Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:58:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry  (Przeczytany 25035 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« dnia: 03 Grudnia 2016, 22:37:05 »
Witam.
Szukając informacji o monetach w tytule natrafiłem na aukcje WCN-u. Wystawione były monety ze złota o kolorze żółtym i czerwonym. Kolor złota zależy od tego, z jakimi metalami i w jakich proporcjach zostało stopione czyste złoto.
Czy to znaczy ze złote 10 i 20 złotówki były wybijane w 2 odmianach?? I jakie faktycznie były próby tych monet?
W katalogach jest informacja ze Au 900 ale z kolei złoto czerwone powinno mieć mniejsza zawartość czystego złota.
Czy posiada ktoś z forumowiczów informacje o odmianach tych monet??

Z góry dziękuje za pomoc.

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Grudnia 2016, 13:24:56 »
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Grudnia 2016, 15:14:47 »
Sprowokował Pan nowy wpis na moim blogu:
https://zbierajmymonety.blogspot.com/2016/12/bolesaw-chrobry-10-z-i-20-z-1925.html
Cytuj
Teoretycznie w skład stopu miało wchodzić wyłącznie złoto (90%) i miedź (10%) ale nie sądzę, żeby można było uniknąć obecności domieszek innych pierwiastków w miedzi, która też pochodziła z różnych źródeł. Prawdopodobnie to stało się przyczyną istnienia "odmian" 10- i 20-złotówek o różnych kolorach.

Bardzo ciekawy wpis..., temat dogłębnie zbadany. :)
Myślę, że jednak warto jeszcze raz wspomnieć o różnej barwie złota. Ostateczna barwa złota, z którego wytłoczono wspomniane monety zależała od tego, z jakimi metalami i w jakich proporcjach zostało stopione czyste złoto.
W omawianym przypadku możemy rozróżnić dwie barwy złota:
- czerwoną - występuje, jeżeli stosunek miedzi do innego metalu jest większy np. Au + (Ag : Cu < 1),
- żółtą - występuje, jeżeli stosunek miedzi do innego metalu np. srebra jet równy lub mniejszy (kolor żółty lub jasnożółty).
Może do produkcji wspomnianych monet użyto stopu trójskładnikowego, bo w tym przypadku raczej nie widzę innego rozwiązania.

 
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2016, 15:17:02 wysłana przez Marienburg »
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Grudnia 2016, 15:29:06 »
Może do produkcji wspomnianych monet użyto stopu trójskładnikowego, bo w tym przypadku raczej nie widzę innego rozwiązania.
Oczywiście chodziło mi o barwę żółtą. :)
Marcin

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Grudnia 2016, 15:38:12 »
Dziekuje że Pan na to spojrzał.

Czytałem niektóre z tych informacji wcześniej w Pana katalogu oraz u Kałkowskiego w "Tysiacu lat.."
I tak na to patrzac juz chyba nie znajdziemy odpowiedzi, dokumentów co do tych monet. Tak jak Pan napisał zostają tylko domysły. 8)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Grudnia 2016, 15:38:35 »
Aby pomóc zilustrować tę dyskusję:
Jak widać, przy 90% zawartości złota, kolor może być zarówno żółty jak i czerwonawy.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2016, 15:40:15 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Grudnia 2016, 17:25:59 »
Może do produkcji wspomnianych monet użyto stopu trójskładnikowego, bo w tym przypadku raczej nie widzę innego rozwiązania.

Ordynacja menicza (cytowane zarzadzenie) nie pozostawiała wyboru - miało być 90% Au + 10% Cu
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Grudnia 2016, 18:09:07 »
Może do produkcji wspomnianych monet użyto stopu trójskładnikowego, bo w tym przypadku raczej nie widzę innego rozwiązania.

Ordynacja menicza (cytowane zarzadzenie) nie pozostawiała wyboru - miało być 90% Au + 10% Cu

Monety wytłoczone z takiego stopu (90% Au + 10% Cu) powinny mieć, a raczej muszą mieć czerwoną barwę. Pozostaje nadal problem żółtego złota..., jeżeli do stopu użyto tylko miedzi to musiała być bardzo zanieczyszczona — na poziomie 50/60%, ale czy to już wtedy była miedz. Wychodzi na to, że możemy mieć do czynienia z samowolą pracowników mennicy, a może istniało późniejsze zarządzenie, o którym nie mamy wiedzy.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2016, 18:11:50 wysłana przez Marienburg »
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Grudnia 2016, 18:36:50 »
Polska wersja:
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Grudnia 2016, 12:12:29 »
Jak zwykle bardzo miło się czytało to co napisał pan Jerzy.
I jak zwykle (niestety) nie rozwiało to moich wątpliwości czy kupić te monety czy nie. Nie uśmiecha mi się kolekcjonerstwo monet bulionowych, które poza lokatą kapitału nie miały innych funkcji.... z drugiej strony srebrne złotówki ze żniwiarką, Nike czy sztandar posiadam a w ich przypadku również cena kruszcu przekroczyła wartość "wybitą". Tylko, że one faktycznie były w obrocie...
Ech... dylematy kolekcjonerów...  :-[  ;)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Grudnia 2016, 16:24:17 »
Osobiście mam obie, i dziesięcio- i pięciozłotówkę dwudziestozłotówkę. Miło na nie popatrzeć. Podobają mi się te monety.
Jeśli idzie o zabijanie się o MS zamiast XF, to już wykracza poza moje zainteresowania. Monety bulionowe nie powinny być w obiegu i tyle. Podobnie ma się kwestia żółtego naprzeciw czerwonego złota. Złota ma w tym być 90% i o to w bulione chodzi. A czy jest więcej miedzi, czy czegoś innego? Zostawiam te dylematy innym.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2016, 19:47:20 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Grudnia 2016, 16:34:30 »
pięciozłotówkę
To będzie R* ;-)

kwestia żółtego naprzeciw czerwonego złota.
A co z kwestią bicia monet z dostarczonego przez klienta kruszcu, tłumacząca różnice w składzie stopu? Czytałem o tym z dziesięć lat temu - to tylko legenda miejska była?

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Grudnia 2016, 18:09:59 »
ponadto jest duże prawdopodobieństwo , że część monet 10 i 20 zł to kopie , mało tego , bite najprawdopodobniej oryginalnymi stęplami ( takie głosy do mnie dochodziły) i tylko dokładna analiza składu i próby złota mogłaby ten temat przekreślić , ale , że były monety wybijane również ze złota "powierzonego" , którego skład mógł się różnic od wzorcowego , więc  jakakolwiek analiza składu na wiele sie nie zda , jedynie określenie próby dałoby jakąś pewność że to nie kpia
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Grudnia 2016, 19:46:21 »
pięciozłotówkę
To będzie R* ;-)

Niestety okazało się, że to dwudziestozłotówka ;)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Grudnia 2016, 19:56:14 »
A co z kwestią bicia monet z dostarczonego przez klienta kruszcu, tłumacząca różnice w składzie stopu? Czytałem o tym z dziesięć lat temu - to tylko legenda miejska była?

W cytowanym przez Pana Jerzego artykule 11 rozporządzenia Ministra Skarbu z 23 kwietnia 1924 podana jest informacja o przebijaniu złota powierzonego w ilości nie mniejszej niż 100 g. czystego złota. Nie znam się na ówczesnej procedurze, ale podejrzewam, że było ono rafinowane(?) i przepuszczane przez cały proces producji krążków. Wydaje się być dziwne, że istnieją odmiany kolorystyczne. No chyba, że informacja o biciu replik jest prawdziwa. Wygląda na to, że powinienem przetestować moje monety.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet