Aktualności:

• 20 Sierpień 2019, 01:28:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dziwne działanie Google  (Przeczytany 8381 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
Dziwne działanie Google
« dnia: 09 Październik 2016, 14:13:02 »
Od wczoraj dziwnie działa u mnie Google, ze szczególnym uwzględnieniem Google-książek

Wyszukiwania, które wcześniej dawały wyniki (i to sporo), teraz nie dają żadnego. Jestem tego pewien w przynajmniej kilku wypadkach, bo te wcześniejsze wyniki zapisałem.

Nie jest to coś lokalnego (mój komputer, moje IP), bo identyczne wyniki (czy raczej brak wyników) mam potwierdzone dla innego komputera, podłączonego do sieci przez innego dostawcę internetu.

Czy ktoś może zaobserwował coś podobnego? Jest to dość trudne, bo trzeba mieć jakieś pewne dane o wynikach poprzednich poszukiwań, by porównać je z obecnymi.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

bruno52

• Stały bywalec
Odp: Dziwne działanie Google
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Październik 2016, 19:52:39 »
Panie Lechu
ani chybi masoni, a tak na poważnie to z tego  co pamiętam z czasów kiedy musiałem pozycjonować pewną stronę w internecie to ich wewnętrzna wyszukiwarka tzw pająk co 28 dni chyba zmienia algorytmy wyszukiwania, żeby się niektóre strony za bardzo nie wybijały więc może wprowadzili jakiś beta niedopracowany system, powinno się to wyregulować samo.
pozdrowienia

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Październik 2016, 20:37:04 »
Ani chybi masoni, bo:

Nie chodzi o pozycjonowanie stron, ale o to, że z Google-książek w ogóle wywiało wyniki poszukiwania, które tam kiedyś były. Dawniej było np. 7 trafień, a teraz jest zero. Gdyby nie to, że czasem zapisuję takie linki do wyników wyszukiwania oraz dokładne frazy wyszukiwawcze, pomyślałbym, że pamięć mnie zawodzi albo też wyszukiwałem trochę inaczej niż teraz etc.

Nie chodzi też - od razu uprzedzam - o personalizację wyników. Google stosuje to (podobno - bo na sobie jeszcze tego nie doświadczyłem) przy takich ogólnych i "sprzedażowych" frazach typu: 'dobry hotel w Rzymie'. Jeśli algorytm Google na podstawie poprzednich wyszukiwań zaklasyfikował wyszukującego jako coś studentobudżetowego, to podsunie mu co innego niż gdy wyszukujący poprzednio kupował kilka razy bilet w klasie biznesowej.

W tym wypadku jednak chodzi o dokładne frazy - cytaty, bez "sprzedażowego" podtekstu.

Niech Pan sobie wyobrazi (przykład wymyślam), że chciał Pan się przekonać, w ilu książkach z Google-books pojawia się fraza "Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary" i wyszło Panu, że w dziesięciu. Po czym po kilku tygodniach wykonuje Pan dokładnie to samo wyszukiwanie i nie ma już ani jednego trafienia. Pustka. Nicość. A ponieważ nicość to domena diabła, masoni zaś są jego czcicielami, hipoteza z masonami jest jak najbardziej sensowna ;)
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Październik 2016, 11:39:54 »
W Googlu coś drgnęło. To, co wczoraj dawało zero, dziś daje cztery wyniki, ale to wciąż nie jest to, co tydzień temu.

Może oni tam robią jakiś okresowy remanent bazy? Odświeżają indeksowanie, żeby potem wyniki podawać z oszałamiającą googlową szybkością? Ale w takim razie wygląda na to, że na czas tego indeksowania stary indeks nie działa.

To by jednak oznaczało, że gdy ma się na oku jakieś ważne wyszukanie, nie należy się poddawać po pierwszej nieudanej próbie, ale próbować raz jeszcze za tydzień, dwa, trzy...

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Październik 2016, 15:12:02 »
To jednak nie było przejściowe i nie znikło. Znów to samo.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Listopad 2016, 00:16:10 »
Po miesiącu wielu prób z różnych adresów IP, polskich, europejskich i pozaeuropejskich, mogę chyba odpowiedzialnie powiedzieć, że baza Google została radykalnie uszczuplona. W każdym razie w tych zakresach, które mnie interesują i dlatego miałem zapisane rezultaty niegdysiejszych wyszukiwań.

Być może jest to jednak tylko jakiś filtr (polski?, unioeuropejski?). Ostatecznie pakiety i tak szły do Polski. Jeśli więc ktoś fizycznie przebywa w dalekich krajach i chciałby mi pomóc (po prostu wpisując u siebie w Google podane frazy), proszę dać znać w tym wątku.

Chalupski

• Stały bywalec
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Listopad 2016, 10:54:20 »
To chyba jednak nie sprawka Google.
U mnie jest tak:
Jurek

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Listopad 2016, 11:29:26 »
To chyba jednak nie sprawka Google.
Kochanowskiego też mam, ale o ile dobrze zrozumiałem, tajemnicza znikająca fraza nigdy nie padła w tym wątku. Mam rację?

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Listopad 2016, 14:20:37 »
Kochanowski to akurat był przykład wymyślony - bo prosty i zrozumiały.

Moje wyszukiwania bywały bardziej nietypowe, ale podam taki oto dość prosty przykład.

Fraza (czyli trzeba ująć w cudzysłowie): "Być inżynierem duszy ludzkiej"

Dla Google książek daje teraz zero rezultatów (a w ogóle tylko jeden). A dawała więcej, w tym jeden dla mnie istotny, z książki Włodzimierza Sokorskiego.

Oryginalny zapisany link wygląda tak

https://www.google.pl/search?q=%22By%C4%87++in%C5%BCynierem++duszy++ludzkiej+%22&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=sb&gfe_rd=cr&ei=OBHxV4DSB8yv8wfryIHgDQ#q=%22By%C4%87++in%C5%BCynierem++duszy++ludzkiej+%22&channel=sb&tbm=bks

Bardzo proszę o wiadomość, jeśli komuś jednak jakiś rezultat się pokazuje.

Mad_Tiger

• Stały bywalec
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Listopad 2016, 14:28:43 »
Takie cuś
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

monetyforum.pl

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Listopad 2016, 15:45:25 »
Takie cuś

Dziękuję. Czyli dokładnie to samo, co u mnie. Jeden wynik globalny i zero w książkach.

Pozostaje otwarta kwestia, czy to jakaś awaria, padła im część zasobów (spora), ale wolą o tym nie wspominać ze względu na dobro marki. A może Google przymierza się do orwellowskiego formatowania przeszłości.

W końcu jak czegoś nie można wyguglować, to tego nie ma :-) I co z tego, że kiedyś było.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Listopad 2016, 15:55:03 »
Być może prócz mnie nikogo to tak naprawdę nie obchodzi, ale wyniki znów zaczynają się pojawiać. Było, nie ma, znowu jest - jak w ruskim cyrku.

Uważam jednak, że sprawa nie jest kompletnie marginalna. Google bowiem w praktyce przejęło funkcję dawnych encyklopedii, więc proszę teraz wyobrazić sobie encyklopedię, z której hasła nagle znikają, potem znów się pojawiają, potem znów znikają, potem znów się pojawiają, ale już trochę inne, etc. I to wszystko bez żadnej zapowiedzi, cichaczem. Czysty orwellizm.

Znalezienie czegoś w Google (lub nie znalezienie) bywa także argumentem w dyskusjach. Może więc dochodzić do nieprzyjemnych sytuacji: ktoś coś znalazł, zacytował, a za tydzień już tego nie ma i cytujący wychodzi na kłamczucha. Czy do wszystkiego trzeba będzie robić zrzuty ekranu? Nb. niezmiernie łatwe do sfałszowania.

Są wprawdzie strony archiwizujące inne strony, ale jaka jest gwarancja, że i one kiedyś nie znikną.

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Listopad 2016, 16:04:59 »
Cóż, google (tak jak większość globalnych korporacji) na pewno neutralne światopoglądowo nie jest. Poza tym właściwie dlaczego chce Pan używać internetu do czegoś innego jak umieszczanie fotografii własnego jedzenia, granie online czy dyskutowanie o przewadze SCRUM nad ITIL? Po co Panu ta cała pisanina nieobywateli?
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2016, 16:06:51 wysłana przez DzikiZdeb »

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Listopad 2016, 16:16:07 »
Poza tym właściwie dlaczego chce Pan używać internetu do czegoś innego

Chciał Pan delikatnie powiedzieć, że ja i kilku jeszcze podobnych dziwaków wymrzemy jak te dinozaury i problem sam się rozwiąże?

A skoro Pan wie, co to SCRUM i ITIL (ja musiałem wyguglac  ;)), to dziwię się, że jeszcze Pan tych PDF-ów Celatora magicznie nie wycisnął.

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Listopad 2016, 16:53:27 »
Poza tym właściwie dlaczego chce Pan używać internetu do czegoś innego
Chciał Pan delikatnie powiedzieć, że ja i kilku jeszcze podobnych dziwaków wymrzemy jak te dinozaury i problem sam się rozwiąże?
Obawiam się, że takie może być założenie.

A skoro Pan wie, co to SCRUM i ITIL (ja musiałem wyguglac  ;)), to dziwię się, że jeszcze Pan tych PDF-ów Celatora magicznie nie wycisnął.
Nie docenia Pan czystej formy tych idei. Tu nie chodzi o jakiekolwiek kompetencje, tu chodzi o szkolenia wyjazdowe, doskonalenie zawodowe, dyplomy, gratulacje, wyższe stopnie wtajemniczenia... Stąd też poważam je na równi z umieszczaniem w sieci zdjęć pierogów.

Tak bardziej na serio to jest jakiś format flashowy, jedyne co znalazłem to jakieś próby odpalania w pętli automatycznego skanowania poszczególnych stron, ale nie jest to czasowo wiele lepsze o zrzucania ekranów.

R E K L A M A
aukcja monet