Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:20:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: moneta spółdzielni wojskowej  (Przeczytany 6398 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

erius4

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
moneta spółdzielni wojskowej
« dnia: 21 Października 2016, 16:01:42 »
Witam
Proszę o podanie nakładu i ocenę skali rzadkości tej monety ( Spółdzielnia 1 Baonu Strzelców w Chojnicach, 1 zł. ). Nie posiadam dostępu do katalogu Bartoszewickiego ani innych źródeł.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: moneta spółdzielni wojskowej
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Października 2016, 07:25:55 »
« Ostatnia zmiana: 24 Października 2016, 07:28:25 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

erius4

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: moneta spółdzielni wojskowej
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Października 2016, 10:47:26 »
Dziękuję.Czyżby temat przerósł znawców?

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
« Ostatnia zmiana: 24 Października 2016, 12:50:15 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: moneta spółdzielni wojskowej
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Października 2016, 12:50:19 »
Czyżby temat przerósł znawców?
Najpierw by musieli w tym temacie tu jacyś być. Kojarzę jakieś obfite dyskusje na temat publikacji p. Bogumiła Sikorskiego (zarówno bardzo krytyczne, jak i pełne admiracji), ale raczej było to na śp. cafe allegro, nie tutaj.

Znalazłem tylko spis publikacji w/w autora, ale nie wiem, czy to coś wnosi do tematu, jaka jest ich rzeczywista wartość merytoryczna i jak wygląda ich dostępność:
http://www.katalogmonet.pl/Pieniadz-zastepczy/Pieniadz-zastepczy

erius4

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: moneta spółdzielni wojskowej
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Października 2016, 14:07:36 »
Swego czasu korespondowałem z panem Bogumiłem w kwestii monet zastępczych. Po to jest forum, by .....Przepraszam za truizm.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: moneta spółdzielni wojskowej
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Października 2016, 14:30:46 »
Po to jest forum, by .....
... (m.in) szukać odpowiedzi na dręczące nas pytania z zakresu szeroko pojętej numizmatyki, a w razie braku satysfakcjonującej nas odpowiedzi przyjąć z pogodą ducha do wiadomości, że

a) nasz temat jest tak niszowy, że być może na forum nie ma nikogo, kto by potrafił nam odpowiedzieć lub
b) ze względu na niszowość tematu osoba mogąca odpowiedzieć na nasz problem loguje się raz na dwa miesiące/pół roku/rok, gdyż tak często pojawia się cokolwiek związanego z jego zainteresowaniami lub
c) jesteśmy osobą najlepiej siedzącą w temacie i sami najszybciej znajdziemy sobie odpowiedź w innych źródłach

Mam nadzieję, że dobrze dokończyłem, a moje wrażenie, że oczekiwał Pan prężnej korporacji numizmatyków posiadających kompetencje we wszystkich możliwych tematach i pełniących darmowe dyżury 24/7, było mylne?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: moneta spółdzielni wojskowej
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Października 2016, 15:29:03 »
Dziękuję.Czyżby temat przerósł znawców?
Cytat: erius4
Po to jest forum, by .....Przepraszam za truizm.

Odpowiadam z duzym wahaniem.
Nie znam sie na tych monetach, a kiedy probowalem kiedys pomoc jednemu pytajacemu w takim wlasnie temacie, okazalo sie, ze on wie o nich wiecej i wyszydzil moje proby.
Dlatego nie bede juz ruszal takich tematow, dla zdrowia. Szczegolnie czlonkom stowarzyszenia umarlych poetow, ktorzy zainstnieli na forum by zadac to jedno pytanie i dodac kilka uszczypliwych uwag.

A nawiasem mowiac, wydaje sie Pan obeznany z tematem, moneta zidentyfikowana, wiec pozostaje czytanie katalogow. A mnie akurat ten okres i typ nie interesuje, wiec nie bede ich za Pana szukal i czytal. Zreszta Kolega mmz podal Panu kilka linkow. Proponuje to docenic.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

erius4

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: moneta spółdzielni wojskowej
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Października 2016, 16:15:49 »
Dziękuję mmz i DzikiZdeb(ie).

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: moneta spółdzielni wojskowej
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Października 2016, 16:46:46 »
W temacie wojskowych monet zastępczych największym znawcą był śp. Mirosław Bartoszewicki. Zgodnie z jego katalogiem (na rok 2008) rzadkość zaprezentowanej monety oceniona jest na R8a (znane 2 egzemplarze). Od tego czasu jednak mogły pojawić się nowe, nieznane autorowi katalogu, monety tego nominału, więc należy brać pewną poprawkę na tę informację. Wycena - c.a. (cena amatorska).
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

erius4

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: moneta spółdzielni wojskowej
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Października 2016, 17:19:03 »
Bardzo Panu dziękuję. Polecono mi to forum i nie zawiodłem się.Pozdrawiam wszystkich.

 

R E K L A M A
aukcja monet