Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:28:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667  (Przeczytany 52788 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« dnia: 19 Września 2016, 19:34:58 »

Szanowni koledzy (i koleżanki też) kolekcjonerzy, zbieracze i pasjonaci wszelkiej maści!

Po 9 latach wytężonej pracy nad tematem miedzianych szelagów Jana Kazimierza Wazy boratynkami zwanych, nadszedł czas na zakończenie prac nad ich monografią. Tak oto na naszych oczach roztwiera się nowy rozdział nad badaniem zagadnienia owych monet, który, mam nadzieję wyjasni wiele kwestii dotąd w numizmatyce polskiej pomijanych, lub przeinaczanych.

W dziele owym skatalogowałem niemal 1000 odmian tych małych sympatycznych monetek, do których większość poszukiwaczy nie pała zbytnim sentymentem. Prócz tego, na 150 stronach przedstawiłem historię, technikę menniczą, fałszerstwa i nietypowe szelągi pojawiające się w katalogach, które nie powinny się w nich znaleźć.

Parametry książki przedstawiają się następująco: format B5, 540 str, papier kredowy, okładka twarda. Nakład jeszcze dogaduję, gdyż od niego będzie zależała ostateczna cena, którą muszę wyłożyć na druk i wydanie, ale nie przekroczy 350-500 sztuk.

Mam dużą nadzieję, że książka ukaże się w terminie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, o ile uda mi się uskładać (daj Boże) potrzebną do wydania część sumy (wydawca jest dograny). Toteż jeśli są chętni kolekcjonerzy na zapisy w przedsprzedaży, to takowe na PW można już uskuteczniać i tym samym przyspieszyć wydanie tej jakże oczekiwanej pozycji.

Cena monografii wynosi 200 złotych polskich, co jak na taką objętość inie jest ceną zbyt wygórowaną w odniesieniu do wartości wiadomości w niej zawartych.

Nie uważam swojej pracy jako stricte naukowej i nie pretenduję do jakichś tytułów naukowych z tego powodu, toteż styl wywodu nie trzyma się niekiedy kanonów prac akademickich.

Spis treści:
Od Autora   5
Wstęp   7
Miedziany szeląg Jana Kazimierza Wazy. Przyczyny i konsekwencje. Szeroki obraz    9
Proces produkcji i technika mennicza   73
Oznaczenia mennicze   93
Szelągi o nietypowych cechach   109
Emisje fałszerskie   123
System klasyfikacji szelągów   143
SZELĄGI KORONNE   151
Mennica szelężna ujazdowska   153
Rok 1659   156
Rok 1660   161
Rok 1661   219
Rok 1663   243
Rok 1664   268
Rok 1665   277
Mennica szelężna krakowska   281
Rok 1659   286
Rok 1660   291
Rok 1661   314
SZELĄGI LITEWSKIE   325
Mennica szelężna ujazdowska   327
Rok 1660   328
Rok 1661   353
Mennica szelężna oliwska   377
Rok 1663   379
Mennica szelężna wileńska   413
Rok 1664   416
Rok 1665   426
Rok 1666   446
Mennica szelężna kowieńska   457
Rok 1665   459
Rok 1666   471
Rok 1667   481
Mennica szelężna brzeska   483
Rok 1665   485
Rok 1666   490
Rok 166? - emisja z niepełną datą   494
Mennica szelężna malborska   495
Rok 1666   497
Dodatki - wybór tekstów z epoki dotyczących szelągów   503
Bibliografia i literatura przedmiotu   531


W załącznikach przedstawiam przykładowe strony z różnych rozdziałów, celem większej jasności, o jakim typie dzieła idzie w niniejszym poście mowa.











הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Września 2016, 20:31:05 »
Super sprawa.
Czekam z niecierpliwością.
Fotki się nie ładują.
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Września 2016, 20:31:31 »
Gratulacje!

Wygląda bardzo solidnie, na pewno ucieszą się miłośnicy epoki, ja natomiast w innej sprawie. Ma Pan w nagłówkach stron robocze zaszłości - "tytuł rozdziału" itp. Pewnie zrzuty ekranu nie są z ostatecznej wersji i doskonale Pan o tym wie, ale tak na wszelki wypadek zwracam uwagę (z doświadczenia wiem, że kategoria "uzupełni się na końcu" potrafi płatać bardzo stresujące figle i potem np. tylko dzięki refleksowi pana z drukarni książka ma numery stron w spisie treści ;-) ).

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Września 2016, 20:35:25 »
Jeszcze jedno - wygląda jakby uchwała ze strony 505 (punkt III.3) nie miała polskiego tłumaczenia (może to też tylko w wersji roboczej).

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Września 2016, 20:40:38 »
Hmm, szczerze mówiąc nie mam pojęcia dlaczego fotki się nie ładują. U mnie wszystko widać, może to kwestia użwyanej przeglądarki i dodatków do niej?

Cytuj
Wygląda bardzo solidnie, na pewno ucieszą się miłośnicy epoki, ja natomiast w innej sprawie. Ma Pan w nagłówkach stron robocze zaszłości - "tytuł rozdziału" itp. Pewnie zrzuty ekranu nie są z ostatecznej wersji i doskonale Pan o tym wie, ale tak na wszelki wypadek zwracam uwagę (z doświadczenia wiem, że kategoria "uzupełni się na końcu" potrafi płatać bardzo stresujące figle i potem np. tylko dzięki refleksowi pana z drukarni książka ma numery stron w spisie treści ;-) ).

O pewnych niedociągnięciach wiem, ale jakoś nie mogłem się przekonać do żywej paginacji w indesignie i jadę na ręcznej. Technicznie będę jeszcze sprawdzał na wydruku na zwykłej drukarce, bo ciężko mi wyłapać jeszcze literówki i inne drobne potknięcia na ekranie.

Dodatki, jeśli są po łacinie nie mają tłumaczenia. Ta sytuacja dotyczy tylko 4 krótkich uchwał pruskich i dyplomu królewskiego dla Boratiniego - reszta jest praktycznie po polsku.
« Ostatnia zmiana: 19 Września 2016, 20:49:09 wysłana przez heniek151 »
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Odp: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Września 2016, 17:50:50 »
Gratuluję wytrwałości, czekam na książkę.
Pozdrawiam.
Neko

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Września 2016, 18:17:25 »
Panie Heniu , gratuluję tytanicznej pracy
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Eothain

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Września 2016, 15:32:30 »
Gratuluję pracy! Z niecierpliwością czekam na jej wydanie i ustawiam się w kolejce po egzemplarz z dedykacją autora
Pozdrawiam,
Michał

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Września 2016, 16:25:15 »
Dodatki, jeśli są po łacinie nie mają tłumaczenia. Ta sytuacja dotyczy tylko 4 krótkich uchwał pruskich i dyplomu królewskiego dla Boratiniego - reszta jest praktycznie po polsku.

Pozwolę sobie zapytać, jaki jest w takim razie sens umieszczania tych tekstów bez jakiegokolwiek tłumaczenia? Może i są to tylko krótkie uchwały i dyplom dla Boratiniego, ale bez ich przetłumaczenia to zwykłe zajmowanie miejsca w publikacji. Bo nie sądzę, aby Pan jako autor, liczył na to, że każdy kupujący zna biegle łacinę i sobie samemu, bez problemów, wszytko przetłumaczy.
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Września 2016, 10:52:36 »
Cytuj
Pozwolę sobie zapytać, jaki jest w takim razie sens umieszczania tych tekstów bez jakiegokolwiek tłumaczenia? Może i są to tylko krótkie uchwały i dyplom dla Boratiniego, ale bez ich przetłumaczenia to zwykłe zajmowanie miejsca w publikacji. Bo nie sądzę, aby Pan jako autor, liczył na to, że każdy kupujący zna biegle łacinę i sobie samemu, bez problemów, wszytko przetłumaczy.

Sens jest taki, że treście uchwał są potwierdzeniem opisów pewnych wydarzeń i ich konsekwencji, znajdujących sie w innych częściach publikacji. Tym samym główne myśli z tych uchwał są podane po polsku gdzie indziej. Oczywiście, że nie liczę na to, aby kupujący znali łacinę. Urawniłowki nie stosuję, i wszystkich zadowolić nie staram się, więc jeśli komus rzeczywiście będzie zależało na dojściu treści tych uchwał, to nie będzie stanowić to dla niego problemu. Bo jesli tak, to widocznie p. Ignacy Zagórski tez popełnił błąd w swoich Dodatkach do "Monet dawnej Polski" nie tłumacząc treści łacińskich uchwał monetarnych.
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Września 2016, 14:52:32 »
Książka już w tej chwili wydaje się jednym z ważniejszych wydarzeń w zakresie numizmatyki polskiej. Czy nie przewiduje Pan,z e jednak nakład nie będzie za niski? Czy będzie możliwość rezerwacji i zakupu książki poprzez to forum? Przy okazji czy będzie można poprosić o dedykację?

pozdrawiam i niecierpliwie oczekuję :-) w razie możliwości zakupu przez forum zapisuje się na listę !
pozdrawiam i gratuluję
P.

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Września 2016, 16:16:03 »
Bo jesli tak, to widocznie p. Ignacy Zagórski tez popełnił błąd w swoich Dodatkach do "Monet dawnej Polski" nie tłumacząc treści łacińskich uchwał monetarnych.

Szkoda, że przy takim argumencie nie bierze Pan zupełnie pod uwagę kwestii nauczania łaciny teraz i w czasach gdy żył i tworzył p. Ignacy Zagórski. O ile mnie pamięć nie myli to wtedy łacina była w ramach tzw. programu nauczania od czwartej klasy wzwyż i potem jeszcze na uczelni wyższej. Tak więc śmiało można przyjąć, że krąg odbiorców, zainteresowanych dziełem p. Zagórskiego władał tym językiem i mógł sobie z nim poradzić. Dzisiaj natomiast ilość klas i szkół, gdzie uczy się łaciny jest raczej znikoma (choć obserwuję trend wzrostowy i w coraz ich większej liczbie język ten się pojawia). Równie dobrze mógł Pan podnieść, że Mikołaj Kopernik też popełnił błąd bo cały swój traktat z 1517 r. napisał po łacinie. ;)
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Września 2016, 16:30:31 »
Congrats! Sure, it will be the best work about the boratynkas ever. Whats about selling this book abroad? Sure, there are many collectors, interested in copper schillings of Ioan Casimir in Lithuania too.
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Września 2016, 19:00:34 »
Cytuj
Congrats! Sure, it will be the best work about the boratynkas ever. Whats about selling this book abroad? Sure, there are many collectors, interested in copper schillings of Ioan Casimir in Lithuania too.

Спасибо, Гедрюс! С продажей за границу проблем, думаю, не будет. Конечно, при отправке надо добавить 100 зл согласно ценника польской почты, что резко повышает общую цену книги.
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Września 2016, 19:05:15 »
To i ja się w kolejeczkę ustawię  :) Zapowiada się ciekawa pozycja na którą żal by było nie znaleźć miejsca w biblioteczce.

Pozdrawiam serdecznie
Piotr

 

R E K L A M A
aukcja monet