Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:27:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja  (Przeczytany 102071 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #45 dnia: 18 Grudnia 2016, 02:33:33 »
W tym wątku są jeszcze dwa z tego samego gniazda stempla, ale z różnych lat :)
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,10099.0.html

Tu zdecydowanie stawiam na ten sam stemper awersu. Te same litery sa zdwojone i krzyze tez.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #46 dnia: 18 Grudnia 2016, 02:57:05 »
Przy kilku okazjach widzialem monety z walca z lekkim wygieciem. Zawsze to wygiecie bylo w osi poziomej, co oznacza, ze walcowane byly od gory do dolu lub z dolu do gory. jak na zalaczniku.
Wobec tego jakiekolwiek zgrubienia spowodowane plynieciem materialu w czasie walcowania powinny tez miec orientacje pozioma. Nie wydaje mi sie, by te obszary zaznaczone przez Marcina mialy jakis sens dla wyjasnienia teorii przesuniecia stempla. Dobrze byloby znac sposoby mocowania stempli w walcu oraz ksztalt samych stempli, by ocenic ich mozliwosc obrotu lub przesuniecia. Najprosciej jest wywiercic gniazdo wiertlem okraglym. Nie wiem, czy dlutowanie bylo wtedy stosowane. Natomiast nawet okragly stempel w okraglym gniezdzie mozna umiejscowic przy pomocy kluczy, czy wpustow. Ktos sie chyba musi wybrac do Hallu.


« Ostatnia zmiana: 06 Stycznia 2017, 04:18:57 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #47 dnia: 18 Grudnia 2016, 04:59:33 »
Jacku, najpierw trzeba poprowadzić linię prostą, która wskaże oś centralną. Żeby to zrobić trzeba wyszukać takie monety, na których widoczne są minimalne fragmenty kolejnej monety. Mogę się mylić ale chyba wizerunki kolejnych stempli były ułożone nad głową króla. Jeden po drugim, przy minimalnych odstępach. Na walcu było sześć ortów, nie pamiętam ile szóstaków malborskich. Trojaków prawdopodobnie więcej. W trakcie tłoczenia boki monety się wyginały i całkiem możliwe, że czasem następowało małe falowanie płaszczyzny. Co znowu przy luzach mogło skutkować drganiem i może w ten sposób powstawał ten trójwymiar? Co prawda istnieje też wspomniana możliwość, że w trakcie przygotowywania stempla punca została drugi raz nabita, może mocniej. Tu już musi wypowiedzieć się osoba znająca ogólnie technologię metali itp. Może Kolega Rovescio napisze.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #48 dnia: 18 Grudnia 2016, 12:23:55 »
Przede wszystkim chodziło mi o to, że prawidłowo wyrysowana centralna oś może różnić się od prostej linii nałożonej przez Cancan62. Bardzo ładnie Jacek to ukazał, ale żeby ocenić położenie minimalnego zdwojenia musi być dobre odniesienie.  ;)

Warto zapoznać się z bardzo ciekawym artykułem Pana Rafała Janke o szóstakach malborskich w PN 1/2012. "Gobeliusze, Gdańsk, Malbork, moneta..." - akurat ten numer czasopisma dostępny jest na stronie Przeglądu Numizmatycznego. Do pobrania w pdf.

http://przegladnumizmatyczny.pl/images/pdf/Przeglad_1_2012.pdf

Jeszcze w tym miejscu można przeczytać o poruszonych sprawach:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,6808.0.html

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,6251.0.html
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2016, 12:44:46 wysłana przez pasjonatort »
Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #49 dnia: 06 Stycznia 2017, 04:11:17 »
Pamietacie te monete?
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,10305.0/msg,74471.html

Tu sa makra tych kropek po prawej na rewersie. Zdecydowanie nie kolka, lecz uszkodzone kropki.

Dodatkowo, poprawilem os na monecie w poscie:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,10305.0/msg,74512.html

Ta konfiguracja ma wiecej sensu ze wzgledu na ubytek wyciety u dolu. Nadal nie moge zgrac sladow zgrubien zaznaczonych przez Marcina z kierunkiem obrotu walca.
« Ostatnia zmiana: 06 Stycznia 2017, 04:24:26 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #50 dnia: 06 Stycznia 2017, 23:42:32 »
Pamietacie te monete?
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,10305.0/msg,74471.html

Tu sa makra tych kropek po prawej na rewersie. Zdecydowanie nie kolka, lecz uszkodzone kropki.

Tak jak myślałem to niestety tylko uszkodzenie..., już nie wytrzymałem i adoptowałem brata bliźnia wspomnianej monety. :)
Trojak jest na pewno z tego samego stempla, ale można zauważyć drobne różnice:
- na szczycie litery G w GROS możemy zauważyć drobne "wykruszenie stempla",
- delikatne "wykruszenie" przy górnej części brzuszka litery P,
- pierścień - dolna szyna pierścienia jest różnej grubości.
Obserwując Twojego trojaka doskonale widać, że dolny fragment szyny nie został nabity prostopadle do powierzchni wałka..., patrząc na pierścień mojej monety, raczej już tego nie zauważysz.
Teraz pozostaje pytanie, która moneta została wcześnie wytłoczona..., "świeżość puncy" pierścienia wskazuje na Twojego trojaka, ale znowu wykruszenie nad literą G jest zastanawiające.
Cytuj
Dodatkowo, poprawilem os na monecie w poscie:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,10305.0/msg,74512.html

Ta konfiguracja ma wiecej sensu ze wzgledu na ubytek wyciety u dolu. Nadal nie moge zgrac sladow zgrubien zaznaczonych przez Marcina z kierunkiem obrotu walca.
Jestem cierpliwy, może jeszcze na coś wpadniesz. :)
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #51 dnia: 08 Stycznia 2017, 21:48:00 »
Następny bardzo ciekawy trojak malborski  z 1594 roku.
Proszę spojrzeć na rewers monety, możemy zauważyć, że ostatni wiersz napisu strefowego nie jest ułożony symetrycznie względem pozostałych wierszy. Warto też zwrócić uwagę na podwójnie uderzoną punce 4 (skrócona data) i pozostałości po puncy (4 lub pierścienia) znajdujące się przy lewym boku trójkąta.
Interesujący jest brak symetrii między wspomnianymi wierszami, jestem ciekawy, co było przyczyną takiego układu napisu strefowego.
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #52 dnia: 09 Stycznia 2017, 00:05:33 »
Następny bardzo ciekawy trojak malborski  z 1594 roku....pozostałości po puncy (4 lub pierścienia) znajdujące się przy lewym boku trójkąta.

Myślę, że to jest ślad po trójkącie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #53 dnia: 09 Stycznia 2017, 00:15:13 »
Teraz pozostaje pytanie, która moneta została wcześnie wytłoczona..., "świeżość puncy" pierścienia wskazuje na Twojego trojaka, ale znowu wykruszenie nad literą G jest zastanawiające.

Obawiam się, że nie będę mógł odpowiedzieć na to pytanie. Wygląda na to, że być może stempel był regenerowany pomiędzy biciem tych dwu monet i niektóre uszkodzenia zostały usunięte ale w międzyczasie nabyto nowe.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #54 dnia: 09 Stycznia 2017, 22:44:50 »
Następny bardzo ciekawy trojak malborski  z 1594 roku....pozostałości po puncy (4 lub pierścienia) znajdujące się przy lewym boku trójkąta.

Myślę, że to jest ślad po trójkącie.
Możliwe :)
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #55 dnia: 09 Stycznia 2017, 22:46:52 »
Teraz pozostaje pytanie, która moneta została wcześnie wytłoczona..., "świeżość puncy" pierścienia wskazuje na Twojego trojaka, ale znowu wykruszenie nad literą G jest zastanawiające.

Obawiam się, że nie będę mógł odpowiedzieć na to pytanie. Wygląda na to, że być może stempel był regenerowany pomiędzy biciem tych dwu monet i niektóre uszkodzenia zostały usunięte ale w międzyczasie nabyto nowe.
Logiczne rozumowanie..., stempel musiał być regenerowany, a międzyczasie naprawiany.
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #56 dnia: 10 Stycznia 2017, 03:14:27 »
Tu jest jeszcze ciekawy element.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #57 dnia: 10 Stycznia 2017, 16:48:23 »
Tu jest jeszcze ciekawy element.
Oglądałem pod mikroskopem - nieprawidłowo nabita rozetka lub punca była uszkodzona.
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #58 dnia: 10 Stycznia 2017, 17:43:54 »
Stan agonalny, ale bardzo rzadki wariant trojak malborskiego:
Awers - D:G.
Rewers - półkole zamiast litery O w wyrazie GROS
Znam tylko dwa egzemplarze tej odmiany.
http://wcn.pl/archive/113000?q=trojak+malbork+1594&sc=price&sm=d
Marcin

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #59 dnia: 10 Stycznia 2017, 18:47:28 »
półkole zamiast litery O w wyrazie GROS
A nie należy tego zakwalifikować jako uszkodzenie stempla? Obie monety jak widać były wybite zużytym stemplem, przy czym trojak z WCN jeszcze przed jego całkowitą agonią - tu poza niepełnym O i nieciągłym E w REG mamy REO zamiast REG, nie mówiąc już o łączeniu się liter z poszczególnych wierszy legendy.

 

R E K L A M A
aukcja monet