Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
20 Listopad 2017, 06:32:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Znaki mincerskie na denarach Jagiellonów???????  (Przeczytany 1610 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Korczaszko
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Ojciec i Syn (Zygmunt I i II) Destrukty

« : 07 Październik 2016, 11:25:50 »

Witam.
Czy spotkaliście się kiedyś z oznaczeniami mincerza lub mennicy na denarze Jagiellońskim? Wiadomo że na denarach Jagiełły występuję O oraz oczywiście na denarach Olbrachta. Ale znak mincerski lub menniczy?
A JA TAK.
Kupiłem ostatnio denara (których setki przewinęły się przez moje ręce) i jak zwykle przystąpiłem do oględzin. Denar jak denar Korona (zdjęcie pierwsze), Orzeł (zdjęcie drugie), ale przy koronie, po prawej stronie monety (zdjęcie trzecie) został wybity znak, w pełni foremne X ale w formie haków, z zawiniętymi dolnymi końcami. Przeanalizowałem całą koronę, wszystkie łączenia, gdyż możliwe było drugie bicie (jakby destrukt) ale żaden fragment nie odpowiada temu znakowi.
I teraz pytanie, czy jakiś mincerz bez pozwolenia zrobił sobie swój znak dla odróżnienia własnych monet, czy jest to znak mennicy? Nie wiadomo. Co prawda większość denarów jest w tragicznych stanach, ale widziałem też pięknie zachowane i na żadnym nie widziałem takiego znaku.
A czy Wy kiedyś spotkaliście się z czymś takim? I w jaki sposób mam teraz zaklasyfikować tę monetę?
Pozdrawiam Grzegorz

* 5a.jpg (55.11 KB, 399x370 - wyświetlony 64 razy.)

* 5b.jpg (56.41 KB, 374x347 - wyświetlony 41 razy.)

* 5c.jpg (56.79 KB, 399x370 - wyświetlony 83 razy.)

Człowiek uczy się całe życie, rodzi się głupi a umiera głupszy Uśmiech
Gradiv
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Polska i kraje sąsiednie w XVI-XVII w.

« Odpowiedz #1 : 11 Październik 2016, 13:38:13 »

Jak zakwalifikować? Jako monetę wybita stemplem ze skazą - uszkodzeniem. Więcej można by powiedzieć mając lepszy egzemplarz i lepsze zdjęcia. Na monetach polskich tej epoki znak menniczy nigdy nie występuje obok korony (półgrosz Jagiełły - Kopicki 365 to falsyfikat z epoki).
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM