Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 15:16:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu letniego  (Przeczytany 51345 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TomekP

  • Gość
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #105 dnia: 30 Sierpnia 2016, 16:27:25 »
Czy ktoś by się bawił w bicie subaeratów z dwóch prób srebra?
Chyba nie... :-\ Jak już kantować to mniejszym kosztem  ;)


Też tak myślałem, ale jak znaleźć uzasadnienie inne dla istnienia np czegoś takiego:


Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #106 dnia: 30 Sierpnia 2016, 17:12:09 »
Może skład stopu i niesprzyjające warunki w jakich znalazła się moneta?
Przecież często można spotkać " łuszczące" się denary
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

TomekP

  • Gość
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #107 dnia: 30 Sierpnia 2016, 19:03:35 »
Owszem, ale różnica między powierzchnią a rdzeniem jest tu dość dobrze widoczna. Z tym, że podkreślam, bez badań metalograficznych to i tak tylko hipoteza i to z dużym znakiem zapytania.  ;)

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #108 dnia: 09 Września 2016, 16:33:55 »
zdublowana, ale fajne wykonczenie dolnych cegieł
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #109 dnia: 12 Września 2016, 18:43:27 »
tak czasami lubię sobie dozucić cos do kolekcji nie zwiaznego z tym co lubie,, to juz drugi iovi et herculi
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #110 dnia: 12 Września 2016, 19:57:46 »
Gratulacje!
Ja też kupiłem przed chwilą coś co wykracza poza główną kolekcję.
Moneta bardzo ciekawa .Zobaczymy co z niej się wyłoni po czyszczeniu.
Przy okazji pytanie jak odczytać legendę rewersu i sam przekaz tego denara.
Kasjusz z legionami i przyjacielem Brutusem niosący wolność Rzymowi?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #111 dnia: 12 Września 2016, 20:43:52 »
Przy okazji pytanie jak odczytać legendę rewersu i sam przekaz tego denara.
Kasjusz z legionami i przyjacielem Brutusem niosący wolność Rzymowi?
O Brutusie nie ma tu mowy, mennica leżała prawdopodobnie w Smyrnie i organizował ją na przełomie 43 i 42 sam Kasjusz, wybił trochę monet z P. Korneliuszem Lentulusem Spintherem jako kwestorem (w tym typ z Libertas i przyrządami kapłańskimi), a potem dopiero przyczłapał tam Brutus. Wymiaru wojskowego tu nie ma, Libertas = nadrzędna idea, dzban i lituus = laska kapłańska to atrybuty augura. do którego to kolegium należał Spinther. Generalnie chłopaki szukali podstawy prawnej, uprawniającej do działania w imieniu państwa rzymskiego, więc powoływali się na tego typu stanowiska z braku innych.

Oczywiście rv do góry nogami :-)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #112 dnia: 12 Września 2016, 21:05:34 »
Tak oczywiście rewers jest odwrócony z tym Brutusem to tak sobie napisałem.Dziękuję za naświetlenie bliżej sensu przekazu tej monety.
O ile libertas była dla mnie oczywista to już atrybuty kapłana z rewersu nie. Może przekaz był też taki że augurzy (augur) jest z nami a wróżby są pomyślne  :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #113 dnia: 12 Września 2016, 21:35:55 »
Oni tam się strasznie miotali, przez parę miesięcy Brutus przeszedł drogę Cezara - do bicia własnej gęby na monetach, co przecież było jednym z głównych dowodów na przerośnięte ambicję Julka, co spowodowało zawiązanie spisku. Dwa lata z hakiem minęło... i bum - mamy mordę Marka Juniusza (dopiero wtedy porzucił nazwisko ojczyma). Oczywiście w międzyczasie ilość żywych Rzymian w obiegu monetarnym znacznie wzrosła, żeby nie wspomnieć świeżych triumwirów czy Sekstusa P., ale to przecież to Oswobodziciele byli tymi od utrzymania jedynych świętych norm prawnych Republiki.

Co ciekawe, Kasjusz się nie złamał, do końca tłukł na monetach bezosobowe idee.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #114 dnia: 12 Września 2016, 21:58:15 »
A to ciekawe bo myślałem że Brutus był większym ideowcem niż Kasjusz .A  tu monety mamy na odwrót .Brutus porzuca tradycję a jego bardziej pragmatyczny kolega pozostaje jej wierny .
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #115 dnia: 13 Września 2016, 07:58:33 »
Tak na przykładach:

- Jak plądrował Licję wszystko jest jeszcze w miarę stylistyce Republikańskiej i mamy do czynienia z Apollonem oraz emitentem monety Kwintusem Serwiliuszem Cepionem Brutusem. (RRC 504/1)


- Po przejściu do Grecji (ostatnie miesiące przed Filippi) mamy już aureusy z Markiem [Juniuszem] Brutusem i wraz z jego podobizną, naokoło wianek dębowy (506/1)


- Bardziej dobitnie w porównaniu z innymi karbonariuszami - Kaska tłucze na rewersie tropaeum, Brutusik - siebie, naokoło wianek, ale już laurowy (507/1)


(potem już idzie tylko emisja z mordką i sztyletami)

Kasjuszowi zdarzają się oczywiście wycieczki osobiste (miał się czym chwalić bardziej od Brutusa, złupił na kampanię 1300 talentów wobec 150 Brutusa), ale to są delikatne aluzje jak poniżej: najpierw Libertas, potem dopiero apulstrum jako wspomnienie rozbicia floty rodyjskiej pod Kos (505/1)
« Ostatnia zmiana: 13 Września 2016, 08:00:08 wysłana przez DzikiZdeb »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #116 dnia: 14 Września 2016, 16:04:50 »
Ja czytałem o 8 tysiącach  (z Rodos) i 150 Brutusa z Macedonii.Przez co Kasjusz strasznie na kolegę nakrzyczał  ;)
I to się nazywa Libertas. Uwolnił wyspiarzy od nadwyżek gotówki...
« Ostatnia zmiana: 14 Września 2016, 16:30:17 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #117 dnia: 14 Września 2016, 20:08:33 »
Ja czytałem o 8 tysiącach  (z Rodos) i 150 Brutusa z Macedonii.Przez co Kasjusz strasznie na kolegę nakrzyczał  ;)
I to się nazywa Libertas. Uwolnił wyspiarzy od nadwyżek gotówki...
Trzeba by zobaczyć, na co tekst z 8 tysiącami się powoływał - wrzuciłem to w googla i w pierwszym z brzegu przypadku wyszło mi to samo źródło co przy 800 (1300 talentów Rodyjczyków składało się z 800 talentów, z których uwolnił poszczególnych obywateli i z 500 kontrybucji nałożonej na całe miasto) - Plutarch, Brutus 32. Jeśli w pozostałych opracowaniach jest tak samo, to trzeba by sięgnąć do jakiegoś porządnego krytycznego wydania (nie mam czegoś takiego pod ręką) i sprawdzić jaka wersja jest obecnie przyjmowana za obowiązującą. 8000 wydaje mi się nieprawdopodobne, Rodos było bogate, ale to prawie tyle, co Cezar złupił z rzymskiego skarbca wiosną 49 p.n.e. (tam by wyszło 11,4 tys. talentów, wyliczenia moje). 1300 wydaje mi się bardziej prawdopodobne niż 8500 - chociażby ze względu na ilość zachowanych monet, jakby przetłukli na monetę 8500 talentów, to ich typy sprzed Filippi byłyby dziś równie popularne co cezarowe słonie.

Swoją drogą to krzyczeć podobno Kasjusz umiał i przez to nie został wodzem połączonych armii. Był lepszym żołnierzem, ale tak apodyktycznym, że bardzo szybko zrażał do siebie ludzi.
« Ostatnia zmiana: 14 Września 2016, 20:10:23 wysłana przez DzikiZdeb »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #118 dnia: 14 Września 2016, 20:23:21 »
Moje źródło to "Cezar August" A .Krawczuka str 79 wydanie z 1990
« Ostatnia zmiana: 14 Września 2016, 20:26:33 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #119 dnia: 14 Września 2016, 21:18:59 »
Moje źródło to "Cezar August" A .Krawczuka str 79 wydanie z 1990
Nie mam żadnej książki Krawczuka, więc nie jestem w stanie sprawdzić, skąd to wziął. Są tam jakieś przypisy?

Co do kwoty jest jeszcze wzmianka u Appiana - niedługo przed bitwą pod Filippi Kasjusz przemawia do żołnierzy: "Tymczasem ze względu na gotowość, z jaką już ruszacie do walki, przy sposobności tego  zebrania i tej  mowy wypłacimy natychmiast z tego wzniesienia każdemu żołnierzowi po 1500 denarów, centurionowi pięćkroć tyle, a trybunowi sumę odpowiednią do tamtych." (Wojny Domowe IV.100) i dalej "Zaraz też zaczęto im wypłacać dary, przy czym najdzielniejsi z nich pod różnymi pozorami otrzymali ponadto dalsze sumy. Oddziały, które otrzymały wypłaty, wysłano bezpośrednio do miasta Doriskos, a niedługo potem pociągnęli tam i sami  wodzowie" (WD IV, 101). Pytanie - zaczęto, ale czy zakończono? Przy stutysięcznej armii na same wypłaty dla szeregowców potrzeba było gigantycznej kwoty 600 mln sesterców = 24 tys. talentów, co nawet przy 8,5 tys. z Rodos pozostawia otwartym pytanie o główne źródło finansowania całego przedsięwzięcia. Chyba, że wypłacono obdarowano dajmy na to 10-20% oddziałów...

 

R E K L A M A
aukcja monet