Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:58:53

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?  (Przeczytany 9832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tytus

  • Gość
Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« dnia: 20 Listopada 2016, 17:10:55 »
.SIG.III.DG.REX.-.PO.M.D.L
o jedną literkę mniej niż w egzemplarzach, do których udało mi się dotrzeć (M.D.LI)  :)

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Grudnia 2016, 22:00:12 »
Wspaniała moneta, gratuluje!!

Też nie spotkałem, choć akurat teraz nie mam dostępu do mojego archiwum, gdyż piszę z innego komputera.
Ale nie omieszkam sprawdzić niedługo.
jarek

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Grudnia 2016, 00:09:58 »
Czyżby fals? Iger zjeździł całą Polskę za trojakami. Ile przerobił c2h5oh, to jego. I nagle coś czego nie znalazł? On był kawalerem. Miał duużo czasu na poszukiwania.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Grudnia 2016, 00:27:59 »
On był kawalerem. Miał duużo czasu na poszukiwania.

...i dentysta, prosze nie zapominac. Ja chocbym nie mial rodziny, tobym i tak nie mial czasu na poszukiwania.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Grudnia 2016, 00:40:39 »
miał podobno turne parę miechów za nowościami
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

gumer

  • Gość
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Grudnia 2016, 06:14:31 »
Kilka osób, które zajmują się tematem trojaków mówiło mi, że katalog Igera powinien zostać zaktualizowany, bo od czasu jego wydania pojawiło się mnóstwo nowych odmian monet.

Nie pamiętam, gdzie czytałem, że Iger potrafił zapłacić równowartość samochodu, chyba poloneza, za monetę.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Grudnia 2016, 09:46:07 »

...i dentysta, prosze nie zapominac...

Dentysta. A dentysta ma narzędzia. Takie wiertełka i freziki. Może kupował a może tworzył? Oczywiście nie wszystko, ale to czego nie mógł znaleźć.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Tytus

  • Gość
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Grudnia 2016, 09:56:30 »
 ??? Ma Kolega dowody? Jeśli nie to niech lepiej milczy...

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Grudnia 2016, 10:00:32 »
[...] Może kupował a może tworzył? Oczywiście nie wszystko, ale to czego nie mógł znaleźć.

Haha, co to ma być?
Jak nie moneta z wątku fałszywa, to Iger fałszerz.
Idź Pan szukać sensacji gdzie indziej.
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Grudnia 2016, 10:46:16 »
??? Ma Kolega dowody? Jeśli nie to niech lepiej milczy...
1. Słyszałem, że Iger był najlepszym znawcą trojaków. Potrafił jechać przez pół Polski za monetą, ale zwykle okazywała się pospolita lub fałszywa. Zgromadził wiedzę o prawie wszystkich trojakach (ich olbrzymiej większości) stąd trudno mi uwierzyć w "trafienie" czegoś czego nie ma u Igera.
2. Odnośnie zawodu Igera, to wiedza i doświadczenie w poslugiwaniu się narzędziami precyzyjnymi ułatwiała mu rozpoznawanie manipulacji przy oryginałach lub wyłapywanie falsów.
3. Nie widzę nic w tym złego gdyby Iger eksperymentował dla własnych potrzeb i w ten sposób poszerzał kompetencje. Nie nazwałem go fałszerzem. Nie wiem skąd takie nerwowe reakcje. Oczywiście to tylko moje założenie i nie ma ono na celu oczernianie Igera. Zaskoczyło mnie, że był z zawodu dentystą i skojarzyłem na szybko jakimi narzędziami się posługiwał na codzień.
4. Przepraszam jeśli mój niefortunny skrót myślowy uraził kogokolwiek, tym bardziej pamięć o Tadeuszu Igerze.
« Ostatnia zmiana: 22 Grudnia 2016, 11:33:22 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Grudnia 2016, 12:57:49 »
Moim skromnym zdaniem, życie ludzkie jest zbyt krótkie, by ogarnąć temat trojaków ze wszystkich okresó, a okresu Zygmunta III szczególnie. Czynne lata Pana Tadeusza przypadały na okres, kiedy internet nie istniał a potem nie był jeszcze tak rozbuchany, jak dziś.
Choć podziwiam Jego dzieło, myślę, że jeszcze trochę brakuję do pełnego kompletu.
Zawsze nurtowało mnie pytanie, ile z monet w katalogu Igera pochodzi z Jego kolekcji, a ile z poza?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Grudnia 2016, 13:28:30 »
Zgromadził wiedzę o prawie wszystkich trojakach (ich olbrzymiej większości) stąd trudno mi uwierzyć w "trafienie" czegoś czego nie ma u Igera.

Prezentowana moneta to wariant z inną formą zapisu skrótu. Przy ręcznej, masowej produkcji monet nie możemy mówić o czymś takim jak zbiorze (czy katalogu) zamkniętym. Cały czas będą się pojawiać nowe odmiany, warianty czy nieznane hybrydy.
Proszę chociażby spojrzeć tu:
http://allegro.pl/trojak-ryski-1581-stefan-batory-pcgs-vf30-rrrr-i6647133399.html
Zupełnie inny typ niż te wyróżnione przez Igera, a przecież moneta znana od 100 lat :)
Idealnym przykładem są półtoraki z tego samego okresu, którymi sam się zajmuje. Z pozornie nudnego rocznika 1615 "mam" grubo ponad 100 wariantów, jednak wczoraj udało mi się kupić coś nowego :)
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

Tytus

  • Gość
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Grudnia 2016, 14:35:05 »
Podobną sytuację miałem z trojakiem lubelskim 1601, którym się już chwaliłem; w katalogu Igera ten typ nie jest uwzględniony.
Znany jest dobrze z innych katalogów: Gum. 1121 (R), H.Cz. 9561(R-7), Wal. LXXXVIII (R-8), Kurp. 1315 (R-4), Kop. 1190 (R-7).
Tak jak ten ryski, który właśnie został sprzedany.
Domyślamy się, że p. Iger w katalogu umieścił "głównie" te trojaki, które miał.
 :) Jednocześnie muszę sam sobie zaprzeczyć: trojak Zygmunta Augusta V.56.1 to egzemplarz hr. Czapskiego

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Grudnia 2016, 14:59:14 »
Zawsze nurtowało mnie pytanie, ile z monet w katalogu Igera pochodzi z Jego kolekcji, a ile z poza?

Na pewno większość - jak nie wszystkie trojaki SAP i Prus Południowych nie należała do Niego.
Sporo jest też rzadkich monet z puncą Czapskiego - czyli obecnie z MNK.
Trochę światła rzuciło WCN prezentując zdjęcia monet ze zbioru - można sobie porównać, które są z katalogu,
a które nie trafiły do niego. Nie bawiłem się w to jeszcze :)

Z drugiej strony niektóre monety, które pojawiły się w katalogu zostały sprzedane i krążą w obiegu.
Kiedyś prezentowałem naśladownictwo, które znajduje się w katalogu ale zostało sprzedane najpierw
przyjacielowi pana Tadeusza, a od niego moneta trafiła do mnie.

Podsumowując - myślę, że większość monet w katalogu pochodzi bezpośrednio ze zbioru Igera.
Pamiętajmy też, że nie wszystkie odmiany są ilustrowane zdjęciami, więc warto szukać ich na stronie WCN.
jarek

budgie

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Grudnia 2016, 23:09:58 »
Zawsze nurtowało mnie pytanie, ile z monet w katalogu Igera pochodzi z Jego kolekcji, a ile z poza?

Na starym forum TPZN w 2007 roku, zamiescilem taka wiadomosc.

http://www.tpzn.fora.pl/wiadomosci-publiczne-tpzn,11/adres,354.html
« Ostatnia zmiana: 23 Grudnia 2016, 00:11:08 wysłana przez budgie »

 

R E K L A M A
aukcja monet