Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:04:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Znaki mincerskie na denarach Jagiellonów???????  (Przeczytany 3809 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Znaki mincerskie na denarach Jagiellonów???????
« dnia: 07 Października 2016, 12:25:50 »
Witam.
Czy spotkaliście się kiedyś z oznaczeniami mincerza lub mennicy na denarze Jagiellońskim? Wiadomo że na denarach Jagiełły występuję O oraz oczywiście na denarach Olbrachta. Ale znak mincerski lub menniczy?
A JA TAK.
Kupiłem ostatnio denara (których setki przewinęły się przez moje ręce) i jak zwykle przystąpiłem do oględzin. Denar jak denar Korona (zdjęcie pierwsze), Orzeł (zdjęcie drugie), ale przy koronie, po prawej stronie monety (zdjęcie trzecie) został wybity znak, w pełni foremne X ale w formie haków, z zawiniętymi dolnymi końcami. Przeanalizowałem całą koronę, wszystkie łączenia, gdyż możliwe było drugie bicie (jakby destrukt) ale żaden fragment nie odpowiada temu znakowi.
I teraz pytanie, czy jakiś mincerz bez pozwolenia zrobił sobie swój znak dla odróżnienia własnych monet, czy jest to znak mennicy? Nie wiadomo. Co prawda większość denarów jest w tragicznych stanach, ale widziałem też pięknie zachowane i na żadnym nie widziałem takiego znaku.
A czy Wy kiedyś spotkaliście się z czymś takim? I w jaki sposób mam teraz zaklasyfikować tę monetę?
Pozdrawiam Grzegorz
« Ostatnia zmiana: 07 Października 2016, 12:29:43 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Znaki mincerskie na denarach Jagiellonów???????
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Października 2016, 14:38:13 »
Jak zakwalifikować? Jako monetę wybita stemplem ze skazą - uszkodzeniem. Więcej można by powiedzieć mając lepszy egzemplarz i lepsze zdjęcia. Na monetach polskich tej epoki znak menniczy nigdy nie występuje obok korony (półgrosz Jagiełły - Kopicki 365 to falsyfikat z epoki).

 

R E K L A M A
aukcja monet