Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:04:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?  (Przeczytany 9833 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tytus

  • Gość
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Grudnia 2016, 10:04:42 »
Już z tego wpisu widać jak niewiele  wiedziano (i wiemy nadal) o postaci p. Tadeusza Igera. Katalog ukazał się w r. 2008 a Autor zmarł 06.03.2010. Parę słów "od autora" znajdziemy w przedmowie.
O ile mi wiadomo spore zasługi dla faktu przekazania całego zbioru do Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zawdzięczamy WCN.
Nie wiem czy kolekcja jest pokazywana; na stronie Muzeum nie znalazłem odpowiedniej adnotacji.
Niewątpliwie życie i działalność zbieracka p. Igera mogłaby być wdzięcznym i atrakcyjnym tematem publikacji np. dla pracy magisterskiej.

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Grudnia 2016, 10:30:52 »
Z tego co można przeczytać - kolekcja p. Igera była do obejrzenia w listopadzie 2014 jako wystawa okazjonalna:

http://muzeum.opole.pl/uncategorized/zbior-trojakow-staropolskich-tadeusza-igera-w-muzeum-slaska-opolskiego/

W wykazie wystaw stałych i czasowych muzeum w Opolu brak numizmatów w ogóle.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Grudnia 2016, 13:19:14 »
..i tak umierają legendy. Ten temat był już chyba wałkowany. Zaginiona Arka.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Iger O.93.10 - nieopisany wariant?
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Grudnia 2017, 10:24:37 »
Witam
Wtrącę swoje trzy grosze dosłownie i w przenośni.
Trojak z 1595r. Wschowa. Bardzo rzadkie połączenie awersu (95.4.c) z rewersem (95.6.d). Powszechnie spotykane połączenie tego awersu jest z rewersem z napisem POLONIAE oraz innymi puncami Orła, Snopka, Pogoni i Lewartu.
Trojak jest w "nowym" katalogu E.Kopickiego poz.641 R1 (wyd. Nefryt), T.Iger nie notuje. W obrocie na WCN, Niemczyk, GNDM, nie spotkałem. Pan T.Kałkowski w "Tysiąc lat monety polskiej", pisze, mając na myśli trojaki za panowania Z.III.Wazy, że: "...ilość drobnych odmian tzw: literkowych, można śmiało ocenić na 3000!". M.Gumowski w "Podręczniku numizmatyki polskiej" podaje, że jest ich 500 głównych odmian. Wniosek taki, że potencjał pojawienia się nowych odmian lub hybryd wciąż nie został wyczerpany.
Doctrina multiplex, veritas una

 

R E K L A M A
aukcja monet