Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 01:57:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosz 1608 Kraków  (Przeczytany 6279 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

as_ck

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 12
Grosz 1608 Kraków
« dnia: 30 Sierpnia 2016, 15:58:57 »
Import ze wschodu. Niby nic. Popularny rocznik Kopicki - R. U Dutkowskiego, lepiej R3 (owalny Lewart). A jednak - unikat ?
Proszę zwrócić uwagę na brak interpunkcji na obu stronach monety.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosz 1608 Kraków
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Sierpnia 2016, 18:12:52 »
Wyglada obiecujaco ale "Unikat" oznacza jedyny znany egzemplarz. Tlumaczy sie to na RR (Kopicki). Daleka droga od R3 do RR.
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpnia 2016, 18:14:46 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

as_ck

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: Grosz 1608 Kraków
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Sierpnia 2016, 18:49:11 »
Kopicki posługiwał się skalą Sheldona  R - (80 001 -400 000), a nie Scholtena (RR - bardzo rzadki). Napisałem unikat ze znakiem zapytania, ponieważ dotychczas nie spotkałem się z takim wariantem, a śledzę aukcje od kilku lat. Zgoda od R do R5-R6 daleka droga, ale i RRR nie wykluczam.

TomekP

  • Gość
Odp: Grosz 1608 Kraków
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Sierpnia 2016, 19:04:34 »
A ja mam na przykład poważne wątpliwości co do autentyczności tego egzemplarza. Bardziej przypomina odwzorowanie kiepskiej ryciny niż faktyczną monetę koronną z tego roku. I orzeł i Snopek i korona zdecydowanie mi tu nie pasują. Co prawda nie jestem specjalistą od tego konkretnie nominału, ale poczekajmy co powie kolega Samogitia, bo to jego bajka

sima44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Grosz 1608 Kraków
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Sierpnia 2016, 20:30:59 »
Proszę nie mieszać 2 różnych skal Scholtena ( R, RR , RRR, RRRR) i Sheldona ( R, R1, .... R8) Kopicki posługiwał się tym drugim. Wg Kopickiego Monety Zygmunta III Wazy poz. 289 st.rzadkości R. W  ilustrowanym skorowidzu pieniędzy polskich poz. 791 st.rz. R. Wszystkie warianty interpunkcyjne wrzucone do jednego worka. Najbardziej szczegółowym opracowaniem dotyczącym groszy Zygmunta III Wazy jest praca J. Dutkowskiego zamieszczona w PN w tym przypadku 4/2013 do pobrania http://przegladnumizmatyczny.pl/images/pdf/Przeglad_4_2013.pdf. Stopień rzadkości R3 (Sheldon). Od klilku lat bacznie śledzę różne aukcje i widziałem setki, jeśli nie tysiące groszy Z III W i nigdy nie widziałem takiego wariantu. Czy każda moneta to falsyfikat? - Pytanie do Pana Tomka P.

as_ck

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: Grosz 1608 Kraków
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Sierpnia 2016, 20:59:15 »
Na rewersie grosza z 1608 roku występuje kilka odmian orła, np duży  z głową przecinający wewnętrzną obwódkę i mały nie mający tej cechy. Do kolekcji Pana TomkaP dołączam "falsa" z 1609 roku.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosz 1608 Kraków
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Sierpnia 2016, 21:15:55 »
Proszę nie mieszać...

Prosze bardzo. Odnioslem ocene rzadkosci do skali Hutten-Czapskiego, uzywanej przez Kopickiego, zmodyfikowanej przez Fortress.
Sheldon-Breen nie uzywa R* dla unikatu lecz R8, ktore Kopicki uzywa dla 2-3 sztuk.

Jak powiedzial baca do komunistow, ktorzy go zapisywali do partii: Wy mocie, Panocku swoich znajomych a jo swoich.

Mysle,ze najwazniejsze jest przeslanie, bo skal prawie tyle co katalogow: np wloska C/NC/R/RR/RRR/RRRR

A dla mieszkancow wsi Bumaga: R3 znaczy dosc pospolity, RR znaczy unikat.
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpnia 2016, 21:27:00 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

TomekP

  • Gość
Odp: Grosz 1608 Kraków
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Sierpnia 2016, 21:23:28 »
Na rewersie grosza z 1608 roku występuje kilka odmian orła, np duży  z głową przecinający wewnętrzną obwódkę i mały nie mający tej cechy. Do kolekcji Pana TomkaP dołączam "falsa" z 1609 roku.

Nie rozumiem tej uszczypliwości. 1609 jest w pełni dobra i w normalnej odmianie. Natomiast proszę mi wskazać 1608 z taką właśnie koroną i orłem... Ja się z takimi nie spotkałem, stąd moje wątpliwości.

sima44 - nie. Ale ostatnio zwłaszcza ze wschodu zawitało sporo nowych falsów w tym właśnie groszy dlatego wolę zachować czujność.

A do obu Panów prośba, zamiast atakować, wskażcie po prostu analogie. Zaznaczyłem przecież, że nie jestem ekspertem w zakresie tego nominału, mogę więc czegoś nie wiedzieć, co Panom daje przewagę. ;)

as_ck

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: Grosz 1608 Kraków
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Sierpnia 2016, 21:40:49 »
Co do Fortressa to nieporozumienie. Większego gniota to w internecie chyba nie ma. Dobry dla początkujących albo dla naciągaczy, którzy posługują się nim wystawiając numizmaty aby osiągnąć nierealny zysk. To tyle. Do pary, drugi rodzynek, grosz z łezkami. Dutkowski opisuje go - pozycja 256 R4 (RR) (inny wariant interpunkcyjny), ale brak zdjęcia. Teraz jest. Proszę zwrócić uwagę na inną puncę orła.

sima44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Grosz 1608 Kraków
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Sierpnia 2016, 22:06:31 »
Panie Tomku. Przepraszam jeżeli poczuł się Pan dotknięty, ale czytając różne wątki, mam wrażenie, że trwa jakaś psychoza maniakalna. Wszyscy wszędzie widzą falsyfikaty. Mam propozycję. Jeżeli nie mamy 100% pewności co do oryginalności monety to nie siejmy paniki. Niech wypowiadają się fachowcy i swoje badania szczegółowo opiszą, co świadczy o tym że to nie jest pradziwa monata. TPZN czytają nie tylko starzy fachowcy, ale i niedoświadczeni, początkujący zbieracze. I co oni myślą ?. Dlaczego Pan ich zniechęca do numizmatyki. Grosz z 1609 roku uważa Pan za oryginał. Proszę zwrócić uwagę, że to ten sam rewers co z omawianego 1608 roku (oczywiście z różnicą daty)

Samogitia

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 107
    • SpodStempla
Odp: Grosz 1608 Kraków
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Sierpnia 2016, 22:37:51 »
Skoro już zostałem wywołany do tablicy. Fajny moniak! Ale, żeby unikat to nie przesadzajmy. Ogólnie jestem daleki do stopniowania wariantów w ten sposób. Widziałem dwa grosze z tego rocznika bez interpunkcji, nigdy jednak w tej odmianie.

Moich obaw nie budzi oryginalność. Jak dla mnie to rzadki typ przechodni między rocznikami 1608-1609. Widać tego charakterystycznego Orła z "kwadratową" tarczą na piersi.

A co do 1608 to odmian jest bez liku. Naprawdę. A te łezki to jak dla mnie po prostu rozetki zrobione przez wyjątkowo nieutalentowanego pomocnika ;) (tu nie wiadomo jednak co dokładnie autor miał na myśli, bo nie ma zdjęcia w katalogu. To najbliżej je przypomina, ale są jeszcze potrójne kropki w ten deseń). Lepiej się pocieszyć ewidentnym błędem interpunkcyjnym SI.G.
Zbieranie monet uzależnia... https://spodstempla.pl/

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosz 1608 Kraków
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Sierpnia 2016, 22:49:41 »
Fortress to zbior wynikow aukcyjnych i nic wiecej. A skala rzadkosci jest tak samo dobra czy zla jak kazda inna.

A przy okazji: Panie Sima44, nie meczy Pana pisanie jako dwie rozne osoby?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

as_ck

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: Grosz 1608 Kraków
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Sierpnia 2016, 23:14:30 »
Do cancan62 - nie :)

sima44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Grosz 1608 Kraków
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Sierpnia 2016, 23:30:04 »
Do cancan62 - nie :)

http://omonetach.pl/aktualnosci/6/2940/grading_-_charakterystyka_systemow_gradingujacych_ (system włoski to chyba raczej duński)

Fortress 5 odmian groszy z 1608 roku, w tym 3 koronne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://fortresscatalogue.com/index2.php?cat=1608PL00600&page=Coin_Details&details_menu=no

Odnośnik do odmiany z lewartem w owalu - na 7 odnośników, 1 słownie JEDEN spełniający warunek. Cena za monetę w stanie AU - 620zł !!!!!!! (to za komentarz co do jakości "katalogu"). Rozumiem patriotyzm lokalny, ale ... reszta jest milczeniem. (kończę polemikę z Panem i pozostaję przy swoim zdaniu).

Proszę tylko o odpowiedź czy spotkali się Państwo z takim wariantem (mile widziane zdjęcia lub adres strony)




cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosz 1608 Kraków
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Sierpnia 2016, 03:21:55 »
Sorry sima ale nic Pan nie zrozumiał. Jałowa to dyskusja.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet