Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:59:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prawda czy fałsz - teoria małego spisku.  (Przeczytany 3106 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Prawda czy fałsz - teoria małego spisku.
« dnia: 07 Października 2016, 09:15:01 »
Witam.
Korciło mnie od dawna, aby zadać na forum fundamentalne pytanie: prawa to, czy fałsz? Firma z Hamburga- Dionysos Ancient Coins & Antiquities odkąd pamiętam wystawia na ebay bilonowe tetradrachmy bite w Atiochii. Są to głównie monety Filipa Araba i rodziny, Trajana Deciusza,Hereniusza, Traboniana Gallusa, Gordiana III, ogólnie III wiek. Odkąd pamiętam tzn od około 10 lat co tydzień kilkanaście monet. Rynek już trochę przesycony, więc monety osiągają już ceny w granicach kilkunastu- kilkudziesięciu euro. Maiłem kilka z tych monet w ręku, stylistycznie nic nie można im zarzucić, ale ogólnie jakoś parzyły w palce, więc poszły w świat. Ostatnio uderzył w wyższe tony i wystawił partię sówek, tak hurtowo od razu kilka sztuk.
http://www.ebay.de/sch/m.html?_odkw=&_ssn=dionysos_numismatik&item=391563520815&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2046732.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xbi-tetradrachme.TRS0&_nkw=bi-tetradrachme&_sacat=0
 Właścicielem firmy jest niejaki Dr Serop Serpoian, jak się domyślam pochodzenie ormiańskiego.
Tytułowy spisek polegałaby na tym, że gdzieś w armeńskich górach, w kowalskim warsztacie lub w chińskiej manufakturze odtworzono stemple z oryginalnych monet i do perfekcji opanowano technikę bicia i postarzania monet. Istnieje też możliwość, choć niewielka, że zwariowałem i mam paranoidalne urojenia.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 07 Października 2016, 09:27:21 wysłana przez Julek C »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Prawda czy fałsz - teoria małego spisku.
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Października 2016, 09:54:51 »
Na Antiochii się nie znam, więc się nie wypowiem. Natomiast jeśli chodzi o sówki, to są one mocno przeszacowane jak na ich ilość na rynku (legenda robi swoje). Odkrycie na jakimś pograniczu kolejnego (być może całkiem sporego) skarbu sówek i ich wyprzedanie przez firmę numizmatyczną o wschodnich korzeniach wydaje mi się jak najbardziej prawdopodobne.

Może w podobny sposób dobrali się do sporego skarbu tetr antiocheńskich?

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Prawda czy fałsz - teoria małego spisku.
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Października 2016, 15:36:06 »
gdyby te tetry były falsami to w koncu gdzies jakas by sie powtórzyła..... poniewaz codziennie przeglądam pod kątem inetresujących mnie monet ebay zdarzyło mi sie pare razy złapać dubla
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Prawda czy fałsz - teoria małego spisku.
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Października 2016, 15:39:45 »
natomiast wszystko wskazuje ze wysypał sie jakis skarb z Trier-u.. samych bram pojawiło sie zatrzesienie...
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Prawda czy fałsz - teoria małego spisku.
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Października 2016, 18:08:19 »
Od dawna kupuję od tego sprzedawcy i jakoś nigdy zastrzeżeń nie miałem.
On sprzedaje nie tylko via eBay, ale również na vCoins.
Spora część mojego zbioru tetradrachm aleksandryjskich pochodzi właśnie z tego źródła
i nie ma się do czego doczepić w kwestii autentyczności.

Jedna z najładniejszych ostatnio nabytych przeze mnie monet, również ma swoje źródło u tego sprzedawcy.
Czy tam moneta budzi czyjeś wątpliwości?

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Prawda czy fałsz - teoria małego spisku.
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Października 2016, 18:17:14 »

Czy tam moneta budzi czyjeś wątpliwości?

Żadnych, czyli zwariowałem ?

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Prawda czy fałsz - teoria małego spisku.
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Października 2016, 18:36:49 »
Wypowiadam się na temat autentyczności monet które tam kupowałem
i które mam w kolekcji. Tetradrachmy syryjskie nigdy nie znajdowały się
w orbicie moich zainteresowań, więc ich nawet nie przeglądam, a co dopiero
oceniać.

Nawet jeśli wśród tej masy monet trafiła się jakaś parszywa sztuka, to ciężko
na tej podstawie budować teoryjkę o manufakturze w górach Kaukazu.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: Prawda czy fałsz - teoria małego spisku.
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Października 2019, 12:20:13 »
Szanowni Państwo,
To Forum jest rewelacyjne! Zastanawiając się nad sprzedawcą, o którym mowa powyżej, wpisałem w wyszukiwarce forum „Dionysos Numismatik” i trafiłem na ten wątek, z przed 3 lat. Trzy lata minęły od Waszej dyskusji, a na „ebay / Dionysos” sowy pohukują jak kilka lat temu, wygląda nawet na to, że się nieco rozmnożyły. Jeden z moich przyjaciół kupił tam tetradrachmy Aleksandra z kontramarkami: miałem je w rękach i nic podejrzanego nie wykryłem. Niemniej jednak, imponująca ilość ciekawych monet u tego sprzedawcy zadziwia! Czy ktoś z Państwa (może ktoś z kręgu organizatorów aukcji – w końcu to poważna konkurencja) ma świeższe informacje na temat tego sprzedawcy i autentyczności jego monet?


okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Prawda czy fałsz - teoria małego spisku.
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Października 2019, 18:23:13 »
do porównania
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet