Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 05:18:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 2 grosze 1931, ocena stanu  (Przeczytany 10198 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rafał_81

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 85
2 grosze 1931, ocena stanu
« dnia: 10 Września 2016, 13:03:54 »
Prosiłbym o ocenę stanu monety ze zdjęć. Wyjęta z ziemi, w zielonej, równej patynie.
Dodam, że ranty są  nie ruszone.
« Ostatnia zmiana: 10 Września 2016, 18:40:12 wysłana przez rafał_81 »

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: 2 grosze 1931, ocena stanu
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Września 2016, 13:29:45 »
Słabe zdjęcia.
III-, purchle.
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 879
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: 2 grosze 1931, ocena stanu
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Września 2016, 15:03:40 »
Dla mnie stan III jak będą lepsze zdjęcia można uwzględnić stan rzeczywisty monety .
Janek

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: 2 grosze 1931, ocena stanu
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Września 2016, 17:57:57 »
Chciałbym nieśmiało przypomnieć,że skala stanów zachowania składa się z siedmiu podstawowych stopni.Od jakiegoś czasu obserwuję,ze w użyciu są tylko drugi i trzeci :D :D
definicja stanu III:- BARDZO PIĘKNY (BP) - dotyczy monet z nieznacznymi śladami zużycia w obiegu, lekkimi wytarciami wyższych partii reliefu, drobnymi rysami, małymi skaleczeniami brzegu monety.
Jakim cudem stan zachowania monety z ziemi zjadanej przez grynszpan można określić na III?!
Pozdrawiam. zdzicho

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 879
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: 2 grosze 1931, ocena stanu
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Września 2016, 18:12:51 »
Możemy dać i jej IV stopień zachowania Panie Zdzichu ale żeby wszystko trzymalo się kupy musimy mieć dobre zdjęcia przy dobrym świetle . Dodam że sklepy numizmatyczne często naginają stany zachowania monet przy skupie jak i przy sprzedaży .
Janek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: 2 grosze 1931, ocena stanu
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Września 2016, 08:53:44 »
definicja stanu III:- BARDZO PIĘKNY (BP) - dotyczy monet z nieznacznymi śladami zużycia w obiegu, lekkimi wytarciami wyższych partii reliefu, drobnymi rysami, małymi skaleczeniami brzegu monety.
Strona numizmatyka24 podaje definicję jak powyżej. Jeśli jest to oficjalny opis stanu II, to muszę się przyznać, że mam problem z uznaniem go jako synonim VF, gdyż stan VF opisany jest lepiej jako
"IV - piękny   widoczne ślady zużycia, ale bez wpływu na czytelność rysunku i napisów monety" (źródło: numizmatyka24)
Oczywiście, można dyskutować jaka ta czytelność i zużycie mogą być, by awansować numizmat do stanu III.
Jeśli zaś idzie o stany najniższe, to rzecz jasna pojawiają się rzadziej na rynku, bo nikt tego nie kupuje albo nie da się z nich nic odczytać.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: 2 grosze 1931, ocena stanu
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Września 2016, 11:10:54 »
stan II – ZNAKOMITY (ZN) - dotyczy monet z nieznacznymi uszkodzeniami powstałymi w mennicy w trakcie produkcji lub w czasie transportu, mogą to być także monety przeznaczone do obiegu, lecz wycofane z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań. Powinien być widoczny połysk stempla.

stan III - BARDZO PIĘKNY (BP) - dotyczy monet z nieznacznymi śladami zużycia w obiegu, lekkimi wytarciami wyższych partii reliefu, drobnymi rysami, małymi skaleczeniami brzegu monety.

stan IV - PIĘKNY (P) - dotyczy monet z dość znacznymi śladami zużycia, które nie mają jednak wpływu na czytelność konturów rysunku. Legendy powinny być w pełni czytelne.
cyt.za:   https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet
Pozdrawiam. zdzicho

rafał_81

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 85
Odp: 2 grosze 1931, ocena stanu
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Września 2016, 11:25:46 »
Wychodzi na to,że IV stan nie jest zły.
Na marginesie jeszcze: Czy do monet starszych jak i tych stosunkowo młodych stosuje się tą samą klasyfikację?

NemoMobili

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Odp: 2 grosze 1931, ocena stanu
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Września 2016, 12:51:48 »
Ja od siebie dodam pewne spostrzeżenie, jako, że dopiero co zacząłem "bawić" się monetami to moja wiedza na ten temat jest mała. Ostatnio pochodziłem po sklepach numizmatycznych w Warszawie, to co oni tam wyprawiają to istne złodziejstwo. Nie chodzi już nawet o stan monety, który niby oceniają przy chęci zakupu, oni dają cenę złomu metalu. W chwili obecnej każdy może sprawdzić w Internecie wagę danej monety, z czego jest wykonana lub jaki jest stop np. srebra. Jeżeli moneta jest ze srebra, złota lub platyny bez problemu można obliczyć jej wartość przeliczając gramy z aktualną ceną danego surowca. W punktach numizmatycznych mają ludzi chyba za idiotów, w tamtym tygodniu byłem z monetą w jednym "sklepie numizmatycznym", za monetę wartą ponad 16,000 zł, człowiek chciał mi dać 30-50 zł. Niby sprawdzał w katalogach, szukał itd, ocenił stan na lll, jak się okazało, że pokazałem mu w Internecie tą monetę i chciałem, żeby napisać umowę kupna - sprzedaży ze zdjęciem i opisem danej monety, oraz żebyśmy podjechali do konkurencji na weryfikację to z miejsca się wycofał z 50 zł i powiedział, że się pomylił przepraszając. Pewnie nie jedną osobę tak oszukali na bardzo duże pieniądze, szczególnie starszych ludzi, którzy coś mają, sami nie wiedzą co mają a nie umieją korzystać z Internetu.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 879
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: 2 grosze 1931, ocena stanu
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Września 2016, 13:14:20 »
Ja od siebie dodam pewne spostrzeżenie, jako, że dopiero co zacząłem "bawić" się monetami to moja wiedza na ten temat jest mała. Ostatnio pochodziłem po sklepach numizmatycznych w Warszawie, to co oni tam wyprawiają to istne złodziejstwo. Nie chodzi już nawet o stan monety, który niby oceniają przy chęci zakupu, oni dają cenę złomu metalu. W chwili obecnej każdy może sprawdzić w Internecie wagę danej monety, z czego jest wykonana lub jaki jest stop np. srebra. Jeżeli moneta jest ze srebra, złota lub platyny bez problemu można obliczyć jej wartość przeliczając gramy z aktualną ceną danego surowca. W punktach numizmatycznych mają ludzi chyba za idiotów, w tamtym tygodniu byłem z monetą w jednym "sklepie numizmatycznym", za monetę wartą ponad 16,000 zł, człowiek chciał mi dać 30-50 zł. Niby sprawdzał w katalogach, szukał itd, ocenił stan na lll, jak się okazało, że pokazałem mu w Internecie tą monetę i chciałem, żeby napisać umowę kupna - sprzedaży ze zdjęciem i opisem danej monety, oraz żebyśmy podjechali do konkurencji na weryfikację to z miejsca się wycofał z 50 zł i powiedział, że się pomylił przepraszając. Pewnie nie jedną osobę tak oszukali na bardzo duże pieniądze, szczególnie starszych ludzi, którzy coś mają, sami nie wiedzą co mają a nie umieją korzystać z Internetu.
To norma że sklepy skupują monety po cenie złomu . Dobrze jest czasem pójść do mniej znanego sklepu numizmatycznego i być zadowolonym  .
Co do sprzedaży jeżeli chce Pan sprzedać te monety i medale to proponuje akucje ma Allegro jestem pewien , że znajdą się chętni  a jeśli chce Pan zostawić sobie tą kolekcję to życzę sukcesów i powiększania zbioru .
Janek

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: 2 grosze 1931, ocena stanu
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Września 2016, 14:49:53 »
Ja od siebie dodam pewne spostrzeżenie, jako, że dopiero co zacząłem "bawić" się monetami to moja wiedza na ten temat jest mała.
[...]
 byłem z monetą w jednym "sklepie numizmatycznym", za monetę wartą ponad 16,000 zł, człowiek chciał mi dać 30-50 zł.
[...]
Tak z czystej ciekawości i bez złośliwości, wrzuci Pan fotkę tej monety?
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

NemoMobili

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Odp: 2 grosze 1931, ocena stanu
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Września 2016, 14:52:47 »
Oczywiście, wieczorem wrzucę, sami ocenicie stan i co to za moneta.

Jeżeli chodzi o monety to nie chcę sprzedawać, chyba, że mam wiele takich samych. Niektóre monety są pojedyncze, inne po 5, 10 czy więcej sztuk. Np. 10 groszy 1923 r. mam kilka tysięcy, w worku sobie leżały. Zostawię sobie kilka a resztę sprzedam, tylko właśnie te stany przeglądam bo każda jest inna.
« Ostatnia zmiana: 11 Września 2016, 15:49:58 wysłana przez NemoMobili »

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 743
    • Blog o półtorakach
Odp: 2 grosze 1931, ocena stanu
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Września 2016, 20:29:11 »
Ja od siebie dodam pewne spostrzeżenie [...]
W dobie allegrów, numimarketów, ebayów itd. nie mają lekko i często próbują łyknąć coś kosztem nieświadomego klienta. Nie, żebym kogoś tu bronił ale sam raz byłem świadkiem, gdy z boku lady oglądałem monetki: wchodzi pan z panią lat ok 50. Pani wyciąga zawiniątko i wysypuje na szklaną ladę kilkanaście monet. Pyta się ile by za to dostała bo ojciec zmarł a on zbierał różne rzeczy. Stałem ze 3 metry więc widziałem głównie 2 RP, parę sreber z Piłsudskim, Traugutta, większość miedzioniklowych 10,20,50 gr i złotówek, coś tam jeszcze było ale nieważne. Pan obejrzał je, rzucił jakaś kwotą powiedzmy 500 złotych a było to z 7 lat temu. W tamtych jakby piorun trafił. Takie stare monety! Srebrne! Ojciec całe życie je zbierał (kilkanaście monet :D ) Pewnie są warte tysiące bla bla bla. Sprzedawca zaczął tłumaczyć, otworzył katalog i to był jego błąd bo jak oni zobaczyli ceny z katalogu to wcale się nie polepszyło.
Druga strona medalu to dziadki siedzący na wszelkiego rodzaju giełdach staroci i sprzedający monety. Z nimi to już nawet nie mam sił rozmawiać. A szczerze to nic ciekawego nie mają w tych klaserach. Jeszcze jak byłem młodszy i naiwny to chciałem kupić jakąś monetkę. Pan wtedy spokojnie wyciągał katalog, znajdował stronę i walił cenę za (bez urazy) ale takie np. 2 grosze z 1931: 300 złotych.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 879
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: 2 grosze 1931, ocena stanu
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Września 2016, 21:09:08 »

To działa w obie strony czasem trzeba się postawić w roli sprzedawcy (mam na myśli malo znane sklepy numizmatyczne ) do którego przychodzi klient i chce kupić monetę przy okazji targując się . Nie oszukujmy się nie jest łatwo sprzedać monetę .
Dodam jeszcze ,że zawsze trzeba się targować nawet przy ,, okazji " aby nie dać podejrzeń  drugiej stronie która ma mniejsza wiedzę . Jeśli sprzedawca kupiec jest chamski targować się mocniej .
Janek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: 2 grosze 1931, ocena stanu
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Września 2016, 23:25:24 »
Wychodzi na to,że IV stan nie jest zły.
Na marginesie jeszcze: Czy do monet starszych jak i tych stosunkowo młodych stosuje się tą samą klasyfikację?
Stan IV, czy odpowiednik Fine to już nie jest moneta kolekcjonerska. Za słaba, chyba, że super rzadka.

Monety "starsze" trzeba znać, by zdołać przyporządkować stan.
Przykład 1: justowana złotówka SAP. Choć ma wyraźne rysy, to przecież może nie być wcale zużyta. A niech ktoś spróbuje znaleźć nie-justowanego talara z XVIII wiecznej Raguzy
Przykład 2/3: ten sam SAP szóstak gdański. Moneta bita tak słabo, że najmniejsze starcie powierzchni czyni ją prawie nieczytelną - szczególnie wizerunek króla. Podobnie dwuzłotówki i złotówki dla księstw Oświęcimskiego i Zatorskiego. Podobnie niektóre monety Augusta III.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet