Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:45:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.  (Przeczytany 51971 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #30 dnia: 30 Października 2016, 16:59:16 »
Propozycja nr 3

Grosz Zygmunta II Augusta

Grosz Zygmunta II Augusta z 1547 r. bity na stopę polską w mennicy wileńskiej (Ivanauskas 2009, 5SA7-4.). Jak wynika z książki autorstwa Z. Żabińskiego pt. ,,Systemy pieniężne na ziemiach polskich” grosz tego typu powinien ważyć 2,059 g oraz posiadać próbę VI łutową (375). Dla porównania grosz litewski z tego okresu ważył  2,554 g przy zachowaniu takiej samej próby srebra. Moneta głęboko i centrycznie wybita oraz bardzo dobrze zachowana, z pięknym połyskiem. Na awersie widzimy popiersie Zygmunta II Augusta w koronie umieszczone w otoku perełkowym. Napis otokowy SIGIS AVG*REX. Pod popiersiem napis w dwóch wierszach: .POLO*MAG./.DUX*L. – przy czym w miejscu umieszczonych w opisie gwiazdek (*) na monecie widnieją trójczłonowe przerywniki.  Na rewersie, w otoku perełkowym umieszczono pogoń, poniżej widnieje data 15(M)47 rozdzielona mitrą książęcą Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wokół przedstawienia napis: MONETA*MAGNI*DVCA*LITVA rozdzielony u dołu monogramem Zygmunta II Augusta SA oraz herbem kolumny. Monogram ten możemy zaobserwować również na innych emisjach tego władcy, w szczególności na popularnych dwudenarach litewskich.

Jeżeli któraś z monetek znajdzie miejsce w kalendarzu oczywiście podeślę zdjęcia w większej rozdzielczości :)

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #31 dnia: 30 Października 2016, 17:30:31 »
Moja propozycja nr 2.

Denar Władysława Wygnańca wybity w początkowym okresie panowania seniora ok. 1138-1140 r. Moneta należy do tzw. typu 1, do którego zalicza się emisje z zawartym na awersie przedstawieniem księcia na tronie trzymającego w prawym ręku miecz. Z lewej strony władcy umieszczono stojącego giermka trzymającego jabłko królewskie. Jak wskazuje prof. Stanisław Suchodolski analogiczną scenę odnajdujemy na monetach czeskich Borzywoja II z lat 1118-1120. Na rewersie umieszczono plastyczne przedstawienie scenę walki rycerza z lwem, również spotykaną na denarach czeskich, tym razem Władysława I. Zwierzę stojąc na tylnych łapach jednocześnie opiera się przednimi na okrągłej tarczy. Po lewej stronie walczących znajduje się niewielka roślina (por. S. Suchodolski, „Ikonografia monet Władysława II…” w: Numizmatyka średniowieczna s. 433-434, Warszawa 2012). Moneta bardzo ciekawa ze względu na piękne detale oraz w pełni czytelny napis otokowy na awersie zawierający zapis imienia Władysława -  VODILAVS oraz przedstawienie krzyżyka.  Litery, co typowe dla wczesnych emisji monetarnych wybite do góry nogami lub w lustrzanym odbiciu. Warto odnotować, że w przeciwieństwie do kolejnych emisji tego księcia, jedynie na monetach typu 1 odnajdujemy w otoku awersu imię seniora. 

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #32 dnia: 30 Października 2016, 18:00:18 »
Kolejna moneta z tych ciekawych...

Panoramy miast znamy zazwyczaj z monet znaczniejszej wartości: talarów, dukatów lub donatyw. W tym przypadku jednak takie przedstawienie znalazło się na monetce maleńkiej: na billonowym krajcarze miasta Frankfurtu nad Menem. Trudno powiedzieć, co zadecydowało o takim wyborze motywu na rewersie - możliwe, że miasto, pod względem politycznym już wówczas o mizernym znaczeniu, próbowało w ten sposób zaakcentować swoją niezależność, omieszczając na jednej stronie herb, a na drugiej swój portret. Co ciekawe, w tym samym czasie bardzo podobne przedstawienie na monecie jednokrajcarowej pojawia się w mennictwie Norymbergi - też Wolnego Miasta Rzeszy.
W mennictwie frankfurckim widok miasta pojawi się na monecie drobnej jeszcze dwukrotnie: na krajcarach bez daty bitych w roku 1840 i na sześciokrajcarówkach w latach 1852-56. W Norymberdze ostatnia emisja monet jednokrajcarowych (1806) zbiegła się w czasie z utratą niezależności miasta i z włączeniem do Królestwa Bawarii.

waga: 0,56 g, średn.: 14,5 mm, oś: 12 h

Zenon M.

PS. To dziwaczne niebieskie tło jest po to, aby go ewntualnie można było łatwo wymienić...
« Ostatnia zmiana: 30 Października 2016, 19:09:18 wysłana przez zenonmoj »

TomekP

  • Gość
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #33 dnia: 30 Października 2016, 19:02:23 »
Propozycja 1: 40 nummi, Atalaryk, lub Teodoryk państwo Ostrogotów.

Po upadku Imperium Romanum w jego zachodniej części, próżnię polityczną wypełniają plemiona barbarzyńców, w tym Ostrogoci. Na truchle starego dawnego Imperium rozpoczynają oni budowę własnej państwowości. Pozostając w strefie wpływów politycznych i handlowych Bizancjum, przyjmują oni Bizantyjską stopę menniczą. W ten sposób powstają monety złote, srebrne i brązowe. Te ostatnie wyjątkowe, bo jako jedyne nie bite pod imieniem władców Bizancjum. Prezentowana moneta została wybita za czasów Atalaryka, lub Teodoryka I Wielkiego.
Znamienna jest tu legenda awersu: INVICTA ROMA, wskazująca na aspiracje Ostrogotów do bycia kontynuatorem upadłego cesarstwa.

Propozycja 2: Tymf (30 groszy) 1665

Po czasach Potopu Szwedzkiego, Rzeczpospolita Obojga Narodów boryka się z olbrzymimi problemami, w tym również tymi w strefie gospodarczej. W tej sytuacji Sejm przyjmuje propozycję Andrzeja Tymfa bicia nowej monety - 30 groszy, o obniżonej zawartości srebra. Monety te bito w latach 1663-1666. Niekiedy zdarzają się na nich błędy, tak jak na tym egzemplarzu. Zamiast zwykłego SERVATA, wyszło rozciągnięte SEERVATA. Całość legendy DAT PRETIVM SERVATA SALVS POTIORQ3 METALLO EST jest symbolicznym usprawiedliwieniem wprowadzenia do obiegu monety podwartościowej, a oznacza: Wartość (tej monecie) nadaje ocalenie Ojczyzny, która jest więcej warta od metalu.

I na koniec propozycja nr 3: podwójny denar (antoninian) Dioklecjana

Awers: IMP(erator) C(aesar) C(aius) Val(erius) DIOCLETIANVS AVG(ustus), popiersie cesarza w prawo w koronie promienistej, paludamentum i zbroi
Rewers: CONCORDIA MILITVM B XXI

Dioklecjan, cesarz bardzo ważny w historii samego Imperium Romanum, twórca słynnej reformy, która miała na celu uratowanie sytuacji gospodarczej i naprawę pieniądza. Pamiętający też losy swoich poprzedników zgładzanych przez legiony. Prezentowany egzemplarz wskazuje, iż dobre stosunki z armią były pożądane. 

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #34 dnia: 30 Października 2016, 19:08:04 »
I moneta ostatnia, ciekawa ale i piękna...

W przeciągu drugiej i trzeciej dekady wieku czwartego naszej ery nastąpiła wyraźna zmiana w sposobie przedstawiania cesarza Konstantyna na awersie monet imperialnych. Dotychczasowy typowy wieniec laurowy zostaje zastąpiony przez różne formy diademu: od przypominającej wzorce hellenistyczne prostej opaski, do wieńca składającego się z połączonych segmentów-klejnotów. Jest to oznaką wyższej rangi cesarza. Diadem jest zarezerwowany tylko dla niego, Augusta - co widoczne jest zresztą też w tytulaturze - wieńce laurowe noszą jego synowie-cezarzy.
Do tego dochodzi też sam sposób przedstawienia twarzy cesarza. Wyzbyty jest on wszelkich pozorów naturalizmu na korzyść idealizacji w kierunku ponadczasowego piękna i wiecznej młodości. W chwili wybicia prezentowanej tu monety cesarz miał ok. 58 lat - jego wizerunek jest jednakportretem człowieka młodego, herosa, boga, Apollina...
Ten follis pochodzi z ostatniej edycji "wotywnej" Konstantyna Wielkiego z mennicy rzymskiej, datowany jest na 329/330 rok n.e. Patrząc na niego można sobie wyobrazić, jak tego typu monety wyglądały tuż po ich wybiciu. Zachowane jest tu pełne srebrzenie, za wyjątkiem fragmentu rewersu, "nadgryzionego zębem czasu". Moneta jest rzadka, nienotowana w RIC.

awers: CONSTANTI-NVS MAX(imus) AVG(ustus)
rewers: D(omini) N(ostri) CONSTANTINI MAX(imi) AVG(usti)
w odcinku: R(oma) F(elix) S(ecvnda) pomiędzy gałązkami

waga: 2,68 g, średn.: 17,5-21 mm, oś: 12 h

Zenon M.

PS. I to by było na tyle. Mam nadzieję, że moje monetki Kolegów zainteresują, a może nawet się spodobają...   ;)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #35 dnia: 30 Października 2016, 20:12:26 »
To coś może  i ja dorzucę.

Galba cesarz ,w którym pokładano nadzieje na naprawę państwa rzymskiego po szaleństwach i błazenadach Nerona i to on widnieje na awersie prezentowanego denara.
A do oczekiwań  które wiązano z tym cesarzem nawiązuje rewers. ROMA RENASCENS oznacza odradzający się Rzym.
"Odradzanie" Rzymu Galba rozpoczął od naprawy finansów .Niestety wiązało się to z niepopularnymi decyzjami.
Brak nagród pieniężnych dla gwardii pretorianów był jedną z bardziej niebezpiecznych i katastrofalnych w skutkach decyzji.
Niepopularny wśród armii i ludności starzec "naprawiacz" na wieść o rewolcie armii Renu ,zdając sobie w końcu sprawę z opinii o jego rządach mianował na swojego następcę Lucjusza Kalpurniusza Pizona.
Brak zwyczajowych donacji dla pretorianów przypieczętował jego los...

RIC 204 (R3) Waga :2,77g
Awers : IMP SER GALBA CAESAR AVG popiersie w wieńcu i płaszczu zwrócone w prawo.
Rewers:ROMA RENASCES Roma stojąca w lewo ,trzymająca Wiktorię na globie w prawej ręce i berło zwieńczone orłem w lewej.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #36 dnia: 31 Października 2016, 04:07:08 »
Ostatnia moja propozycja:

Wybor monet pruskich Stanislawa Augusta Poniatowskiego.
Monety sa jednymi z pierwszych monet bitych za czasow tego wladcy. Poniewaz w spusciznie po Auguscie II i III w koronie nie ostala sie ani jedna dzialajaca mennica a zarowno mennica warszawska jak i krakowska nie byly jeszcze gotowe do produkcji, pierwsze monety bito w mennicach gdanskiej i torunskiej. Byly to szelagi, trojaki oraz szostaki.

Ponizej przyklady dwoch typow szostakow gdanskich, szelag torunski oraz trojak gdanski.
« Ostatnia zmiana: 03 Listopada 2016, 03:28:00 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #37 dnia: 31 Października 2016, 12:17:31 »
Skoro się bawimy, to i ja dołożę propozycję.

Krwawy potop 1655 roku zalał całą niemal Rzeczpospolitą. W rękach wiernych poddanych Jana Kazimierza pozostały dwa wielkie miasta – Lwów i Gdańsk. W tym pierwszym, aktualnie tymczasowej stolicy Reipublicae w 1656 roku zorganizowano naprędce mennicę, w której niezbyt biegli w kwestiach bicia monet rzemieślnicy ormiańscy przebijali ofiarowane przez Kościół srebro na monetę wojennej potrzeby. Na drugim krańcu Królestwa trwała potężna twierdza gdańska, a w niej nieprzerwanie działająca mennica. Wyraźne jej ożywienie, sądząc z ilości zachowanych monet notujemy w 1657 roku. Być może taką właśnie monetą wypłacono część zaległego żołdu żołnierzom Czarnieckiego, których tylko zachętą natychmiastowej wypłaty skłoniono do niebezpiecznej wyprawy po odebranie z miasta zablokowanego w nim przez kilka miesięcy monarchy.
Jan II Kazimierz (1648-1668), orty z 1656 r. z mennicy lwowskiej i 1657 r. z mennicy gdańskiej.

PS. Fotki przeszły przez zmniejszacz i jak widzę, sporo straciły - wersja oryginalna jest lepsza.
« Ostatnia zmiana: 31 Października 2016, 12:22:02 wysłana przez Gradiv »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Listopada 2016, 08:32:20 »
Można już głosować?
 ;)
ZM

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #39 dnia: 25 Listopada 2016, 22:35:01 »
Przegapiłem  :(
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #40 dnia: 25 Listopada 2016, 23:57:14 »
A jak bys glosowal? ;D
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
« Odpowiedź #41 dnia: 26 Listopada 2016, 13:17:31 »
A jak bys glosowal? ;D

3, 5, 19, 24, 25, 42
Sytuacja niewiele by się zmieniła. :)
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet