Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 01:37:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Gdzie Kupa wpada do Sawy  (Przeczytany 13684 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Gdzie Kupa wpada do Sawy
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Sierpnia 2016, 07:15:57 »
Na samej szpicy skalistego półwyspu Kaliakria, ulokowane są skromne, ale bajecznie położone ruiny trackiej osady obronnej Tirisis, która w czasach rzymskich nosiła nazwę Akra.

W IV w. n.e. osadę zabezpieczono potężnymi murami od strony lądu, gdyż od morza były zbędne. Osada ulokowana na skalistym cyplu o wysokości 70 m nie potrzebowała obwałowań od tej strony.
z kalikakra wiąże sie  legenda związana z czasami osmańskimi.. podobno kiedy oblegali twierdze turcy i ją zdobyli, panny które nie chciały trafic do niewoli tureckije powiązały sie swoimi warkoczami i rzuciły do morza... stał -lub stoi tam pomnik... to pamietam jako dzieciak z lat 70 tch
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Gdzie Kupa wpada do Sawy
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Sierpnia 2016, 21:49:06 »
Cytuj
Serio ta hermafrodytyczna (w najlepszym razie) figurka to ma być Konstantyn? Ja tam widzę skrzętną gospodynię, która na zakupach akurat wybiera pomarańcze.

Cóż, ars poetica...

Wszak pisałem, że interpretacja jest raczej życzeniowa niż realna.

Z muzeami czasem tak bywa, że różne eksponaty na siłę próbują podpiąć pod jakąś znaną personę lub wydarzenie głośne w przeszłości. Konstantyn jako jeden z najbardziej znanych rzymskich cesarzy doskonale nadaje się do takiej roli. Tego typu casus nie dotyczy wyłącznie muzeum w Warnie. Dobrze pamiętam własne zdziwienie na ekspozycji Bibliotheque nationale dr France, kiedy ujrzałem figurkę z chalcedonu, opisaną jako popiersie Konstantyna. Podobieństwo było równie życzeniowe. Z drugiej strony czasem jest odwrotnie. W kolekcji lampek oliwnych Römisch-Germanisches Museum w Köln, znajduje się eksponat z ewidentnym portretem Konstantyna (w mojej subiektywnej ocenie), ale wcale nie został jako takowy opisany.
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpnia 2016, 09:37:58 wysłana przez Tomanek »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Gdzie Kupa wpada do Sawy
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Sierpnia 2016, 18:20:45 »
Piękna podróż,wspaniała relacja.W Bułgarii byłem 23 lat temu ,Chyba wrócę...Ratiaria może w planie?Ciekawe jak to wygląda ...
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Gdzie Kupa wpada do Sawy
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Sierpnia 2016, 20:40:13 »
Cytuj
Ratiaria może w planie?

W to miejsce nie zabłądziłem. Plan i tak miałem mocno napięty, a głównym priorytetem dla mnie były ośrodki mennicze i miejsca związane w jakiś tam sposób z okresem tetrarchii i czasów Konstantyna.

Z bólem musiałem ignorować drogowskazy, kiedy np. przy Viminacium pojawiały się już brązowe tablice kierujące ku Tabula Trajana. Podobnie w Zajacarze, tablice kierowały na Trajan's Bridge. Bolało, ale poruszałem się własnym szlakiem.

Plan miałem misternie poukładany i starałem się go trzymać.



Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Gdzie Kupa wpada do Sawy
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Sierpnia 2016, 21:03:58 »
Wspomniane już wcześniej Phillipopolis. Tracka warownia Eumolpias i miasto założone przez Filipa II Macedońskiego, na cześć którego je nazwano. Po podboju rzymskim przemianowane na Trimontium (miasto na trzech wzgórzach). To właśnie to miasto padło łupem Gotów pod wodzą Kniwy, kiedy Decjusz wycofał się po porażce w 250 r.

Wspaniałe muzeum archeologiczne, z całą masą interesujących i bogatych artefaktów na ekspozycji.
Fenomenalna ekspozycja monet, zwłaszcza emisji lokalnych miast z terenów Tracji i Mezji.
W tym wszystkim jeden wielki problem - całkowity zakaz robienia zdjęć. W muzeum w Warnie również obowiązywał zakaz, ale za odpowiednią opłatą można było walić fotki do woli i to nawet z lampą błyskową. W Płowdiw się zaparli i nawet jednej fotki nie mam z muzeum. Jest czego żałować, bo eksponaty były tam najwyższego lotu. Dość wspomnieć dla przykładu stempel menniczy z awersem Jowiana :(

Samo miasto bardzo klimatyczne, z wieloma reliktami starożytności, które doskonale zostały wkomponowane we współczesne życie metropolii.

Będący wciąż w użyciu marmurowy teatr, czy zakole hipodromu na deptaku, gdzie urządzono letnie kino. Forum, odeon, twierdza na skale, czy inne pomniejsze relikty antycznej przeszłości.

W muzeum na pocieszenie ciekawa literatura numizmatyczna. Kompedium "The coinage of Deultum" Dimitara Draganova. Pozycja robiąca spore wrażenie od strony edytorskiej.
Skromniejsza pozycja - "Numismatic riches of Archeological Museum - Plovdiv", dająca wgląd w bogactwo kolekcji numizmatycznej.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Gdzie Kupa wpada do Sawy
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Sierpnia 2016, 21:15:31 »
Będący wciąż w użyciu marmurowy teatr
Cytując klasyka "ładne cacko" :-) Swoją drogą te kilkudziesięcioletnie dechy wyglądają na większą ruinę od pokaleczonych czasem marmurów. Takie zderzenie trwałości cywilizacji :-)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Gdzie Kupa wpada do Sawy
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Sierpnia 2016, 21:27:15 »
Na zakończenie bałkańskiej włóczęgi, kolejny ośrodek menniczy i stołeczny ośrodek kilku ceszarzy - Serdica, dzisiejsza Sofia, stolica Bułgarii.

W mieście relikty antyku wystają wszędzie. Fragmenty Areny można podziwiać popijając kawę w hotelowym barze. Stacja metra Serdica II stała się jednym wielkim kompleksem ekspozycyjnym antycznego miasta. Część stacji została tak zaprojektowana, że przechadza się wręcz pośród antycznych ruin. Spore fragmenty tej ekspozycji znajdują się pod zadaszeniem, a część stanowi atrakcję skweru pod gołym niebem. Dziwne wrażenia, ale raczej dobrze, że te elementy zostały wyeksponowane niż zasypane po przebadaniu. Jest tam fragment murów i wschodnia brama miasta, są termy, domy i spory kawałek ulicy wykładanej antycznym gruzem, po której można i dzisiaj spacerować.
Pod wczesnochrześcijańskim kościołem Hagia Sofia, znajdują się udostępnione podziemia z grobowcami. Przy małej rotundzie św. Jerzego, pierwotnie z IV/V wieku, majaczą pozostałości term z II wieku.

Miasto ma klimat i widać, że szczyci się swoją przeszłością, cesarską Serdicą.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Gdzie Kupa wpada do Sawy
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Sierpnia 2016, 21:41:06 »
Muzeum Archeologiczne... Jak na stolicę przystało - może zauroczyć różnymi detalami.

Dla mnie najważniejsze oczywiście były smakowite dziwadła z "mojej" epoki.

Bardzo plastyczna głowa Dioklecjana. Głowy innych cesarzy, w tym Gordiana III w brązie.
Naczynia wotywne z wkomponowanymi "medalionami" Licyniusza. Naczynie wotywne ku czci Konstancjusza II i sygnowane sztabki srebra tegoż. Inskrypcja w marmurze ku czci wyniesionego do nieba Konstantyna. Złoty wieniec laurowy datowany na pierwszą połowę II wieku. Można tylko snuć domysły czyją głowę zdobił. Czy była to autentyczna ozdoba cesarza, czy raczej dekoracja posągu?

Monet na ekspozycji zbyt wiele nie ma, ale te nieliczne i tak powalają.

Na miejscu do nabycia katalog złotych monet ze zbiorów tegoż muzeum. Nie miałem jeszcze okazji dokonać weryfikacji, ale wygląda na obiecujące źródło. Jest kilka okazów z adnotacją RIC -.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Gdzie Kupa wpada do Sawy
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Września 2016, 19:24:28 »
kto ma FB to zobaczy
https://www.facebook.com/ArchaeologyBulgaria/videos/553566238177395/
cały rydwan z zaprzegiem
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Gdzie Kupa wpada do Sawy
« Odpowiedź #24 dnia: 14 Września 2016, 19:45:13 »
Fajne.A to kiedyś linkowałem ale jeszcze  raz Ratiaria. Na koniec tylko kilka połamanych monetek.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Gdzie Kupa wpada do Sawy
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Września 2016, 23:10:56 »
Cytuj
cały rydwan z zaprzegiem

Bajka :-*

Trochę tych kurhanów  jeszcze ocalało, więc można liczyć na kolejne sensacyjne odkrycia...

 

R E K L A M A
aukcja monet