Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:35:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Illyrium, Dyrrhachium  (Przeczytany 6850 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Illyrium, Dyrrhachium
« dnia: 18 Września 2009, 17:14:40 »
Witam,
w moje ręce wpadła kolejna Grecka moneta. Mam nadzieję, że Grecka ponieważ trochę kupiłem ją pochopnie i mam trochę wątpliwości czy jest oryginalna. Tak czy siak ma dość dziwny połysk. Być może to oryginał, ale ktoś ją solidnie wyczyścił i zmył patynę?

http://images40.fotosik.pl/196/171447c6a18be4f4.jpg
Illyrium, Dyrrhachium

http://images40.fotosik.pl/196/091be9fd862f0771.jpg
Illyrium, Dyrrhachium


Jeśli jednak to oryginał, a mam nadzieję, że tak, to śpieszę z opisem:

Illyrium, Dyrrhachium
Drachma
Wybita po 229 BC
Waga: 3,18g, Średnica: 18,95mm x 17,6mm (porównując z innymi drachmami waga i średnica są OK. A jaki to może być system wagowy?)
Awers: Krowa stojąca w prawo i patrząca na ciele. Nad nią napis: Filotas (u mnie widać: ILOTAS), wyżej głowa Isis w prawo. Po prawej wiszące grono(?)
Rewers: Kwadrat zawierający dwie gwiazdy. U mnie widać: A-NIS. Prawdopodbnie: DURFANISKOY

Szukałem odpowiednika, ale nia WildWinds i acsearch nie znalazłem odpowiednika. Znalazłem kilka monet z FILOTAS oraz jedną z takim samym rewersem i wyglądem awersu, ale inny jest napis na przedniej stronie.

Poniżej kilka przykładów:







Bardzo proszę o weryfikację, rady, wskazówki.

Pozdrawiam :)
Paweł

PS. Założyłem również wątek na FORVM. Ciekawy jestem wszystkich głosów :)

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Illyrium, Dyrrhachium
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Września 2009, 21:11:23 »
Panie Pawle,

moneta o tej wadze zwykle określana jest mianem drachmy, lecz Pańskie pytanie o system wagowy jest zasadne, bo przecież ok. 3,2g to zdecydowanie mniej niż drachma eubejsko-attycka (system przejęty później przez Aleksandra III Macedońskiego) - średnio 4,36g, więcej natomiast niż drachma koryncka - 2,8g. Drachma o wadze ok. 3g jest natomiast typową wagą dla poleis Macedonii przed Aleksandrem oraz dla Tessalii i Tracji.
Na koniec dodam, że Pańska moneta wygląda na antyczny oryginał - dziwny połysk ejst zapewne efektem dość inwazyjnego czyszczenia.

Pozdrawiam,
Bartosz

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Illyrium, Dyrrhachium
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Września 2009, 21:29:36 »
Dziękuję za odpowiedź.
Na FORVM podano mi ciekawy link: http://www.geocities.com/asklapiadas/. Bardzo treściwa strona o monetach Apolloni i Dyrrhachium. Korzystając z niej muszę poprawić opis napisu na rewersie, który należałoby rozdzielić na: DUR - odnoszące się do Dyrrhachium i FANISKOY (jeśli oczywiście mogę połączyć moje ANIS z FANISKOY) określające urzędnika.

FILOTAS to natomiast imię mincerza.

Pozdrawiam :)

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Illyrium, Dyrrhachium
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Września 2009, 12:10:45 »
Ma Pan rację, na rewersie mamy imię urzędnika i skrót nazwy miasta: DYP = DYR(rhachium). Muszę tu jednak wprowadzić drobną korektę: greckie Y to Y, dźwięk U dawało dopiero połączenie z O - OY. Filotas zaś to nie tyle imię mincerza, co urzędnika municypalnego nadzorującego mennicę.

Pozdrawiam,
Bartosz

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Illyrium, Dyrrhachium
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Września 2009, 12:22:53 »
Dziękuję za doprecyzowanie :)

 

R E K L A M A
aukcja monet