Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:28:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stemple Walcowe  (Przeczytany 68610 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tytus

  • Gość
Stemple Walcowe
« dnia: 18 Grudnia 2016, 09:00:51 »
a co zrobimy z widoczną końcówką blachy omawianego trojaka i jej umiejscowieniem w stosunku do spodziewanej osi przesunięcia paska blachy?

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Grudnia 2016, 13:31:14 »
a co zrobimy z widoczną końcówką blachy omawianego trojaka i jej umiejscowieniem w stosunku do spodziewanej osi przesunięcia paska blachy?
W tym przypadku to nie jest  końcówka blachy, ale wycięty fragment następnej monet. Ten ubytek powstał na skutek złej synchronizacji kół zębatych prasy walcowej (zużycie kół zębatych).
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Grudnia 2016, 16:08:50 »
Te wałki na zdjęciach ilustrują metodę, lecz nie do końca pomagają w wizualizacji maszyny bijącej orty lub trojaki. Wałki te były wyraźnie mniejszej średnicy, bo mieściły niewielką liczbę stempli - na podstawie zdjęcia Norberta wydaje się, że 4. Były one też same w sobie stemplami, gdyż stemple były wygrawerowane w wałku. Swoją drogą ciekawe są te serie kropkowych wgłębień  umieszcznych pomiędzy monetami, które to najpewniej służyły wygniataniu występów w pasku blachy, które wspomagały przesuwanie się paska.
Jeśli wałki w maszynach używanych przez Göbblów miały wymienne stemple, zewnętrzna średnica wałków musiała być dużo większa, by zmieścić stemple, które musiały być dość grube, by wytrzymać nacisk. Dodatkowo, oś czy rdzeń wałka musiał być odpowiedniej średnicy, by nie poddać się momentom gnącym.
Stemple musiały być lekko owalne, by produkowane  monety były okrągłe. Zamieszczam też zdjęcie pozornie nie związane z tematem ale według mnie produkcja tzw. "pressed pennies" czyli walcowanych pensów jest bardzo podobna do procesu prasy walcowej Göbblów. Proszę zwrócić uwagę na charakterystyczne wygięcie tych owalnych monet, które opisywałem poprzednio, prostopadłe do kierunku walcowania. Zjawisko takie występuje w cienkich monetach, jak np. szelągi. Orty są na tyle grube, że zgięcie może wcale nie występować.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2016, 18:13:50 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Grudnia 2016, 17:20:07 »
Przede wszystkim chodziło mi o to, że prawidłowo wyrysowana centralna oś może różnić się od prostej linii nałożonej przez Cancan62. Bardzo ładnie Jacek to ukazał, ale żeby ocenić położenie minimalnego zdwojenia musi być dobre odniesienie.  ;)
Myślę, że oś centralna powinna przebiegać w tym miejscu..., zaznaczyłem też kierunek obrotu walców. 
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Grudnia 2016, 18:14:24 »
Też tak uważam.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Grudnia 2016, 18:33:40 »
Przy kilku okazjach widzialem monety z walca z lekkim wygieciem. Zawsze to wygiecie bylo w osi poziomej, co oznacza, ze walcowane byly od gory do dolu lub z dolu do gory. jak na zalaczniku. Wobec tego jakiekolwiek zgrubienia spowodowane plynieciem materialu w czasie walcowania powinny tez miec orientacje pozioma.

A możesz to jakoś rozrysować..., bo ciągle nie pasuje mi ta orientacja pozioma, jeżeli monety były tłoczone w taki sposób, jak powyżej napisałeś.
Cytuj
Nie wydaje mi sie, by te obszary zaznaczone przez Marcina mialy jakis sens dla wyjasnienia teorii przesuniecia stempla. Dobrze byloby znac sposoby mocowania stempli w walcu oraz ksztalt samych stempli, by ocenic ich mozliwosc obrotu lub przesuniecia.
Pewnie masz rację. : ) Zastanawia mnie czy brałeś pod uwagę możliwość nierównomiernego nacisku na jedną z osi górnego stempla + niestabilność prasy, która mogła być spowodowana zużyciem kół zębatych lub obluzowaniem mocowania walców.
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Grudnia 2016, 18:41:01 »
Na poczatek moja wersja walka z wymiennymi stemplami. Czerwone kolka sa symboliczne i oznaczaja mocowanie na obwodzie.
Gdybym dostal zadanie zaprojektowania takiego walka, to tak wygladalby ogolny dizajn.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2016, 18:43:07 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Grudnia 2016, 19:09:57 »
Na poczatek moja wersja walka z wymiennymi stemplami. Czerwone kolka sa symboliczne i oznaczaja mocowanie na obwodzie.
Gdybym dostal zadanie zaprojektowania takiego walka, to tak wygladalby ogolny dizajn.
Świetny patent, ale w XVI w. nie znano takiego rozwiązania. :) Jedyne co mi przychodzi na myśl to taschenwerk, ale ten proces technologiczny trochę się różnił od "tradycyjnego". W tej technologii nie grawerowano już całego walca, a wzór ryto jedynie na dwóch stemplach przypominających kształtem kapelusz grzyba. Gotowe stemple umieszczano w otworach wykonanych w obracających się osiach. Podstawowa różnica - do produkcji monet nie używano już pasków srebrnej blachy, tylko wcześniej przygotowane krążki monetarne.

Dla zainteresowanych link do strony z bardzo ciekawymi informacjami o tej technologii i nie tylko. :)
http://www.segoviamint.org/english/technology.htm 
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Grudnia 2016, 19:23:46 »
Poniżej taschenwerk
« Ostatnia zmiana: 19 Grudnia 2016, 04:31:16 wysłana przez cancan62 »
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Grudnia 2016, 19:54:06 »
To jesli bylo 6 stempli na walku, to w przekroju tak by to wygladalo. Zakladajac, ze ten Taschenwerk tak wygladal jak zdjecie zamieszczone przez Marcina.

Mysle, ze w przypadku walcowania pojedynczych monet z krazkow, ten narzedz mial szanse powodzenia. W przypadku paska opowiadam sie jednak za moim pomyslem.
Osobiscie zmodyfikowalbym ten walek, by jednak powierzchnia byla walcowa, bo te odstepy miedzy stemplami nie ciagna paska blachy tak jak to powinno dzialac.

Na szkicu zaznaczylem potencjalne stopnie swobody przy idealnym wykonaniu walka, obrobki gniazd i stempli. Przy wiekszym wyrobieniu czesci ruchy mogly byc wieksze.

P.S. Dzis wiem, ze nie ma zadnych znanych pras walcowych z usuwalnymi pojedynczymi stemplami, oprocz pras wahadlowych.
« Ostatnia zmiana: 17 Grudnia 2017, 21:31:15 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Grudnia 2016, 20:30:03 »
Wszystkie walce mennicze z epoki jakie widziałem (na żywo i na zdjęciach) były jednolite, stemple były puncowane na powierzchni walca.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Grudnia 2016, 20:38:02 »
Wlasnie przegladalem te zdjecia z Sevilli Segovii i te taschenwerki wydaja mi sie raczej XVIII wieczne.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2016, 20:41:18 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Grudnia 2016, 20:49:32 »
Dla zainteresowanych link do strony z bardzo ciekawymi informacjami o tej technologii i nie tylko. :)
http://www.segoviamint.org/english/technology.htm  


Goraco polecam. Niestety po hiszpansku ani w zab. Zainteresowaly mnie te stemple(?) ciekawe dlaczego sa odwrocone (pewnie zdjecia odwrocone w Photoshopie). Prosze zauwazyc lekki owal rysunku na stemplu by zrekompensowac wyciagniecie walcowanej monety.

Dodatkowo, te stemple byly mocowane na jaskolczy ogon.
« Ostatnia zmiana: 17 Grudnia 2017, 21:34:36 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Grudnia 2016, 21:33:37 »
Ciekawa jest tez maszyna Castainga do odbijania wzorow na brzegu monety. Ale to juz XVIII wiek.
John Castaing wynalazł tę maszyna pod konie drugiej połowy XVII wieku. Z tego, co się orientuję, maszynę zaczęto wykorzystywać we Francji w roku 1685.

To też warto przeczytać:
https://en.wikipedia.org/wiki/Jean_Castaing
Marcin

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Grudnia 2016, 21:33:43 »
Jak już wstawiamy zdjęcia różnych urządzeń to dołożę kilka zdjęć.
Marcinie a masz zdjęcia lub link do strony firmy, która prezentowała swoje urządzenie na dniach otwartych u Czapskich?
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet