Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:25:39

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: cło vat na monety z USA  (Przeczytany 25188 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

martes

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
cło vat na monety z USA
« dnia: 25 Października 2016, 23:24:53 »
Witam Wszystkich.
Proszę o informację czy kupując srebrne monety kolekcjonerskie w USA, zapłacę jakieś cło lub vat?
                                                                                             

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Października 2016, 01:54:13 »
W USA nie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

martes

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Października 2016, 08:07:35 »
W Usa nie,ale co z sytuacją kiedy przesyłka z tą monetą zostanie zatrzymana przez Urząd Celny w Polsce.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Października 2016, 08:28:29 »
Chyba nie zostanie zatrzymana, wiele monet kupowałem w tzw. ,,krajach trzecich" i nic się nie ,,działo", poza stemplem na kopercie ,,dopuszczono etc." stemplowanym przez urząd celny.
W sumie trafia to do kraju a nie z niego wyjeżdża. W sytuacji konieczności płacenia cła najpierw urząd wysyła pismo z prośbą o wyjaśnienie, zakupy do pewnej kwoty (bodajże 150 euro lub 150 dolarów - nie pamiętam) są zwolnione z cła, podobnie jak prezenty i tak się należy tłumaczyć. W przypadku zakupu przez dajmy na to EBay, również. Odebrałem wiele takich przesyłek, z USA, Kanady, Rosji i nigdy problemów nie było.

martes

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Października 2016, 08:49:36 »
No to mam pecha, bo na śledzeniu przesyłki widnieje adnotacja" Zatrzymanie przesyłki w cle" stąd moje pytanie ile mogą mi naliczyć cła czy też vatu.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Października 2016, 09:09:19 »
A co to za moneta(y)? Bardzo cenne? zakupione na aukcji czy ewentualnie na jakimś portalu aukcyjnym?

martes

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Października 2016, 09:17:15 »
Na Ebay ,razem z przesyłką niecałe 500zł.

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Października 2016, 10:22:49 »
Na srebro dostaniesz 23% VAT ;)

Przy większych zakupach to prawie na 100% pewne, że doliczą a przy mniejszych to loteria
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Października 2016, 10:38:29 »
Na srebro dostaniesz 23% VAT ;)

Przy większych zakupach to prawie na 100% pewne, że doliczą a przy mniejszych to loteria

Serio? Nawet na inwestycyjne?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Października 2016, 10:48:15 »
Na Ebay ,razem z przesyłką niecałe 500zł.
Jeśli w kopercie jest załączony rachunek to trzeba zapłacić, ale tylko jeśli przekracza wartość 150 Euro (właśnie doczytałem ile dokładnie). Poza tym UC wysyła wcześniej pisemko z prośbą o przedstawienie dokumentów i pisma. Przedstawić można wydruk z Ebay z aukcji (skan strony) i oświadczenie, że to do celów kolekcjonerskich. Nie powinno być problemów. Pisałem takie pisma w związku z zakupami (chociaż nie monet) towarów na EBay. Nic strasznego. Jeśli jest zatrzymana w Urzędzie Celnym - na Łączyny w Warszawie to tam całkiem sympatycznie sie dzwoni i pyta. Tylko najpierw trzeba poczekać na pismo z Urzędu Celnego. Długo tam leżakuje ta przesyłka? Może zwolnią i za chwilkę będzie w domciu :-) czego życzę. Do mnie właśnie dzisaij ma dojśc przesyłka z Rosji, dochodzą bez problemów, podobnie jak z Ukrainy, z USA, Kanady, Japonii tez nie było kłopotów w przypadku drobnych monet czy drobnych cymeliów kolekcjonerskich..

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Października 2016, 10:57:10 »
Na Ebay ,razem z przesyłką niecałe 500zł.
Jeśli w kopercie jest załączony rachunek to trzeba zapłacić, ale tylko jeśli przekracza wartość 150 Euro (właśnie doczytałem ile dokładnie). Poza tym UC wysyła wcześniej pisemko z prośbą o przedstawienie dokumentów i pisma. Przedstawić można wydruk z Ebay z aukcji (skan strony) i oświadczenie, że to do celów kolekcjonerskich. Nie powinno być problemów. Pisałem takie pisma w związku z zakupami (chociaż nie monet) towarów na EBay. Nic strasznego. Jeśli jest zatrzymana w Urzędzie Celnym - na Łączyny w Warszawie to tam całkiem sympatycznie sie dzwoni i pyta. Tylko najpierw trzeba poczekać na pismo z Urzędu Celnego. Długo tam leżakuje ta przesyłka? Może zwolnią i za chwilkę będzie w domciu :-) czego życzę. Do mnie właśnie dzisaij ma dojśc przesyłka z Rosji, dochodzą bez problemów, podobnie jak z Ukrainy, z USA, Kanady, Japonii tez nie było kłopotów w przypadku drobnych monet czy drobnych cymeliów kolekcjonerskich..

Przy wartości towaru do 150 euro to będzie zwolniony z cła ale vat i tak będzie musiał zapłacić

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Października 2016, 11:03:26 »
Zdziwiło mnie to odrobinę, gdyż wiem, że są kraje ;) , gdzie srebro próby 0.925 i wyżej jest zwolnione od podatku oraz cła, jako inwestycyjne.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

martes

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Października 2016, 11:22:07 »
Własnie wróciłem z poczty,musiałem zapłacić 23%Vat, moneta na dokumencie z UC została zakwalifikowana jako medal z kodem 8306290000,co dziwne nie dostałem wcześniej żadnego pisma z UC, widać że paczka była otwierana przez celników.
Na stronie służby celnej znalazłem taką informację:

10.03.2014 Informujemy, że w związku z interpretacją Departamentu Podatku od Towarów i Usług z dnia 17 lutego 2014 r. monety, będące przedmiotami kolekcjonerskimi zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), klasyfikowane do kodów 71181000 i 71189000 zostały objete 8% stawką podatku VAT.

i o co tu chodzi?

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Października 2016, 11:27:27 »
Tutaj chodzi o wpływy do budżetu ;)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Października 2016, 11:27:52 »
Być może chodzi o to, że przepisy istnieją a celnicy mają prawa wykraczające poza ich kompetencje?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet