Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 11:46:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba  (Przeczytany 8808 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 736
    • Blog o półtorakach
Prośba
« dnia: 20 Października 2016, 23:05:41 »
Witam

Wiem, że idę na łatwiznę ale z drugiej strony kto pyta ten nie błądzi (zakładając, że zapytany nie wprowadzi w błąd ;) ).
Witając się z tym forum byłem zapalonym zbieraczem monet XX-wiecznych. Zagłębiając się w tematykę forum zacząłem swoją przygodę z mennictwem ZIIIW.
Powoli jednak nabieram chęć sięgnąć nieco głębiej ale tutaj zatrzymuje mnie niewiedza i otchłań czasu jaka jest w mennictwie przed choćby samym w/w władcą Polski.
Grecja, Rzym, Bizancjum.... mnie z racji młodzieńczych zainteresowań najbardziej kręci okres wikingów...
Z tym, że no niestety o ile póki co skupiłem się głównie na temacie "lekkim" (też dla kieszeni ale i to nie zawsze) półtorakach i szóstakach z lat panowania Wazy to tutaj jestem w kropce.
Monety średniowieczne bo takowe obejmują okres najeźdźców Lindisfarne są... drogie, rzadkie, często(?) podrabiane.
W antyku jako epoce monetarnej również ciężko mi się rozeznać.
Dlatego jeśli mogę prosić o pomoc: głównie chodzi mi o "punkt zaczepienia", jakąś tematykę jak - okres/nominał etc. w miarę łatwy do kompletowania dla laika, który chce rozeznać się w temacie. Wiadomo - wszytko wyjdzie w praniu :)
P.S. Oczywiście starałem się czytać niektóre tematy z forum ale to... jakby znaleźć się w tramwaju w Gliwicach i próbować zrozumieć gwarę kilku starych mieszkańców godojących o górnictwie, będąc studentem 2 roku AGH z Krakowa :D

Thanks from mountain jak to mówią rdzenni Amerykanie.
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2016, 23:11:26 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Prośba
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Października 2016, 23:31:55 »
Witam!
Jeśli chodzi o mennictwo średniowieczne i wcześniejsze to nie polecałbym żadnego działu "w miarę łatwego do kompletowania dla laika".
Niestety, a może i nie niestety, wymagana tu jest przynajmniej podstawowa wiedza.
Radzę najpierw nieco poczytać, np. Kiersnowskiego "Moneta w kulturze wieków średnich", porozglądać się na różnych forach internetowych (na przykład na naszym...), blogach (polecam np. http://zbierajmymonety.blogspot.com) itp. i zorientować się, co mogłoby być ciekawe.
Co do "lekkości dla kieszeni": sprawa to absolutnie nieobliczalna i nieprzewidywalna. Jak dwóch lub trzech amatorów napali się na jeden i ten sam obiekt, to ceny szybują w górę, choćby to był kawałek brudnego szkiełka. Aby natomiast "rozpoznać okazję", potrzeba sporej wiedzy i doświadczenia...

Pozdrawiam
ZM

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 736
    • Blog o półtorakach
Odp: Prośba
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Października 2016, 23:48:43 »
Dziękuję za szybką odpowiedź. Nie chciałbym też być źle zrozumianym: nie chcę mieć podanej na tacy odpowiedzi. Potrzebuję jedynie kierunku w którym mam się udać i chętnie zaznajomię się z podaną literaturą :)
Odnośnie kwestii finansowej wiem, że to jest baaardzo rozmyta granica i monetki zdawałoby się pospolite czasem w lepszym stanie i przy adoracji kilku licytujących potrafią osiągać ceny śmieszne dla tych roczników/odmian ;) A na okazje raczej nie poluję bo wiem, że raczej są to wtopy. Raz przepuściłem półtoraka z bardzo nietypowym awersem. Do dziś pluję sobie w brodę i chce mi się kopać w ścianę jak sobie przypomnę, że przepuściłem go przy maksymalnej cenie 7-8 krotnie większej dla zwyczajnego typu mimo wszystko zostałem przelicytowany. Ale taka okazja już się nie powtórzy albo wypłynie na WCNie za grubą kasę. Echhh....  :(

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2016, 23:54:56 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Prośba
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Października 2016, 09:12:55 »
Witam,

Przede wszystkim monety, które chce Pan zbierać muszą się Panu podobać :-) Jeśli ktoś Panu narzuci temat, którego nie będzie Pan czuł, to ciśnie Pan tym w kąt prędzej czy później. Niestety średniowiecze, szczególnie to nieco wcześniejsze, jako takie do łatwych tematów nie należy chociażby ze względu na dość uproszczoną stylistykę monet. Dodatkowym kruczkiem, związanym z epoką wikingów jest wymóg znajomości przynajmniej alfabetu arabskiego i to w ówczesnej formie - w końcu najpopularniejszą jednostką monetarną tych czasów był arabski dirhem.

Jeśli chodzi o ogólniejsze prace, które mogą coś Panu podpowiedzieć, polecałbym książkę prof. Paszkiewicza "Podobna jest moneta nasza do urodnej Panny", wydaną jako katalog 50. aukcji WCN (ponieważ p. profesor jest mediewistą siłą rzeczy część poświęcona średniowieczu jest napisana z największym zacięciem), klasyczną pozycję T. Kałkowskiego "1000 lat monety polskiej" i może jeszcze popularną i łatwo dostępną książeczkę A. Banacha "Zbierajmy pieniądze".

Pozdrawiam,

 

R E K L A M A
aukcja monet