Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:10:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: TWNA XIII znów w Krakowie  (Przeczytany 11346 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TomekP

  • Gość
TWNA XIII znów w Krakowie
« dnia: 25 Lipca 2016, 21:36:57 »
Jako, że jest już program, to pozwolę sobie zainaugurować ten wątek (mam nadzieję, że wybaczy mi Pan Panie Profesorze?)



Organizatorzy:            Muzeum Narodowe w Krakowie, Fundacja „Traditio Europae”

Patronat:                    Institut für Numismatik und Geldgeschichte, Universität Wien;

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne

Termin:                       21-22 października 2016 roku

Miejsce:                      Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12, Kraków

Dla kogo?

Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej są cyklem wykładów i zajęć praktycznych z zakresu mennictwa starożytnej Grecji i Rzymu oraz obszarów kulturowo pokrewnych lub zależnych (perskich, partyjskich, celtyckich i naśladownictw z obszaru północnego Barbaricum). Skierowane są do studentów oraz doktorantów archeologii i historii, kolekcjonerów monet antycznych starożytnej Grecji i Rzymu, jak też do wszelkich miłośników kultury antycznej. Od 2014 r. stale współpracujemy z Muzeum Narodowym w Krakowie i od tego czasu edycja jesienna organizowana jest w Pałacu Czapskich w Krakowie.

 

Program:

21 października: wykłady i zwiedzanie od godz. o 10.00 do 18.00, między modułami przerwa na obiad – od 14.15 do 15.15:
– „Moneta jako źródło archeologiczne” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (J. Rakoczy)
– „Triumf rzymski w świetle monet antycznych” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (K. Balbuza)

– „Przykłady mennictwa antysenatorskiego Maksymina Traka a tradycja historiograficzna” – 45 min. wykładu + 15 min. dyskusji (M. Raszyński)

– „Badania składu pierwiastkowego monet prowadzone w LANBOZ MNK” – 30 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (J. M. del Hoyo, M. Matosz)
– zwiedzanie ekspozycji monet antycznych MNK w Pałacu Czapskich (oprowadza J. Bodzek).

22 października: od godz. 9.00 do 18.30, między modułami obiad – od 14.15 do 15.15:

– od godz. 9.00 do 10.00 możliwość indywidualnego zwiedzenia ekspozycji monet w MNK w Pałacu Czapskich
– „Mennictwo Seleukidów – cz. 5.” – 1,5 godz. wykładu + ok. 30 min. dyskusji (J. Bodzek)

– „Numizmatyka przed Josephem Hilariusem Eckhelem: jak pokazywano i co wiedziano o monetach antycznych w renesansie i baroku” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (B. Awianowicz)

– Panel dyskusyjny poświęcony aspektom prawnym związanym z numizmatyką – 1,5 godz. (P. Groński)

–  „Wprowadzenie w metodologię nieniszczącego badania monet” –  45 min. wykładu pracownika LANBOZu

– zwiedzanie Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych – 1,5 godz.

 

 

Warsztaty poprowadzą m.in.:

dr hab. Bartosz Awianowicz – filolog klasyczny, adiunkt w Katedrze Filologii Klasycznej UMK, prezes Toruńskiego Oddziału PTN, autor podręcznika Język łaciński z elementami epigrafiki i numizmatyki rzymskiej dla historyków i archeologów (wyd. 1. Toruń 2006, wyd. 3. Toruń 2010), kompendium legend i skrótów na monetach republikańskiego Rzymu pt. Monety Republiki Rzymskiej. Kompendium (Toruń 2010) oraz wielu artykułów z zakresu m.in. epigrafiki i numizmatyki antycznej.

dr hab. Katarzyna Balbuza – numizmatyczka i historyczka cesarstwa rzymskiego okresu pryncypatu, adiunkt w Instytucie Historii UAM, autorka m.in. monografii: Triumfator. Triumf i ideologia zwycięstwa w starożytnym Rzymie epoki Cesarstwa (Poznań 2005) i Aeternitas Augusti. Kształtowanie się rozwój koncepcji wieczności w (auto)prezentacji cesarza rzymskiego (od Augusta do Sewera Aleksandra) (Poznań 2014) oraz szeregu artykułów na temat mennictwa rzymskiego oraz różnych aspektów ideologii cesarskiej.

dr hab. Jarosław Bodzek – archeolog, kierownik Gabinetu Numizmatycznego w Muzeum Narodowym w Krakowie, adiunkt w Instytucie Archeologii UJ, redaktor „Notae Numismaticae”, autor monografii ΤΑ ΣΑΤΡΑΠΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜATA. Mennictwo satrapów w okresie panowania Achemenidów (ok. 550-331 a. C.) (Kraków 2011), tomu Sylloge Nummorum Graecorum. Poland. Volume III. The National Museum in Cracow. Part 4. Sarmatia-Bosporus (Kraków 2006) oraz wielu artykułów poświęconych archeologii i numizmatyce antycznej.

mgr Paweł Groński – sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie; do 2004 r. specjalista w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; współpracownik Kancelarii Premiera i Sejmu RP oraz Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego; autor publikacji m. in. z zakresu prawa administracyjnego oraz prawa pracy; pasjonat numizmatyki (głównie antycznej) od ponad 20 lat.

dr Julio M. del Hoyo-Meléndez – absolwent Universidad Politecnica de Valencia w zakresie konserwatorstwa, pracownik LANBOZ Muzeum Narodowego w Krakowie, specjalista analiz materiałowych przedmiotów muzealnych, w tym monet – współautor m.in. wraz z Martą Matosz publikacji m.in. na temat badań promieniami X  monet piastowskich.

dr Jacek Rakoczy – archeolog, asystent w Zakładzie Archeologii Antycznej UMK, współautor Mennictwa bosporańskiego od VI do końca II wieku p.n.e. (Toruń 2012) i autor artykułów archeologicznych i numizmatycznych.

mgr Mateusz Raszyński – historyk i filolog klasyczny, doktorant prof. K. Balbuzy, zajmuje się ideologią i propagandą zwycięstwa, zwłaszcza w III w.

 

Warunki uczestnictwa:

Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa w warsztatach do końca września 2015 r. Prosimy też o informację, czy będą Państwo uczestniczyć w całości, czy też w części przewidzianych zajęć. Jeśli przyjeżdżają Państwo jedynie na część warsztatów, prosimy o informację o konkretnych terminach.

Koszt uczestnictwa w warsztatach: 80 zł za całość, lub 40 zł za udział w modułach jednego dnia (w cenę wliczony obiad i materiały). Dla studentów i doktorantów udział darmowy.

Prosimy o wpłaty najpóźniej do 30 września 2016 r. na konto Fundacji „Traditio Europae” w Volkswagen Bank Direct: 16 2130 0004 2001 0426 1574 0001 z dopiskiem: „darowizna na cele statutowe – numizmatyka antyczna”.

 

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Bartoszem Awianowiczem: bartosz.awianowicz@uni.torun.pl
« Ostatnia zmiana: 21 Stycznia 2017, 19:39:46 wysłana przez TomekP »

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XIII znów w Krakowie
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Lipca 2016, 00:02:25 »
Salvete,

no proszę, po raz pierwszy to nie ja otwieram wątek o kolejnej edycji TWNA  ;)
Muszę jednak uściślić dane terminowe, bo, jak wiedzę, w opisie, który przesłałem Tomkowi, zakradł się relikt z zeszłego roku (2015). Powinno być:

Warunki uczestnictwa:
Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa w warsztatach do końca września 2016 r. Prosimy też o informację, czy będą Państwo uczestniczyć w całości, czy też w części przewidzianych zajęć. Jeśli przyjeżdżają Państwo jedynie na część warsztatów, prosimy o informację o konkretnych terminach.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 80 zł za całość, lub 40 zł za udział w modułach jednego dnia (w cenę wliczony obiad i materiały). Dla studentów i doktorantów udział darmowy.
Prosimy o wpłaty najpóźniej do 7 października 2016 r. na konto Fundacji „Traditio Europae” w Volkswagen Bank Direct: 16 2130 0004 2001 0426 1574 0001 z dopiskiem: „darowizna na cele statutowe – numizmatyka antyczna”.

Pod całą resztą ochoczo się podpisuję i zapraszam!

B.A.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: TWNA XIII znów w Krakowie
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Lipca 2016, 03:22:27 »
Strasznie mi szkoda, ze nie moge wziac udzialu. Najbardziej mnie interesuja:

 - „Wprowadzenie w metodologię nieniszczącego badania monet” –  45 min. wykładu pracownika LANBOZu
– zwiedzanie Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych – 1,5 godz.

Czy jest jakas mozliwosc uzyskania materialow z tego wykladu?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: TWNA XIII znów w Krakowie
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Sierpnia 2016, 21:14:01 »
Mam właśnie maraton rezerwacji hoteli i przed chwilą, jako ósmy z rzędu, zarezerwowałem Kraków na czas Warsztatów, więc myślę, że ponownie spotkamy się w naszym gronie.

Szkoda tylko, że taką późną porą. Brrryyyy..., może być zimno....

Pozdrowionka,

Tomek

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XIII znów w Krakowie
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Sierpnia 2016, 21:54:31 »
Salvete,

1. poproszę dra Jula del Hoyo o prezentację, ale, jak na to wskazują XI TWNA sprzed roku, prezentacja to jedynie blada namiastka wykładu i przede wszystkim samodzielnych prób w LANBOZie.
2. Tomku, lato wprawdzie mamy nieszczególne, ale październik może być jeszcze całkiem miły... Cieszę się, że będziesz :)

Serdeczności!

B.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XIII znów w Krakowie
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Sierpnia 2016, 23:08:10 »
Salvete,

mam dla niektórych dobrą, dla niektórych być może gorszą wiadomość: ponieważ okazało się, że nasi partnerzy z LANBOZu będą mogli ugościć nas w swoim znakomitym laboratorium jedynie w piątek 21 października, musimy zaproponować drobną korektę programu XIII edycji TWNA. Oto aktualny program:

21 października: wykłady i zwiedzanie od godz. o 10.00 do 18.15, między modułami przerwa na obiad - od 14.00 do 15.00:
- „Moneta jako źródło archeologiczne” - 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (J. Rakoczy)
- „Triumf rzymski w świetle monet antycznych” - 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (K. Balbuza)
- „Przykłady mennictwa antysenatorskiego Maksymina Traka a tradycja historiograficzna” - 45 min. wykładu + 15 min. dyskusji (M. Raszyński)
-  „Wprowadzenie w metodologię nieniszczącego badania monet. Badania składu pierwiastkowego monet prowadzone w LANBOZ MNK” – 1 godz. wykładu + 15 min. dyskusji (J. M. del Hoyo, M. Matosz)
- zwiedzanie Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych – 1  godz.

22 października: od godz. 9.00 do 18.15, między modułami obiad - od 14.15 do 15.15:
- od godz. 9.00 do 10.00 możliwość indywidualnego zwiedzenia ekspozycji monet w MNK w Pałacu Czapskich
- „Mennictwo Seleukidów - cz. 5.” - 1,5 godz. wykładu + ok. 30 min. dyskusji (J. Bodzek)
- „Numizmatyka przed Josephem Hilariusem Eckhelem: jak pokazywano i co wiedziano o monetach antycznych w renesansie i baroku” - 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (B. Awianowicz)
- panel dyskusyjny poświęcony aspektom prawnym związanym z numizmatyką - 1,5 godz. (P. Groński)
- panel dyskusyjny poświęcony fałszerstwom monet antycznych - 1 godz. (B. Awianowicz, J. Bodzek)
- zwiedzanie ekspozycji monet antycznych MNK w Pałacu Czapskich (oprowadza J. Bodzek).

Aby ci, którzy zostaną na sobotnie popołudnie nie czuli się pokrzywdzeni, postanowiłem dodać moduł poświęcony fałszerstwom w formie panelu dyskusyjnego - zachęcam od przynoszenia/przywożenia własnych monet, nad którymi moglibyśmy wspólnie się pochylić.

Valete

B.A.

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: TWNA XIII znów w Krakowie
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Sierpnia 2016, 21:08:35 »
Ma ktoś może namiary na dobry hotel w dobrej cenie?

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: TWNA XIII znów w Krakowie
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Sierpnia 2016, 13:03:56 »
Janek

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: TWNA XIII znów w Krakowie
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Sierpnia 2016, 19:38:11 »
Dzięki

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: TWNA XIII znów w Krakowie
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Października 2016, 09:16:16 »
Jesienna krakowska edycja Warsztatów już za nami. W tym roku udało mi się wprawdzie dotrzeć tylko na drugi dzień, ale i tak się z tego bardzo cieszę! Nie będę tu wypisywał oczywistych oczywistości o wspaniałej atmosferze, interesujących wykładach itp. ale chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili sie do tego, że było tak, jak było. W szczególności dziękuję Bartkowi za cały trud organizacyjny oraz panu Jarosławowi Bodzkowi, gospodarzowi miejsca, tego cudownego pałacyku Czapskich, miejsca absolutnie wyjątkowego dla numizmatyki.
Do zobaczenia na następnych edycjach!

Zenon M.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: TWNA XIII znów w Krakowie
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Października 2016, 15:31:33 »
Przyłączam się do podziękowań dla organizatorów i wyrazów uznania dla fenomenalnej siedziby Gabinetu Numizmatycznego MN w Krakowie! To były naprawdę wspaniałe warsztaty! Szkoda, że aż rok trzeba czekać na kolejną edycję warsztatów w Krakowie!

Barnaba

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: TWNA XIII znów w Krakowie
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Października 2016, 20:58:33 »
Dla mnie tegoroczne Warsztaty były również wyjątkowe.

Przed Warsztatami kwerenda w gabinecie, gdzie mogłem dosłownie przerzucić przez palce muzealne zbiory monet okresu tetrarchii  :-* Oczywiście z wyłączeniem tych kilku egzemplarzy, które znajdują się w gablocie na ekspozycji stałej.

Nowa wystawa okresowa na piętrze, z pięknymi starodrukami o monetach i medalach. Bajeczne grafiki  :-*

Same tematy minionej edycji również połechtały mnie miło. Zwłaszcza wykład Kasi o motywie tryumfu na monetach okresu cesarstwa rzymskiego.

Warsztaty zakończyły się w sobotę, ale dla mnie trwały do niedzieli i zakończyły się dopiero w momencie, gdy po dłuższym poszukiwaniu udało mi się odszukać grób mistrza Emeryka Hutten-Czapskiego, co wcale łatwe nie było. Wybrałem się wraz z żoną na spacer po Cmentarzu Rakowickim i tak się zaparłem w sobie aby zapalić lampkę ojcu polskiej numizmatyki, że nie wyszedłem stamtąd dopóki nie wypełniłem postanowienia.
Trochę to smutne, że jego nazwisko nie zostało uwzględnione na planie cmentarza lokalizującym groby i grobowce ważniejszych osób, zwłaszcza zasłużonych dla kultury polskiej.
Internetowa wyszukiwarka okazała się lipą, więc pozostało tylko samozaparcie i łut szczęścia.

Sam cmentarz bajecznie nastrojowy, zwłaszcza w jesiennych barwach ogrzanych słońcem.

Wśród grobowców zdarzają się antyczne akcenty, ale również mali, mili goście.

TomekP

  • Gość
Odp: TWNA XIII znów w Krakowie
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Października 2016, 22:15:24 »
Ja też dołączam się do podziękowań :) i już się cieszę na myśl o kolejnej edycji ;)

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XIII znów w Krakowie
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Października 2016, 12:46:38 »
Carissimi Amici,

dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że już teraz deklarujecie swoją obecność na kolejnych edycjach. Wprawdzie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego jest miejscem do warsztatów numizmatycznych wręcz idealnym, mam jednak nadzieję, że docenicie również toruńskie atrakcje (wprawdzie kolekcji na miarę krakowskiej nie mamy, ale planujemy pokazać Wam kilka nowych miejsc...). Tymczasem dołączam kilka zdjęć z XIII edycji...

Valete!

B.
« Ostatnia zmiana: 26 Października 2016, 12:48:56 wysłana przez Hermogenes »

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XIII znów w Krakowie
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Października 2016, 12:48:06 »
... i jeszcze kilka zdjęć (nieco więcej na profilu TWNA na Facebooku).

Pozdrawiam,

B.A.

 

R E K L A M A
aukcja monet