Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:30:47

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Odp: Rozmowy o Rzymie zainspirowane watkiem: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne  (Przeczytany 44763 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Sam łuk na Wolim Forum jest stosunkowo dobrze zachowany. Niestety nie zachowały się na nim inskrypcje dedykacyjne i obrabowany został prawie doszczętnie z wszelkich ozdób, ale stoi i oko cieszy. Usunięto na szczęście z niego późniejsze nadbudówki i dzisiaj można w jego cieniu odpocząć od zgiełku turystycznej stonki zadeptującej Rzym w sąsiednich, bardziej popularnych miejscach.

Czy aby na pewno? Bo wydaje mi sie, ze kiedy tam bylem ostatnio, to byl ogrodzony i nie bylo wstepu.
« Ostatnia zmiana: 09 Lipca 2016, 20:25:47 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Lipca 2016, 19:14:23 »
Będę tam niebawem to sprawdzę  ;)
Mam teraz plan pomyszkować w ciekawszych, mniej uczęszczanych miejscach.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Lipca 2016, 19:31:26 »
Będę tam niebawem to sprawdzę  ;)
Mam teraz plan pomyszkować w ciekawszych, mniej uczęszczanych miejscach.
Niech Pan kuknie do świeżo otwartej bazyliki pod Porta Maggiore i da potem znać, czy trzeba jakoś specjalnie tam zamawiać wizytę, czy wchodzi się "z ulicy" :-)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Lipca 2016, 23:16:54 »
Cytuj
Czy aby na pewno? Bo wydaje mi sie, ze kiedy tam bylem ostatnio, to byl ogrodzony i nie bylo wstepu.

Sam łuk na Wolim Forum jest oczywiście częściowo ogrodzony, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby odsapnąć na moment w jego cieniu.

Proszę spojrzeć na zdjęcie. Późne popołudnie, ławka w cieniu, naprzeciwko tzw. Łuk Złotników, a z boku  tetrapylon ku czci Konstantyna, który kładzie się długim orzeźwiającym cieniem.

Samo ogrodzenie... Cóż, nie będę do niczego namawiał, ale kiedy podchodzi się do niego lewą stroną patrząc od świątyń Herkulesa i Portunusa, to mała skarpa z murkiem nie jest zbyt wygórowaną przeszkodą dla przeciętnie wysportowanego faceta ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Lipca 2016, 23:35:37 wysłana przez Tomanek »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Lipca 2016, 18:11:38 »
No to poskaczemy  ;)
A tymczasem mamy mauzoleum
http://www.ebay.pl/itm/262501969281
To ta sama budowla co w przypadku Romulusa.Po prostu rodzinny grobowiec.
« Ostatnia zmiana: 07 Lipca 2016, 18:34:21 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Lipca 2016, 19:26:48 »
Skakanie odradzam, bo policja w Rzymie jest nieprzyjemna. No moze dlatego, ze jechalem jednokierunkowa pod prad i na czerwonym swietle.
A swoja droga to ten prostokatny luk argentarii to czasem niedoceniana perla forum boarium, czego nie da sie powiedziec o ustach prawdy.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Lipca 2016, 19:38:07 »
Ja miałem zabawną historię z nawigacją. Włączyłem dla pewności by dojechać na Zatybrze dwie.W pewnym momencie jedna kazała skręcić w lewo a druga w prawo.
Osobna historia to zanikający sygnał w tunelu pod Tybrem ,który w pewnym momencie się rozdziela się na dwa  :) Pojechałem na prawo wprost na bazylikę św Piotra.Ogólnie jazda po tym mieście to horror .Powinni jak dawniej co najwyżej używać lektyk (bez klaksonów  :D  ).
« Ostatnia zmiana: 07 Lipca 2016, 19:40:49 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Lipca 2016, 20:36:42 »
A ja mialem maraton w kwietniu i wszystkie dojazdy do hotelu byly obstawione policja i zabarykadowane....z wyjatkiem jednego, no i bylo pod prad.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Lipca 2016, 20:55:50 »
A ja mialem maraton w kwietniu i wszystkie dojazdy do hotelu byly obstawione policja i zabarykadowane....z wyjatkiem jednego, no i bylo pod prad.
Może Pan nie zatrąbił? W mniejszych miejscowościach (przynajmniej na południu) to działa :-) Wjeżdżając pod prąd w jednokierunkową dajemy klakson i andiamo! Początkowo miałem lekkiego pietra, potem mi przeszło. W Pompejach w zeszłym roku wyjechałem z takiej uliczki wprost pod nogi milicjanta ustawionego do pilnowania pochodu pierwszomajowego, nawet się w moim kierunku nie popatrzył ;-)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Lipca 2016, 21:02:42 »
Ja miałem zabawną historię z nawigacją. Włączyłem dla pewności by dojechać na Zatybrze dwie.W pewnym momencie jedna kazała skręcić w lewo a druga w prawo.
Osobna historia to zanikający sygnał w tunelu pod Tybrem ,który w pewnym momencie się rozdziela się na dwa  :) Pojechałem na prawo wprost na bazylikę św Piotra.Ogólnie jazda po tym mieście to horror .Powinni jak dawniej co najwyżej używać lektyk (bez klaksonów  :D  ).
Najlepsza nawigacja nic nie da, jeśli działa na niespecjalnie dokładnych danych. A że tych dostarczają w dużej mierze znani z dokładności i pracowitości Włosi więc jest jak jest :-) Zdrowy rozsądek i poczucie kierunku z głowy jest sto razy lepsze od mającej dziwne pomysły nawigacji. W zeszłym roku testowo sobie pojeździłem z taką gadałką, ale skutek był taki, że np. na trasie Neapol - Paestum chciała mnie koniecznie wrzucić do centrum Salerno, nie mówiąc już o tym, co wyprawiała i ile razy się zgubiła pomiędzy Herkulanum a Pompejami (tutaj jechałem lokalną drogą, nie autostradą). W tym roku jeździłem bez żadnego ustrojstwa, na klasycznej papierowej mapie.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Lipca 2016, 21:24:47 »
Może Pan nie zatrąbił?

To prawda, nie zatrabilem. Kolejna zagadka wyjasniona. Ale mandatu mi nie dal. ;) :)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Lipca 2016, 23:27:02 »
Cytuj
Ogólnie jazda po tym mieście to horror .Powinni jak dawniej co najwyżej używać lektyk (bez klaksonów

Eeee, jazda po Rzymie to sama przyjemność. Jeśli szuka Pan emocji za kierownicą, to proponuję przejażdżkę do Neapolu, a ekstremum to Półwysep Sorrentyński. Po takiej szkole, wszelkie korki i wąskie uliczki w Rzymie okażą się kaszką z mlekiem ;)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Lipca 2016, 23:46:52 »
Amalfi i okolice oraz Neapol zaliczone i przezylismy. ;)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Lipca 2016, 07:50:51 »
Jeśli szuka Pan emocji za kierownicą, to proponuję przejażdżkę do Neapolu, a ekstremum to Półwysep Sorrentyński.
Całkiem unikalnych wrażeń dostarcza też Palermo. Neapol przynajmniej ma coś w rodzaju centrum, o co ciężko w stolicy Sycylii. Było tam tyle trzęsień ziemi, że właściwie nie wiadomo (poza centralnym deptakiem) co tu jest bardziej centralne, a co mniej. A trzeba będzie wrócić, bo trwający od 2011 "remont" muzeum archeo (ponoć najciekawszego na wyspie) kiedyś się skończy :-)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Lipca 2016, 15:54:33 »
Na południu też byłem.Pompeje i okolice.
Wjazd na Wezuwiusz zakończyłem bez sznurówek w butach....  ;)
Nie nie zamknęli mnie.
Rajd po okolicznych wioskach i miasteczkach dobiegł kresu gdy wjechałem w stertę śmieci na środku drogi.Musiały się obsunąć z jeszcze większej sterty na poboczu.
Efektownie wyrwałem sobie osłonę silnika w podwoziu.Zgubiły się plastikowe zaczepy i zmuszony byłem użyć sznurowadeł by ją przymocować  :)
Dobrze że nie byłem w sandałach  ;D
Łacina użyta w tych okolicznościach przyrody nie była klasyczna  ;D
« Ostatnia zmiana: 08 Lipca 2016, 17:14:28 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet