Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:14:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kto zaprojektował dolara?  (Przeczytany 26881 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gumer

  • Gość
Kto zaprojektował dolara?
« dnia: 04 Października 2016, 14:27:59 »
Czy ktoś z Was orientuje się, kto zaprojektował banknot jednodolarowy? Albo ja słabo szukam, albo nazwiska projektanta nie podano do wiadomości publicznej.

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Kto zaprojektował dolara?
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Października 2016, 15:07:18 »

Cytuj
Using traditional pencil, paper, and paints, BEP (Bureau of Engraving and Printing) modeler and designer Clarence Holbert works on the design of a $1 Federal Reserve note face.
https://modernmoney.treasury.gov/history/evolution-currency-design
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kto zaprojektował dolara?
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Października 2016, 15:42:32 »
Czy chodzi Koledze o silver certificate? Czy moze o pozniejsze emisje?
Na Wikipedii jest dosc ciekawy artykul na temat, niestety, nazwisk nie widze

https://en.wikipedia.org/wiki/Series_of_1928_(United_States_Currency)

Jeszcze jedna ciekawa strona, moze tam cos bedzie na temat?

https://uscurrency.gov/history-american-currency
« Ostatnia zmiana: 04 Października 2016, 15:46:47 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

gumer

  • Gość
Odp: Kto zaprojektował dolara?
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Października 2016, 17:04:36 »
Dziękuję za pomoc.

Chodzi mi o późniejsze emisje. Obejrzałem film dokumentalny o Illuminati i prawdopodobnie ich symbolach na tym banknocie i zaintrygowało mnie to.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kto zaprojektował dolara?
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Października 2016, 19:38:23 »
A o ktore to emisje dokladniej chodzilo?
Jesli idzie o Illuminati, to nie znam sie ale wiem, ze US zbudowane byly przez Masonerie i ich symbolika bedzie na banknotach

http://www.freemasons-freemasonry.com/masonic_dollar.html
https://www.philadelphiafed.org/education/teachers/publications/symbols-on-american-money

Albo moze symbole szatanskie?
http://www.jesus-is-savior.com/Evils%20in%20Government/Federal%20Reserve%20Scam/satan_on_our_dollar.htm

Wyglada na to, ze ludzie maja za duzo czasu i zamiast wydawac pieniadze wzieli sie za ich czytanie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kto zaprojektował dolara?
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Października 2016, 19:53:20 »
US zbudowane byly przez Masonerie
Może inaczej: elity budujące USA, podobnie jak spora część elit europejskich XVIII wieku lubiły przebierać się w fartuszki. Fakt powszechnie znany.

Ten np. Dżordż wisi sobie jako modelowy mason na polskiej wiki.

Wyglada na to, ze ludzie maja za duzo czasu i zamiast wydawac pieniadze wzieli sie za ich czytanie.
A co my tu wszyscy robimy ;-)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kto zaprojektował dolara?
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Października 2016, 19:59:32 »
A co my tu wszyscy robimy ;-)

Prawda ;)

Choc doszukiwanie sie diabla w dolarze zakrawa na zart. Tu ktos dorabia ideologie.

Byl diabel we wlosach krolowej w calej serii banknotow kanadyjskich czy SEX na banknocie z Seszeli, ale to wszystko ciekawostki.
« Ostatnia zmiana: 04 Października 2016, 20:03:22 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kto zaprojektował dolara?
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Października 2016, 20:44:53 »
Byl diabel we wlosach krolowej w calej serii banknotow kanadyjskich czy SEX na banknocie z Seszeli, ale to wszystko ciekawostki.
Akurat tych szczególików nie znam, ale to chyba ten sam przypadek co Słania, który imiona wszystkich możliwych krewnych i znajomych upychał na znaczkach.

gumer

  • Gość
Odp: Kto zaprojektował dolara?
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Października 2016, 21:13:37 »
Choc doszukiwanie sie diabla w dolarze zakrawa na zart. Tu ktos dorabia ideologie.

Jedynym faktem jest to, że nie da się definitywnie potwierdzić, ani definitywnie zaprzeczyć temu, że na dolarach mogą być jakieś znaki, które mogą coś być ważne dla jakiś grup ludzi. Każdy sam ustosunkowuje się do usłyszanych informacji i jeden uwierzy, a drugi nie wierzy. Spór o to, kto ma rację, nie ma sensu, bo nie doprowadzi do rozwiązania :)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kto zaprojektował dolara?
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Października 2016, 21:14:55 »
Mysle, ze te dwa moje przyklady to byly raczej przypadkowe elementy banknotow wygladajace jak litery. Jest jeszcze 10 rupii seszelskich z napisem "scum".
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kto zaprojektował dolara?
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Października 2016, 21:21:32 »
Każdy sam ustosunkowuje się do usłyszanych informacji i jeden uwierzy, a drugi nie wierzy. Spór o to, kto ma rację, nie ma sensu, bo nie doprowadzi do rozwiązania :)

Oczywiscie zgadzam sie, moj sceptycyzm na temat znakow szatanskich na dolarze wynika z niewiary w swiadome umieszczanie takowych na banknotach. Jednoczesnie, trudno zaprzeczyc tezie, ze sa na owych banknotach znaki wolnomularskie. Wynikaja one z tradycji XVIII wiecznych i poczatkow panstwa.
A wie Pan, jakie to znaki Illuminatow mialyby byc na dolarze?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

gumer

  • Gość
Odp: Kto zaprojektował dolara?
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Października 2016, 21:30:32 »
Przytaczam informacje, które usłyszałem w filmie.

Postać sowy - awers, górny prawy róg banknotu, nieco na lewo od cyfry nominału.
Napis "Novus ordo seclorum" (Nowy porządek wieków).
Rok 1776 - rok powstania zakonu
Oko opatrzności
13 gwiazdek - 13 stopni wtajemniczenia.

Coś tam jeszcze było.

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Kto zaprojektował dolara?
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Października 2016, 22:07:44 »
Odnośnie sowy to sam ja oddziałem i zrobiłem mały eksperyment: pokazując jedynie fragment z sową 1 osoba z 9 zapytanych stwierdziła że sowa ;) jak powiedziałem że ma to być sową to widzieli ją już wszyscy :)

Polecam wybrać się do kantora i zrobić taki eksperyment wśród bliskich :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Kto zaprojektował dolara?
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Października 2016, 23:24:47 »
W zasadzie kwestia czytania znaków (w tym przypadku na 1 talarowym banknocie) dzieli się na dwa podejścia w tzw "tradycji" masońskiej:
jak sami piszą w swoich publikacjach - "Niektóre posągi mają otwarta księgę - egzoteryczną - zaadresowaną do profanów, do tych, którzy "nie umieją ani pisać, ani czytać", jest to książeczka z obrazkami opowiadającą historię Starego i Nowego Testamentu. Inne posągi mają księgę zamkniętą - ezoteryczną - adresowaną dla wtajemniczonych. Można interpretować w róznoraki sposób te zamknięte księgi, poprzez studia symboliki liczb, w nawiązaniu do świętej geometrii, studiując linie energetyczne lub z punktu widzenia alchemii." (w: "Wolnomularz Polski", najnowszy numer, artykuł poświęcony symblice masońskiej w katedrze we francuskim Chartres).

W przypadku rzeczonego banknotu mamy sytuację podobną. Otóż po ostatecznym (prawie) zwycięstwie Rezerwy Federalnej uwieńczonej zerwaniem z realnym parytetem złota do papierowego certyfikatu w roku 1933, wraz z wycofaniem złotych monet z obiegu i wprowadzenia Executive order 6102, zarząd FED (a i pewnie wyższe instancje) zażyczył sobie zarezerwowania zmiany wyglądu banknotu jednotalarowego  według nowego wzoru. Wzór ten, w odróznieniu przykładowo od srebrnych certyfikatów z 1928 roku, miał już inny rewers i nieco zmodyfikowany awers. Zamówienie takie wynikało z okazania wtajemniczonym znaków inicjatorów realnego zerwania powiązania dolara ze złotem, dzięki czemu możliwym było ustanowienia pustego dolara jedną z głownych walut rozliczeniowych świata i dalej koszyka SDR.

To tak w telegraficznym skrócie.
Odnośnie sowy na amerykańskich talarach, to link dla bardziej dociekliwych do pewnej bajki-niebajki z 2012 nafaszerowanej symbolami jak "dobra kasza skwarkami" :) https://www.youtube.com/watch?v=6n_xCI-peq0 w tym i symbolem sowy w pierwszych minutach filmu z wygibasami panów Jerzego Krzaka Młodszego i Barak Husajna Obamy (zwanego niekiedy Obombamą za demokratyczne pokojowe bombardowania, za całokształt których dostał Nobla;) Ciekawa rzecz do kilkukrotnego obejrzenia.
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kto zaprojektował dolara?
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Października 2016, 07:30:05 »
w roku 1933 zażyczył sobie zmiany
I umieścił tam nic innego jak Wielką Pieczęć USA (konkretnie jej rewers) używaną od 1782. Faktycznie nowość ;-)
(za https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Seal_of_the_United_States)

Odnośnie sowy
Sówka to akurat powinna być na forum numizmatycznym łatwa do rozszyfrowania. Każdy chyba kojarzy tetradrachmę ateńską z Ateną i sową oraz kojarzy Atenę z boginią mądrości, a sowę z jej atrybutem. Stąd łatwo dość do tezy, iż lubiący podpierać się czasem antykiem luminarze oświecenia wykorzystali sówkę Ateny (czy jak kto woli - rzymskiej Minerwy) jako symbolu rozumu/wiedzy, którą propagują. Sówka zbyła zresztą symbolem Iluminatów Bawarskich założonych (a jakże) w roku 1776.

Całość sprawy przypomina mi Kod Dona Browna - gdybym rządził supertajną organizacją, ostatnie co przyszłoby mi do głowy, to drukować jej symbole na banknotach państwa, na którym żeruję :-)

 

R E K L A M A
aukcja monet