Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:29:46

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Denar Warneńczyka - fals ?  (Przeczytany 9080 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

geraltttt82

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • http://en.numista.com/echanges/profil.php?id=62681
Denar Warneńczyka - fals ?
« dnia: 02 Listopada 2016, 10:49:26 »

  Czy to przypadkiem nie będzie fals z epoki ? Na chwile obecną mam tylko zdjęcia, wagę podam później.

 

 

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Denar Warneńczyka - fals ?
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Listopada 2016, 08:43:23 »
Tak,bez większego ryzyka można stwierdzić,że to nie jest oficjalna mennica.
Pozdrawiam

geraltttt82

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • http://en.numista.com/echanges/profil.php?id=62681
Odp: Denar Warneńczyka - fals ?
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Listopada 2016, 11:02:12 »

 Wczoraj dostałem odpowiedź od Pana Profesora Paszkiewicza:

"nie mamy jasnych kryteriów dla wyróżnienia na podstawie oglądu fałszywych denarów Władysława Warneńczyka wśród monet wykonanych poprawnie. Pański denar nie ma znaków w dolnych polach korony, co jest cechą występującą bardzo nieregularnie w skarbach i sugeruje pochodzenie z mennicy fałszerskiej. Nadto orzeł ma asymetryczne skrzydła i krótsze pióra niż zwykle denary tego króla. To również sugeruje fałszerstwo. Ale większą pewność można mieć tylko po analizie metalu: w zasadzie fałszywe denary jagiellońskie nie zawierają w ogóle srebra."

 

a to opis z allegro:

"WŁADYSŁAW--WARNEŃCZYK --DENAR--B.ŁADNY

Przedmiot pochodzi z mojego zbioru

Stan jak na zdjęciu."


Mój błąd, że zaufałem sprzedawcy z 4306 pozytywnych komentarzy.

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Denar Warneńczyka - fals ?
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Listopada 2016, 12:52:20 »
Nie ma co się denerwować.Idę o zakład,iż sprzedawca nie miał pojęcia,tak jak większość ludzi nie interesujących się tym tematem szczegółowo,że sprzedaje falsa z epoki.Prawda jest taka,że te nielegalne warsztaty natłukły chyba tyle monet ile oficjalna mennica.W każdym razie jak się spojrzy na to co jest oferowane w sprzedaży,to można odnieść takie wrażenie.
Pozdrawiam.

Maximus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: Denar Warneńczyka - fals ?
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Listopada 2016, 13:08:30 »


Mój błąd, że zaufałem sprzedawcy z 4306 pozytywnych komentarzy.

56 zł nie majątek za fajną monetę z epoki. Sprzedawca ok, na pewno nie chciałby rujnować swojej reputacji za 56 zł.

« Ostatnia zmiana: 03 Listopada 2016, 13:14:04 wysłana przez Maximus »

geraltttt82

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • http://en.numista.com/echanges/profil.php?id=62681
Odp: Denar Warneńczyka - fals ?
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Listopada 2016, 14:05:33 »
Dla Karkosika milion też nie majątek, ale pewnie wolałby nie kupować Bentleya ze sklejki. Gdybym chciał mieć falsa z epoki, to bym się cieszył, ale nie o to chodziło.

Maximus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: Denar Warneńczyka - fals ?
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Listopada 2016, 14:23:06 »

Dla Karkosika milion też nie majątek, ale pewnie wolałby nie kupować Bentleya ze sklejki. Gdybym chciał mieć falsa z epoki, to bym się cieszył, ale nie o to chodziło.

Przepraszam, ale nie zam, to jakiś numizmatyk? Sprzedawcy też nie znam, choć kupiłam u niego kilka monet i nigdy nie był problemów.
A poinformował pan sprzedawcę o swoim odkryciu ? Co on na to?

Maximus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: Denar Warneńczyka - fals ?
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Listopada 2016, 14:45:03 »

 Wczoraj dostałem odpowiedź od Pana Profesora Paszkiewicza:

"nie mamy jasnych kryteriów ...."

 

Mój błąd, że zaufałem sprzedawcy z 4306 pozytywnych komentarzy.

Tak dla sportu przejrzałam denary Warneńczyka sprzedane w ostatnich latach na aukcjach WCN. Według kryteriów, które jadnak pan profesor zastosował :
,,Pański denar nie ma znaków w dolnych polach korony, co jest cechą występującą bardzo nieregularnie w skarbach i sugeruje pochodzenie z mennicy fałszerskiej. Nadto orzeł ma asymetryczne skrzydła i krótsze pióra niż zwykle denary tego króla"
-większość sprzedanych denarów byłoby fałszywe, np ten:

http://wcn.pl/archive/109242?q=warne&page=2
« Ostatnia zmiana: 03 Listopada 2016, 15:22:51 wysłana przez Maximus »

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Denar Warneńczyka - fals ?
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Listopada 2016, 16:13:44 »
Cytuj
Gdybym chciał mieć falsa z epoki, to bym się cieszył, ale nie o to chodziło.

Bardzo dobrym opracowaniem dotyczącym denarków późnośredniowiecznych jest - oparty na pracy S. Kubiak oraz na analizie odkryć z ostatnich lat - artykuł J. Sima: Denary pierwszych Jagiellonów. W bardzo czytelny sposób została tam przedstawiona klasyfikacja denarów trzech pierwszych władców z dynastii Jagiellonów. Całość jest do pobrania na forum poszukiwanieskarbow.com (Identyfikacja monet/Klasyfikacja denarów jagiellońskich). Aby wejść na forum trzeba się zarejestrować.

Wracając do denara Warneńczyka, na którego się Pan tak zezłościł (chyba niesłusznie). W artykule J. Sima niektóre odmiany koron nie posiadają znaków w dolnych polach korony (zob. odm. II/a na zdjęciu 1.). Co do orła na Pana monecie to wydaje się, że jest zbliżony do odmiany „c” lub "d" na denarach typu II (zdjęcie 2.). Proszę zwrócić uwagę na poz. II/2 na trzecim zdjęciu – podobna do Pańskiego denarka.

Najlepiej będzie ściągnąć wspomniany artykuł i poczytać.
« Ostatnia zmiana: 03 Listopada 2016, 16:29:35 wysłana przez dariusz.m »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Denar Warneńczyka - fals ?
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Listopada 2016, 16:14:54 »
Bentley ze sklejki
Zupełnie nietrafione porównanie. Zamiast wozu drabiniastego z prostym dyszlem posiadającym homologację królewską ma Pan wóz drabiniasty bez królewskiego zezwolenia, za to z dyszlem specjalnie wykrzywionym, umożliwiającym przewożenie niewielkiej ilości kontrabandy. Oba są solidnymi świadkami dawno minionej epoki.

Poza tym nie sądzę, żeby miał Pan problem ze zwrotem.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Denar Warneńczyka - fals ?
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Listopada 2016, 18:28:53 »
moim zdaniem to oryginał
mam kilka falsów z epoki denarów jagiellońskich , charakteryzuje je pokraczny rysunek orła i bardzo nieciekawy rewers
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

 

R E K L A M A
aukcja monet