Aktualności: Kalendarz TPZN 2021 - głosowanie

• 04 Grudzień 2020, 15:46:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ale detale!!!  (Przeczytany 18833 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jack

• Stały bywalec
Odp: Ale detale!!!
« Odpowiedź #45 dnia: 21 Listopad 2020, 15:28:48 »
Jest w zbiorach British Museum taki sesterc Nerona. Ilość drobnych detali widocznych na dużym powiększeniu, biorąc pod uwagę wielkość krążka oraz niemenniczy jednak stan monety - jest moim zdaniem imponująca. Nie natknąłem się z podobnym egzemplarzem tego typu monety obecnym teraz na rynku, który mógłby choćby zbliżyć się atrakcyjnością do tego egzemplarza. https://www.britishmuseum.org/collection/object/C_R-6442

neroBM.jpgAle detale!!!

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #46 dnia: 21 Listopad 2020, 16:04:55 »
Ilość drobnych detali

Mam jednak wrażenie, że tam przy czyszczeniu był spory retusz robiony na rewersie. Fachowy, ale jednak retusz. Stan całości od niektórych detali istotnie odbiega. Kiedyś nie podchodzono do tych spraw zbyt rygorystycznie. Dziś niektórzy by się trochę zżymali.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Jack

• Stały bywalec
« Odpowiedź #47 dnia: 21 Listopad 2020, 16:47:41 »
(...) przy czyszczeniu był spory retusz robiony na rewersie. Fachowy, ale jednak retusz. (...)
Ma Pan na myśli ingerencję mechaniczną jakimiś narzędziami metalowymi mającymi na celu dorobienie niewystępujących w oryginale detali? Ja takich swoim amatorskim okiem nie dostrzegam nawet w dużym powiększeniu (pod podanym linkiem jest możliwość baaardzo dużego powiększenia zdjęcia i dokładnej analizy), choć jeśli spojrzę np. na szyję konia w dużym powiększeniu, to rzeczywiście może ma Pan rację, ale wtedy trzeba też chyba założyć, że i patyna jest sztuczna w tym miejscu, a i na całej monecie, bo jest ona jednolita na całej powierzcni oprócz najbardziej wypukłych elementów, gdzie praktycznie patyny nie ma. No nie wiem co o tym myśleć, szczególnie, że powołuje się Pan tylko na swoje
(...) wrażenie (...)
, ale z drugiej strony oparte na wieletnim doświadczeniu w oglądzie monet, więc godnym zaufania.
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2020, 16:49:53 wysłana przez Jack »

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #48 dnia: 21 Listopad 2020, 17:03:06 »
Ma Pan na myśli ingerencję mechaniczną jakimiś narzędziami metalowymi mającymi na celu dorobienie niewystępujących w oryginale detali?

Tak. Choć może "dorobienie" zastąpiłbym jakimś "uwypukleniem". Ale naturalnie nie mam na to żadnego twardego dowodu. Dlatego z premedytacją napisałem o "wrażeniu". Zdjęcie to jednak w wypadku takich niuansów trochę mało. W dodatku można je wykonać na wiele sposobów.

Nadto żadną miarą nie uważam się za specjalistę od sesterców Nerona. Z pewnością jest tu kilku Kolegów, którzy widzieli ich dużo więcej i z ciekawością poczekam na ich opinię.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Booboo

• Stały bywalec
« Odpowiedź #49 dnia: 21 Listopad 2020, 17:31:32 »
Nie wiem czy chodzi o konkretne sesterce Nerona ale podobnych,
różnych cesarzy, jest na aukcjach premium całkiem sporo.

Jack

• Stały bywalec
« Odpowiedź #50 dnia: 21 Listopad 2020, 17:54:04 »
(...) Nie natknąłem się z podobnym egzemplarzem tego typu monety obecnym teraz na rynku, który mógłby choćby zbliżyć się atrakcyjnością do tego egzemplarza. (...)
Nie wiem czy chodzi o konkretne sesterce Nerona ale podobnych, różnych cesarzy, jest na aukcjach premium całkiem sporo.
Zgodnie z tym co napisałem, chodziło mi konretnie o sesterca Nerona DECVRSIO. Jeśli zna Pan link(i) do takiej aukcji premium jednej lub wielu z tym typem sesterca Nerona, to poproszę, chętnie pooglądam i porównam, zapewne nie tylko ja.
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2020, 17:56:27 wysłana przez Jack »

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #51 dnia: 21 Listopad 2020, 18:41:22 »
Na szczęście zdjęcia na stronie BM są naprawdę ogromne: https://www.britishmuseum.org/collection/object/C_R-6442

Na sestercu z początku wątku faktycznie coś się nietypowego działo. On nie jest menniczy, ma płaszczyzny które wskazują na - może nie dość długi - ale jednak obieg (zaznaczyłem je czerwonymi strzałkami). Wyraz twarzy (wiem, coś nieuchwytnego) nie leży mi w ogólnym stylu - wystarczy, że zostało podkreślone dłutkiem oko (na innych egzemplarzach widać, że zarys źrenicy jest o dwie klasy delikatniejszy od zarysu oka, o ile w ogóle ta jest zaznaczona - tu kreski są równej grubości) albo zarys nosa czy ust. Poza tym ta moneta pęka. JP pozalepiał istniejące za jego czasów szpary (zaznaczyłem na zielono), ale powstały nowe (na niebiesko). Kim zatem jest JP? ;-) Nie wiem, ale się podpisał (na żółto! - choć może to właściciel nie grawer, jedno nie wyklucza drugiego itp ;-) ).
n3.JPGAle detale!!!

n2.JPGAle detale!!!

Jak powinien wyglądać bliski menniczego Nero na sestercu (z innego egzemplarza niedecursiowego: https://www.britishmuseum.org/collection/object/C_1867-0101-2024), proszę zwrócić uwagę na dół brody. Ani śladu wyślizganych paluchami płaszczyzn na najwyższych punktach monety:
n1.JPGAle detale!!!

Jack

• Stały bywalec
« Odpowiedź #52 dnia: 21 Listopad 2020, 19:10:17 »
Interesujący i pouczający wywód. Czy na rewersie też widzi Pan ślady dłutka albo jego użycia nie może Pan wykluczyć, czy raczej można przyjąć, że to jednak rytownik z epoki wykazał się kunsztem?
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2020, 19:35:38 wysłana przez Jack »

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #53 dnia: 21 Listopad 2020, 19:23:58 »
Interesujący i pouczjący wywód. Czy na rewersie też widzi Pan ślady dłutka albo jego użycia nie może Pan wykluczyć, czy raczej można przyjąć, że to jednak rytownik z epoki wykazał się kunsztem?
Na pewno moneta pierwotnie była wykonana dość szczegółowo. Pytanie, do jakiego stopnia szczegółowości mógł zejść taki celator; innymi słowy - czy miał do pomocy jakąś optykę i jeśli tak, to jakiej jakości? (była chyba kiedyś dawno jakaś tego typu dyskusja na forum i o ile się nie mylę to nie dało się dojść do jednoznacznych wniosków - z jednej strony początki optyki już były, z drugiej nie wiadomo jak powszechne i czy wystarczającej jakości żeby były pomocne w dłubaniu stempli). Ile może mieć oko jeźdźca? Pół milimetra? Patrząc na inne egzemplarze możemy sobie próbować wykluczyć elementy, które nigdzie indziej nie występują i które być może są efektem późniejszej ingerencji. Obstawiałbym (ale nie mam na to twardych dowodów), że oko jeźdźca było zaznaczone oryginalnie dużo bardziej subtelnie (mniej więcej taką kreską jak grzbiet drugiego konia); nie jestem przekonany także co do chrapy prawego konia. Coś, co przypomina hełm to efekt wytarcia monety - na innych egzemplarzach moim zdaniem jeźdźcy mają gołe głowy. Poza tym rewers, podobnie jak awers, jest mocno łatany (widoczne zaklejone rysy), więc być może coś przy okazji także było robione z samym rysunkiem.

Ot, takie gdybanie :-)

Booboo

• Stały bywalec
« Odpowiedź #54 dnia: 21 Listopad 2020, 20:43:46 »
„Ten typ monety” mogło się odnosić do sesterców w ogólności, sesterców Nerona, albo tego konkretnego sesterca Nerona. Dlatego pytałem:)

Nie interesuję się monetami cesarstwa, nie jestem w stanie wskazać konkretnych aukcji ale innych imperialnych sesterców w tym stanie jest sporo.

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #55 dnia: 21 Listopad 2020, 21:47:39 »
Nie jestem do końca przekonany, że zaklejono pękniecia, mogły normalnie zarosnąć patyną, a po oczyszczeniu i spolerowaniu monety tak to może wglądać. W każdym razie ta moneta jest dowodem na perfekcję jaką osiągneli mincerze w tym okresie pryncypatu.

« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2020, 21:51:47 wysłana przez Julek C »

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #56 dnia: 21 Listopad 2020, 21:57:53 »
ta moneta jest dowodem na perfekcję

Ta moneta wygląda (jak dla mnie) zdecydowanie lepiej. Jakby zestarzała się bardziej równomiernie i milej. Na tamtej są tycie detale obok ewidentnych wytarć i ubytków.

R E K L A M A
aukcja monet