Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 02:40:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: cło vat na monety z USA  (Przeczytany 25240 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Października 2016, 11:36:02 »
Zdziwiło mnie to odrobinę, gdyż wiem, że są kraje ;) , gdzie srebro próby 0.925 i wyżej jest zwolnione od podatku oraz cła, jako inwestycyjne.

U nas na srebro jest VAT 23% a zakup jest spoza UE więc VAT doliczają ;) jeżeli przesyłka byłaby nadana jako "gift" zazwyczaj VATu niema ale nie zawsze - wszystko zależy od wielkości i wartości :)

Co sprytniejsze firmy potrafią VAT 23% VAT omijać i sprzedawać bulion z VAT marża ale nie będę tłumaczył jak :P
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Października 2016, 11:44:43 »
zakwalifikowana jako medal
Często wcześniej przysyłają druczek z prośbą o wyjaśnienie, co jest w środku i wtedy jest możliwość próby wytłumaczenia, co tam siedzi (niekoniecznie musi to być skuteczne lub krótkie, pamiętam okołomiesięczne przekonywanie niezbyt lotnego pana, że Ptolomeusz Soter nie jest obecnym władcą Egiptu, a jego monety nie są środkiem obiegowym objętym 23% VATem. W końcu go przekonałem, ale od pewnego momentu to był już Monty Python). Nie wiem niestety jak z możliwością odwołania, kiedy odbierzemy już fizycznie przesyłkę z poczty, chyba lepiej było nie odbierać, poczekać aż odeślą z powrotem do UC i wtedy do nich dzwonić.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Października 2016, 11:46:34 »
U nas na srebro jest VAT 23% a zakup jest spoza UE więc VAT doliczają ;)
Jeśli zostanie uznane za przedmiot zabytkowy, to 8%. Ostatnio znaleźli sobie podobno furtkę pt. "naszym zdaniem przedmiot nie jest oryginalny/nie jesteśmy w stanie zweryfikować oryginalności" i na tej postawie walą 23%.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Października 2016, 13:23:19 »
U nas na srebro jest VAT 23% a zakup jest spoza UE więc VAT doliczają ;)
Jeśli zostanie uznane za przedmiot zabytkowy, to 8%. Ostatnio znaleźli sobie podobno furtkę pt. "naszym zdaniem przedmiot nie jest oryginalny/nie jesteśmy w stanie zweryfikować oryginalności" i na tej postawie walą 23%.
Grabież w biały dzień....

Jazon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 46
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Października 2019, 12:15:25 »
Pozwole sobie odkopac watek. Zmienilo sie cos jakies nowe doswiadczenia u kolegów przybyły? bo kupilem sobie monete zlota na ebay-u od firmy z USA nie bulionowa i teraz sie boje ze mi dowala do zaplaty 23 % vatu

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Października 2019, 13:02:46 »
Prawidłowo powinni naliczyć 8% VAT.

Jazon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 46
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Października 2019, 12:36:09 »
Śledzenie przesyłki:
Cytuj
Wymagane są instrukcje importera dotyczące odprawy celnej.
Zalecane działanie: Importer musi przedstawić instrukcje.

Czyli co mam teraz czekać, aż przyślą mi pismo żebym wyjasnił czy mam teraz próbować sie do nich dodzwonić?
i w razie czego mam twierdzić że jest to moneta kolekcjonerska czyli obowiązuje na nią 8 % vatu. Jest w gradingu, więc może sobie darują podważanie oryginalności.
« Ostatnia zmiana: 25 Października 2019, 12:39:45 wysłana przez Jazon »

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Października 2019, 13:01:44 »
Zakładam, że moneta zostanie wysłana do Pana do Polski. Niektóre firmy mają swoje wyspecjalizowane komórki i mogą Pana poprosić o pełnomocnictwo do rozliczenia cła i VAT. Wyliczą je za Pana i przypuszczalnie przyślą do zatwierdzenia deklarację celną. Na tym etapie proszę zwrócić uwagę, czy wszystko jest dobrze wypełnione a deklarowana stawka VAT i cła prawidłowa. Alternatywnie będzie Pan musiał złożyć deklarację samodzielnie. Wtedy będzie Pan miał okazję przypilnować wszystko samemu.

Jazon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 46
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Listopada 2019, 21:44:32 »
Zakładam, że moneta zostanie wysłana do Pana do Polski. Niektóre firmy mają swoje wyspecjalizowane komórki i mogą Pana poprosić o pełnomocnictwo do rozliczenia cła i VAT. Wyliczą je za Pana i przypuszczalnie przyślą do zatwierdzenia deklarację celną. Na tym etapie proszę zwrócić uwagę, czy wszystko jest dobrze wypełnione a deklarowana stawka VAT i cła prawidłowa. Alternatywnie będzie Pan musiał złożyć deklarację samodzielnie. Wtedy będzie Pan miał okazję przypilnować wszystko samemu.

Wyslałem do Pana PW, jakby Pan mogł zajrzeć.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 742
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: cło vat na monety z USA
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Listopada 2019, 01:50:14 »
Przecież tak naprawdę wszystko zależy od tego co zostało zadeklarowane w paczce z USA i jaka ewentualnie na tej paczce została wprowadzona wartość. Kupuję z USA sporo kiedyś jeszcze więcej (fakt, że do UK ale VAT to VAT) i coś tam na ten temat wiem. Bardzo często sprzedawcy z USA - ebay (chociaż może teraz mniej ze wzgledu na wszechobecny Global Shipping Programme naliczający VAT od razu i dodający do finalnego kosztu - w tym zakresie często najlepiej się dogadać i np. płacić bezpośrednio na paypala, kwotę zażądaną tam przez sprzedawcę z pominięciem GSP), deklarują o wiele nższe kwoty co w ostatecznym rozrachunku przy naliczaniu VAT jest dla kupującego bardzo korzystne i często kończy się brakiem zapłaty takiegoż VAT, bo teoretycznie nie ma od czego. W UK jest inny problem bo tam za samą obsługę takiej paczki można zapłacić więcej niż samego VAT-u, co mi się wielokrotnie zdażyło (największym chyba wałkiem było bodaj kilkanaście pensów VAT i ponad 10 funtów tzw. handling fee) :(
« Ostatnia zmiana: 06 Listopada 2019, 01:56:37 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

 

R E K L A M A
aukcja monet