Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:53:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory  (Przeczytany 65196 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #75 dnia: 12 Stycznia 2017, 09:44:53 »
To bez watpienia ta sama moneta.
Ciekawie przebiega licytacja, jest sporo bidów a wiekszośc z nich to 2-3 nicki, które jak mniemam pompują cenę zakładając, że ktoś sie skusi i na końcu to wszystko przebije.  ???
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #76 dnia: 12 Stycznia 2017, 12:59:40 »
wiekszośc z nich to 2-3 nicki, które jak mniemam pompują cenę zakładając, że ktoś sie skusi i na końcu to wszystko przebije.  ???
Właściwie to jest tam jeden główny u...u, który ciągnie 1/3 przebić oraz kilku wyglądających na pomocników z doskoku :-)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #77 dnia: 15 Stycznia 2017, 21:37:39 »
Ten u***u wycofał jedna ofertę, a potem licytował jeszcze wyżej. W każdym razie ktoś to chyba kupił za $2034. Gdyby był to prawdziwek, to może i dobra cena... Kiedyś mogłem ostrzec kupujących kiedy widziałem ich nicki i często to robiłem, teraz nie ma szans. Maja prywatność i fałszywe monety. Coś sobie w życiu załatwili!
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #78 dnia: 08 Marca 2017, 16:03:56 »
Kolejny fals:
http://www.ebay.ca/itm/252796891483?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Opisany "NGC WAS NOT ABLE TO DECIDE, FINALY ;AUTHENTICITY UNVERIFIABLE;. NGC # 4446737-002. SALE AS IS, NO RETURNS."  

Polecam opinie NGC:
https://www.ngccoin.com/certlookup/4446737-002/
« Ostatnia zmiana: 08 Marca 2017, 16:06:40 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #79 dnia: 08 Marca 2017, 22:41:17 »
Kolejny fals:
http://www.ebay.ca/itm/252796891483?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Opisany "NGC WAS NOT ABLE TO DECIDE, FINALY ;AUTHENTICITY UNVERIFIABLE;. NGC # 4446737-002. SALE AS IS, NO RETURNS."  

Polecam opinie NGC:
https://www.ngccoin.com/certlookup/4446737-002/


Warto walczyć, warto mieć nadzieję  :)

CarlosRoca

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #80 dnia: 07 Kwietnia 2017, 13:39:49 »
Dzień dobry Państwu,

jestem tu nowy i trafiłem z forum Monety.pl, gdzie wskazano mi ten wątek jako najbardziej odpowiedni dla rozpoznawania falsyfikatów monet Stefana Batorego. Otóż interesuję się dwoma monetami z aukcji nr 11 Michała Niemczyka, a konkretnie aukcjami:

https://aukcjamonet.pl/pageauction/17/5294/product

https://aukcjamonet.pl/pageauction/17/5295/product

Zamierzam wziąć udział w powyższych aukcjach, ale nie znam się dobrze na monetach, gdyż jestem osobą początkującą w temacie zbierania monet, a nie chciałbym paść ofiarą zakupu falsyfikatu. W związku z tym chciałem się Państwa zapytać, czy bylibyście tak uprzejmi zerknąć na te dwa dukaty (przede wszystkim na ten z 1584 doku) i wyrazić swoją opinię na temat autentyczności obu monet. Niestety nie posiadam zdjęć obu monet w wysokiej rozdzielczości.
Będę zobowiązany za każdą opinię.
Pozdrawiam:
Karol

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #81 dnia: 07 Kwietnia 2017, 15:03:53 »
Ja bardzo przepraszam, pyta Pan grzecznie i rzeczowo i bardzo chcialbym sie powstrzymac od ocen, ale nie moge oprzec sie zapytaniu: jesli jest Pan poczatkujacym zbieraczem monet, czemu zaczyna Pan od najwyzszej polki, gdzie latwo wtopic ogromne sumy w niepewny numizmat, jesli ktos nie zna sie na tym?
Jesli jest to inwestycja, to moze lepiej zainwestowac w cos prostszego, jak zloto w bulionie? Kupno monet to inwestycja mocno niepewna i niszowa.

Jesli idzie o zdjecia monet, o ktore Pan pyta, to u mnie osobiscie nie powoduja niepokoju, ale to zdjecia i nie moge dac gwarancji.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

CarlosRoca

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #82 dnia: 07 Kwietnia 2017, 15:43:13 »
Moje zainteresowanie tymi konkretnie monetami nie ma nic wspólnego ani z inwestycją ani z chęcią ich dalszej odsprzedaży. Nie mogę też w żadnym wypadku nazwać się kolekcjonerem, gdyż nie interesuje mnie tworzenie konkretnego zbioru. Chciałbym je po prostu zakupić dla siebie.

Bardzo podobają mi się dukaty Stefana Batorego z maskami lwów na awersie z okresu 1584 - 1587 wyprodukowane w mennicy Gdańskiej Kacpra Gobla. I takich konkretnie monet poszukuję. Nie interesuje mnie stworzenie szerokiego katalogu różnych monet z jakiegoś okresu. Interesują mnie konkretnie tylko dukaty Stefana Batorego z tego okresu. A ponieważ nie mam doświadczenia, postanowiłem przed zakupem zasięgnąć rady i opinii osób, które się na tym temacie znają o niebo lepiej ode mnie. W związku z tym zadałem pytania na temat tych konkretnie dukatów na tym forum i na forum monety.pl. Udało mi się też chyba "wyśledzić" drogę tego pierwszego dukata z 1584 roku. Został on zakupiony 15 Października 1965 roku na aukcji Spinks za 100 funtów brytyjskich, a następnie był przechowywany w prywatnej kolekcji do 27 czerwca 2016 roku, gdzie został zakupiony również na aukcji Spinks za 7.500 funtów brytyjskich. Teraz pojawił się na aukcji u Pana Niemczyka. Tak mi się przynajmniej wydaje, że to ten sam dukat. Tutaj podaję link do tej aukcji z zeszłego roku:

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=1580&lot=2217

Na temat drugiej monety nie mam żadnych dodatkowych informacji.

Czy są to monety z górnej półki? Na pewno nie są tanie, ale są też znacznie tańsze niż inne monety wystawione na tej aukcji. Jeden z dukatów, który mnie interesuje z 1586 roku ma cenę startową 8.000 zł. To tyle ile dobrze zachowane Orty Gdańskie Zygmunta III Wazy. A osób kolekcjonujących takie monety jest przecież ogromna ilość.

Będę zobowiązany za dodatkowe informację na temat tych monet.
« Ostatnia zmiana: 07 Kwietnia 2017, 16:07:06 wysłana przez CarlosRoca »

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #83 dnia: 07 Kwietnia 2017, 15:51:35 »
Zamierzam wziąć udział w powyższych aukcjach, ale nie znam się dobrze na monetach, gdyż jestem osobą początkującą w temacie zbierania monet, a nie chciałbym paść ofiarą zakupu falsyfikatu.

Sprawa w tym przypadku jest bardzo prosta. Prszę zerknąć na:
https://aukcjamonet.pl/131/Gwarancja-oryginalno%C5%9Bci

Jeśli obawia się Pan o autentyczność to ten punkt regulaminu aukcji wszystko wyjaśnia.

jarek

CarlosRoca

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #84 dnia: 07 Kwietnia 2017, 16:02:47 »
Dziękuję za informację.

Tak wiem o tym punkcie, ale chociażby w tym wątku były już wskazywane aukcje monet renomowanych firm z gwarancjami i rozpoznanych jako falsyfikaty. A nie chciałbym wyjść na kompletnego durnia, czy na osobę, która kupuje i nie patrzy co kupuję i nawet nie zapyta ...

Stąd moje pytania, gdyż im więcej informacji tym większa pewność. A ten wątek wydał mi się idealny do zadania pytania o autentyczność tych dwóch monet.
« Ostatnia zmiana: 07 Kwietnia 2017, 16:08:34 wysłana przez CarlosRoca »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #85 dnia: 07 Kwietnia 2017, 17:16:20 »
Dziekuje za korekte, nie jest to moze "najwyzsza" polka, ale niska tez nie jest. Jesli mozna za to kupic samochod, to jest to juz dla mnie wysoka cena.
Gratuluje wyboru, mnie ten lew tez sie podoba.

Owszem zdarzaja sie falsyfikaty u renomowanych firm ale:
1. jesli ich eksperci sie myla, to moze i Pan i ja, zwykli zjadacze chleba - nie martwilbym sie swoim "wyjsciem na durnia" az tak bardzo
2. we wszystkich przypadkach rozpoznanych falsyfikatow jakie u nich widzialem, zachowali sie bardzo profesjonalnie

Te opisane przez nas falsyfikaty pochodzily z jednej rodziny i byle bite na krazkach 20-wiecznych. Na monecie czesto widac slad pierwotnej. Podobny slad widze na dukacie 1586 z Panskiego linka, na lewym lwie trzymajacym tarcze z herbem Gdanska. Jesli ma Pan taka mozliwosc, proponuje odwiedzic salon Niemczyka i obejrzec ja pod lupa.
« Ostatnia zmiana: 08 Kwietnia 2017, 04:43:43 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #86 dnia: 08 Kwietnia 2017, 02:25:21 »
Również zauważyłem ten ślad, dlatego uważam, że jeśli ktoś ma możliwość to powinien dobrze obejrzeć monetę. Z jednej strony fałszowana była inna odmiana tego dukata, ale nigdy nie wiadomo. Co do ryzyka, to jednak gwarancja Niemczyka minimalizuje w pewien sposób to ryzyko. Tylko może przed zalicytowaniem warto uzyskać odpowiedź - czy przypadkiem przy aukcjach w gradingu nie zrzucają odpowiedzialności na firmę gradingową...? Wtedy na pewno dłużej trwałoby odzyskiwanie pieniędzy.
Norbert

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #87 dnia: 10 Kwietnia 2017, 14:05:07 »
Wg mnie obie monety są dobre. Który dokładnie ślad na roczniku 1586 Was niepokoi?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #88 dnia: 10 Kwietnia 2017, 17:57:49 »
Wg mnie obie monety są dobre. Który dokładnie ślad na roczniku 1586 Was niepokoi?


Zgadzam sie, ze wygladaja dobrze ale na 100% nie mam pewnosci. Ten slad na zalaczonym obrazku wyglada na podwojne uderzenie ale zeby byc pewnym, trzeba by to obejrzec pod powiekszeniem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Fałszywy dukat gdanski 1584 Batory
« Odpowiedź #89 dnia: 12 Kwietnia 2017, 11:27:59 »
Natomiast mnie zaciekawiły drobne szczegóły na dukacie 1584. Poniżej zdjęcie, gdzie czerwonym kolorem zaznaczyłem, o które miejsca mi chodzi. O ile fragment niedaleko korony herbu można łatwo wytłumaczyć - przebiciem ostro odciśniętych fałd kołnierza. To już linie zaznaczone na zielono nie mają za bardzo sensu w rusynku z awersu. Chyba, że się mylę. Również nie pasują do "podwójnego" odbicia. Bardziej przekonuje złe przygotowanie krążka do wybicia. Co o tym myślicie?
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet