Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:14:00

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.  (Przeczytany 51968 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« dnia: 03 Października 2016, 09:26:13 »
To niebywałe, ale kolejny rok minął...

W związku z tym znów proponuję zabawę w kalendarz.
Zasady podobne jak w latach poprzednich, a więc:

W niniejszym wątku zapraszam wszystkich użytkowników forum ( nie tylko członków TPZN ) do zgłaszania swoich propozycji ( zdjęć) do
kalendarza TPZN na rok 2017.


Poniżej przedstawiam podstawowe zasady zgłaszania swoich zdjęć:

- każdy użytkownik może zgłosić max 3 propozycje monet/banknotów/medali do konkursu ( razem 6 zdjęć ), moga być zarówno pojedyncze okazy jak również zdjęcia
kilku egzemplarzy.
- minimalna rozdzielczość zdjęcia to 3,5 MPx   (2288 x 1520). ( Może być trochę mniejsza, nie jestem aptekarzem )
- na zgłoszenia czekam do końca października ( termin w wyjątkowych przypadkach może zostać przedłużony maksymalnie o tydzień).
- każdy zgłoszony egzemplarz powinien posiadać opis. Można się wykazać jakąś historią na temat, itp, itd.
- zdjęcia należy zgłaszać bezpośrednio w tym wątku ( można, a zawet jest to zalecane, aby wklejać z mniejszą rozdzielczością byle na potrzeby kalendarza posiadać odpowiedni format)
- po zebraniu wszystkich zgłoszeń w listopadzie nastąpi wybór 13 najlepszych zdjęć eksponatów z uwzględnieniem proporcjonalności epok tak aby
każda epoka w miarę możliwości miała swojego reprezentanta.
- wyboru zdjęć do kalendarza dokonają członkowie TPZN w głosowaniu.


- O wyborze zdjęć do kalendarza może również zadecydować opis. Jeśli chcemy zwiększyć szanse wyboru opiszmy jak najciekawiej nasze zdjęcia!!!!

Nie zwlekaj i wyślij zdjęcia swoich najlepszych okazów - być może, że to właśnie twój egzemplarz będzie zdobił oficjalny kalendarz TPZN!!!!
« Ostatnia zmiana: 03 Października 2016, 09:28:03 wysłana przez qcho »
jarek

kwinto

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Października 2016, 14:01:11 »
Ktoś musi być pierwszy, więc taka oto propozycja ; wariacje z szelągiem Stefana Batorego
1. W środku awers - ozdobny monogram królewski S pod koroną z inicjałami I-D Podskarbiego Jana Dulskiego po bokach, wokół napis otokowy. Na zewnątrz rewersy szelągów koronnych - tarcze herbowe Polski i Litwy pod koroną, wokół napis otokowy ; od góry w prawo 3 z mennicy Olkuskiej z herbem Glaubicz, Jastrzębiec, Batorych, szeląg koronny jedynie z herbem Litwy, szeląg z mennicy w Poznaniu i szeląg z mennicy w Malborku dla ziem pruskich.

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Października 2016, 20:48:11 »
Moim zainteresowaniem są co prawda monety "Polski Królewskiej" ale dla zilustrowania bogactwa numizmatów na kalendarz proponuje oprócz talara SAP również żeton i medal.
1. Medal koronacyjny Jana III Sobieskiego - 1676;
2. Talar Koronny Stanisława Augusta Poniatowskiego - 1766;
3. Żeton z okazji przyłączenia Galicji i Lodomerii do Austrii - 1773.

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Października 2016, 20:49:08 »
cd

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Października 2016, 04:36:47 »
Historia chrzescijanskich osrodkow basenu Morza Srodziemnego moze zafascynowac nawet wybrednego badacza.
Przedstawiam tu numizmaty Malty, Wenecji oraz Raguzy. Miasta te choc oddalone od siebie, nie byly jednak sobie obce, gdyz caly ten akwen byl i jest niezwykle zywym obszarem handlowym od wiekow. Wszystkie te miasta laczy wspolny los, gdy epoka napolenska zmienila na zawsze ich niezwykle barwny charakter.
Malta jest zdecydowanie ciekawa wyspa ze wzgledu na jej prehistoryczny charakter. Pierwsi osadnicy przybyli na Malte okolo 5000 lat p.n.e. O bogatej historii okresu neolitu swiadcza niezbicie ruiny swiatyn z tego okresu (3500 lat p.n.e.), ktorych liczba jest zaskakujaco duza na tak malej wyspie. Byla ona zawsze lakomym kaskiem ze wzgledu na strategiczne polozenie. Nic dziwnego, ze byla wielokrotnie obiektem walk I przechodzila z rak do rak. Poczatkowo kolonia fenicka około 800 p.n.e., zostala podbita przez Kartagine 300 lat pozniej a w 218 p.n.e. przeszła pod władanie Imperium Rzymskiego.
Dzieki przypadkowi w 60 roku n.e. statek wiozacy uwiezionego Sw. Pawla Apostola do Rzymu rozbil sie u wybrzezy Malty i zostala ona przez niego nawrocona na chrzescijanstwo.
Po podziale Imperium Rzymskiego w 395 roku, wyspa przypadla Cesarstwu Wschodniemu ze stolica w Konstantynopolu. W 870 roku została zdobyta przez Arabów, a w 1090 przez Normanów i przyłączona do księstwa a następnie Królestwa Sycylii.
W roku 1523, po utracie wyspy Rodos na rzecz Turcji, rycerze zakonu Joannitow pozostawali bez bazy i w 1530 roku cesarz Karol V Habsburg pozwolil im osiasc na Malcie, gdzie natychmiast zbudowano warownie  i szpital. Zakon zmienil nazwe na Kawalerow Maltanskich. Bliskosc Turcji byla dla Malty realnym zagrozeniem, I tak na przyklad w roku 1551 spustoszyli oni pobliska wyspe Gozo I uprowadzili wiekszosc jej mieszkancow w liczbie okolo 5000. Poza tym wyspa miala ogromne znaczenie startegiczne dla Turkow, gdyz byla dogodnym miejscem na zgrupowanie sil potrzebnych do inwazji na Sycylie oddalona tylko o 90 km. Nic wiec dziwnego, ze w 1565 roku Imperium Osmanskie zaatakowalo wyspe sila okolu 40 tysiecy wojska. Po kilkumiesiecznym Wielkim Oblezeniu, przy pomocy odsieczy z Sycylii Turcy zostali odparci. Wielkim Mistrzem Kawalerow Maltanskich byl wtedy leciwy Jean de la Valette, od ktorego nazwiska nazwano zbudowane przez niego po Wielkim Oblezeniu miasto, ktore zostalo stolica panstwa po dzis dzien.
W 1798 flota napoleonska zaatakowala I zdobyla Malte. Po raz kolejny Kawalerowie Maltanscy musieli opuscic swoj kraj. Jednak Francuzi nie zdolali zagrzac miejsca na Malcie, gdyz niezadowoleni mieszkancy wyspy powstali przeciw nim I pokonali najezdzcow, by potem stac sie protektoratem brytyjskim.
Wenecja zostala zalozona w 452 roku na wyspach archipelagu przez uchodzcow przed Hunami. Do dzis na wyspie Torcello mozna usiasc na “tronie Atylli”.
Wenecja byla republika na wzor panstw/miast starozytnej Grecji. Glowa panstwa byl Doza, ktory mial wladze ksiazeca. Pomimo wysokiej wladzy, wizerunki Dozy na monetach ograniczaja sie do calej postaci I to naogol kleczacej w holdzie Swietemu Markowi, patronowi Wenecji, lub Chrystusowi.
Owczesna potega handlowa w regionie Adriatyku I wschodniej czesci Morza Srodziemnego. Interesy te byly oczywiscie w konflikcie z Imperium Osmanskim I Bizancjum. Arsenale to stocznia w Wenecji, ktora wedlug przekazow mogla w ciagu jednego dnia zbudowac I kompletnie wyposazyc statek. Korzystala ona ze standaryzacji elementow konstrukcji, by budowac I naprawiac statki z niespotykana wowczas dokladnoscia I efektywnoscia. Nic wiec dziwnego, ze byla wowczas Wenecja potega handlu morskiego I floty wojennej.
Nie obeszlo sie tez bez naduzyc jak chocby atak na Zare, czy zdobycie Konstantynopola w czasie IV krucjaty, ktore spowodowalo oslabienie miasta I przyspieszylo jego upadek. Pozniej Wenecja usilowala wspierac Konstantynopol w obronie przed Turkami, jednak na darmo.
W 1797 r. Wenecja została zdobyta przez Napoleona I w rozgrywkach politycznych zostala przylaczona do Austrii.
Historia Raguzy (dzis Dubrownik) bylej republiki kupieckiej byla scisle powiazana z Wenecja I Turcja ze wzgledu na bliskosc oraz wspolne interesy a takze konkurencje na rynkach. Do XIV wieku byla ona nawet pod zwierzchnoscia Wenecji.  
Istnienie republiki jak Raguza wymagalo nie lada dyplomacji zarowno wobec Wenecji jak I Imperium Osmanskiego gdyz byla ona naogol slabsza od poteznych sasiadow. Bywaly jednak okresy kiedy jej flota okolo 300 statkow przewyzszala liczebnie wenecka, gdy poniosla ona straty.
Raguza posiadala siec handlowa I przedstawicielstwa na Balkanach oraz wybrzezach Adriatyku I kontrolowala ona przeplyw towarow miedzy Wlochami I Azja Mniejsza.
Najwyzsza wladze w republice sprawowal ksiaze-rektor, ktorego wizerunki widnieja na monetach Raguzy.
Po odkryciu Ameryki Raguza straciła na znaczeniu naskutek zmiany szlaków handlowych.
Przedstawione monety:
1.   Wenecja – Doza Alvise IV Mocenigo – Talar – 1769
2.   Wenecja – Doza Alvise II Mocenigo – osella (moneta okolicznosciowa) – rok IV 1703
3.   Wenecja – Doza Silvestro Valier – osella (moneta okolicznosciowa) – rok V 1698
4.   Wenecja – Doza Ludwik Manin – zecchino/dukat – bez daty (1789-1797)
5.   Wenecja – Doza Ranieri Zeno – grosso/grosz – bez daty (1253-1268)
6.   Raguza – Rektor (byc moze Đivo Rafa Gučetić) – talar – 1771
7.   Malta – Wielki Mistrz Emmanuel de Rohan – 2 scudi – 1796
8.   Malta – Wielki Mistrz Emmanuel de Rohan – scudo - 1796

P.S. Jesli bedzie trzeba: Zdjecie o lepszej rozdzielczosci wysle emailem. Tekst bedzie poprawiony i uzupelniony polska czcionka.
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2016, 16:27:20 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

acidboy

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Października 2016, 17:44:21 »
Jak co roku zaprezentuję balszki dynastii Piastów.

1. Bolesław III Krzywousty (1135-1138)



Brakteat protekcyjny

Aw: W obwodzie perełkowym św. Wojciech z pastorałem unosi rękę w geście opieki nad klękającym księciem. W otoku w obwodzie gładkim napis CVLEBRIZAIBEZLAV, zdeformowane wstecznie Adalbertus i proste Bolezlavs.

Mennica: Kraków
Waga: 0,266 g
Średnica: 27 mm
Katalog: Suchodolski XV/2, Kopicki 47 R4, Gum. H. 81, Gum. P. 58, Stronczyński t. XIII

2. Bolesław III Krzywousty (1097-1107)



Denar śląski

Aw: W obwodzie gładkim monogram  z ułożonych na krzyż liter SI stanowiących najprawdopodobniej skrót słów Sanctus Iohannes (św. Jan - patron Wrocławia), w otoku napis +BOIEZAVI (pomylone BOLEZLAV).
Rw: W obwodzie gładkim głowa na wprost z perełkową fryzurą, w otoku napis +IOHANNIZT.

Mennica: Wrocław
Waga: 0,784 g
Średnica: 13 mm
Katalog: Kopicki 29a R8, Suchodolski Początki mennictwa we Wrocławiu typ 2

3. Władysław I Herman (1081-1102)



Denar

Aw: Głowa księcia z długimi włosami w lewo i napis w otoku +VLADI*ZL*AVS.
Rw: W gładkiej obwódce brama z trzema wieżami o szpiczastych dachach zakończonych krzyżami, napis w otoku  +•C•R•A•C•O•V•..Połączenie dwóch stempli: Aw. CNP 1404 / Rw. CNP 1401.

Mennica: Kraków
Waga: 0,827 g
Średnica: 13,5-14 mm
Katalog: Stronczyński 35, Kopicki 34b R2, Suchodolski XI/1
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2016, 17:53:28 wysłana przez acidboy »
Pozdrawiam
Grzesiek
TPZN 050

Jacek O

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Października 2016, 19:53:00 »
1. Medal pośmiertny 1675. Jerzy Wilhelm Piast, książę legnicko-wołowsko-brzeski. FuS. 1981
Av. Popiersie księcia w prawo. Wokół krawędzi: ♦GEORG♦ WILHELM♦DG♦ DVX♦ SILESIÆ♦ LIGN♦ BREG♦ ET♦ WOL♦  (Jerzy Wilhelm z Bożej Łaski Książę Śląski Legnicko-Brzesko-Wołowski)
Rv. Napis w 10 wierszach:
PIASTEÆ• │REG• FAM• ULTIM, • │ VIRTUTE• PRIMUS• │ ANIMAM │ DIE• 29• SEPTEMB• 1660• │ ACCEPTAM• │ DEO• ITA• IUBENTI• │D• 21• NOVEMB• 1675• │ ILLACHRVM• SILES• │ REDDIDIT
(ŚLĄZAK JERZY WILHELM, OSTATNI Z PIASTOWSKIEJ RODZINY KRÓLEWSKIEJ, PIERWSZY POD WZGLĘDEM DZIELNOŚCI DNIA 21 LISTOPADA 1675 ODDAŁ DUSZĘ BOGU, KTÓRY MU TO NAKAZAŁ, [DUSZĘ] OPŁAKANĄ [PRZEZ WSZYSTKICH], [DUSZĘ] KTÓRĄ [OD BOGA] PRZYJĄŁ DNIA 29 WRZEŚNIA 1660. 1))
1)   Tłumaczenie: Marek Krajewski
Materiał: Pb?, Wymiary: 32x29 mm, Waga: 13,22g
Sygn. SK (Samuel Koller, Brzeg)


2. ½ talara 1544 Wrocław. FuS. 3414
Av. Lew czeski, napis otokowy: ECCE   VICIT  ⃰ LEO  ⃰ DE  ⃰ TRIBV  ⃰ IVDA +  (Oto zwyciężył lew z pokolenia Judy – Apokalipsa świętego Jana – Rozdział 5,5)
Rv. Herb Wrocławia, rok 1544, napis otokowy: MONETA • ARGENTEA • WRATISLAVIENSIS+  (Srebrna Moneta Wrocławia)
Materiał: Ag, średnica: 34mm, waga: 14,02g
« Ostatnia zmiana: 13 Listopada 2016, 21:37:26 wysłana przez Jacek O »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Października 2016, 06:28:55 »
Historia chrześcijanskich ośrodków basenu Morza Śródziemnego może zafascynowac nawet wybrednego badacza. Przedstawione są tu numizmaty Malty, Wenecji oraz Raguzy. Miasta te, choć oddalone od siebie, nie byly jednak sobie obce, gdyż caly ten akwen był i jest od wieków niezwykle żywym obszarem handlowym. Wszystkie te miasta lączy wspólny los, gdy epoka napoleńska zmieniła na zawsze ich niezwykle barwny charakter.

Przedstawione monety:
1.   Wenecja – Doża Alvise IV Mocenigo – Talar – 1769
2.   Wenecja – Doża Alvise II Mocenigo – osella (moneta okolicznościowa) – rok IV (1703)
3.   Wenecja – Doża Silvestro Valier – osella (moneta okolicznościowa) – rok V (1698)
4.   Wenecja – Doża Ludwik Manin – zecchino/dukat – bez daty (1789-1797)
5.   Wenecja – Doża Ranieri Zeno – grosso/grosz – bez daty (1253-1268)
6.   Raguza – Rektor (być może Đivo Rafa Gučetić) – talar – 1771
7.   Malta – Wielki Mistrz Emmanuel de Rohan – 2 scudi – 1796
8.   Malta – Wielki Mistrz Emmanuel de Rohan – scudo - 1796


Wersja (jeszcze bardziej) skrócona do kalendarza :)
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2016, 21:50:59 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Października 2016, 16:48:00 »
Dzięki za zgłoszone już propozycje i czekamy na więcej.
Do kolegi cancan62 - nawet skrócona wersja nie ma szansy zmieścić się na stronie kalendarzowej. Ale w razie czego - jak zajdzie taka konieczność to
popracujemy nad finalną wersją tego opisu :)
jarek

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Października 2016, 16:24:57 »
To może ja tez zgłoszę jakieś zdjęcie ;)
Trochę też nowszych monet by się przydało aby zachować równowagę okresów :)

1. Żaglowce: 2 zł 1936 r., 2 zł 2005 r., 10 zł 2005 r.

W tym roku obchodzimy 250-lecie MW więc mały akcencik
2. Monety 5 zł: obiegowa, okolicznościowe z serii "Odkryj Polskę" oraz kolekcjonerska klipa 250. rocznica założenia Mennicy Warszawskiej

Oczywiście jak zwykle mam problemy z załączeniem zdjęć bezpośrednio na forum ...


Darmowe galerie allegro.pl


galeria allegro
« Ostatnia zmiana: 28 Października 2016, 14:35:49 wysłana przez Mad_Tiger »
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Października 2016, 19:51:38 »
Kolego Mad_Tiger. Zachowałem jedno ze zdjęć na pulpicie i załączyłem bezpośrednio w poście. Wszystko działa.

A teraz mam dwie uwagi :

Po pierwsze dobrze, że wyjął Pan te sreberka z kapsli, przynajmniej wyglądają jak monety :)

Po drugie proszę się zdecydować, które ze zdjęć pięciozłotówki zgłasza Pan do konkursu. Są trzy różne ujęcia i trzeba się na któreś
zdecydować, żeby koledzy wiedzieli na jakie zdjęcie głosują.

Proszę odpowiednio wyedytować swojego posta, a jeśli ma Pan problemy techniczne to proszę o maila do mnie i ja wtedy to zrobię.

jarek

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Października 2016, 19:59:43 »
Moja propozycja
1.
¼ guldena z Kolonii holenderskie Curacao z 1900 roku.
Awers – Królowa Holandii Wilhelmina (panowała w latach 1890 – 1948) patrząca w lewo
Rewers – KOLONIA CURACAO, Godło Holandii, ¼ guldena z 1900 roku
Srebro próby 640, średnica - 19 mm, waga - 3,5 gr Krause -  KM#35

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Października 2016, 20:00:16 »
2.
„ – A czym żyć w tych strasznych czasach, jak nie czymś przyjemnym? Musisz wiedzieć, Halinko, że monety to nie jest zwykła pasja. Nam, numizmatykom, nasze hobby pozwala oderwać się od trosk dnia codziennego. Przyglądając się im godzinami, uspokajamy się i zapominamy o takich drobiazgach jak wojna.
- To są drobiazgi?
- Dla numizmatyki na pewno. Weźmy na przykład takie monety antyczne, leżące od wieków gdzieś w ziemi, powiedzmy na szlaku bursztynowym. Dla nich kilkuletnia wojna to mgnienie. One przetrwały wszystko, i cesarza Nerona, najazdy barbarzyńców, upadek Imperium Rzymskiego, wędrówki ludów, powstanie państwa Polan, rozbicie dzielnicowe, najazdy Tatarów, złote rządy Jagiellonów, królów elekcyjnych, rozbiory, odrodzenie państwa polskiego. Przetrwają i te wojnę. Może tylko, pewnego pięknego dnia, kiedy ktoś je odnajdzie, trafią do klaserka..”
Opowiadania numizmatyczne, historia monetą się toczy –
„Jak zgubiłam złoty medal olimpijski”

ZDJECIE

Brąz Walentyniana I (363-375 r.). Moneta wybita w Nikomedii (dziś Izmit, Turcja).
Awers: D N VALENTINIANVS P F AVG, popiersie cesarza w prawo
Rewers: RESTITVTOR REIP(vblicae), stojący Walentynian z głową w prawo, trzymający Wiktorię i labarum - sztandar legionów z symbolem Chi Rho (chrystogram).

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Października 2016, 20:01:43 »
-   A Ty znowu w tych monetach, całe dnie tylko siedzisz w swojej pracowni i oglądasz, przeglądasz, gapisz się w monety i nic pozytywnego z tego nie wychodzi… Dlaczego nie wyjdziesz do ludzi?? Nie zajmiesz się czymś przyjemnym, co sprawia radość?? Ja, to bym mogła od samego rana biegać boso po łące i kłaść się ze zmęczenia w wysokiej trawie, otoczona mnóstwem pięknych i delikatnych czerwonych maków..
-   Wiem doskonale jak bardzo tego pragniesz i jak trudno to zrealizować.. Dlatego spójrz, jakie pole maków dla Ciebie przygotowałem Anitko.
 
ZDJECIE

Monety kanadyjskie, 25-centowe, upamiętniające Dzień Pamięci i koniec I wojny światowej obchodzony w krajach Wspólnoty Narodów 11 listopada. Dzień ten zwany jest również Dniem Maka z uwagi na zwyczaj noszenia w tym dniu sztucznych czerwonych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci.
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2016, 21:51:01 wysłana przez swist@k87 »

gumer

  • Gość
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Października 2016, 20:44:46 »
To ja zgłoszę banknocik, konkretnie fałszerstwo Rauchwergera.

W połowie 1941 roku, w Kasie Głównej odkryto dwa banknoty dwumarkowe, które miały ten sam numer seryjny. Taka sytuacja nie miała prawa się zdarzyć, ponieważ kontrolerzy jakości w drukarni Zygmunta Manitiusa bardzo szczegółowo sprawdzali arkusze banknotów. W Kasie Głównej zaczęto podejrzewać, że banknoty zostały sfałszowane. Wszczęto śledztwo. Początkowo śledczy założyli, że fałszerstwa zostały wyprodukowane poza terenem getta. Później jednak zmieniono koncepcję i zaczęto dyskretnie obserwować osoby, które potrafiły trawić kwasami płyty cynkowe. Obrana metoda okazała się skuteczna i wkrótce natrafiono na ślad fałszerza. Okazał się nim Moszek Szymon Rauchwerger. W trakcie przeszukania jego mieszkania odkryto komplet maszyn, potrzebnych do wyrobu banknotów. Fałszerz trafił do aresztu. Podczas przesłuchań przyznał się, że wyprodukował około 5000 sztuk fałszywych banknotów. Wyrokiem sądu został skazany na rok ciężkiego więzienia i 500 marek grzywny. Z czasem, wyłapane z obiegu fałszerstwa, decyzją władz getta stały się pełnoprawnym środkiem płatniczym.


 

R E K L A M A
aukcja monet