Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:33:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja  (Przeczytany 102072 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #105 dnia: 29 Stycznia 2017, 00:28:30 »
Kolejny arcyciekawy trojak, który dołączył do mojej kolekcji. ;)
To już 7 ze znanych mi egzemplarzy tej odmiany, ale do wytłoczenia tej monety użyto już inny zestaw stempli. Warto spojrzeć na rewers monety, poniżej na zdjęciu możemy zaobserwować proces zużycia stempla rewersu omawianej monety. Ja możemy zaobserwować stemple awersu/rewersu były dowolnie kompletowane.
Awers trojaka jest równie interesujący. Możemy tam zobaczyć zdwojoną obwódkę tarczy herbowej (herb Lewart), ten wariant stempla jest znany z późniejszych lat bicia (93,94). Poniżej zamieściłem parę zdjęć do porównania rysunku monety.
Tak się zastanawiam czy na pewno ten trojak został wytłoczony w 1592 roku. Stempel awersu jest dość zużyty, nawet bardziej niż w późniejszych rocznikach. Może ten egzemplarz został wytłoczony już w późniejszym okresie (93,94 lub później), z tego, co mi wiadomo to Kacper Goebel już wcześniej trudnił się takim procederem. ;)
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #106 dnia: 10 Lutego 2017, 17:19:40 »
Nowy wariant interpunkcji czy przypadkowe wykruszenie stempla?  Zapraszam do dyskusji.  ;)
« Ostatnia zmiana: 10 Lutego 2017, 17:31:27 wysłana przez Marienburg »
Marcin

TomekP

  • Gość
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #107 dnia: 10 Lutego 2017, 21:11:55 »
Według mnie jakieś uszkodzenie stempla. Znamy co najmniej kilka wariantów z tego typu "kropką" po R w REX.

Dla przykładu z jednego stempla proces postępowania zużycia tego typu:

1.

2.


Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #108 dnia: 10 Lutego 2017, 22:05:20 »
Według mnie jakieś uszkodzenie stempla. Znamy co najmniej kilka wariantów z tego typu "kropką" po R w REX.
Dziękuję, za odpowiedz. :) Co do uszkodzenia stempla między literami R-X to zupełna zgoda też to zauważyłem natomiast kropka i "dwukropek" po D:G jest zastanawiający. Myślę, że to jednak tylko uszkodzenie stempla..., ale bardzo interesujące.
Marcin

Tytus

  • Gość
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #109 dnia: 09 Kwietnia 2017, 09:49:35 »
moje trojaki 1594 z otwartym pierścieniem

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #110 dnia: 20 Maja 2017, 22:02:07 »
Jakiś czas temu udało mi się kupić mój ulubiony wariant trojaka malborskiego to już 8 znany egzemplarz, a 5 który dołączył do mojego zbioru.  ;)
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #111 dnia: 09 Czerwca 2017, 23:00:08 »
Poniżej zdjęcia bardzo urodziwych trojaków malborskich..., na rewersie 94 możemy zaobserwować ciekawe uszkodzenie stempla, a może wcześniej już samej puncy - litera "O" w wyrazie POLONI.
Marcin


Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #113 dnia: 01 Lipca 2017, 17:27:00 »
Przeglądając ostatnio ofertę na znanym portalu aukcyjnym, trafiłem na nienotowany wariant interpunkcji na trojaku malborskim z 1592 roku. Mowa jest oczywiście o mojej ulubionej odmianie - awers -krótki zarost króla; rewers - tarcza herbowa dwukrotnie ścięta w skos, snopek przewiązany powrósłem na krzyż, całość zwieńczona koroną królewską.

Podstawowy typ legendy awersu omawianej odmiany:
.SIGISM.III.D:GREX.PO.M.D.L.

Nowy wariant legendy (kropka po D:G):
.SIGISM.III.D:G.REX.PO.M.D.L.

Warto też zwrócić uwagę na uszkodzoną literę "O " w "PO", myślę, że punca z literą "O " była najprawdopodobniej pęknięta już przed nabiciem jej na walec. Nie sposób też nie wspomnieć o rewersie monety, możemy tam zauważyć bardzo ciekawe uszkodzenie stempla (częściowy odprysk wierzchniej warstwy stempla). Przeglądając archiwum WCN-u trafiłem na jeden egzemplarz z tym samym uszkodzeniem stempla rewersu, ale do wytłoczenia awersu użyto inny zestaw stempli (odmiana z długą brodą). Analizując stopień degradacji stempla rewersu, mogę śmiało stwierdzić, że omawiana moneta została wytłoczona znacznie później niż odmiana z długą brodą.
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #114 dnia: 10 Września 2017, 17:18:02 »
Następny bardzo interesujący trojak malborski wytłoczony w 1593 r. Typ popiersia królewskiego praktycznie niewystępujący w 1593 roku, znany jest tylko jeden wariant stempli (awers/rewers). Warto też zwrócić uwagę na rewers monety, a mianowicie na tarczę herbową dynastii Wazów, możemy tam zobaczyć dodatkowy jeszcze nieopisany wariant ułożenia powrósła - inne wiązanie, jak i ułożenie ramion.
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #115 dnia: 14 Października 2017, 18:36:11 »
Następny interesujący trojak, który trafił do mojego zbioru. :)
Odmiana w katalogu Igera wpisana pod numerem M.92.1.b, niby pospolita odmiana, ale ten typ popiersia królewskiego zdecydowanie rzadziej występuje w wariantach tej odmiany. Warto też spojrzeć na rewers monety, a mianowicie na literę "O" w .PO. jak i literę "G" w .D:G. Na wskazanych wcześniej miejscach możemy zobaczyć ślady po grawerowaniu. Rytownik najprawdopodobniej źle zaplanował zarys rozmieszczenia poszczególnych liter legendy awersu, wskutek czego przy wybijaniu liter puncami napis uległ nieznacznemu przesunięciu.
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #116 dnia: 15 Listopada 2017, 20:53:58 »
Moja zdobycz z 3 aukcji GNDM. ;)
Następny bardzo interesujący trojak malborski wybity w 1592 roku. Oczywiście jest mowa o odmianie z wąską brodą króla.
Bardzo intrygujący jest opis monety..., autor notki zwrócił uwagę na mało znaczące zalepienie stempla (litera E/F w REX), a zapomniał wspomnieć o bardzo rzadko spotykanym typie popiersia królewskiego w tym roczniku (do tej pory widziałem 10 egzemplarzy).
Marcin

Tytus

  • Gość
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #117 dnia: 15 Listopada 2017, 22:03:43 »
...na tych wyżynach specjalizacji to już chyba Kolega bardzo samotny... ;)
Gratuluję zdobyczy.
Przy okazji: trojak, którego zdjęcie zamieszczam poniżej zaskoczył mnie wielkością głowy króla.
Prawda li to czy też tylko złudzenie oka?

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #118 dnia: 15 Listopada 2017, 22:33:04 »
...na tych wyżynach specjalizacji to już chyba Kolega bardzo samotny... ;)
Gratuluję zdobyczy.
Przy okazji: trojak, którego zdjęcie zamieszczam poniżej zaskoczył mnie wielkością głowy króla.
Prawda li to czy też tylko złudzenie oka?
Dzięki ;)
No już nie taki samotny..., a moneta na sprzeadaż?
Głowa jest rzeczywiście trochę większa..., mam już podobny egzemplarz, niestety też zamknięty w slabie, a nie mam jakoś sumienia go rozbić. :)

Marcin

Tytus

  • Gość
Odp: Katalog trojaków malborskich (1592-1594) - dyskusja
« Odpowiedź #119 dnia: 16 Listopada 2017, 08:37:23 »
Moneta była ostatnio na sprzedaż; chyba w Allegro. Niestety nie mogę podać linku bo nie byłem aż tak zainteresowany i ściągnąłem tylko tę fotografię. Sorry...

 

R E K L A M A
aukcja monet