Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:11:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry  (Przeczytany 25034 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Grudnia 2016, 20:08:41 »
A co z kwestią bicia monet z dostarczonego przez klienta kruszcu, tłumacząca różnice w składzie stopu? Czytałem o tym z dziesięć lat temu - to tylko legenda miejska była?
To nie legenda miejska.
Takie działanie przewidziano w uregulowaniach prawnych, które zacytowałem.
Ze względu na obowiązujące prawo, konieczne było przetapianie i rafinowanie dostarczonego złota (stąd wymóg minimalnej ilości 100 g) aby uzyskać odpowiedni skład stopu i blanki o wymaganych parametrach metrologicznych.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Grudnia 2016, 20:33:21 »
Wydaje się być dziwne, że istnieją odmiany kolorystyczne. No chyba, że informacja o biciu replik jest prawdziwa. Wygląda na to, że powinienem przetestować moje monety.
Informacja o biciu replik byłaby sensownym rozwiązaniem tej zagadki.
A jaki odcień mają Twoje monety?  ;)
Marcin

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Grudnia 2016, 21:10:18 »
Ze względu na obowiązujące prawo, konieczne było rafinowanie
Prawo prawem a życie życiem. Czy wobec tego nie mogło być tak, że od pewnego momentu część monet była tłuczona jak leci z tego co dostali? W końcu mennica nic na tym nie traciła, złoto przyniesione równało się złotu wyniesionemu, podczas gdy w przypadku nietaniej rafinacji ktoś musiał płacić za sam proces. Szczególnie, że przyniesione złoto nie musiało mieć próby 900, lecz 875 lub 925 - co wtedy? Co z nadmiarem/niedomiarem? "Poproszę jeszcze obrączkę/ma tu Pan jako resztę próbą złotą groszówkę"? Może po prostu ktoś machnął ręką na taki nieżyciowy papierek?

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Grudnia 2016, 21:36:13 »
Prawo prawem a życie życiem. Czy wobec tego nie mogło być tak, że od pewnego momentu część monet była tłuczona jak leci z tego co dostali?

Nie sądzę.
Przetopić trzeba było, żeby przygotować blanki, to przecież oczywiste. Potem kucie, wyciąganie blachy, wycinanie blanków.
To nie mogła być usługa "na poczekaniu" - trzeba było zostawić surowiec i w odpowiednim terminie (po uiszczeniu wymaganej opłaty) odebrać monety. Zaufanie zaufaniem, ale mennica musiala się liczyć z tym, że klient zechce sprawdzić próbę otrzymanych monet. Zaniżanie jej nie wchodziło więc w grę. A zawyżanie? Robić komuś prezent? Czyim kosztem?

Prędzej tłumaczył bym różne odcienie złota procesem technologicznym. Znaczenie mogło mieć na przykład tempo stygnięcia stopu.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Grudnia 2016, 21:55:25 »
Zaniżanie jej nie wchodziło więc w grę. A zawyżanie? Robić komuś prezent? Czyim kosztem?
Chodziło mi o pozostawienie takiego stopu, jaki przyniósł klient. Złoto próby 900 było wtedy dość często spotykane w monetach, więc tutaj nie było problemu, ale jak ktoś przyniósł austriackie dukaty albo obrączkę, to może bili monety z takiego stopu? Tłumaczyło by to żółty kolor.

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Grudnia 2016, 22:44:30 »
Wydaje się być dziwne, że istnieją odmiany kolorystyczne. No chyba, że informacja o biciu replik jest prawdziwa. Wygląda na to, że powinienem przetestować moje monety.
Informacja o biciu replik byłaby sensownym rozwiązaniem tej zagadki.

A co do której z monet istnieje wieksze prawdopodobieństwo ze jest replika?? Czerwona czy żółta??

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Grudnia 2016, 22:58:18 »
Wydaje się być dziwne, że istnieją odmiany kolorystyczne. No chyba, że informacja o biciu replik jest prawdziwa. Wygląda na to, że powinienem przetestować moje monety.
Informacja o biciu replik byłaby sensownym rozwiązaniem tej zagadki.

A co do której z monet istnieje wieksze prawdopodobieństwo ze jest replika?? Czerwona czy żółta??

Moim zdaniem monety o odcieniu żółtym, bo przy proporcji (90% Au + 10% Cu) barwa czerwona jest po prostu naturalna. 
Marcin

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Grudnia 2016, 23:08:36 »
no tak :)
Przeciez było w rozporzadzeniu ze 90% Au + 10% Cu
dopiero doczytałem :)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Grudnia 2016, 04:33:07 »
Informacja o biciu replik byłaby sensownym rozwiązaniem tej zagadki.
A jaki odcień mają Twoje monety?  ;)

Dwie czerwonawe i jedna zolta.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Grudnia 2016, 17:47:47 »
Chodziło mi o pozostawienie takiego stopu, jaki przyniósł klient. Złoto próby 900 było wtedy dość często spotykane w monetach, więc tutaj nie było problemu, ale jak ktoś przyniósł austriackie dukaty albo obrączkę, to może bili monety z takiego stopu? Tłumaczyło by to żółty kolor.

Niemożliwe.
To nie była firma jubilerska wykonująca biżuterię z powierzonego złomu tylko mennica, która miała nakaz bicia monet o ściśle określonym rysunku, składzie, ciężarze i wymiarach.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Grudnia 2016, 18:37:53 »
To nie była firma jubilerska wykonująca biżuterię z powierzonego złomu tylko mennica, która miała nakaz bicia monet o ściśle określonym rysunku, składzie, ciężarze i wymiarach.
... a także zapewne nakaz publikowania regularnych sprawozdań. Skoro oficjalnie zliczono do raportów niecałe 3% dwudziestek i trochę więcej dziesiątek to nie mam żadnych oporów przed postawieniem tezy o przetapianiu różnego złota, w szczególności o lepszej niż zakładana próbie.

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Grudnia 2016, 19:52:55 »
... a także zapewne nakaz publikowania regularnych sprawozdań. Skoro oficjalnie zliczono do raportów niecałe 3% dwudziestek i trochę więcej dziesiątek to nie mam żadnych oporów przed postawieniem tezy o przetapianiu różnego złota, w szczególności o lepszej niż zakładana próbie.
Mennica publikowała Sprawozdania składane Ministrowi Skarbu co 3 lata. Zdążyły się ukazać sprawozdania:
1 - za lata 1924-1925-1926 w lutym 1927 r.
2 - za lata 1927/28-1928/29-1929/30 w lutym 1931
3 - za lata 1930/31-1931/32-1932/33-1933/34 w marcu 1935 (sprawozdanie jubileuszowe - 1924-1934
4 - miało wyjść w 1940...

W 1927 nastąpiła zmiana okresu sprawozdawczego - zamiast rozliczeń styczeń/grudzień mamy kwiecień do marca

Dokumentacja wewnętrzna mennicy i Ministerstwa Skarbu przepadła podczas wojny.

Mam wrażenie, że próbuje Pan mierzyć jakość pracy przedwojennej Mennicy Państwowej miarą z czasów nam bliższych i całkiem bliskich.
Nieładnie.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Grudnia 2016, 21:34:33 »
Informacja o biciu replik byłaby sensownym rozwiązaniem tej zagadki.
A jaki odcień mają Twoje monety?  ;)

Dwie czerwonawe i jedna zolta.

Jeżeli będziesz miał możliwość to może warto znowu pobawić się spektrometrem i zbadać skład pierwiastkowy poszczególnych monet. Jestem przekonany, że moneta o jaśniejszym odcieniu (żółta) zawiera w swoim składzie przynajmniej 5% Ag.
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Grudnia 2016, 21:37:34 »
Albo mosiadz...
Sprobuje w marcu, bo wczesniej chyba nie bede mial okazji.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: 10 i 20 zł Bolesław Chrobry
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Grudnia 2016, 21:40:23 »
Albo mosiadz...
To też jest możliwe..., dziwne, że nikt tego nie badał do tej pory. :)
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet