Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 03:31:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Postacie Świętych na monetach Bizancjum pytania  (Przeczytany 8182 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Postacie Świętych na monetach Bizancjum pytania
« dnia: 15 Września 2009, 10:36:53 »
Ostatnio, moją głowę zaprzątają postacie Świętych, może to przez lekturę Złotej Legendy, co prawda księga spisana w Średniowieczu, ale myślę, że Święci występowali na monetach Bizancjum.  W średniowieczu mamy już spory ich wysyp. Czytając Kiersnowskiego, Garbaczewskiego, sporo dowiedziałem się o św. Janie Chrzcicielu występującym na monetach Piastowskich, o tym jak wędrował wizerunek świętego po europie.
Właśnie szukam czy jest jakichś spis, świętych występujących na monetach. Od Bizancjum, przez Średniowiecze, i nowożytność. Jest ktoś w stanie nakierować na linki w sieci, a może nawet podać lektury i ewentualnie skany.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Postacie Świętych na monetach Bizancjum pytania
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Września 2009, 07:32:17 »
Maćku, nie wiem czy masz Kiersnowskiego MONETA W KULTURZE WIEKÓW ŚREDNICH (Warszawa 1988) ?
Rozdz.VIII.3. pt.: Chrystus zatrzymał się w Bizancjum może Ci w czymś pomoże.
Tak, wiem, że Chrystus to Bóg, a Ty szukasz materiały nt. postaci świętych, ale może - między wierszami - da się tam coś "wyłuskać".

Pozdrawiam
Darek
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Postacie Świętych na monetach Bizancjum pytania
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Września 2009, 23:21:05 »
Oczywiście znam tą książkę Kiersnowskiego, czytałem, wertowałem, łuskałem :) - zresztą wspomniałem profesora w poście jak również osobę Garbaczewskiego.
Szukam jeszcze, może się coś niechcący trafi, potknę się o to przypadkiem - często tak się zdarza, że znajduję materiały, na które wcześniej nie zwracałem uwagi, być może i tym razem coś ciekawego znajdę.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

 

R E K L A M A
aukcja monet