszystkie podpisane ale jednak pewien dysonans to wprowadza...

Ogólnie pobyt muszę zaliczyć zdecydowanie na plus, choć przed centrum pieniądza jeszcze trochę pracy zanim wszystko będzie idealne.

 

R E K L A M A
aukcja monet