Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:08:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?  (Przeczytany 8544 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« dnia: 23 Września 2016, 12:34:34 »
Kupiłem kiedyś trojaka ryskiego na allegro, do tego niedawno dokupiłem jeszcze trzy sztuki z jednego źródła. Przyszły do mnie teraz nowo zakupione sztuki i mocno się nad nimi zastanawiam. Wszystkie posiadają podobne uszkodzenia, na Olkuskim i Ryskim 1593 dodatkowo miejscami jakby przebijał złoty kolor. Monetki są takie ,,obtrzaskane/podźubane", nieco obłe/pozalewane? Zamieszczam również zdjęcia rantów. Przy zakupie nie miałem możliwości dokładnego obejrzenia, zdjęcia były takie sobie. Co sądzicie o tych monetkach?

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Września 2016, 12:37:07 »
Ciąg dalszy Olkusz

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Września 2016, 12:39:31 »
Ryga 1593

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Września 2016, 12:41:22 »
Ryga 1593 dalszy ciąg ;)

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Września 2016, 12:43:30 »
Ryga 1592

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Września 2016, 12:48:51 »
Poznań 1594.
Jak myślicie? Czy na podstawie tych fotek można stwierdzić czy są lewe czy dobre?

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Września 2016, 14:19:21 »
Wygląda to na odlewy. Do dyskusji jest czy wszystkie, czy może większość.

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Września 2016, 14:57:13 »
Monety bardzo popularne, oryginały w granicach 100 zł, dlatego też tak bardzo im się nie przyglądałem. Dostałem też ofertę na dwa trojaki ryskie, ale że miałem tego 1592 to nie skorzystałem. Zamieszczam zestawienie fotek tamtych (jednego z nich nie mam rewersu). Co sądzicie? Chyba masowa produkcja jakaś, czy może jeden stempel?

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Września 2016, 18:35:04 »
dla mnie też falsy
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Września 2016, 19:03:44 »
Dziękuję za odpowiedzi. Czy moglibyście napisać co wam nie gra w tych monetkach? Co sądzicie o zestawieniu trojaków ryskich które zamieściłem. Nie dam rady niestety zorganizować ich lepszych zdjęć, ponieważ posiadam tylko tą w ciemnej patynie. Monetki mają sporo takich samych uszkodzeń i wad, ale mają też po kilka innych uszkodzeń. Czy możliwe jest żeby tak wyglądały sztuki z jednego stempla a nie falsy? Ponadto są one nieco inaczej powycinane, ale to chyba nie problem inaczej wyciąć odlew. Co myślicie? Do tego czy spotkaliście się z większą liczbą tych falsów, nie chcę mi się wierzyć, że ktoś fałszowałby w miarę tanie monety w kilku egzemplarzach.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Września 2016, 19:25:26 »
Jak się Pan dobrze przyglądnie to zobaczy charakterystyczne dziurki, po pęcherzach powietrza. Świetnie to widać na zdjęciu trojaka olkuskiego. Jest to cały wątek o bliźniaczych fałszerstwach, ale ortów. Może sobie Pan poczytać. Dlaczego fałszować takie monety? Sam Pan sobie odpowiedział. Stosunkowo łatwo uśpić czujność.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Września 2016, 19:36:00 »
Kolega Łukasz mnie uprzedził. :)
Przede wszystkim dziurki i dodałbym jeszcze "zapadnięte" kółeczka w koronie. Jeśli się nie mylę to trojaki ryskie chyba były z walca, więc jakościowo powinny być ładnie i równo wytłoczone.
Temat na pewno ważny, bo już kiedyś sygnalizowałem, że trojaki też są fałszowane. Jako przykład podejrzanego trojaka wstawiam zdjęcie z niedawno zakończonej aukcji. Moneta wzbudza wątpliwość, jakaś taka bez życia ;)

PS. Czy mógłby Pan podać wagi posiadanych trojaków. Dziękuję.
Norbert

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Września 2016, 19:42:09 »
Znam wątek ortów, jednak są to monety z wyższej półki, a tu jedne z najpopularniejszych trojaków. A co Pan  myśli o tych ryskich trojakach? Też lewizna, wszystkie 3 sztuki? Niestety nie mam jak ich zważyć. Mogę spróbować poprosić panią w aptece, ale może mnie pogonić :)

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Września 2016, 19:58:49 »
Warto zakupić zwykłą, tanią wagę jakich sporo jest na allegro. Prawdopodobnie wszystkie trojaki są fałszywe. Również podejrzanie wygląda trojak 1602 Kraków, o którego Pan pyta w innym wątku.
Zwykłe orty gdańskie czy bydgoskie też są po 100-150 zł, więc czemu nie mieliby fałszować dużo mniejszej monety za podobne kwoty.

Jeszcze jakby Pan mógł zrobić zdjęcia rantów pozostałych monet, jeśli mają podobne skazy na nim.
Norbert

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Trojaki Ryga, Olkusz, Poznań czy dobre?
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Września 2016, 20:14:24 »
Dwóch pozostałych trojaków ryskich tzn. z 1592 roku tzn tych, które są na zdjęciu razem z trojakiem ryskim 159Z w ciemnej patynie nie posiadam. Nie kupiłem też tego krakowskiego 1602. Trojak poznański nie ma tak wyraźnych niedoskonałości rantu jak olkuski, ryski 1592 (w ciemnej patynie) i ryski 1593.
Zaopatrzę się wreszcie w wagę, teraz bardzo by się przydała.

 

R E K L A M A
aukcja monet