Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 15:59:50

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dwa dziurawe szóstaki  (Przeczytany 29689 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tytus

  • Gość
Dwa dziurawe szóstaki
« dnia: 13 Sierpnia 2016, 17:21:03 »
Dwa dziurawe szóstaki wypatrzone w eBayu  :)

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Dwa dziurawe szóstaki
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Sierpnia 2016, 19:19:24 »
kupione ?
bo na tego dolnego też miałem chęć
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Tytus

  • Gość
Odp: Dwa dziurawe szóstaki
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Sierpnia 2016, 22:35:57 »
Jedną kupiłem.  :)
Nota bene może ktoś wie dlaczego zwłaszcza te rzadkie szóstaki mają tak często dziurę i to jeszcze w wielu przypadkach zlokalizowaną jakoś tak przypadkowo, nie do noszenia tak aby konterfekt króla wisiał dobrze widoczny. Czy to odzysk z romskich ozdób?
Oczywiście istnieje możliwość, że i te pospolite były często dziurawione ale nie pojawiają się w handlu jako mało wartościowe.
A może ktoś ma jakieś inne sensowne wyjaśnienie dla tej niszczycielskiej procedury?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Dwa dziurawe szóstaki
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Sierpnia 2016, 00:30:07 »
Stawiam na kobiece ozdoby z krajow pod panowaniem Imperium Osmanskiego, szczegolnie z Bulgarii. Kiedys probowalem to wyjasnic i zauwazylem wysyp dziurawych monet w Bulgarii.
Prosze zwrocic uwage na slady na tej drugiej monecie wskazujace na wielokrotne obcieranie przez inne przedmioty. To nie sa slady obiegu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Dwa dziurawe szóstaki
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Sierpnia 2016, 09:01:27 »
Ja tam zawsze czytałem, że ludność żyjąca na Bałkanach odkładała sobie oszczędności przybijając je pod powałą. Stąd tyle dziurawych trojaków, tak popularnych w tym rejonie.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Dwa dziurawe szóstaki
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Sierpnia 2016, 14:37:47 »
Przyznam się, że nie znałem tej historii z przybijaniem do powały zanim ktoś, może nawet Kolega DzikiZdeb mi ją opowiedział.
Pewne jest natomiast, że jestem w posiadaniu grosza Stefana B., którego uszkodzenia wskazują na jej prawdziwość.

Jeśli zaś idzie o tę drugą historię, to już ją gdzieś opisywałem, chyba na Poszukiwaniu Skarbów. Kilka lat temu podczas wizyty w British Museum wpadłem przypadkowo na wystawę (chyba czasową) bułgarskich ozdób regionalnych, gdzie szczególnie wryły mi się w pamięć pasy zrobione z warstw srebrnych monet.
Zapaliła mi się wtedy żarówka, gdyż od pewnego czasu próbowałem dojść genezy dziur w monetach i związanych z tym uszkodzeń monet z okresu od Stefana Batorego po Jana Kazimierza.
W przypadku szóstaka z tego wątku za teorią ozdoby regionalnej przemawiają następujące cechy:
1. Otwór ma kształt nieregularny jakby miejscami wyrobiony i pogrubiony na brzegach, co może być spowodowane ciężarem monety działającym na element mocujący, który być może (?) zrobiony był z mniej szlachetnego niż srebro metalu jak stal, która jest twardsza.
2. Koncentryczne rysy po obu stronach monety wynikające z ruchu wahadłowego, ale nie tej monety lecz innej, gdyż ślady nie sa koncentryczne wokół otworu. Wskazuje to na kilka warstw monet ułożonych częsciowo jedna na drugiej jak łuski rybie.
Ta akurat moneta ma otwór ułożony na godzinie 12 awersu, co mogłoby wskazywać na wisior ale rysy opisane w punkcie 2 powyżej zdają się zaprzeczać tej tezie.

Poniższe zdjęcia przedstawiają ozdoby głowy, nie jest to dokładnie to co widziałem w BM. No, może to ostatnie.
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpnia 2016, 20:36:48 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Dwa dziurawe szóstaki
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Sierpnia 2016, 14:54:56 »
A na tym zdjęciu można nawet rozróżnić typy monet. Przewaga rosyjskich.

Na następnym tureckie.

« Ostatnia zmiana: 14 Sierpnia 2016, 15:08:14 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Dwa dziurawe szóstaki
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Sierpnia 2016, 15:33:09 »
Były jeszcze inne ozdoby mniej wyszukane.
Norbert

Tytus

  • Gość
Odp: Dwa dziurawe szóstaki
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Sierpnia 2016, 22:10:17 »
Serdeczne dzięki za wiadomości  :)
Kolegę Canana62 poproszę o trochę więcej informacji o przybijaniu monet do powały; jeszcze nie słyszałem...

Kolegę Pasjonatort, który wstawił te dwa ostatnie zdjęcia z ozdobami zrobionymi przynajmniej na jednym z trojaków Zygmunta chciałbym zapytać o źródło tego zdjęcia; czy jest też tekst skąd te ozdoby pochodzą itp.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Dwa dziurawe szóstaki
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Sierpnia 2016, 22:33:12 »
Kolegę Canana62 poproszę o trochę więcej informacji o przybijaniu monet do powały; jeszcze nie słyszałem...
To ja pisałem o przybijaniu do powały. W tym momencie nie podam Panu źródła, bo nie potrzebowałem z tego robić fiszek, przeczytałem, zapamiętałem jako ciekawostkę i tyle. Na 90% było to w którymś z numerów "Płaju".

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Dwa dziurawe szóstaki
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Sierpnia 2016, 23:23:07 »
Kolegę Pasjonatort, który wstawił te dwa ostatnie zdjęcia z ozdobami zrobionymi przynajmniej na jednym z trojaków Zygmunta chciałbym zapytać o źródło tego zdjęcia; czy jest też tekst skąd te ozdoby pochodzą itp.

Już kiedyś pisałem o naszyjniku i chyba podawałem link. Ale jak najbardziej proszę zapoznać się z dwoma artykułami mojego znajomego z Ukrainy:
https://www.academia.edu/6605027/Находка_ожерелья_с_имитацией_шестигрошевика_чеканки_Мальборка_1600_года_на_Черкащине_The_found_of_the_necklace_with_the_imitation_of_the_six-groat_of_Malbork_mint_of_the_year_1600_in_the_Cherkassy_region_

https://www.academia.edu/9465717/Намисто_із_шестигрошовиками_карбованими_на_львівському_монетному_дворі_найдене_у_Вінницькій_області_The_necklace_with_the_six_groats_of_the_Lviv_mint_founded_in_Vinnitsa_region_Ukraine_
Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Dwa dziurawe szóstaki
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Sierpnia 2016, 04:10:53 »
Kolegę Canana62 poproszę o trochę więcej informacji o przybijaniu monet do powały; jeszcze nie słyszałem...

Ta moneta, o ktorej tu pisalem jest w nastepujacym watku:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9405.0.html
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpnia 2016, 04:15:53 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Tytus

  • Gość
Odp: Dwa dziurawe szóstaki
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Sierpnia 2016, 09:36:29 »
Jeszcze jeden rzadki szóstak, który zapewne nie jedno dziesięciolecie dyndał zdobiąc pierś jakąś dumną... ;)
...ten nawet jest aktualnie do ustrzelenia

Tytus

  • Gość
Odp: Dwa dziurawe szóstaki
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Sierpnia 2016, 16:15:09 »
Szóstak wschowski już dotarł  :)
Dowiedziałem się też trochę o jego pochodzeniu: niedaleko miejscowości Niš w Serbii miał zostać zburzony stary dom i obecny sprzedawca został poproszony przez właściciela aby sprawdził mury wykrywaczem metalu. Znalazł skarb w naczyniu srebrnym: 250 monet "okresu otomańskiego", kilkanaście polskich (trojaki i szóstaki), kilka talarów holenderskich i weneckich. Poza monetami był tam jeszcze pierścionek i bransoletka srebrna. Monety były luzem, tzn. już nie połączone w jakąś ozdobę. Najmłodsza data na monecie chyba 1670 (talar holenderski).

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Dwa dziurawe szóstaki
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Sierpnia 2016, 17:33:31 »
Fajnie, ze troche wiadomo o proweniencji.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet